Foto: Profimedia

Investor Brůna: Reálné znehodnocení peněz je až čtyřikrát větší, než se oficiálně říká

Napsal/a Vladimír Brůna 7. dubna 2021
FacebookXPocketE-mail

Peníze ztrácejí hodnotu mnohem rychleji, než se v Česku přiznává. Odhaduji, že reálná inflace je až čtyřikrát vyšší, než se udává. I proto střadatelé skoro až zběsile nakupují kdeco v nemovitostech a často na zdánlivě levný dluh. Důvodem vyšší inflace než té statistické (a velkého rizika hyperinflace) je nejen dopad pandemie, ale už před ní obrovská globální zadluženost, kdy centrální banky chrlily peníze nepodložené výkonem.

„Společenská nerovnost, zelená transformace a infrastrukturní problémy si vyžádají vysokou cenu ve formě inflace. Dny, kdy se věřilo, že může ekonomiku znovu oživit tvorba úvěrů prostřednictvím snižování ceny peněz, a kdy jsme spoléhali na bankovní systém a zaměřovali se jen na finanční stabilitu, jsou už za námi,“ shrnuje hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen.

Podle něho už nejde ani tak o udržení finančních stabilit, ale o udržení společenské rovnováhy. A lepí se to výrobou dalších a dalších peněz.

Objem hotovosti roste rychleji než inflace

„Novou mantrou je tisknout a utrácet, co to půjde, dokud se sazby a inflace drží nízko. Na první pohled se to může zdát snadné, ale mezi důsledky této politiky patří i riziko nekontrolované inflace,“ varuje Jakobsen.

Saxo Bank ve svém výhledu na 2. čtvrtletí 2021 doslova uvádí, že „svět je zaplavený kapitálem a vyčerpaný spekulacemi.“ Hmotný majetek bude podle Jakobsena vynášet víc než nehmotný.

To podle mě znamená, že z dlouhodobého hlediska spíše než než počítačová šifra nebo papírové zlato je jistější životní prostor čili půda v lokalitě zajímavé ať už dosahem k pracovním možnostem nebo naopak co nejblíže přírodě. Nebo drahé kovy, ale držet je fyzicky v ruce, ne mít jen cár papíru na jejich příslib.

Za pouhých deset let se objem hotovostních peněz v Česku zvětšil o více než 80 procent, vyplývá z údajů České národní banky. V roce 2010 činila hodnota všech bankovek a mincí v oběhu 391,7 miliard Kč, v roce 2020 vzrostla na 711,9 miliard Kč.

Přitom počet obyvatel roste jen mírně a navíc roste objem bezhotovostních transakcí. Za posledních deset let se bezhotovostní transakce ztrojnásobily v objemu a jejich počet vzrostl téměř pětinásobně. Dalo by se tedy předpokládat, že hotovostních peněz bude potřeba méně. Opak je pravdou. Jejich množství v oběhu výrazně roste, mnohem rychleji než oficiální inflace. Za posledních 10 let činí inflace za všechny roky 20 %, tempo růstu množství peněz v oběhu je více než čtyřnásobné oproti inflaci.


Jak rostla inflace a množství peněz v oběhu

Rok20102011201220132014201520162017201820192020
Inflace1,5%1,9%3,3%1,4%0,4%0,3%0,7%2,5%2,1%2,8%3,2%
Peníze v oběhu (mld. Kč)391,7412422,7441,8469,5510,1556,7593,9618,6644,4711,9
Zdroj: Český statistiký úřad a ČNB

 


I u oficiálně přiznávané inflace je patrné značné znehodnocení peněz. Koncem dekády se inflace udávaná Českým statistickým úřadem pohybovala nad 2 % ročně. Důsledky pandemie inflaci jen urychlily. Objem hotovostních peněz v oběhu vzrostl v roce 2020 o více než 10 % oproti předchozímu roku. Rozdávají se peníze bez produkce, stát se enormně zadlužil. Sice rostou průměrné mzdy, ale o to více se zdražuje.

Zajímavé je sledovat i další ukazatele. Minimální mzda dosahovala v roce 2010 výše 8 000 Kč, v lednu 2021 je však už 15 200 Kč. To je nárůst nějakých 90 % za 10 let. Myslíte, že se nízkopříjmovým skupinám obyvatel tak zvedla životní úroveň? Určitě ne. Ptám se sám sebe, proč si toho nikdo nevšimnul.

Odpověď je jednoduchá: ekonomové a analytici komentují meziroční změny HDP, inflace a dalších makroekonomických veličin. Zatím se však nenašel nikdo, kdo by se na problematiku inflace podíval s nadhledem a také v delší časové řadě, například za období deseti let. Ve skutečnosti se zde ale už dlouho páchá Velká inflační loupež. Jedině tak jde snadno umazávat dluhy veřejných financí.

Co je inflace, jak se měří?

Obecně inflace znamená všeobecný růst cenové hladiny v čase. Statistické vyjadřování inflace vychází z měření čistých cenových změn pomocí indexů spotřebitelských cen. Cenové indexy poměřují úroveň cen vybraného koše reprezentativních výrobků a služeb (je jich zhruba tisíc) ve dvou srovnávaných obdobích, přičemž váha (respektive význam), která je jednotlivým cenovým reprezentantům ve spotřebním koši přisouzena, odpovídá podílu daného druhu spotřeby, který zastupují, na celkové spotřebě domácností.

Pojďme porovnat spotřebitelské koše v roce 2020 a v roce 2012 (údaj z roku 2010 už není na stránkách Českého statistického úřadu k dispozici):


Spotřebitelský koš ČSÚ

NázevRok 2020Rok 2012
Potraviny a nealkoholické nápoje18%15%
Alkoholické nápoje a tabák9%10%
Odívání a obuv4%4%
Bydlení, voda, energie, paliva25%28%
Bytové vybavení, zaříjení domácnosti, opravy6%6%
Zdraví2%2%
Doprava12%11%
Pošty a telekomunikace3%4%
Rekreace a kultura9%9%
Vzdělávání1%1%
Stravování a ubytování6%5%
Ostatní zboží a služby6%7%
Celkem100%100%

Ďábel je v detailu

Je ale otázkou, jak tento spotřební koš odpovídá našim skutečným výdajům. Podle mého v něm nejsou dostatečně zastoupeny ceny bydlení a nemovitostí. Enormně zdražujících se nemovitostí. Pojďme se tedy na bydlení podívat blíže. Podle Českého statistického úřadu vzrostly ceny bytů v České republice za deset let o 64,3 procenta, což odpovídá roční inflaci přes 6 procent.

To jsou oficiální údaje ČSÚ, z dat realitního portálu RealityMIX však vyplývá, že v Praze vzrostla za poslední dekádu průměrná cena bytu o 98 %, v Brně dokonce o 114 %, a Ostravany stojí nákup bytu v průměru o 60 % více než před deseti lety. Obdobně jsou na tom také ceny pronájmů. Bydlení je největší položkou spotřebního koše, tvoří téměř čtvrtinu výdajů. Ruku na srdce, je čtvrtina dostatečná pro většinu z nás? Pokud by bydlení mělo větší váhu ve spotřebním koši, byla by i celková inflace vyšší.

Ponořme se ale hlouběji do spotřebního koše. Na položku bydlení se podíváme ještě pod větším drobnohledem. Podle Českého statistického úřadu tvoří 25 % našich celkových výdajů, konkrétně se skládá z:

Nájemné z bytu4%
Imputované nájemné za bydlení (náklady vlastnického bydlení)10%
Běžná údržba a drobné opravy bytu1%
Ostatní služby související s bydlením (vodné, stočné, odvoz odpadu)2%
Elektrická a tepelná energie, plyn a ostatní paliva8%
Celkem25%

Bydlet lze buď v nájmu nebo ve vlastním. Výdaje na nájmy tvoří podle Českého statistického úřadu čtyři procenta veškerých výdajů našich občanů. Výdaje na bydlení ve vlastním tvoří deset procent výdajů. Podle mě je tato položka nedostatečně zastoupena.

Pokud připustíme, že ceny bytů a nájemné se za deset let zdvojnásobily, inflace na těchto položkách by byla 10 % ročně a výrazně by tedy zvedla oficiální inflaci. Tím, že jim byla přiřazena menší váha, ale tolik neškodí.

Na druhou stranu energie a služby související s bydlením – jejich cena za 10 let příliš nevzrostla – tvoří ve spotřebním koši 11 %, což skoro odpovídá výši nájmům z bytu a výdaje na vlastní bydlení.

Pokud se ale podíváte na splátku své hypotéky nebo na vyúčtování nájmu, určitě nebudou mít položky energií a služeb stejnou výši jako nájemné nebo splátka hypotéky. Tím, že se ve spotřebním koši nadhodnotila váha energií, uměle se opět snižuje oficiálně udávaná inflace.

Ceny potravin

Nákup, za který jsem v Makru nedávno platila něco přes dva tisíce korun, teď stojí tři tisíce,“ všímá si třeba zakladatelka společnosti Finance pro radost Marcela Hrubošová. A právě potraviny jsou druhou největší položkou spotřebního koše: tvoří téměř pětinu našich výdajů.

Spotřební koš, jak jsme řekli, obsahuje více než tisíc položek, více než čtvrtina z nich je obsažena právě v položce potravin a nealkoholických nápojů. Na vlastní peněžence si u této položky tedy nejjednodušeji každý zkontroluje, jak skutečně ceny rostou. U položek, za které utrácím já, je to určitě více než 20% nárůst za deset let.

Dovolím si proto vlastní odhad: reálné znehodnocení peněz je podle mě až čtyřikrát větší, než se oficiálně udává.

Jak jsem dokázal výše, nejvíce je to patrné v nemovitostech. Ale vidět je to i u cen potravin, služeb, alkoholu a tabákových výrobků. Krabička cigaret Marlboro stála 85 Kč v roce 2010, v roce 2020 stála už 119 korun, to je růst o 40 %. Za neřest se platí, to je dobře. Ceny ale rozhodně rostou všeobecně více než o ta dvě, tři procenta, jak se neustále uvádí.


Autor je stratég a investor

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)