Foto: Profimedia

Investor Brůna: Po panice zavládl na finančních trzích klid. Feťák dostal další dávku

Napsal/a Vladimír Brůna 17. března 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Otřesy ve finančnictví nejsou pro prozíravé hospodáře až takové překvapení. Za krachy totiž stojí dluhopisy, půjčky na kryptoměny a také ohnuté švýcarské výkazy. A prozíravý hospodář jen tak nevěří, co tvrdí velcí bankéři, kašle na dluhopisy a kryptoměny má za hrací automat.

Shrňme si to: V USA krachla banka Silicon Valley Bank, která měla ztráty z prodeje dluhopisů. Klienti banky se lekli a začali rychle vybírat peníze. Run na banku.

Padly také Signature Bank a Silvergate. Ta poskytovala úvěry kryptoměnovým společnostem.

Zkvasily potíže ve švýcarské bance Credit Suisse. Hodnota jejich akcií klesla o víc než 20 % a švýcarská burza s nimi pozastavila obchodování.

Baráky na tekutém písku

Švýcarská národní banka oznámila, že dosype potřebnou likviditu v řádech desítek miliard švýcarských franků. Situace se uklidnila. Jako když feťákovi píchneme další dávku.

Po zombie firmách, tedy skořápkách s nalitým kapitálem bez šance na úspěch, se zombie nákaza víc a víc šíří finančním systémem. Jen se vyrábí další a další peníze, jimiž se finanční dirigenti snaží zahrnovat díry v tekutém písku.

Credit Suisse má totiž kromě reputačních problémů stejný problém jako Silicon Valley Bank. Drží v portfoliu státní dluhopisy, jejichž hodnota za poslední rok klesla o 30 %.

Kvůli prudkému poklesu cen regulátoři pozastavili obchodování s akciemi také francouzské Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Tam bych už zpozorněl. Nejde o to, že by klienti přišli o vklady, to vůbec ne, ale o to, do jaké míry se pak mateřská společnost bude chtít zahojit na klientech.

Zdravotní výplach systému

Položit banku je tak snadné. Týden dva předtím, než „nosníky rupnou“, většinou šéf nebo šéfové banky prodají své akcie (ještě za hodně), pak třeskne rána a klienti vyrazí sprintem vybírat vklady. Za den bývá hotovo. Zdravotní výplach systému.

Centrální banky držely nízké úrokové sazby, a tím pumpovaly do ekonomiky příliš mnoho levných peněz. Prapříčina toho, proč je podloží systému stejné, jako by někdo na hromadě prachu postavil dům. Pořád se pod něj pumpují betonové injektáže, ale stěny pořád praskají.

Díky levným penězům rostly hodnoty akcií i dluhopisů. Proti zvyšující se inflaci ovšem začaly centrální banky bojovat zvýšením úrokových sazeb, tím ale klesla hodnota dluhopisů.

To je pat. Inflaci jde zabránit jen zvyšováním úrokových sazeb, ale zvýšené úrokové sazby zase budou způsobovat problémy v ekonomice a na finančních trzích. Zvyšující se úrokové sazby dostávají do problémů dlužníky a krachy pak poškozují celou ekonomiku.


Co držet a čemu se vyhnout

– Držet hotovostní rezervu, nedělat velké dluhy. Zvyšující se úrokové sazby můžou zlomit vaz dlužníkům.

– Vyhýbat se investicím do dluhopisů. Obzvláště korporátních.

– Vyhýbat se zázračným příběhům – investování není gambling. Nehonit velké výnosy za cenu velkého rizika.

– Nepanikařit. Investovat průběžně, mít dlouhý horizont.

– Teď se držet spíš hmotných věcí – zlato i stříbro se zhodnotilo.

– Rozumné jsou pozemky. U nich se nemění cena každou minutu jako na burze a většinou neklesají na hodnotě, pokud nejsou koupeny neodborně nebo s nějakou vadou.

– Po větších propadech začít investovat i do akcií


Nezachraňujme polomrtvé

Nízké úrokové sazby pokřivily cenu akcií i dluhopisů, díky levným hypotékám zdražily i nemovitosti. Rozjela se inflace, bude těžké ji krotit a bude to bolet. Podle mě by bylo lepší nechat některé banky a firmy krachnout, každá krize je ozdravná.

Centrální banky a vlády se snaží za každou cenu zachraňovat. Zbytečně. Až příliš na sebe daňoví poplatníci berou rizika z finančního podnikání, krachy se znárodňují, ale zisky z časů mejdanů, ty jsou pak zejména privátní.

Potíž je v tom, že neodstraňujeme příčinu: velké a stále se prohlubující zadlužení států. Je to i tím, že věřitelům-finančním skupinám, jimž patří banky, vlastně vyhovuje, že půjčují veřejnému sektoru čím dál tím víc peněz. Je výhodné kasírovat úroky.

V hospodářství se příliš centrálně plánuje, příliš reguluje a zejména v Evropě se čím dál tím víc nařizuje. Plánované hospodářství ale dlouhodobě nefunguje. Zůstávají po něm ruiny.

Matky budou více ždímat hadry

Při celosvětových potížích česká koruna reaguje oslabením, to se stalo i teď. Český bankovní sektor je zdravý, banky nebudou mít problémy, ale jejich vlastníci je budou víc ždímat. Ruku v ruce, konkurence je jen kosmetická. Nižší úročení vkladů, poplatky, snaha tlačit klienty spořících účtů do investičních fondů bank.

Potíže může do určité míry hasit Société Générale, to se projeví tím, že bude z české Komerční banky chtít víc dividend.

Každopádně střadatelé by se měli vyhýbat divným finančním projektům. A že jich teď vyraší ještě víc než doposud. Kromě dluhopisů na oční kliniky či výrobce zázračných technologií na čištění vody mi během posledního měsíce lidé nabízeli investici na rozjezd zlatých dolů v Mongolsku a jiná skupina lidí ten samý projekt, ale ve Venezuele.

Přeji hodně štěstí, ale bez mých peněz.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)