Investor Brůna: Plynovou hostinu zahraničních vlastníků teď zaplatí Češi
KOMENTÁŘ. Když se daří, tak zahraniční finanční skupiny necháváme na klíčové energetické infrastruktuře vydělávat. V okamžiku, kdy se mlýnek na peníze zadrhne, má ovšem přijít všespasitelný stát, sám po uši zadlužený, a převzít dluhy zahraničního kapitálu. Přesně o tomhle je příběh klíčové plynárenské společnosti Net4gas.
Nevidím vůbec žádný důvod, proč by stát měl sanovat nyní ztrátové podnikání pro zahraniční vlastníky společnosti Net4gas. Pokud si dokázali v minulosti vyplatit tučné dividendy, měli by nyní, když se zrovna nedaří, dolít do firmy potřebný kapitál. Tak vypadá normální podnikání.
Jen pro připomenutí, o co tady jde: stát se chystá koupit zadluženou společnosti Net4gas, které se její dnešní majitelé chtějí zbavit. Od roku 2013 vlastní polovinu akcií společnosti německá finanční skupina Allianz a 50 % akcií kanadský penzijní fond OMERS.
Pokud stát koupí Net4gas byť jen za korunu, převezme zároveň i její obrovské dluhy. Už tak zadlužený daňový poplatník dostane na hrb další nálož. Na jednu stranu si tedy vláda hraje s konsolidačním „záchranným“ balíčkem, na druhou pak zatne další ránu do krvácejících žil státního rozpočtu.
Stát by přitom nemusel nechat Net4gas padnout. Prostřednictvím regulovaných cen by v dlouhodobém kontextu mohl Net4gas být zase ziskový.
Problém začal ale už mnohem dříve: vůbec nechápu, proč jsme přenos plynu vůbec kdy přepustili zahraničním investorům. Naopak přenos elektřiny je v rukách ČEPS, je to státní monopol.
Stejně tak nechápu, proč jsme do zahraničí prodali vodárenské společnosti: jejich vlastníci si vyplácejí vysoké dividendy, ale s obcemi se handrkují o nutné investice do infrastruktury.
Na dividendách 70 miliard
Stát odvětví přenosu plynu kontroluje tvrdou regulací. Když už jsme kritickou plynovou infrastrukturu jednou privatizovali, neměli bychom garantovat jejich vlastníkům tučné zisky.
Proč by nyní čeští daňoví poplatníci měli platit hostinu zahraničních vlastníků? Komu se tím chceme zavděčit? Nebo banky potřebují jistotu, že jejich úvěry do Net4gas budou splaceny?
NET4GAS
– Zajišťuje mezinárodní přepravu zemního plynu přes Českou republiku
a vnitrostátní přepravu zemního plynu partnerům na území ČR.
– Provozuje téměř 4000 km plynovodů.
– Je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice.
– Ceny za přepravu a rezervaci kapacity reguluje Energetický regulační úřad.
– Odpovídá za zásobování hlavních hráčů na trhu (Pražské plynárenské, GasNetu a E.ONu)
Před vypuknutím války na Ukrajině přesahovaly zisky společnosti Net4gas deset miliard korun ročně. Hlavním zdrojem byly poplatky za tranzit ruského plynu dopravovaného do Evropy.
Však si také vlastníci vyplatili na dividendách téměř 70 miliard korun a jejich investice ve výši 1,6 miliardy eur (zhruba 40 miliard korun) se jim bohatě vrátila.
Vlastníci Net4gas následně zadlužili a jeho současné závazky přesahují 40 miliard korun, z nichž deset miliard je splatných v roce 2025.
Zničení německo-ruského plynovodu Nord Stream mělo na společnost Net4gas pochopitelně velký dopad. Firma tím přišla o poplatky za tranzit a zbývají jí už jen tržby z dopravy plynu do České republiky.
Jak je vidět, Evropa se bez ruského plynu zatím obejde, dodávky kompenzují buď norský plyn nebo dodávky z terminálů LNG.
Ekonomický deník informoval, že ruský plynárenský koncern Gazprom nejprve loni v srpnu přestal posílat plyn do střední Evropy a později se stal neplatičem. Od konce loňského roku neplatí za rezervovanou kapacitu plynovodů na českém území.
Ještě v roce 2021 tvořily platby od Gazpromu 76 procent celkových tržeb podniku Net4gas. Ten dodával přes české území plyn do jižní části Německa, Rakouska, Itálie a na Slovensko.
Snědený krám plný dluhů
Net4gas nyní žije jen z poplatků za vnitrostátní přepravu, které tvořily v minulosti zhruba čtvrtinu prodejů. Není jisté, zda se někdy tok plynu přes Českou republiku a zisk z tranzitu obnoví.
Jinými slovy: velká část minulých tržeb je pryč a Net4gas je jak snědený krám. Firmě zbyly dluhy z bankovních úvěrů a dluhopisů, je ale otázka, z čeho je zaplatit, pokud se tranzit plynu neobnoví.
Ceny za tranzit reguluje Energetický regulační úřad (ERÚ), který chce od 1. 1. 2024 výrazně navýšit poplatky za přepravu plynu přes české území.
Na jednu stranu se dá namítat, že plyn je pro nás strategicky důležitý a Net4gas nemůže za geopolitickou situaci, navíc podniká v regulovaném prostředí a ceny určuje ERÚ.
Na druhou stranu bychom neměli pominout ani fakt, že v dobách hojnosti měl Net4gas vysoké zisky, které zaplatili částečně i naši spotřebitelé v cenách plynu.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
proč jsme přenos plynu vůbec kdy přepustili zahraničním investorům. proč jsme do zahraničí prodali vodárenské společnosti: Konec citátu. Zkuste se autore článku pane Vladimíre Brůno zeptat Václava Klause staršího. Za jeho vlády se tak dělo. Mě by to také zajímalo. Pokud vám Václav Klaus odpoví, zveřejněte prosím jeho odpověď.
Zkorumpovaní politici si najdou důvod, aby podpořili své mecenáše.
Autor je nepřející člověk,který nedokázal pochopit,že demokracie se musí především postarat o své představitele.
Občan je tu přece od toho aby pracoval a kdyby měl utratit vše co skutečně vydělá,ani by to nedokázal ,nebo by dokonce pracovat přestal aby to užil.Proto si vždy na pár let zvolí ty,kteří to řádně užijí za něj. A pokud tito uvážili,že má občan pracovat na cizince,pak má radostně přiložit ruku k dílu a nezamýšlet se nad tím,vždyť práce je mu přece dostatečnou odměnou !
Jak ho tak vidím u toho kola – neměli by ho tam vplést??
Takovou rozkoš ?
(Nečas byl sadomasochista,bacala ho kantýnská,to byla veškerá jeho činnost pro republiku)
Autor má krátkou paměť, plynárenství zprivatizovala soc. dem. vláda Miloše Zemana , pokud si pamatuji byly to desítky mld. Kč ( 70-80).
Taky chtěla zprivatizovat elektrárenství, ale tehdy požadovanou částku 150 mld.Kč , nebyl nikdo ochoten zaplatit.
A vodu prodával stát? Ne, byla to záležitost samospráv a v mnoha regionech vodovody a kanalizace pořád vlastni sdružení měst a obcí, třeba na Valašsku..Takže pokud zde mnozí nadavaji na prodej vody cizákům, měli by zpytovat svědomí, jak kontrolovali své zastupitele..
Vodárenské společnosti byl převedeny na akciovky, akcie získaly samosprávy měst, a ty je pak Veolii prodaly. Třeba v Praze v době , kdy vládla městu ODS.
Kritiku a varování na toto téma jsem rozeslal v minulých 14-ti dnech Poslanecké sněmovně ČR,
politikům, Policii ČR, varoval jsem na diskusních
stránkách Seznamu (viz můj profil) o zločinném pozadí a možných důsledcích odkupu podzemních zásobníků plynu od RWE GasStorage našim min. prům. a obchodu Síkelou za cenu 8,68 mld Kč,
s poukazem na předluženost plynárenské soustavy
s tím, že její nezbytné převzetí Čeprem je byť za 1,- Kč
špatným obchodem. Veškerá má snaha byla marná,
ačkoliv jsem výslovně uváděl, že jde o obdobu vytunelování OKD Ostrava.
Takže celá transformace že státního podniku Transgas a.s. se po cca 20 letech vrátí zpět do rukou státních zaměstnanců?!? To se musí pan Zeman co to v té době privatizoval za XXX miliard válet smíchy… Prázdnou a zadluženou firmu fialkovci koupí zpět a budou slavní?!? 🤔
Ale to je přeci základní princip postkapitalismu! Privatizace zisků a socializace ztrát! Dokud se daří, občan platí a firmy se pakují. A když se nedaří, občan platí a stát to pošle firmám a ty se pakují. A dokud si občan silou (protože po dobrém se koryt nevzdají) nevymůže změnu systému, nic se nezmění….
Za komunistů postaveno za kapitálu prodáno .