Investor Brůna: Obec sobě aneb Žonglování s malými příjmy
KOMENTÁŘ. Každý by chtěl, aby místo, kde žije, bylo bohatší. Byly tam lepší služby, vše po ruce, pěkné cesty, bylo kam chodit za kulturou. Jenže obce žonglují s malými příjmy. Jestliže samospráva živoří, měl by pomoci soukromý sektor. Když dá firma nebo živnostník něco do společné kasy, vrátí se jim to, ale samospráva k tomu musí vytvořit podmínky.
Přijeli za mnou kamarádi se dvěma dětmi. Honza z Liberce a Lucka z Jičína. Byli poprvé v Krušných horách. Líbila se jim příroda a komunitní život.
Příklad: V pátek měl spisovatel Štěpán Javůrek oslavu na Ryžovně. V sobotu Vašek Zápotočný griloval na Maringotce žebra a makrely. V Abertamech se konaly závody psích spřežení a další akce byla v Potůčkách. A to jsem ani nestihl Svatováclavské slavnosti na Ryžovně.
Večer jsem jel s kamarády do Karlových Varů na zajímavý zápas ve volejbale. V neděli byl na Maringotce poslední letošní turnaj v pétanque a v Perninku byly běžecké závody. Pro české hory nejsou důležité lanovky. Ale právě komunita.
V českých horách nemá spousta horských projektů pro obce přínos. Protože zde nevznikla komunita. Lidé chtějí trávit čas s lidmi, se kterými je jim dobře.
Infocentrum v režii úřadů
Kamarádi se chtěli v sobotu zastavit v infocentru v Perninku, ale ejhle, zavřeno. Turisti jezdí o víkendu, ale infocentrum je otevřené jen v týdnu. A soboty v sudém týdnu od devíti do dvanácti. Infocentrum Abertamy víkendy nejede vůbec. Stejně tak v Horní Blatné.
Související články
Má Česko příliš mnoho obcí? „Čím víc starostů, tím víc se starají,“ namítá Radim Sršeň
V Perninku žije 600 lidí, před deseti lety to bylo 700. Příjmy obce jsou 14 milionů korun za rok. Pokud přepočítáme příjmy na obyvatele, je to 23 tisíc Kč ročně na obyvatele, měsíčně tedy necelé dvě tisícovky.
Kvůli tomu, že počet obyvatel klesá, samozřejmě klesají i příjmy obce, ale náklady na provoz školy (2,5 milionu Kč), opravu a zimní údržbu silnic (955 tisíc Kč), veřejné osvětlení (605 tisíc Kč) zůstávají buď stejné nebo rostou.
To je pro zastupitele těžký úkol, zajišťovat prosperitu obce s tak malým rozpočtem a vytloukat klín klínem. Navíc je čeká investice do zasněžování běžkařského kolečka a oprava kina. Jak se národ v minulosti skládal na Národní divadlo, tak se teď lidé tady skládají na kino v Perninku.
Veřejná služba se bohatě vrátí
Český paradox je v tom, že máme rozdrobené obce. Vynikne to v Evropském srovnání.
Stát | Počet obyvatel (mil.) | Počet obcí |
Česko | 10,5 | 6254 |
Rakousko | 9,2 | 2103 |
Polsko | 36,7 | 2477 |
Slovensko | 5,4 | 2891 |
Německo | 83,8 | 12 141 |
Každá samospráva má svůj úřad, rozpočet. Není potřeba diskutovat o tom, jak je to neefektivní. Každá obec chce mít školu. V Česku máme téměř 4500 základních škol, ale čtvrtina z nich má méně než 50 žáků. Každá škola má svého ředitele, školníka, hospodářku. Proto provoz spolkne hodně prostředků, nezbývá pak na vzdělávání.
Státní samospráva by měla vytvořit podmínky, aby se soukromému sektoru lépe podnikalo. Když se bude soukromému sektoru více dařit, budou se firmy více podílet na veřejných věcech.
Karlovarský kraj má přitom 16 % svého HDP z cestovního ruchu, což je dvakrát více než třeba Jihočeský kraj. Cestovní ruch je jedním z možných směrů prosperity. Krušné hory jsou v UNESCO, do dvou let bude vyhlášena CHKO.
Bez investic do infrastruktury se ale život v horských obcích nerozhýbe. Jenže lidé nepřijedou, když zde budou služby na úrovni jako dnes. K čemu je infocentrum, do kterého nepřijdou turisti. V Krušných horách se potkávám s názorem, že by bylo fajn mít více peněz z turismu. Ale mělo by se to zařídit tak, aby turisti nejezdili a peníze by chodily samy bez turistů.
Autor je podnikatel a investor, stálý spolupracovník HlídacíPes.org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Mimochodem, píšu to nerad, ale zrovna před pár dny vyhlásili v těch Abertamech zákaz vstupu do lesů (jen těch obecních?¨) z důvodu nedávných kalamit. Takže, to opravdu chtělo vymyslet pro hosty nějaký náhradní kulturní program. V tom jsou Krušné hory opravdu krušné. I pro podnikatele.
Jinak bohužel, a naopak infocentra do kterých lidi skoro nechodí, je zbytečné ponechávat přes víkendy otevřené Kdo by ty síly platil?
Takže spíš to přifařit k nějakému hotelu, jestli má pořád otevřenou recepci?
Což zase ani v téhle oblasti není zvykem. I o Varech se nedávno psalo, že v jednom hotelu recepční večer skončil a omylem uvězněné hosty v hale museli pak řešit policajti..
A pokud se týče spojování obcí? Ten zásadní průšvih jsem tu psal nedávno – neexistující místní veřejná doprava. Když si vezmeme třeba spojení Abertamy – Pernink, bratru 3 km po (dost divoké) venkovské silnici. Což už je sakra dost, kdyby takhle lidi měli chodit pěšky do té „druhé části obce “ na obecní úřad, na poštu, co třeba malé děti do školy, lidi k doktorovi, a určitě spoustu dalších věci.
A aby si ta spojená obec zavedla nějakou spojenou kyvadlovou ? veřejnou dopravu, aspoň tak po hodině tam i zpět, na to bude mít finance těžko.
Samozřejmě věc druhá, společně sdružené prostředky na investice by pak chyběly v té druhé části.
Státní rozpočet a především neradostný realistický výhled do budoucna nabízí úplný opak – tedy horší služby, nedostatek financí na opravy cest budování obchvatů, nebo cyklostezek, nulová kultura, zanedbané péče o obecní mobiliář, zeleň, atd. atp.
Slučování obcí a škol je z mého pohledu logický a správný krok, nicméně malé obce mají obavu z toho, že všechny peníze nakonec zůstanou ve správním městě a do vesnic nic nepřiteče. Také místní nadšenci už nebudou tak aktivní, protože ztratí pravomoce a agendu obce bude určovat někdo, kdo tam nežije a neví jaké problémy jsou prioritní. To je třeba brát v potaz a začít vysvětlovat jak by to mohlo celé fungovat ve prospěch všech, protože jinak se lidi zase postaví na zadní a žádnou změnu nepřijmou…ostatně tak je tomu u nás vždycky. Je potřeba s podobnými nápady přicházet v době, kdy jsou už nějakým způsobem obroušené a promyšlené a ne jen jako nějaký ad-hoc nápad a plácnutí z mosta do prosta. A hlavně je třeba to dostatečně a správně komunikovat. Nic takového u nás bohužel nevidím 🙁
To je ale sakra rozdíl. Pod pojmem slučování obcí by člověk očekával spojení těch malých obcí mezi sebou, peer to peer. Dohodly by se mezi sebou.. co a jak.
Ovsem, připojovat je k nějakému správnímu městu., to jsme zase někde úplně jinde a se zcela jinými podmínkami.
Takže tím by ta komunikace měla začít a nedivím se že o to nebude zájem žádný..