Investor Brůna: Než jít „za buřta“, to radši nic. V Česku chybí sebevědomí nechat si dobře zaplatit
Velcí odběratelé tlačí firmy do práce za náklady nebo do výroby pod cizí značkou. Mnohé podniky teď bojují o přežití. Přistoupí tak i na ponižující podmínky. Jít ale „za buřta“? Tak to radši nic. Tenhle přístup, kdy i v těžké době firma zná cenu své produkce a pod ni necouvne, se vyplácí, to mi věřte.
Jeden z mých partnerů je šéfem a spolumajitelem továrny na stroje pro průmyslovou automatizaci. Výroba s vysokou přidanou hodnotou. Stroje na míru. Hodně vlastních řešení. Účastním se některých jednání, například u zakázek na plnící a balící linky pro potravinářský průmysl.
Ne za čtyři, ale za devatenáct
Firma byla existenčně závislá na tom, co získá za kontrakty další měsíc. Před časem přešla na jiný model. Půlku výrobní kapacity si rezervovala pro své vlastní záměry. Společnost zkrátka vyrobí některé stroje pro sebe a bude sama zajišťovat balení pro potravináře.
Odběratelé, často nadnárodní firmy, měly pocit, že za hubičku dostanou to nejlepší na světě. Už ten pocit nemají. Chcete stroj? Minimální čekací lhůta na dodání je půl roku. Tak jako se čeká na šikovné kamnáře, tak jako velká automobilka čeká na malé čipy.
Firma má potenciál a toho si všimli čeští investoři. Nebude tedy už jen výrobcem strojů, mezičlánek, ale částečně i producent finálního kroku, tedy balení.
Potravinářské podniky byly zvyklé, že německý výrobce strojů jim složitou věc odmítl vyrobit za 800 tisíc eur (19,2 milionu korun) a česká fabrika to udělala za čtyři miliony korun. Tak s tím je už také konec. V české továrně už přišli na to, jakou má jejich práce cenu.
I velké společnosti svým dodavatelům občas dluží peníze. Opravdu? Stroje lze na dálku vypnout. Je to rychlejší a levnější než se dohadovat.
Dobré účty přece dělají dobré přátele. Tím spíše, že doba je tak těžká. Nemá cenu jen tak klopýtat. To je lepší zavřít krám.
Živoření pod cizí značkou
Ukázaly to i četné příběhy hlavně textilních továren, které svou produkci měly postavenou na výrobě pod cizí značkou, tzv. práci ve mzdě.
OP Prostějov byla slavná značka, ale nedokázala se přeorientovat. Moloch. Moc úvěrů. Pořád byli ve velkých halách a šili pro Bosse, až se ze šiček kouřilo. Tonoucí se cizí značky chytá.
Ty drahé úžasné obleky od Hugo Bosse na zahraniční trhy byly ve skutečnosti náš OP Prostějov. Jen aby se podnik co nejdéle udržel. Stejně to nepomohlo, ani ty obří budovy pak v insolvenci nikdo nechtěl a byly odstřeleny.
Například ale jihočeský výrobce košil ustál superlevnou asijskou konkurenci a zachoval si i svou značku. Zkrátka rodinná firma…
Nechat si dobře zaplatit
V Evropě se v následujících deseti letech hodně zaběhaných věcí promění. Roli evropského lídra nejspíše začne ztrácet Německo. Zatím je velmi bohaté, ale řeší příliš mnoho složitostí a v klíčových rozhodováních převažuje jednostranná ideologie nad racionalitou.
Naopak na koni budou nejspíše Poláci. Mají na to. Za posledních deset dokázali postavit dálnice, jsou čilí obchodníci, spojuje je víra, budují silnou armádu.
Naše republika je příliš německou montovnou. Musíme se více zaměřit na výrobu s vysokou přidanou hodnotou a mít sebevědomí si za to nechat zaplatit. Pořád je na co navázat.
Bez lepší infrastruktury, bez dodělaných silnic a moderní železnice, to ale nepůjde. Lidé zde umí vymyslet chytrá řešení a vyrobit je. Teď jde o to, neprodávat je za babku.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Ještě tu bývá jeden podobný styl…
Slovy klasika: „Rozmohl se nám tady takový nešvar. Němec objedná od Čecha, pak si na tom Němec přihodí 100% a prodá dál pod svou vlastní německou značkou.“
Problém je, že on Vás Němec na svůj trh prostě nepustí. Vy se bez toho německého prostředníka neobejdete. Se zbožím koloniálním se prostě obchoduje takto!
Tedy, sice dobra uvaha, ale v soucasne dobe ponekud zastaralá. Kdyz totiz vezmeme do uvahy soucasne narusty cen energii, které jsou snad u nás nejvyssi, plus inflaci, ktera se zapocitava i do narustu pracovnich nakladu plus stale nakladnejsi ekologicka opatreni, tak aby se nakonec pro Nemce nestaly i ty ceske montarny moc drahe, pokud by chtely slusne ceny. S tim ze si podobne montarny a jejich produkci pak zajisti mnohem levneji nekde na Dalnem Vychode.
Bohužel. Je to tak. Tuhle realitu ale autor znát nechce.
A já myslel, že budete investovat na Ukrajině. S těmi státními investicemi do komunikací, které si Vaši společníci nechají jistě dobře zaplatit, to určitě myslíte vážně. Jsem zvědav, jestli ten zbytek propagandy taky zabere. Vlastní riziko je něco jiného. Fakt je, že to svému lidu dlužíte. Tak se ukažte!
Jenom pro uklidneni, ono se to dela i obracene, v Nemecku vyrobi potravinarsky vyrobek, vytiskne se k nemu hned cesky psany obal, doveze se do Ceska a tady se proda za vyssi cenu nez se prodava v Nemecku. :))
Ten výrobek je z náhražkových surovin takže je sice méně kvalitní, zato je ale dražší.