Investor Brůna: Neférové hry s penězi na stáří. Co s tím?
KOMENTÁŘ. Nemám rád neférové hry. Elity státu určují pravidla, ale když jim karta nevychází, a státní kasa se propadá do dluhů, mění pravidla v průběhu hry. A to i zpětně. Naposledy se to stalo s penzijním spořením.
„Změna se dotkne všech 4,2 milionu účastníků, kteří ,penzijko‘ mají: starobní důchodci přijdou o státní podporu zcela, dalších až 900 tisíc lidí, kteří spoří málo, také, pokud si nezačnou odkládat minimálně 500 korun měsíčně, a těm ostatním se státní příspěvek automaticky sníží, když sami nepřidají víc,“ shrnuly to výstižně Hospodářské noviny.
Přidej víc, než jsme si dohodli, jinak přijdeš o vše? To je v podstatě vydírání.
Spousta lidí se o to nezajímá, a tak prodělá. Kdyby věděli, do čeho investují své peníze, tak možná ani nepodepíšou. Žijeme na dluh, stát se zadlužuje. Tento dluh stát financuje vydáváním dluhopisů. A do těchto dluhopisů investují lidi v rámci důchodové spoření – až příliš mi to připomíná finanční letadlo.
Stavební spoření fraškou
V minulosti se takhle měnila pravidla hry u stavebního spoření, až se změnilo ve frašku. Aby měly dcery bank – stavební spořitelny –, stále byznys, vymyslela se jim distribuce solárních a zateplovacích dotací.
A ty všichni zaplatíme v budoucích emisních povolenkách, tedy dalších daní z komínů a pohonných hmot, což je opatření, které unie připravuje. Také mi to nepřijde fér. Jen míchání kartami, kdy esa zůstanou v rukávu jen pár vyvoleným.
Proto dávám peníze do věcí, které jsou hmotné a lze se je poměrně snadno směnit: nemovitosti, zejména půda, zlato a stříbro.
Sankce za výběr
Je vidět, jak v čase stát utahuje šrouby, a drží střadatele v kleštích. „Za výběr celého důchodového spoření bude sankce,“ informovaly loni v srpnu Novinky.cz.
„Statisíce Čechů narychlo přisypávají peníze na penzijní spoření,“ napsaly na konci letošního června Lidové noviny.
„Vláda chce přimět lidi, aby si více spořili na stáří a také aby si pak naspořené peníze z penzijního fondu nevybírali najednou. Namísto toho mají z důchodového spoření pobírat pravidelnou měsíčně rentu,“ konstatovala zpráva o sankcích za výběr celého spoření.
Pokud investuji nebo spořím své peníze, tak je snad má věc, zda na konci investičního horizontu chci mít rentu, anebo všechen vklad a výnos. Nejsem zvědavý na to, aby mi z mých peněz povinně odsypávali jen po troškách almužnu, rozežíranou kumulovanou inflací.
Autor je podnikatel a investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Romská ghetta, otroci, místní mafie a rasismus jako legitimní názor
Ústecká koncernová tsunami: ANO zválcovalo partnery, v radě kraje bude mít většinu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Správně napsáno. Velmi správně. Státem řízená hra LETADLO.
Milý pane investore, nemohu uvěřit, že tak zkušený a protřelý člověk by nevěděl, že spoléhat na slovo státu je naprosté, ale naprosté šílenství….., bylo, je a bude a každý člověk s IQ převyšující šneka to dobře ví.
Celé to spoření na stáří do penzijních fondů bank je neférové. Podrobnosti v kapitolách Finanční chrti na startovní čáře I – III v knize Ekonomům to myslí černobíle. Proč je spoření do fondů bank neférové: 1) Banky na spoření vydělávají bez toho, aby řešily problémy státního důchodového systému! 2) Ve výsledku jde dokonce o podporu bezdětnosti v našich rodinách, jak to vystihla Doc. Švihlíková, cituji: … „Ten systém je plně zásluhový a já jsem ve své analýze uvedla, možná to zní ostře, ale je to naprosto logický vývod, že pokud by se přešlo na nějaký plně fondový systém, tak nejlepší, nebo logická reakce žen bude vůbec nemít děti, protože v tu chvíli skutečně mít děti, přerušovat zaměstnání se všemi těmi dopady, je poukázka do chudoby.“ Tvrdím, ve shodě s paní docentkou I. Švihlíkovou, že zavádět spořící důchodový pilíř bez ohledu na výchovu dětí je stimulace demografické katastrofy. Důkaz? V 1. Q 2024 porodnost 7,5 ‰, místo minimální potřebné porodnosti 15,4 ‰, tj. porodnost menší než poloviční!
A Úhlavní Stoup řekne, že vstupovat jednostranně do podepsaných smluv je v pořádku a druhá strana nemá možnost tuto smlouvu bez sankce ukončit. Pak se soudci diví, že nemají u veřejnosti autoritu.
Už nikdy nebudu investovat do žádných státních projektů a šetření na stáří ,kde stávající vláda nabízí a láká všechny, aby během stoření měnila podle libosti podmínky, snižovala podporu, kdykoli se ji zachce.Je to největší podvod na lidi a zlodějna vlády, která se sníží tak hluboko aniž by nechala stávající podmínky smlouvy dojít do konce . Slušná společnost by nic takového neměla připustit a dovolit vládě klamat občany .Dnešní vláda je gangsterská a myslí si, že si může dělat co chce.Ale jen hlupáci ji příští rok budou volit. To je jen jedna perlička.To jak navyšuje daně a navyšuje poplatky na všechno , např. za povolení studny z 300 kč na 10 000 kč je skandální a ještě této zlodějně říká reforma.
Pane Brůno, co říkáte doplňkovému investičnímu spoření? Není to možný únik ze systému ztrácejících se peněz? Vyvážené fondy by se měly pohybovat okolo 3% a akciové okolo 6%. Když už si ty peníze nemohu vybrat tak alespoň takhle. Má to smysl?
Díky za odpověď
Celé to spoření na stáří do penzijních fondů bank je neférové. Proč je neférové: 1) Banky na spoření vydělávají bez toho, aby řešily problémy státního důchodového systému! 2) Ve výsledku jde dokonce o podporu bezdětnosti v našich rodinách, jak to vystihla Doc. Švihlíková, cituji: … „Ten systém je plně zásluhový a já jsem ve své analýze uvedla, možná to zní ostře, ale je to naprosto logický vývod, že pokud by se přešlo na nějaký plně fondový systém, tak nejlepší, nebo logická reakce žen bude vůbec nemít děti, protože v tu chvíli skutečně mít děti, přerušovat zaměstnání se všemi těmi dopady, je poukázka do chudoby.“ Tvrdím, ve shodě s paní docentkou I. Švihlíkovou, že zavádět spořící důchodový pilíř bez ohledu na výchovu dětí je stimulace demografické katastrofy. Důkaz? V 1. Q 2024 porodnost 7,5 ‰, místo minimální potřebné porodnosti 15,4 ‰, tj. porodnost menší než poloviční!
Tak ono je to na jedné straně pravda a vlády si skutečně mění ta pravidla jak právě potřebují.
Ovšem – je tu ještě druhé hledisko a to jsou nečekané vysoké nárůsty inflace. Což značí že pokud si občané budou dál spořit stejně jako předtím tak to bude v reálné hodnotě mnohem míň a z toho pak v důchodu nevyžijou.
A ono to pravě není jen věc toho občana, stát mu tu podporu na důchodove spoření priplaci právě proto aby s tím v důchodu vyžil. Jestli to stačit nebude a stejně si v důchodu řekne o soc dávky, tak ta podpora státu byla zbytečná a muze ji fakt zrušit..
Ono je fakt složité to na dekády předem spocitat, a obvykle kdyz si stát dokáže odhadnout rozpočet na příští rok, s deficitem ‚jenom, 250miliard tak je rád že je rád.
Samozřejmě, že výzvy k zodpovědnosti- aby si lidé na důchod spořili ve fondech , jsou naprostým nesmyslem. Výrazně se to projevilo v minulém roce, kdy i ten nejúspěšnější fond zůstal hluboko pod inflací. Pak si ještě správce fondu strhne poplatek za vedení účtu – procenta z celkové vložené částky – nezávisle na výkonu a je to. A když si důchodce 80+ chce po 10-20 letech vybrat penzijko, tak mu ho ještě zdaní. A to bez ohledu na to, že uzavírali smlouvu v době, kdy podmínky byly jiné. Takhle to dopadá, když na místě finančního experta sedí elektrikář.
Přesně má slova ,to já si peníze spořím a já si také rozhodnu jak si je vyberu .To by vláda mimo vysoké daně (které jsou potřeba na rozdávání migrantům),mohla nakonec i mé uspořené peníze darovat ukrajincům.Nikdo a ani stát nebude za mě rozhodovat (alespoň) v tomto.Protože už to naše vláda přehání a mohlo by se stát,že by sme konečně našli v sobě odvahu a oni by se nestačili divit.