Foto: Vladimír Brůna

Investor Brůna: Neférové hry s penězi na stáří. Co s tím?

Napsal/a Vladimír Brůna 3. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Nemám rád neférové hry. Elity státu určují pravidla, ale když jim karta nevychází, a státní kasa se propadá do dluhů, mění pravidla v průběhu hry. A to i zpětně. Naposledy se to stalo s penzijním spořením.

„Změna se dotkne všech 4,2 milionu účastníků, kteří ,penzijko‘ mají: starobní důchodci přijdou o státní podporu zcela, dalších až 900 tisíc lidí, kteří spoří málo, také, pokud si nezačnou odkládat minimálně 500 korun měsíčně, a těm ostatním se státní příspěvek automaticky sníží, když sami nepřidají víc,“ shrnuly to výstižně Hospodářské noviny.

Přidej víc, než jsme si dohodli, jinak přijdeš o vše? To je v podstatě vydírání.

Spousta lidí se o to nezajímá, a tak prodělá. Kdyby věděli, do čeho investují své peníze, tak možná ani nepodepíšou. Žijeme na dluh, stát se zadlužuje. Tento dluh stát financuje vydáváním dluhopisů. A do těchto dluhopisů investují lidi v rámci důchodové spoření – až příliš mi to připomíná finanční letadlo.

Stavební spoření fraškou

V minulosti se takhle měnila pravidla hry u stavebního spoření, až se změnilo ve frašku. Aby měly dcery bank – stavební spořitelny –, stále byznys, vymyslela se jim distribuce solárních a zateplovacích dotací.

A ty všichni zaplatíme v budoucích emisních povolenkách, tedy dalších daní z komínů a pohonných hmot, což je opatření, které unie připravuje. Také mi to nepřijde fér. Jen míchání kartami, kdy esa zůstanou v rukávu jen pár vyvoleným.

Proto dávám peníze do věcí, které jsou hmotné a lze se je poměrně snadno směnit: nemovitosti, zejména půda, zlato a stříbro.

Sankce za výběr

Je vidět, jak v čase stát utahuje šrouby, a drží střadatele v kleštích. „Za výběr celého důchodového spoření bude sankce,“ informovaly loni v srpnu Novinky.cz.

„Statisíce Čechů narychlo přisypávají peníze na penzijní spoření,“ napsaly na konci letošního června Lidové noviny.

„Vláda chce přimět lidi, aby si více spořili na stáří a také aby si pak naspořené peníze z penzijního fondu nevybírali najednou. Namísto toho mají z důchodového spoření pobírat pravidelnou měsíčně rentu,“ konstatovala zpráva o sankcích za výběr celého spoření.

Pokud investuji nebo spořím své peníze, tak je snad má věc, zda na konci investičního horizontu chci mít rentu, anebo všechen vklad a výnos. Nejsem zvědavý na to, aby mi z mých peněz povinně odsypávali jen po troškách almužnu, rozežíranou kumulovanou inflací.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)