Investor Brůna: Neberte Čechům touhu bydlet ve vlastním
KOMENTÁŘ. Západní společnost vykazuje jisté tendence přesunout se k přídělovému systému sociálních kreditů. Tímto směrem míří třeba úvahy o nepodmíněném příjmu pro všechny. Do podobného ranku míří názory, že vlastnictví domu kdesi na předměstí je neekologické a asociální, a že vůbec vlastnictví je něco špatného a nejlepší je sdílení.
V atmosféře těchto společenských směrů zaznívá i u nás z úst některých sociologů i ekonomů názor, že vlastnictví bytu či domu na hypotéku je něco svazujícího, zpátečnického, něco, co přežívá z dob transformace bytového fondu po éře socialismu.
Připomínají, že spousta rodin získala v 90. letech do vlastnictví byty za pár korun, a i proto je u nás podle těchto univerzálních expertů silně zakořeněné touha po tom vlastnit byt.
A tato touha přetrvává i u potomků. U mladých, kteří by přece měli chtít být flexibilní, a ne se nechat svazovat majetkem, respektive splátkami.
I mladí sní o svém hnízdu
Do veřejného prostoru se dostávají všeobjímající evropské statistiky, jež nám předhazují, že třeba Němci, ale i další západní státy nemají podíl vlastnického bydlení rozhodně tak vysoký jako u nás, kde se pohybuje prý kolem 80 %.
„Vlastní bydlení nemusí být výhodné. Mladí si ho idealizují po vzoru rodičů,“ uvádí třeba Martin Lux ze Sociologického ústavu AV ČR.
Podle něho „v Německu bydlí ve svém méně než polovina populace a většina domácností žije v nájmu, ve Velké Británii je v nájmu 40 procent lidí.“
Ano, nájem dává svobodu pohybu, ale znamená zároveň nezakořenění a nejistotu. Souhlasím s tím, že volné peníze není třeba hned ve třiceti strkat do hypotéky, ale lze je chytře a s rozmyslem investovat. A v horizontu třeba deseti let sklidit výnosy, které pomůžou vydělat na vysněné bydlení.
Nemá smysl si brát hypotéku jak se říká na krev, když rodina nemá dostatečné úspory a příjmy.
Ovšem, proč brát lidem touhu po tom bydlet jednou ve vlastním? Nemusí to být hned, když je jim sotva třicet. Vlastní bydlení je ale zcela jistě jedna z nejlepších pojistek na stáří.
Levné byty na příděl?
Horování za to, že lepší je bydlet v nájmu, než si brát hypotéku, je součástí (zatím spíše verbální) snahy reformovat kapitalismus přechodem na systém sociálních kreditů, kde lidé téměř nic nevlastní, kde ale ti, co přidělují kredity, rozhodují a panují.
„Pro mnoho lidí je placení nájmu vyhazováním peněz z okna nebo strkáním peněz do kapsy někomu cizímu. Nájemní bydlení má status něčeho provizorního. Vytváří se tak sociální a kulturní tlak na to, získat vlastní bydlení.“ Ze studie Sociologického ústavu AV ČR „Jak zajistit dostupné bydlení„.
Jedna z největších bank u nás už staví nájemní byty – ale jen pro někoho. Budou na příděl vybraným profesím, které si určí třeba obec, nebo jiná veřejná instituce. Nájem v nich má být proti okolním nabídkám nižší.
Tyto takzvaně „dostupné byty“ se mají přidělovat podle jasných kritérií jako je příjem, věk, případně podporovaná profese. Jako doplněk k chybějícím obecních bytům je to fajn, ale jako systém pro bydlení místo hypoték?
Ať se na to díváme z různých úhlů pohledu, tak je to prosté. Půjčme si opět příklad ze Západu: kdo je v Británii bohatý, bydlí většinou ve svém, kdo ne, musí do nájmu.
Hypotéky se splácejí
Kdo si před patnácti dvaceti lety u nás vzal hypotéku, má ji už většinou splacenou a nelituje. Jsou to desítky tisíc lidí. A přitom se o tom, že Češi s hypotékami – i s těmi dražšími – většinou zažili úspěch, moc nemluví.
Hypoték, které se nepodařilo splatit a kde nemovitost musela do dražby, je proti půjčenému a splacenému objemu a počtu jen zlomek.
Registry společnosti CRIF, která sleduje všechny dluhy u nás a do nichž nahlížejí všechny banky a úvěrové společnosti, ukazují, že pouze 0,2 % z celkového dlouhodobého dluhu domácností, což jsou zejména hypotéky, není spláceno.
Hypotéka je lepší pojistka než penzijní fond
- Kdo šetří na bydlení, má jasný cíl.
- Nájem teď možná vyjde levněji, ale opravdu lidi peníze odloží a ušetří?
- Splácet hypotéku považuji za nejlepší formu spoření na důchod. Mnohem lepší než různé fondy, penzijní připojištění. Vlastnictví nemovitosti je hmatatelné.
- Možná některým lidem s hypotékou dojde dech, ale byt s hypotékou lze kdykoliv prodat.
- Počet klientů, kteří nesplácí hypoteční úvěry, meziročně dokonce klesl o 11 procent na deset tisíc lidí.
Současné hypotéční sazby kolem 6 % jsou normální. To, co se dělo v letech 2015-2022 naopak normální nebylo. Banky chrlily levné úvěry a tím způsobily vysoké ceny nemovitostí.
Teď mají i nadprůměrně vydělávající lidé potíže na hypotéku dosáhnout. Na hypotéku k bytu v Praze, aby měla rodina společný příjem přes 130 tisíc měsíčně. To je i na hlavní město hodně.
Logicky pak jde řada lidé do nájmu, jenže ne proto, že by si to přáli, ale z nutnosti. Pořád mají sen o tom, že jednou si našetří a splatí své bydlení.
Lidi si sami určí, co je pro ně nejlepší. Není třeba jim předhazovat teze, že Češi jsou nesmyslně majetničtí, a že je to svazuje. Není třeba sociálního inženýrství, sociálních kreditů a podsouvání toho, co je pro většinu lepší a horší.
Splácení hypotéky je zároveň silný stimul k tomu, aby člověk vydělával, pracoval. Nápady na nepodmíněný příjem bez práce a bydlení ve sníženém nájmu vede k opačnému přístupu: proč bych se snažil?
Takové sociální teorie mne proto nepřestávají překvapovat. Každému by mělo být jasné, že to je cesta jen ke změkčilosti a k úpadku.
Autor je český investor.
Příště si přečtete: Kolik teď stojí pozemek a stavba rodinného domu
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Agrofert je opět oficiálně Babišův. Svěřenský fond AB private trust I skončil
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Ono tedy vůbec, by to chtělo vědět, z jakého úhlu se ta současná debata vede. Zda z pohledu ekonomického, právního, či aspoň politického (z hlediska nějaké delší politické zodpovědnosti) , a nebo aktivistického.
Protože, pokud je z pohledu současného aktivistického progresivismu vlastnictví čehokoliv (i vlastního bydlení) doslova zločin na společnosti, se vlastně diskutovat nedá.
Ježíši, to je zase článek…hromada předsudků, zkreslení, vlastních projekcí, manipulací a nepochopení, že stačily první tři věty, aby člověk poznal, že jeho nepřečtením o nic nepřijde. Neskutečná hloupost…Pane Brůno, umíte psát mnohem lépe, když se držíte faktů a reálného světa!
Ono to souvisí se životním stylem, u nás se lidé mnohem méně stěhují, raději si drží zaměstnání v místě bydliště, nebo dojíždějí a přespávají v práci v týdnu a na víkendy se vrací domů.
Druhou věcí je, že vlastnictví nemovitosti je jakási pojistka před ukradením majetku ve formě peněz (na čemž vládní soudruzi silně pracují).
Dobrý den pane Brůno,
za mě článek dobrý. Lidé chtějí mít vlastní střechu nad hlavou a většinu lidské existence chtěli. Druhá věc, také historická, je, že na ní mnohdy neměli. A čekali. A pomalu budovali.
Mám to štěstí, že bydlím v domě, který je v naší rodině po přímé linii už čtvrt tisíce let. A tehdy ho předci nestavěli nový, ale již podle záznamů již starý koupili (je to venkovské stavení). Stál jsem před rozhodnutím zda dům rekonstruovat nebo prodat. Jedna z variant byla i ho srovnat buldozerem. Vyhrála rekonstrukce a jsem za toto rozhodnutí vděčný.
Pozvolna rekonstruujeme již asi 20 let, dům je už po kompletní rekonstrukci, příští rok snad výrazně nezdraží stavební materiály a práce a bude se rekonstruovat stodola. Rekonstruujeme bez hypotéky, pomalu, tak, jako se dřív stavělo. Co nestihl děd, dodělal otec a nebo pak syn…pomalu, s rozvahou, jak finance dovolí.
Za dobu co dům dáváme z ruiny „do kupy“ jeho hodnota vzrostla z řádově stovek tisíc (s celkem rozsáhlými zemědělskými pozemky) na milionové částky. Samozřejmě že několik milionů již spolkla rekonstrukce a na naši vlastní práci nekoukám. Ale těžko bych hledal jinou zcela nerizikovou investici, kdy je nárůst hodnoty v tomto čase v řádu vyšších stovek procent.
Bude mi 45. Za +/-20-25 let půjdu do důchodu. Tou dobou bude již celé stavení hotové a s průběžnou údržbou bude stále v perfektním stavu. Bude na další generaci, jestli rodinný krb převezme za nějaký řekněme „vejminek“ nebo jestli budu muset dům prodat nebo třeba pronajímat nebo prodat jen pozemky a zajisti tak mě a manželce pohodlné stáří, když se státním důchodem asi moc počítat nelze a důchodové a investiční spoření zdaleka nevydělává tolik, kolik bych si přál a měsíční úložky také nemůžou být takové, abych měl jistotu, že budeme do konce svých dní mít dostatek.
Každopádně, nájemní bydlení je z podstaty věci dražší než vlastní. Musí být, protože musí pokrýt všechny náklady a musí zbýt ještě něco jako přiměřený zisk. Pokud ne, tak to někdo doplácí. Soukromý investor to nebude, takže to bude muset být obec nebo stát. Tedy z daní nás všech. A vlastní střecha nad hlavou je jistota. Jistota, že mě nikdo nemůže vystěhovat (pokud si platím své závazky) a že mám investici, na kterou se ve stáří můžu spolehnout. Tedy, pokud mi duševní stav dovolí se rozhodovat s jasnou myslí, čímž si asi nikdo takhle dopředu nemůže být jistý.