Investor Brůna: Maláčová i Stropnický se mýlí. Státní regulace byty lidem nezařídí
Poslední dobou se v Česku stále skloňuje problém s nedostatkem bytů. Nalijme si čistého vína. Bytová krize je, když lidé nemají kde bydlet. To se ale neděje. Nejprve je potřeba si uvědomit, že je normální, když za střechu nad hlavou dává člověk i více než polovinu příjmu.
Byty jsou drahé proto, že je lidé kupují. Kupují je také proto, že nevěří státu. Nevěří důchodovému systému. Sociální demokratka Jana Maláčová se pak nemůže divit, že se „byty staly investičním zbožím“, jak zdůrazňuje.
Na nedávné diskusi na brněnské univerzitě, které jsem se účastnil jako jeden z řečníků, více než polovina hlasujících studentů v plném sále vyjádřila nesouhlas s tím, aby se bytová věc řešila razantními regulacemi.
Videozáznam debaty, které se zúčastnila Jana Maláčová, Matěj Stropnický, Vladimír Brůna a Petr Bartoň můžete zhlédnout ZDE.
Rodiny nevěří v penzijní reformy a nevěří levicovým politikům razícím hesla o návratu regulovaného nájemného a daňových pák na vlastníky nemovitostí. Poslední volby to potvrdily.
Inflace a energetický šok
Lidé se také bojí vysokého tempa znehodnocování peněz. Navíc je drtí energetický šok, nejdražší potraviny za deset let, nebo šokové zdražení materiálů.
Nutno dodat, že z vysokých cen bytů profituje rovněž stát, z novostaveb se platí 15 % DPH.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Stát nemá regulovat, ale má investovat do infrastruktury, nebo zkrátit dopravní časy. Bez silničních výluk, železničních výluk, objížděk, mimořádností na trati, hodinových zpoždění…
Nepotřebujete drahý byt v Brně, pokud se z Vyškova dostanete do Brna za patnáct minut. A z Prahy do Brna vlakem za pět hodin? Trénovaný cyklista by tuto vzdálenost skoro ujel rychleji na kole.
Bytů je dost, možná bude i přebytek
Bytů je dost a za následující dva roky se bude možná říkat, že jich je proti poptávce přebytek. Jako tomu bylo v krizovém roce 2009, kdy se realitní trh propadl o 80 %.
Bytů a rodinných domů se staví více a více, zejména ve Středočeském kraji, přitom obyvatel je stejně. Drtivá většina lidí nebydlí pod mostem, ba dokonce 75 procent z nás žije ve vlastním, byť často na hypotéku. A nájmy v srdci hlavního města dokonce o něco klesly. Není krize bydlení. Je krize nabídky. Zatím.
Tak dlouho se ale ve veřejném prostoru omílá bytová krize, až skutečně může nastat. Právě kvůli tomu, jak skokově zdražují energie a úrokové sazby na hypotéky. Ublíží to hlavně rodinám, které si je koupily levně pod dvě procenta. Za pár let jim skončí fixace a naskočí do historicky průměrných pěti procent, ale třeba i více. Historicky byly běžné hypoteční sazby v rozsahu čtyř, nebo dokonce i sedmi procent.
V cenách bytů jsou i výjimky
Byty jsou ale vskutku drahé, hlavně v Praze, Brně a dalších větších městech. Za deset let vzrostly ceny dvojnásobně. Naše země je v evropském kontextu jednou z nejbezpečnějších. A co je bezpečné a krásné, to je chtěné a tedy drahé.
Jsou však v cenovkách výjimky, o nichž se moc nemluví. Například Karlovy Vary. Zde naopak ceny bytů nominálně zlevnily. Přitom je to perspektivní kraj, hlavně díky budovanému dálničnímu tahu.
Byty může zlevnit i rekonstrukce starších jednotek a revitalizace brownfieldů, tedy starým průmyslem zatížených území.
Potíž je v byrokracii a infrastruktuře
Na pozadí toho všeho je skutečná letitá krize chodníků, silnic, železnic, tedy infrastruktury. V posledních letech se to dohání za cenu, že důležité tepny jsou plné uzavírek a provizorií. Kéž by zejména středočeské silnice už nebyly horší než tankové cesty v bývalém vojenském prostoru Brdy.
Místo pořádných oprav cest v regionech se pořád dokola opravují hlavní tahy, byť jsou jejich povrchy očividně v pořádku, prý preventivně, ale rozmlácené okresky se lepí odnikud nikam. Nechápu. Další potíž je nadmíru složité stavební řízení.
Kázat restrikce a pít víno na zámku
Bývalý komunální politik a letošní neúspěšný kandidát za ČSSD Matěj Stropnický, horující za tvrdou regulaci developerů a velké zdanění vlastníků bytů, na zmíněné diskusi se studenty na brněnské univerzitě prohlásil, že jemu trvalo vyřízení stavebního povolení na opravu jeho barokního zámečku jen pět měsíců. Svižně si vyřídil i několikamilionovou státní dotaci.
Chystám se brzy k němu na zámeček a věřím, že mi poradí, jak tak neuvěřitelně rychle dělat stavební řízení. Rád se pak podělím nejen s dalšími developery, ale i se čtenáři a domácnostmi, potřebujícími opravit nebo postavit rodinný dům, o jeho cenné kontakty a postupy, jež mi jistě rád poskytne.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Několik citací : „Nejprve je potřeba si uvědomit, že je normální, když za střechu nad hlavou dává člověk i více než polovinu příjmu. … Byty jsou drahé proto, že je lidé kupují…. , atd.“
Vskutku velké myšlenky.
Je to pravda, jestli se něco neprodává, tak to zákonitě zlevní, pokud je to potom velká poptávka, naopak jde cena nahorů…
Investor Brůnase mýlí státní regulace byty lidem od 68 do 89 zařídí ve větším jak malém mnosšství ale od 89 se snima spekuluje.
Pokad by stát prostředky na podporu BANKovních isnstitucí npř. i hipoteční spoření ješ je spočátku dočasně sanovalo, podpora zamněsnanosti , příspevky na bydlení pozemnkový a do 89 vybudovaný bytový fond vložili výharně do výstavby bydlení by byl pro mladé české rodiny s dětma a malé pro seniory nadbytek a ne nedostatek a bohatí a cizinci by se obarceli na mafiji DEVELOPERů ale stoho by BANKsteři nic nemněli.
Doufám že svým tvrzením na začátku článku si děláte legraci. Lidé si mají zvyknout, že výše nájmu může být víc než polovina výplaty??? To v součinnosti s dalšími oprávněnými tvrzeními, např. že lidé nevěří státu, nevěří v důchodovou reformu a nevěří, že vůbec nějaký důchod mít budou, znamená, že se máme připravit na budoucnost kdy jedna část obyvatel bude žít na úkor druhé, chudší části obyvatel? Obyvatelé v nájemních bytech si totiž nebudou schopni z výplaty našetřit finanční rezervu a taktéž mladí lidí bez výpomoci rodičů nebudou schopni v životě dosáhnout na hypotéku a bez ohledu na práci, kterou budou dělat. I přes to nebudou schopni dosáhnout na vlastní bydlení. A v případě pracovní neschopnosti
nebo nízkého důchodu teda všichni tito lidé za celoživotní tvrdou práci můžou jít rovnou na ulici? Toto je prognoza, se kterou mají být občané ČR spokojeni a nechtít po státu regulace ve formě specifických daní nebo pokut? Je krásné, že se více než polovina studentů vyjádřila, že nesouhlasí s regulacemi. Otázkou také je, jak moc je pro ně otázka bydlení aktuální. Já vnímám velký rozdíl ve vnímání realitního trhu v dobách studia a ted, kdy zakládám rodinu. Zjednodušeně řečeno ve své komentáři podle mě obhajujete neregulovaný sebedestruktivní kapitalismus, který je dle mého názoru opravdu neudržitelný. Pokud máte jiný názor odpovězte prosím na otázky viz. výše.
Zatím za ten destruktivní kapitalismus nikdo nic lepšího nevymyslel. Jedno je ale jisté regulace nefungují, naopak situaci zhoršují. A socialně je to taky nespravedlivé. My jsem zvýklí, že nám pečení holuby padají samy do huby, a když se tak neděje, podivujeme se, jak je to možné?
Souhlasit s vámi jen částěčně a mnohem více souhlasím s paní Maláčovou a M. Stropnickým. Je velký problém, že u násy není politická vůle s tím něco udělat. Protože nechci papouškovat, co napsali jiní, otískuji zde článek a Alarmu, se kterým naprosto souhlasím:
Bytová krize
České politické strany téma bydlení neignorují. Žádná z nich však k němu zatím nepřistupuje jako k jednomu z nejvýznamnějších témat, přestože signály o šíři problému přicházejí ze všech stran. Stále se věnuje málo pozornosti tomu, co se z bydlení stalo. Byty už dávno nejsou něčím, v čem se prostě bydlí. Zvykli jsme si na to, že část jich je, alespoň ve velkých městech, prázdná. Pořizovaná majiteli kvůli zhodnocení financí, podobně jako se investuje do zlata. Přitom u nás až 60 tisíc rodin žije v bytové nouzi, dalších až 190 tisíc je ohroženo ztrátou bydlení a až 350 tisíc domácností na něj vynakládá více než 40 procent příjmů. Navrhovat vyšší zdanění nemovitostí je v Česku téměř nemyslitelné, a to i majitelům, kterým patří tři a více bytových jednotek. Přestože nám to kvůli radí i OECD, které upozroňuje na to, že nemovitosti daníme extrémně málo. Piráti, kteří to v programu samozřejmě nemají, si s hoaxy na toto téma užívají své.
Ještě ani zdaleka u nás nedošlo na fázi, kterou v Hospodářských novinách předpovídá Julie Hrstková, podle které budou strany dřív nebo později nuceny nabízet voličům zavedení regulace nájmů prostě proto, že to lidé budou chtít. Zatím bydlení většinou věnují odstaveček ve volebním programu a některé z nich ho nezahrnují ani do svých priorit. Koalice Spolu zastává zmiňované heslo „Stavět, stavět, stavět“, bez ohledu na to, že ve městech, ve kterých se staví, staví a staví, jsou ceny bydlení stále nepřiměřeně vysoko. Samotná výstavba totiž levnější byty nezajistí v momentě, kdy je developeři mohou pohodlně rozprodat spekulantům.
/Táňa Zabloudilová – Alarm/
Asi tak . Trh má nejen kupujícího a prodávajícího , ale správce uzemí (obec) . Ta určuje co kde bude .
A zde je zakopaný pes. Obec nemá zájem na dalším rozvoji infrastruktury , z které má jen náklady . Přitom každá osmá nemovitost je prázdná . 30 let se zde vytváří povědomí , že nemovitosti jsou vzácné zboží a tak nikdo neprodává . I kdyby bydlel v cizině 🙂
Je zde tedy strukturální problém . S poklesem tedy nelze počítat , protože i kdyby měl někdo problémy , a byl donucen prodat , tak okamžitě bude deset kupcu co chtějí zaparkovat kapitál . Pokles cen by nastal jedině při nějaké katastrofě , kdy zmizí polovina obyvatel.
Bať, bať
Kousek ode mne stojí třípatrový dům se třiceti byty …. jako děti jsme mu říkaly „obecňák“! Stál tam už před válkou!
Od té doby se nepostavilo nikde nic podobného!
Každý nemůže dát víc než polovinu svého příjmu za bydlení! To jsou jen blbý kecy!
A poukazovat na jednoho bezvýznamnýho mladíčka je trapný, byť by měl něco společnýho s ČSSD!
Všude na západě je to normální. Jen my jsem vylezli z regulovaného nájemného.
Pane Roberte, buďte tak laskav a přestaňte rozšiřovat nepravdivé informace. Pokud umíte používat google tak zvládnete určitě najít dost informací o tom, že Česká republika patří ve srovnání poměru plat vs. Náklady na bydlení k nejhorším v EU. Podle posledních informací co jsem našla se náklady na bydlení např. v Německu pohybují mezi 30-50%. Říct, že je normální, dát většinu platu za nájem je opravdu neskutečné.
„Nejprve je potřeba si uvědomit, že je normální, když za střechu nad hlavou dává člověk i více než polovinu příjmu.“ Ne to není normální… není to bohužel jediný výdaj. Ano kvalitní infrastruktura je bezva, ale když se budou lidé kvůli cenám bydlení stěhovat na periferie, tak to asi taky nebude úplně cesta.
Dobře cílené progresivní daně a regulace jsou lepší řešení, zvlášť když podle OECD, máme jedno z nejnižších zdanění nemovitostí v EU.
Lidé ne že by nevěřili levicovým politiků, oni nemají důvěru ve stát obecně, proto se bojí i jakýchkoliv daní, protože si myslí, že jim uškodí.
Taková směs nesmyslů a dojmologie se moc nevidí. Mladí dnes bydlí v bytech po pěti a neutáhnou bydlení, ale tady pan investor jim bude říkat jak dobře se mají…
Že bych si podotkl, pan Brůna si jistě dovede živě představit, co se stane , za situace, kdy jak sám popisuje, na jedné straně spousta velkých i drobných investorů horečně investuje za stále vyšší ceny do nemovitostí (včetně tedy i velkého zadlužení, v hypotékách), ale zároveň jak tvrdí „..za následující dva roky se bude možná říkat, že nemovitost´íje proti poptávce přebytek“.. Kdybych to popsal srovnáním, proti tomu krach u Lehmanů hadr. Tak že by se snad počkalo až to krachne a až potom soudruh stát pomůže hlavně těm bankám a velkým finančním společnostem?, Jak tady čtu „..(po pádu Lehmann Brothers) pro zamezení pádu dalších finančních institucí uvolnily USA balíček pomoci ve výši 700 miliard dolarů.“..Kolik bude muset dát náš stát?
Jenomže, pokud pan Brůna očekává a požaduje že by ten místo toho (či vedle toho) stát dal potřebné finance na dobudování a zkvalitnění potřebné infrastruktury a ve všech potřebných lokalitách, tak toho se nedočká rovněž, to by totiž vyšlo ještě mnohem mnohem dráž, a taky by to trvalo neskutečně dlouho. Ostatně, pokud nahoře chválí, podle něj laciné Kalovy Vary, tak ať se tam zajede někdy podívat, město je už od neustálých rekonstrukcí trvale rozkopané (to víte, dotace je třeba urychleně utrácet), ale situace je tam pořád horší, práce málo,platy nízké ceny vysoké,..kultura v čudu, lázně „protože covid“ odepsané.Z té jeho perspektivní dálnice chybí, dostavit „kousek“, 60 km. A takových lokalit je v tomhle státě opravdu hodně a hodně…
Náklady na bydlení jsou tak vysoké, že mladý člověk na bydlení nedosáhne. To je podle Brůny normální a v pořádku. Možná má pravdu.
Ale za socialismu stát byt 3+1 roční průměrný plat, energie, voda a jiné poplatky byly v řádech desetikorun.
Možná se pletu, ale líbily se mi za socialismu pokřivené ceny bytů, energií, paliv a jiných nezbytných věcí, které člověk potřebuje k slušnému životu.
Dávat jen za bydlení půl platu v situaci mladé rodiny s dětmi, je zlodějna. To není na důstojný život ale živoření.