Investor Brůna: Komu zdražení peněz prospěje, kdo bude krvácet a komu zvoní hrana
Skomírající hodnota peněz u nás dostala protiinflační vakcínu, odůvodňuje Česká národní banka skokové zvýšení základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 %. Zvedla ji nejvíce za dvacet let. Světový unikát v situaci, kdy centrální banky stále chrlí peníze do předlužených ekonomik.
Je velkou otázkou, jak bude tato vakcína od ČNB účinná, kdy a zda vůbec začne účinkovat. Zvýšení sazeb má logicky na první pohled brzdit šusem rozjeté inflační sáňky. Ve zpomalení zdražování, respektive stabilizaci už tak vysokých cen, lze už ale jen tiše doufat. V delším období. Ne dříve než za půl roku. A kdoví, zda vůbec.
Zvýšení sazeb někomu pustí žilou, někomu může trochu přilepšit, ale žádná sláva to nebude, to mi věřte. Když banka místo nuly na účtu připíše jedno dvě procenta, a oficiální inflace bude sedm, osm a více procent, tak takový úrok od banky je jen slabá náplast.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Ano, vysoká inflace likviduje rekordně vysoké úspory českých domácností. Zvýšení úrokových sazeb se ale nejspíše stejně výrazně nepromítne do nízkého zhodnocení spořicích produktů typu termínovaný vklad nebo spořicí účet.
Banky přehazují peníze vidlemi, nemají je v podstatě do čeho ukládat. Další peníze od střadatelů nepotřebují. Finanční ústavy ovšem můžou pocítit problémy se splácením úvěrů firmám a hypoték. Pokud se do potíží se splátkami dostane větší počet klientů, zvedne to bankám náklady.
ČNB světu uzdu nepřitáhne
Vakcinace od ČNB nejspíš příliš rychlé tempo znehodnocování peněz nepřibrzdí, protože inflaci táhnou hlavně ceny ropy, plynu, elektřiny a surovin. Současná vysoká inflace je celosvětová a je nereálné, aby s tím zrovna Česká národní banka dokázala něco udělat. Celosvětově ceny nezmění.
Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka stoupne koncem roku meziroční inflace k sedmi procentům. Já vidím bohužel meziroční růst cen potřebných věcí třikrát vyšší, než je toto oficiální numero.
Rozdávat z ničeho je jako půjčit si a jít do kasina
Jedinou cestou je podle mě snižovat schodky státních rozpočtů. Vláda ale enormním zadlužováním státu naopak zvyšuje inflační tlaky a jde proti tomu, co dělá centrální banka. Vláda, jakákoliv, by měla spolupracovat s centrální bankou.
Babišova vláda se snažila uklidnit lidi během pandemických uzávěrek a rozhazovala, kde mohla. Přidání peněz zaměstnancům a státním zaměstnancům zvýšilo inflaci, protože tyto skupiny na rozdíl od veřejného sektoru pandemie neohrozila.
Dražší peníze sníží investice firem, to má dopad na růst ekonomiky. Dražší budou i úvěry na provozní financování. Tím se sníží zisky firem. Růst úrokových sazeb u úvěrů postihne ty firmy, které nemají zafixovanou úrokovou sazbu. A samozřejmě zdraží hypotéky. To se neprojeví v masovém měřítku hned, ale postupně, jak budou lidem končit fixační období. Pokud ale má klient dvouprocentní hypotéku, může očekávat, že za dva, tři roky bude platit i více než dvojnásobné sazby.
Kdo se má bát zdražení hypoték
Pokud klient začal s hypotékou za dvě procenta a pak poskočí na čtyři, tak splátka třímilionové hypotéky na 25 let vzroste měsíčně z 12 700 Kč na bezmála šestnáct tisíc měsíčně. Dražší úroky budou mít i držitelé kreditních karet a spotřebitelských úvěrů
K tomu ještě utáhnout extrémní zdražení energií. Teď jsou teprve na stole zálohy, ale co až přijde roční vyúčtování… Ten, kdo má hypotéku tzv. na krev, nedisponuje rezervami, je vážně ohrožen.
Přitom ale onou rezervou nemusí být ani milion na účtu, neboť ten požírá inflace a za dva roky z něho v reálné hodnotě nemusí být ani půlka. Skutečnou rezervou je schopnost být v rámci rodiny příjmově flexibilní.
Dnes třeba dělám manažera, ale když skončím, protože fabrika zastavila výrobu, tak půjdu třeba bez obtíží řídit náklaďák, dělat číšníka nebo malíře pokojů, vždyť řemeslníků je zoufale málo. Další pojistkou je mít úspory, železnou zásobu, přetavené alespoň z části buď do zlata nebo stříbrných mincí. Ideálně mít větší část hypotéky krytou něčím hmotným.
Pořád je třeba připomínat, že i když člověk ulovil úžasnou hypoteční sazbu třeba 1,75 % na pět let, že dlouhodobě během dvaceti let byla běžná cena hypoték pět, sedm procent ročně.
Zdražení hypoték nepostihne ani tak nové žadatele: když jim prostě příjmy nebudou stačit, zůstanou bydlet tam, kde bydlí, najdou si nájem. Je to sice hořké, ale ne likvidační. Ale nejvíce to dopadne na klienty, kteří si zvykli na super levné sazby.
Na silnější korunu doplatí naši vývozci
Mnoho lidí přitom pracuje ve vývozních firmách a z nich mají platy umožňující jim hypotéky platit. Exportéři jsou ovšem silně zasaženi problémy v globálních dodavatelských řetězcích. Posilující koruna zdraží české zboží v zahraničí, a ještě více prohloubí problémy exportérů.
Zlevnění zboží z dovozu? Spíše jen vyšší marže
Silnější koruna by mohla zlevnit dovážené zboží. Na druhou stranu poptávka domácností je vysoká, logistické problémy značné a obchodníci si o případné pozitivní vlivy levnějšího zboží z dovozu můžou zlepšit své marže, a spotřebitel tak nic nepocítí. Blíží se Vánoce a ty přejí velkým nákupům.
Nižší zisky firem, méně na daních
Nižší investice sníží růst HDP. Nižší zisky firem budou znamenat i méně daně z příjmu právnických osob vybraných do státního rozpočtu. A jsme zase na začátku: namísto snižování dluhu státní kasy se do ní vybere míň.
A komu tím prospějeme?
Vyšší úročení oproti eurozóně může také lákat do České republiky čistě spekulativní kapitál. Levně koupit, draho prodat a jít zase jinam. Žádná přidaná hodnota.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
39 komentářů
deset let trvající kvantitativní uvolňování se prostě muselo projevit.Ty biliony dolarů,eur a dalších měn,vygenerovaných na počítačích centrálních bank z ničeho a nalitých do akcií firem,které už dávno měly zkrachovat , tak jen oddálily nevyhnutelné. Je prostě nadbytek likvidity.Cenová hladina se zvýší a úspory se částečně znehodnotí,takže to nakonec zaplatí ten hloupoučký šetřílek. A jede se dál.
Samozrejme , ze po dvaceti letech bez jakehokoliv systemu a podnikatelsky nekontrovatelne konjuktury , se toho za tech deset let z tohoto pohledu zrejme vice udelat nedalo. Zalepit vsechny ty diry po vyrabovani vseho co melo kdysi nejakou cenu, a po prevodu a vytvoreni vyhodnych smluv pro cizaky , se toho k obycejnym lidem moc nedostalo. Nicmene si prilepsili alespon nektere oblasti , jako zdravotnici, hasici,ucitele, policiste , vojaci , atd. Bohuzel k ostetnim , jako jsou delnici ve stojirenstvi, nebo stavebnictvi, prodavacky , skolnici , uklizecky atd, stale jen cekaji. Bohuzel to vypada , ze si budu muset jeste minimalne dvacet let pockat , a pak zivorit z nejnizzsich duchodu, ac poctive a mnohdy na ukor zdravi cely zivot pracovali .
Ale ten hloupoučký šetřílek si většinou za ušetřené peníze koupil nějakou nemovitost, nebo zahradu, na které si postavil chatu, kdežto ten kdo nešetřil na nic, z toho se stane jenom socka, která bude mít problém zaplatit nájem s energiemi a nebude mu zbývat na slušné jídlo a pití.
Vždyť je to v pořádku. Hamty,hamty ať mám víc jak tam ty. Žiji z ruky do huby a nevadí mi to. Všude nenažranost a ne skromnost. Že prachy svazují a omezují,je více než jasné.
Zase jeden ubrečený názor. Realita je taková, že čím víc si ekonomika zvykne na levné peníze, tím hůře se z toho bude dostávat a řecký scénář pak nečeká malou zemi, ale celé říše. Stejný inflačně dluhový scénář zabil Řím a zabije i současnou západní civilizaci.
Jednotlivé odstavce článku si v podstatě i odporují. Je to jen tendenční blábol. ČNB zdaleka nehasí jen externí inflační tlaky. Ale řadu ryze domácích, napjatý trh práce, přehřátý trh nemovitostí atd. Důvodů pro mírné utažení monetární politiky je dost. Reálně máme pořád záporné sazby!
Ano autor produkuje jeden blábol za druhým. Není to tak dávno, kdy tito taky ekonomové se strašně pohoršovali, že se svět zbláznil v uvolňování měnové politiky a najednou jim rozumný krok připadá divný. Ti co si zvykli na hypotéku za zmíněných 1,75 % si budou muset odvyknout, si snad nemohli myslet,že to tak bude pořád. Co se týče HDP, tak je pro občany této země tento údaj irelevantní, protože zisky plynou do jiných zemí. Proč se politici nezaměřují spíš na HNP, tak jako v USA? No pak by se totiž přišlo na to, že žijeme v cizí zemi.
👍👍👍👍
Naprostý souhlas!
Pravda je,že co existuje lidstvo,tak nás chudé okrádají mocní bohatí.Viz naši zákodárci.A sobě furt
přidávají hmotné statky.A my musíme padat na huby
aby se měli lépe.Tonda
Jsme EU hura
Blábol tu píšeš Ty, západní civilizaci může zabít spíše masový exodus lidí z prostoru Afriky a Středního východu a také z Asie. Takže se spíše připravte na obranu vlastní hranice tak, jako to probíhá v Řecku a Polsku, protože tihle lidi nejsou ani trochu kompaktibilní do zemí střední a západní Evropy- neumí jazyk, většinou to jsou lidé ve svých zemích nezaměstnání a bez pracovních návyků, většina z nich vyznává radikální a agresívní islám a navíc tihle imigranti nemají žádnou historii- jsou bez jakýchkoliv dokladů.
Máte naprostou pravdu, po druhé světové válce byli němci odsunuti do německa snad ze všech koutů evropy a bylo jich něco přes 11 milionů, narozdíl od té dnešní lůzy, která se tady hrne a natahuje ruce a dej! , uměli všichni makat a byli to loaální evropané se vším všudy takže nebyl žádný problém. Upozorňuji, že na polácích resp. na jejím postoji jak se zachovají na čáře teď závisí další vývoj této migrační politiky v celé evropě.
Levné peníze nebyly nikdy. Normální lidé museli, musí a budou muset vstávat v 4:30 do práce a za celou dobu, kdy nám bylo slibováno, že doženeme Německé platy si z nás ČNB v čele Eurohujerů z ODS a TOP 09 dělali srandu.
Ještě jsi zapomněl na toho největšího eurohujera bureše,
Skomírající koruna ? Tak takový blábol od představitelů ČNB je urážející. Koruna neustále posiluje a kdyby byla skomírající, pak by musela oslabovat či se propadat dle toho slova. Opět lež, je to smutné co vše je jim dobré k dosažení moci a k okrádání a podvádění vlastních občanů.
Koruna skoro tři roky byla držena uměle na vysoké hladině. Prý aby polepšila vývozcům. Spíše je ale uměla podhodnocována. Osoběn jsme pro přijetí EUra. Při jejím zavedení jí nedávali ani rok. A mám ppocit, že tenkrát byla vůči koruně 35 Kč. Uměle držené nadhodnoceníkoruny, tím, že je slabá poškozuje občany. Vydělává někdo jiný.
Autor článku by měl zveřejnit grafický koláč , kdo je největším přispěvatelem daní do státního rozpočtu , co já vím tak jsou to zaměstnanci a čím mají větší plat tak tím víc platí. Významné právnické osoby ( a i ty menší) mají tak dobře vymyšlenou daňovou optimalizaci , že toho zase až tolik nezaplatí.
Celý náš daňový systém je pokřivený. V rámci podpory živnostníkům byly sníženy sociální a zdravotní odvody. Zaměstnanec potažmo zaměstnavtael zaměstnanců prostě tento sektor dotuje, i když dneska to už nemá nejen žádný význam, ale je to kontraproduktivní. Velké částky stát získává ze spotřebních daních (skrytých), nepřímých daní ala DPh (opět skrytých pro většinu lidí). Nepřímé daně vždy prosazovala bývalá ODS, jako jediný a správný příjem. Jinými slovy berou pod rukou lidem to, co jim nezdanili na mzdách. Jsou pokřivené různé šílené slevy na daních, které ve své podstatě upřednostňují bohaté, osttaně kdysi se tím i ODS pochlubila, že to byl jejich záměr, jak jim připomoci. Zrušit šílené a nesmyslné slevy, které si mohou dovolit jen ti, kteří mají peníze, zrovnoprávnit daňové zátěže všech skupin obyvatelstva, jenže to není kvůli mentalitě sousčasné a vládnoucí pravice reálné. Jenže si neuvědomují, že pokud posunou další miliony lidí pod hranicí chudoby, že se to projeví ve volbách. A budou vítězit ultra extrémistické strany. Slepý v této zemi králem.
To si skutečně od Vás rád přečtu, jak zaměstnanci či zaměstnavatelé konkrétně dotují živnostníky… Nějak mě ty dotace míjejí,naopak platím na daních statisíce,kdepak dělám chybu? Zato vidím, jak se dotují soukromé automobilky, například..
Já jsem si totiž naopak naprosto jistý, že dotuji platy mnohých státních zaměstnanců, kteří reálně do státního rozpočtu neodvedou ani korunu (řeči že také platí daně neberu, to jen vrátí část toho, co z veřejných peněz předtím dostali) a jejich činnost (práce bych tomu neříkal) nepotřebuji a nechci.
100% souhlas
Aha, takže by jste zrušil státní zaměstnance, možná i stát, ne? Nic z toho nepotřebujete?… Na to se snad ani nedá reagovat. Vy musíte být velmi vzdělaný člověk. 😀
Vy opravdu nejste orientován v problematice, že? Věřte, že právě zaměstnanci (potažmo jejich zaměstnavatelé) jsou největšími plátci daní z práce v naší republice. Živnostník neodvádí zdaleka takové procento ze svých příjmů. Zkuste si pokecat s někým z FÚ, jak platí živnostníci daně a přestaňte dokola omílat tu trapnou písničku o tom, jak státní zaměstnanci vlastně neplatí daně. To je vskutku blábol všech blábolů 😉
Laurente, ty budeš asi na hlavu, co tu meleš o ODS, když tu vládlo 8 roků hnutí ANO s ČSSD a KSČM či SPD a tyto strany způsobily nekontrolovatelnou inflaci tím, že zvýšili počet státních zaměstnanců o 100 tisíc a začali jim přidávat na platech ročně 10 i více procent, až tito zaměstnanci státu mají průměrný plat vyšší o 20 tisíc Kč než je průměrná mzda v soukromém sektoru. Tato vláda hnutí ANO dělala rozpočty se stomiliardovým schodkem i za 6% růstu HDP, aby pak s posledních dvou letech navýšila ten schodek na 500 miliard Kč. Tak se trochu orientuj v tom, kdo byl u vlády v posledních dvou volebních obdobích.
Já jsem ještě neviděl zaměstnance, který by státu něco zaplatil. Vždycky VŠECHNO odvede zaměstnavatel. Zdravotní a sociální pojištění i daň. Zaměstnanec dostane výplatu a ta mu celá zůstává. Narozdíl od živnostníků a podnikatelů, kteří státu pravidelně tyto platby posílají, o DPH nemluvě. Ono je to trošku něco jiného, dostat „o něco míň“ nebo muset ze svého účtu odeslat peníze. I kdyby částka byla stejná, ten výsledný pocit je úplně jiný…
Jenže zaměstnanec dostává mzdu sníženou od zaměstnavatele o tyto výdaje co odvádí státu! Miroslav.
OMG, to jsou dneska zase perly 😀
Pane Nováku, Vy jste „trochu“ ustřelil… přesně jak píše pan Miroslav, zaměstnanec odvádí daně ze mzdy, nemá možnost tyto daně „optimalizovat“ jako OSVČ anebo právnická osoba, ať již paušály, odpisy, umořováním DPH a nákladů za zboží a služby vlastní potřeby (že ano, co si budeme povídat), pohonné hmoty, nákup anebo leasing, ať už jakýkoli, vozidla atd. Zaměstnanec vždy daně odvádí a za to ano, ručí jeho zaměstnavatel a ten část odvádí, aniž by tuto zaměstnanec viděl na své výplatní pásce, avšak sociální, zdravotní poj. a zálohu na daň zde vidí – tedy položky odváděné z jeho hrubé mzdy, které se nemohou řešit paušály jako u OSVČ, ale vypočítávající se přesně každý měsíc v závislosti na výši příjmu, počtu nemocenské, dovolené atd…. snad jen v případě gastro sektoru apod., jak se zde od revoluce stalo zvykem je možné, že zaměstnanec pracuje oficiálně za minimální mzdu a zaměstnavatel mu další dává tzv. na ruku – toto s sebou nese ale velké riziko a problémy pro zaměstnance v nemoci, při úrazech a po narození potomků a jiné až po případnou výši důchodu, jak se záhy tito neplatiči daní přesvědčí a poté se divý. Jak znám ze svého okolí, tito lidé velmi často neoplývají dostatečnou sebereflexí a nedokážou počítat s tím, že z příjmů, které takto nelegálně získávají nezdaněny, by měli myslet na to, že v nich jsou zahrnuty jimi neplacené daně právě pro zmíněné případy využívané jako podpora v nemoci, po narození potomků a v neposlední řadě jako základ pro výpočet výše důchodu.
Ačkoli jste evidentně OSVČ, neberete v potaz značné výhody, které s sebou přináší Váš způsob obživy v plné šíři… a ano, každý má právo si zvolit cestu a ne každý má na to pracovat samostatně, zároveň ne každý má na to pracovat „pod“ někým jako zaměstnanec, nic méně faktem je, že zdanění zaměstnanců je v ČR mnohem vyšší než zdanění OSVČ a to přidejme ještě „kličky“ a možnosti, jak zdanění OSVČ optimalizovat, co vše je možné přidat do nákladů atd., aniž by to bylo využíváno výhradně pro živnost.
PS: osobně působím jako zaměstnanec a zároveň spolumajitel další soukromé společnosti, kdy tedy jsem zaměstnán, zaměstnáváme a také objednáváme služby od OSVČ… přehled mám dostatečný.
Největší složkou daní ve SR jsou daně spotřební a dph. A jinak máte pravdu v tom, že ti velcí hráči optimalizují, kde se dá.
Me se velice libi nazory , zrejme odborniku na ekonomiku , ale ja jakozto obycejny clovek nechapu jednu vec. priklad: Pekarna z ruznych duvodu , a tam verim , ze opravnenych, nedavno zdrazila jeden ze svych vyrobku, konkretne chleb, zvedla jeho cenu o korunu,ten chleba doveze az do prodejny a ejhle prodavajici soukromnik jiz tuo cenu zvedne o korun sedm. Dalsi muj zazitek z nedavna. Fasada a zatepleni naseho domu byla tremy firmamy vyprojektovana na cca tristapadesat tisic , nez jsem objevil firmu , ktera nam to udelala za polovinu. No to da rozum , ze to do nekonecna nemuze fungovat.
Inu je to pravda, a vypadá to že teprve teď přichází ta ohromná krize srovnatelná s Velkou krizí ve 30.letech min. století.
Co co se mediálně srovnávalo před pár lety, byl jen ten její začátek, propad na burzách srovnávaný s rokem 1929. Ale ty hluboké a strukturální problémy v celé ekonomice a společnosti se pak prohlubovaly další dlouhou řadu let (doslova až na dno), a „prakticky“ je pak vyřešila až světová válka..
Takže sice se můžeme utěšovat tím, že zatím propuštěné masy pracovníků najdou práci někde jinde (ba dokonce, že jim to pomůže splácet drahé hypotéky??), ale i tento mezistav může rychle pominout. Že to tak připomínám zrovna v téhle době stačí jeden vládou (vládami) vyhlášený „měkčí lockdown“ a řada právě těhle žádaných profesí půjde na odpis jako první.
Že bych připomenul poměrně obvyklou událost z doby lockdownu. Pokud si někdo objednal přes internét třeba pračku, tak tu mu jistě a rádi přivezli (k prvním dveřím), neb sklady byly (a jsou) koncovým tovarem nacpané. Ale jestli chtěl aby mu nějaký řemeslník přišel a tu pračku odborně zapojil, tak to měl sakra smůlu. To už bylo právě vládou zakázáno. Tedy – legálně. NA černém trhu a „dlaňovku“ se sehnat občas dali, ale to asi není ten dobrý zdroj pro podporu ekonomiky..
Tady je problém jinde a nikdo o tom nechce mluvit . Zahraniční firmy tady sice mají zisky ,ale nechtějí moc valorizovat mzdy . To se děje od krize 2008 .Zaměstnanec dneska žije z podstaty .Dobře za nic vydělávající ekonomové ještě krtizují návrat superhrubé mzdy .Která stejně nepatřila státu ,ale lidem .A co víc ,stát je hrozně mizerný hospodář . Všechno se prožere a nic se z toho neudělá .Tato inflace je předem naplánované divadlo .To ani není krize ,ale divadlo .Banky zase jen chtějí ožebračit lidi .Bankéř si nepřeje ,aby měl čověk své peníze ,ale aby potřeboval jeho peníze .
Současný ekonomický model funguje na principu vzájemného očůrávání. Ó jak rád bych napsal ojejejej! To je jako dopočítávat rovnici, kde konstanty mají stejnou povahu jako proměnné. Navíc tu jde o limitu funkce, jednostranně ohraničenou, protože se nesmí dotknout globálního kapitálu. Tohle přece doladit nelze. Říkal jsem to již o Řecku. Naučit se žít na vlastních nohách, až potom vstoupit do nějakého dobrého spolku. No jsme tam, kam to ti krátkozrací nedohlédli. Takže se v Bruselu a za mořem zeptejte, jestli to, co dělají, dělají z blbosti, nebo schválně. To se pak každá snaha míjí účinkem.
Když si vzpomenu, že komunisti po své derniere v 11/89 zanechali 8 miliard dolarů dluhů a uděláme řez do současnosti kdy dluhy jsou 4 až 5 bilionů korun a levná koruna, tak 30 let od té doby je podivná presperita za cenu po nás potopa. Designovány premiér Fiala, takto profesor politologie chce zachraňovat ČR, tak je to prvoplavba podobná Titaniku při jeho honbě za Modrou stuhou při prvoplavbe přes Atlantik. Doufám, že tato prvoplavba skončí po zvolení nového prezidenta kterému budou „modří ptáci“ ukradeni. I tak to bude hodně složité a bolestivé asi jako po vyhlášení republiky10/1918, s kombinaci osvobození v 5/1945.
Tak nám historie nastavuje neúprosne zrcadlo.
Jako vždy výborný článek. Děkuji.
Dnes jsem zašel do několika obchodů a viděl jsem, že obchod nečeká, ale zdražuje, udatně pálí od boku. Svádí se to na energetiku, zákazník musí držet ústa a krok.
No upřímně, zákazník může odejít a předraženou věc si nekoupit.
záleží ale na tom, co chce kupovat a jestli to nutně potřebuje, např.: jídlo už vidím důchodce jak bude chodit od obchodu k obchodu………………míte na to zjednodušený názor až primitivní řekl bych……………..
Tak upřímně, právě spousta důchodců jsou ti, kdo obchází celé dny obchody a hledají potraviny (když tedy zmiňujete zboží k životu nutné) v akcích.
Co již mnoho z nich nevidí je, že se při těchto výpravách stávají obětmi marketingu a mnohdy nakonec odcházejí z obchodů s peněženkou mnohem hubenější, než kdyby si koupili v nejbližším obchodě i za vyšší cenu jen to, co opravdu původně chtěli koupit.
A další věcí je i to, že pokud k obědu prostě jednou týdně musím mít svíčkovou, nebo řízky z krkovice, tak si holt budu muset připlatit. Mám osobně to štěstí, že jsem jídlo nepovýšil na smysl své existence a v klidu se spokojím s něčím obyčejným, levnějším. Překvapivě to mnohdy znamená jíst kvalitnější stravu. Nebo jste toho názoru, že třeba čočka s volským okem je horší, než čočka s flákem uzeného nebo s jedovatou klobásou? 😉
Rezervou nemusí být ani milion na účtu, neboť ten požírá inflace a za dva roky z něho v reálné hodnotě nemusí být ani půlka.
Jako fakt? Za dva roky pul milionu z jednoho milionu? To je p. a. inflace jaka – neco okolo 25%?