Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Kdo má štamgasty, přežije. Pivovary jako laboratoř české ekonomiky

Napsal/a Vladimír Brůna 7. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Zahraniční zákazníci, respektive hodující hosté z ciziny, úžasně levné úvěry, možnosti podnikání div ne bez hranic, všeho dostatek na lusknutí prstu, objednám – dostanu, nabídnu – prodám, startup, kam se podíváš, vize za vizí, aplikace za aplikací, rok od roku pohádkově rostoucí tržby ve většině odvětví. Tahle diskotéka už skončila. Nejen v Česku. Přichází doba, kdy si řadu věcí budeme muset vyrábět lokálně a prodávat na nejbližších trzích. Dobře se to dá ukázat na vaření piva.

Uzávěry kvůli pandemii, zasekané přístavy, nedostatek čipů a po něm i dalších dílů, a pak válka na Ukrajině. Ze dne na den ztráta významných trhů, energetický děs nejen z vydírání cenou, ale i z toho, že třeba plyn vůbec nebude. Ceny pohonných hmot letí vzhůru div ne jako před druhou světovou válkou, elektřina jakbysmet.

Kdo má štamgasty, přežije

To ztěžuje podnikání všem. Výroba piva není samozřejmě výjimkou, ale právě pivovary jsou příkladem toho, že těžké časy ustojí jen ti, kdo mají vlastní grunt a štamgasty. Přeneseně i fakticky.

Kromě tradičních pivovarů v Česku v poslední době vznikla spousta menších, vařících úžasné speciály. Vyrostly na zelené louce, mnohdy z ruiny, doslova z prachu, díky obrovskému odhodlání.

Jakmile je jakákoliv firma jen jakýmsi kolečkem v globálním holdingu, jehož vlastníci ani neví, kde Česko je, pokud musí platit vysoké nájmy a úvěry, hledí se jen na „výtoč“ a prodává se jen na globálních trzích, tak nikdy neví, kdy zavře brány. Ano, bez zahraničního kapitálu by nebyl rozvoj, bez zahraničních trhů také ne, ale všeho s mírou.

Více než kdy před tím teď platí, že základ pro odbyt jsou v širším slova smyslu štamgasti, a to nejen v pivovarnictví. Sice se „vytočí méně“, ale jistě.

Tato doba je érou, kdy si budeme muset více věcí od strojírenství, přes elektrotechniku a průmysl až po potraviny začít vyrábět sami a prodávat je u nás a na nejbližších trzích, v našem středoevropském regionu.

Potvrdil to i nedávný výzkum Asociace malých a středních podniků, z něhož vyplynulo, že 70 procent menších firem přišlo o dosavadní trhy a hledají alternativu – právě především v nejbližším okolí. Některé firmy skončily, ale mám za to, že by se tak stalo i bez covidu.

Přežil třicetiletou válku, covid už ne

„S bolestí v srdci oznamujeme, že nás navždy opustil náš lahodný, nahořklý, skvěle vždy vychlazený a mnohými milovaný Pivovar Vysoký Chlumec (u Sedlčan v okrese Příbram). Zemřel náhle bez příznaků covid-19 dne 10.3.2021 ve věku 555 let. Jménem všech pozůstalých, štamgasti…“

Tohle parte vytiskli zmíněnému pivovaru jeho zaměstnanci. Nepomohla ani injekce od čínských vlastníků. Skupina Pivovary Lobkowicz Group po Uherském Brodě a Klášteře uzavřela i pivovar ve Vysokém Chlumci.

Zvláštní, když přežil ještě mnohem horší časy než pandemické uzávěry: pivovar byl zničen v průběhu třicetileté války a v roce 1652 znovu rekonstruován. Pravděpodobně jej založil Dětřich z Janovic někdy na přelomu 14. a 15. století. Od roku 1474 byl v majetku Lobkowiczů. Vysoký Chlumec se řadil mezi středně velké pivovary.

Nechat padnout firmu s tradicí přes půl tisíciletí jen kvůli covidu? Otázka bez odpovědi.

„Naši lidi nás podrželi“

Naproti tomu se píší nové tradice. „Malé pivovary konkurují jedinečností. Za deset let je minipivovarů dvaapůlkrát více. I když tvoříme necelá tři procenta z celkového výstavu, tak rosteme,“ říká Lukáš Málek z Pivovaru Červený Vlk.

Majitelé tohoto pivovaru léta podnikají ve chmelařské branži, od pěstování chmele až po jeho prodej, a tak minipivovar byl dokončením posledního článku řetězce. Dvě třetiny jdou na čep, třetina se prodá v lahvích. „Jezdíme také po festivalech, pivních slavnostech, byli jsme i na fresh food festivalu,“ dodává Málek.

Podle Jaroslava Dvořáka z Pivovaru Rýžovna nemusí být pivo z minipivovarů ošetřované pro příliš dlouhou trvanlivost, což přispívá ke kvalitě. „Češi jsou milovníky ležáku. Pokud jde o speciály, tak již začínají přicházet na chuť zejména stylu IPA, APA, NEIPA. Návštěvníci pivních akcí již speciály vyhledávají,“ dodává Dvořák. To podle něho potvrdily i nedávné pivní slavnosti nazvané příznačně Hory piva v krušnohorském Perninku.

„Covid jsme přežili. Snažili jsme se ukázat lidem, že se s tím popereme. I lidi nás podrželi,“ konstatuje Dvořák. Ano, naši lidi nás podrželi. To je přesně to, oč tu běží. A netýká se to zdaleka jen piva.


Autor je český investor, zakladatel společnosti B&K Nemovitostní investice a.s.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)