Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Kam s penězi v novém roce. Raději nohy na zemi než sny o výnosech

Napsal/a Vladimír Brůna 2. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. V investicích se teď obzvlášť nevyplatí velké oči. Viděl jsem to už předloni, rok 2023 to jen potvrdil a očekávám, že to tak bude ještě pár let. Investice jsou vždy volba mezi dvěma scénáři: buď dobře jíš nebo dobře spíš, a teď to platí dvojnásobně.

Nejdůležitější pro investora, respektive pro investiční firmu, jsou pravidelné příjmy z hmotných věcí, udržování majetku, jeho hodnoty, třeba příjmem z nájmů.

O něco větší jistotu, a přece jen méně starostí než u bytů, vidím u komerčních nemovitostí. Dalším příkladem bezpečného příjmu jsou úroky z firemních půjček zajištěné kvalitní zástavou nemovitosti.

Když se raduje hlavně banka

Podíval jsem se, co nabízí Česká spořitelna běžným střadatelům. Ať člověk navolí do jejich fondové kalkulačky tisícikoruny, anebo coby prvotní vklad zvolí půl milionu korun a pak měsíční úložky deset tisíc korun s horizontem na tři nebo pět let, tak odhadovaný výnos je od 5,9 % ročně do maximálně 7,6 %. Nic moc a vázané peníze na tři nebo pět let. Hlavně banka je ráda, že jí klient každý měsíc pošle peníze.

U menšího vkladu deset tisíc korun a měsíční úložce tři tisíce korun už ani ve výnosovém odhadu nedělá rozdíl mezi rizikovostí, ať je dynamická, vyvážená nebo odvážná, pořád to nyní odhaduje na sedm procent.

Je vidět, že bankovní experti to s výnosy fondů teď nevidí moc „odvážně ani dynamicky“, ale v podstatě na úrovních někde kolem inflace.

Ještě loni Komerční banka ve svých fondech nabízela konzervativně naladěným klientům zhodnocení až dvanáct procent. Ovšem s poznámkou, že to může být v rozpětí od mínus dvou procent až právě do těch dvanácti…

Pozor na poplatky

Jen o něco lepší výnosy, než jaké odhaduje střadatelům Česká spořitelna, vycházely za tři čtvrtletí roku 2023 například realitním fondům Wood & Company. Podfond orientovaný na kancelářské budovy si k 30. 9. 2023 podle zprávy společnosti připsal v korunové třídě výnos 7,3 %, podfond zaměřený na maloobchodní centra za stejné období 8,9 %. Za celý loňský rok cílí na deset procent. Uvidíme.

Každopádně obecně u hodnocení výnosnosti u fondů vždy pozor na vstupní poplatky, manažerské poplatky za správu a také výstupní poplatky. Ne vždy jsou hned vidět, ale celkový výnos negativně ovlivní.

Například Wood & Company Realitní je nabízen bez vstupního poplatku, ale výstupní není v čele nabídky patrný. Wood & Company podfond Office má vstupní poplatek standardně tři procenta, někdo fond nabízí za procento. Výstupní poplatek je tři procenta.

Výnosy nemohou stoupat donekonečna. Kdo chce víc, a ještě více a pak z toho nejlépe ještě třikrát tolik, nemá často nic. Rozumní investoři udržují pozice a víceméně čekají. Bylo to vidět i na malém pohybu v portfoliích světových investorů Buffett a spol. v roce 2023. Rozhodně teď nemá smysl vést krávu na porážku pro okamžité maso, když pořád dává mléko.

Čemu věřím

Akcie: Základ úspěšného portfolia jsou akcie. V dlouhém období mají většinou největší výnos. Z veřejně obchodovatelných akcií věřím některým firmám z oboru energetiky, potravinářství, automatizaci, farmacie. Skvěle teď vydělávají zbrojaři, ale do těch nechci investovat. Vybírám si firmy, které jsou známé tím, že vyplácejí dividendy.

Firmy: Veřejně neobchodovatelné firmy – není vhodné pro menší investory, ale pro zkušené a bonitní. Zde věřím oborům s vysokou přidanou hodnotou a pestrou škálou zákazníků. Pro menší investory a střadatele je skvělá investice vlastní podnikání. Rozvíjet své kompetence. Nebýt závislý na korporacích.

Nemovitosti: Důležité jsou kvalitní nájemní nemovitosti. Stále sázím na pozemky, je to skvělý uchovatel hodnoty, půdy ubývá. Znovuobjevuju investice do orné půdy, některé vlastníky doba přinutila prodávat a je málo kupujících, a tím pádem jsou lepší ceny. Segmentem budoucnosti je bydlení a služby pro seniory.

Zajímavé jsou i úvěry do nemovitostí se zástavním právem a vysokou hodnotou zajištění. Zde je ale nutné počítat s tím, že dlužník může zhavarovat a jako investor si musím umět poradit se zástavou.

Zlato a stříbro: Na těchto investicích se nikdy výrazně nebohatne. Zlato atakovalo historická maxima, ale i přes držbu pěti a více let málokdo vydělal více než 50 %. Zlato beru jako jistotu, do které se moc nesahá. Stříbro je překvapivě pořád velmi levné a jsem za to rád, můžu dokoupit a pořád si myslím, že stříbro jako průmyslový kov má perspektivu.

Vzdělání a cestování, zdraví: To, co člověk umí, mu nikdo nevezme. A nemá se za penězi honit za cenu zdraví.

Do čeho nejdu

Kryptoměny: Nemám je rád. Z investic by měl mít člověk radost, a tu nemám z toho, že se pálí přírodní zdroje na těžbu něčeho virtuálního. Možná jsem stará škola, ale mám rád hmotné investice a přidanou hodnotu.

Startupy: Moderní téma. Jenže dražší peníze dost startupů, bohužel i těch zajímavých, potopí. Nápadů hromady, ale jen jeden ze sta má opravdu smysl. Takové investice jsou pro opravdu bohaté investory. Dají peníze do třiceti projektů po milionu a jedna z nich se třeba ujme a přinese vysoké desítky nebo stovky milionů. Vsadit ale jen na pár firem je nesmysl.

Firemní a nemovitostní dluhopisy: Absolutní nedůvěra. Dostal jsem například nabídku dluhopisu firmy, která se snaží prosadit s módními doplňky, s pevným úročením 9,5 % p.a. Závazky mají být zajištěny dvěma rodinnými domy na Moravě. Rozjíždějí ji dva mladí jednatelé. Aby splnili 9,5 % fixního úroku ročně, tak musí vyplatit ještě 5 % z investované částky tomu, kdo prodává jejich dluhopis. A kromě úroků pro věřitele musí zůstat ještě něco na chod firmy a zisk pro majitele. To znamená, že projekt musí mít výnosnost minimálně 20 % ročně. Pokud je reálný, tak proč s tím nejdou do banky a nepůjčí si za 7 % p.a. Buď to dopadne špatně pro věřitele nebo pro dlužníka. Nevidím prostor, aby byli spokojení oba. Je však možné, že to skončí špatně úplně pro všechny.

Umění, veterány: Jen pro lidi, kteří tomu opravdu rozumí a dokáží si tuto investici užít a fyzicky zabezpečit. Neříkám, že je to špatné, ale je to velmi speciální. Věnují se tomu úspěšně některé fondy, například Portu.

Whisky, víno: Užili bychom si to s přáteli dříve, než by se dostavil výnos. Znám ale lidi, kteří na tom také vydělali, ale opět je to velmi specifická investice.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)