Investor Brůna: Jak vydělat aneb moje investiční desatero
Lidé mě často oslovují s tím, jak mají investovat, či mně posílají konkrétní možnosti a ptají se, co si o tom myslím. Češi se začali mnohem více zajímat o to, kdo jim co slibuje. Většina přestává slepě věřit finančním poradcům, kteří prodají i svoji mámu, hlavně, že z toho kápne vysoká provize.
I tak si ale mnozí pletou spoření, investování a spekulace. Střadatel šetří, a je rád, když se mu vyrovná inflace. Investor už hraje na více frontách, počítá s riziky, i mnohem většími výnosy.
Investování ale rozhodně neznamená, že máte peníze na spořicím účtu a termínovaných vkladech v bankách, vyberete je a pak je vrhnete do kryptoměn, nakoupíte hroudu zlata nebo je strčíte do akcií či startup společností, o kterých vůbec nic nevíte.
Nepočítejte s penězi, které ještě necinkly na účtu
Zdá se, že poměrně snadné je uložit peníze do nemovitosti. Není. U nemovitostí člověka mohou snadno ošálit vlastní emoce. Zamilování se do místa a objektu.
Oslovil mě mladý umělec, který se zamiloval do mlýna na Hané. Chtěl ho předělat na byty a galerii. Neměl ponětí o technickém stavu mlýna. Neznal prodejní ceny bytů. Nevěděl, zda mu to vůbec stavební úřad zkolauduje.
Prostě jen miloval ten mlýn. Odrazoval jsem ho od podpisu rezervační smlouvy. Dva zájemci vyhnali kupní cenu z 13,5 milionu korun na 15,5 milionu. Já bych za mlýn nedal ani deset.
Naštěstí rezervační smlouvu nepodepsal, protože „měl“ na obzoru jen osm milionů. Z prodeje svého pozemku. Jenže ty nakonec na jeho účtu „necinkly“, protože z prodeje sešlo.
Se starými mlýny a statky vůbec nejsou žerty
To v jiném případě nedaleko Karlštejna zdědil starý mlýn muž, jenž byl pořád v dluzích. Tak šel zdevastovaný objekt do exekuční dražby. Stojí na kouzelném místě. V exekuci ho tak koupili mladí manželé. Jenže to bylo moc velké sousto, a tak šel mlýn brzy znovu do dražby. Manželé se rozvedli.
Koupil ho jiný mladý pár plný vizí a smělých plánů. „Investovali“ do nové střechy. Investice? Ale kdeže… pouhé bláznovství. Půjčili si na to dva miliony od místního „zastavárníka“. Mlýn brzy poté věřiteli spadl do klína a nedávno ho prodal za sedm milionu. Pár se rozešel.
Ruina mlýna je zkrátka pouze pro někoho, kdo má opravdu hodně peněz navíc. Jen oprava bude stát odhadem patnáct milionů. Nestačí, aby to byla „srdeční záležitost“, kde budu chovat králíky a žít na polosamotě. A už vůbec do něčeho takového nejdu na dluh.
Takže – na co si dát pozor?
- Bez peněz na trh nelez
Investujte jen vlastní peníze. Peníze, které můžete postrádat. Nikdy si na investice nepůjčujte. Můj známý takto investoval do nové kryptoměny s tím, že to je druhý bitcoin. Půjčil si na to v rodině od prarodičů a od bratra své přítelkyně. Prodělal nejen své peníze, ale samozřejmě i ty půjčené. Investujte vždy jen tolik, kolik můžete prodělat, mějte rezervy, pokud by se investici nedařilo, ať nemusíte pod tlakem prodávat.
- Prodej v časovém tlaku = oči pro pláč
V investicích často platí to, že zisk jednoho je ztráta druhého. Takový je život. Ten, kdo v tlaku kupuje, nebo ten, kdo v tlaku prodává, tak většinou tahá za slabší konec. Viděl jsem desítky lidí, kteří měli za to, že když ten byt nekoupí, jejich svět se zhroutí. A pak jsem taky potkal pár jedinců, jejichž svět se zhroutil. Neměli čas na to, aby prodali dobře, a proto prodávali pod cenu ne nejvyšší nabídce, ale tomu, kdo zaplatí nejrychleji.
- Investice jsou očkováním proti marnotratnosti
Štěpán Pírko mi jednou říkal: pokud investujete každý měsíc stejnou částku po dlouhé období, můžete investovat i do něčeho, čemu se nedaří a váš výsledek bude lepší než u toho, kdo investujte jen občas. Investování je prevence proti utrácení.
Můj známý takhle pořád čekal na vhodný nákup zlata před pěti lety. Čekal na lepší kupní cenu tak dlouho, až nakonec nekoupil nic. Pokud by rozložil nákupy do tří let, tak by teď byl v plusu.
- Průměrujte cenu
Pokud investujete průběžně, vyhnete se okamžikům, kdy koupíte investici zbytečně na vrcholu. Rozložit investici do delšího období toto riziko maže. Většina investorů průměruje cenu nákupu, málokdo se ale zajímá o to, že se dá průměrovat cena i při prodeji.
Brůnovo investiční desatero
– Emoce do investic nepatří
– Investujte jen vlastní peníze, které můžete postrádat. (Například hypotéka by z investičního pohledu měla být jen na část pořizovací ceny například pozemku, komerčního areálu či bytu, a jen pokud je krytá rezervami a stojí méně, než činí inflace.)
– Neinvestujte v tlaku
– Investujte pravidelně a průměrujte tak cenu
– Dodržujte investiční horizont
– Rozkládejte investice na více hromádek
– Prověřte si svého finančního poradce a výši jeho provize
– Rozumějte tomu, do čeho investujete
– Nemyslete si, že jste chytřejší než trh
– Investování slouží k udržení a rozmnožení majetku, ne k rychlému zbohatnutí.
Seriál „Jak investovat…“
… do drahých kovů – 24. srpna
… do nemovitostí – 31. srpna
… do nemovitostních fondů – 7. září
… do akcií – 14. září
… investiční desatero – 14. prosince
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Netřeba cizího kapitálu. Češi dokážou velké věci
Romská ghetta, otroci, místní mafie a rasismus jako legitimní názor
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Dobry den,
dekuji za skvely clanek. Mam jednu otazku. Co znamena – Dodržujte investiční horizont?
Diky za vysvetleni.
Každá investice má nějakou minimální dobu, po kterou by se měla držet. U investic do fondů jsou vstupní poplatky, zlato má zhruba 5-15 % rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou (závisí na prodejci), s koupí nemovitostí jsou spojené často vedlejší nákupy. Málokterou investici dokážete dneska koupit a zítra se stejnou cenu prodat, je potřeba čas, aby se na tento rozdíl vydělalo.
Tomu se říká investiční horizont. Za mě je u zlata nad 5 let, akcie nad 5 let, u nemovitostí i déle. Pokud tento čas nemáte, neinvestujte do těchto typů investic, nebudete z toho šťastná. Pak je lepší volit krátkodobější typy investic nebo si spořit na spořicím účtu v bance.
O tom napíšu více v dalším článku zhruba za měsíc.
Aha, chapu. Ja jsem tento rok zacala (konecne!) investovat na platforme DEGIRO do akcii. Hodlam investovat neco kolem 2000 tisic eur rocne. Tento rok jsem si tam vlozila sve prvni 4 tisice eur. Samozrejme jsem nejake penize i ztratila, ale rozlozila jsem si je a hodlam je drzet tak 10 let. Nebo mozna i dyl. Uvidime. Pres paku ale investovat urcite nebudu, i kdyz me pratele, co investuji rikaji, ze takhle teda nevydelam… 😀
Diky za vysvetleni.
To je rozumné, neinvestovat na páku. Pak se to stává spekulací. Dočasné ztráty můžou investice přínést, ale pokud hodláme držet 10 let, tak budete na konci určitě spokojená. Přeju Vám hodně zdaru s Vašimi investicemi.
Je treba z pozice take v nejakem po nejakem obdobi vystoupit.A take se tim zpravidla mysli rovrzeni investice v case. Napr. 5 let to drzim i kdyz v te dobe jsou vykyvy v cene.Dlouhodobe je investice zpravidla vynosna protoze nacasovat optimalni okamzik at uz koupe ci prodej je nemozne.
Také nedokážu načasovat správný okamžik koupě. Většinou z investic vystupuju spíš dříve než později, hlavně v nemovitostech. Ale zamykáním zisků zatím nikdo nezchudnul…
Svatá to pravda. Souhlas s autorem.
Fascinující je, že náš školní systém má 14000 hodin nauky, které považuje na základní škole důležitější než informace tohoto druhu.
Bohužel, tohle se do školních osnov nedostane. Občas řeším výuku finanční gramotnosti na základních školách. Světe, div se, nejdychtivějšími posluchači prahnoucími po informacích jsou většinou učitelky. Některé děti mají od svých rodičů správné návyky a jsou dále. Je to na nás, jak vychováme děti, co je o penězích naučíme. Zde bych na vzdělávací systém nespoléhal. A také by děti měly pochopit to, že peníze ještě nikoho šťastným neudělaly, je to jen prostředek k žití.
Tedy ze bych si dovolil vysvetlit svuj nazor proc ne. Ono je tedy nutne si uvedomit ze skolni vyuka je masova, pro vsechny deti. A uz z toho asi vyplyva ze pro vetsinu populace je prave tahle vyuka zbytecna, ti si urcite stovky tisic rocne ze svych prijmu neodlozi, aby je mohli investovat, nebo snad ano? Ale za druhe, je (vsechny) urcite ta skola nenauci potrebnou financni matematiku.skola nauci uroky na jednoduchych prikladech. Ale uz treba podil vedlejsich poplatku a nakladu si zjistit a spocitat a vyhodnotit neumi, takze tenhle udaj RPSN musi pri nabidce uveru dostat ze zakona. Ale v pripade financniho investovani si za to zodpovidaji sami.
Takze proto, nikoliv masove ve skolach, ale jen kdo chce, kdo se na to citi, kdo se sam ty potrebne informace sezene a douci.. Neni to tak?
Nejdůležitějši hodnotou každého z nás je čas. Je konečný a je kritický pro to žít hodnotný / šťastný / užitečný život. Peníze jsou dluh společnosti za to co jste pro někoho (ve společnosti) udělal. Tento dluh díky inflací ztrácí časem hodnotu. Investice jsou peníze které někomu dáte za vlastnictví v činnosti kde firma společnosti vytváří hodnoty a získává peníze a jehož jste jako majitel automaticky částečným příjemcem (i když zrovna spíte). Ano, v případě že většina lidí peníze nebo čas jeho vytvářením nepostrádá, tuto znalost nevyužije.
Čas je nejvzácnější statek. Pro každého z nás má den 24 hodin, je na nás, jak s časem naložíme. Kdo tohle pochopí a dostane se do stavu, že nemusí pracovat pro peníze, ale nechá peníze pracovat pro sebe, tak může prožít šťastnější život. Ale druhou podmínkou je čas věnovat užitečným činnostem. Peníze nikoho šťastným neudělaly, je to prostředek k žití. Trápí mě, jak lidé věnují spoustu času vydělávání peněz a málo času péči o ně. Pak často naletí různým podvodníkům nebo snílkům. Pokud moje články ukážou lidem cestu, že investovat není složité, budu šťastný.