Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Investovat lze i s tisícovkou měsíčně. Rozhoduje vůle

Napsal/a Vladimír Brůna 25. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. S investováním se dá začít i se sto tisíci korunami – částkou, za níž sotva pořídíte ojetinu do příští technické. Spořit lze od tisícovky měsíčně. Běžný kuřák prokouří třikrát více. Důležitý je návyk, pravidelnost. Halířky dělají talířky.

Například při počátečním vkladu 150 tisíc korun, odkládání tří tisíc měsíčně a průměrném zhodnocení 5 % ročně lze za dvacet let nastřádat 1,5 milionu korun.

Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním? Pokud spoříte, pracujete pořád pro peníze. Jestliže investujete, budou časem peníze pracovat pro vás. A pokud spekulujete, tak to nejspíš dopadne špatně.

Ve spoření a investování je pravidelnost klíčová. Zbytečně pak člověk neutrácí. Základ pro spokojený důchod je určitě vlastní bydlení. Ale je třeba počítat s tím, že ani pár set našetřených tisíc nebude k přilepšení na důchod stačit.

Určit si horizont

Kontaktoval mě můj známý Pavel, který se chtěl poradit, jak investovat 150 tisíc korun. Měl několik rad od svých známých a plnou hlavu moudrostí z internetu. Univerzální rada neexistuje. Je ale důležité si nejprve ujasnit, na jak dlouho má investice být.

„Investiční horizont vidím na dvacet let, do svých 60 let, pokud to bude myšleno jako zajištění na důchod. Anebo na deset let, kdy bude synovi dvacet a budou se dát čekat nějaké výdaje,“ řekl Pavel.

Má 250 tisíc korun na spořícím účtu. V rodině chalupu a padesátimetrový byt v Praze. U chalupy se jakýkoli budoucí prodej vylučuje – je to rodinná tradice s citovou vazbou.


Nic není garantované, i když se to tak tváří

– Akciové a dluhopisové fondy teď zažily propad. Ještě čekám poklesy. Kdo ale odstartuje s menší částkou a bude pravidelně investovat pět a více let, může při větším propadu využít příležitosti a investovat více.

– Životní kapitálové pojištění je důležité. Je ale dobré nemíchat ho se spořením a pojistit se zvlášť a spořit zvlášť.

– U fondů pozor na vstupní, manažerské a výstupní poplatky.

– Spoření do zlata, komoditní účty: za každou službu se platí, pečlivě si prohlédněte cenotvorbu slitků a vstupní poplatky, jakkoliv skryté. Není chyba si každý měsíc koupit stříbrnou minci za 700 Kč.

– Nemovitosti: retailové fondy nemají velkou výkonnost. Fondy kvalifikovaných investorů dosahují lepších výsledků, ale chtějí investici od jednoho milionu korun. Klidně si můžete pořídit třeba garáž ve svém okolí a tu pronajímat. Výnosový poměr bude nejspíše lepší než u fondů.


Kdybych byl ve stejné situaci jako Pavel, vložil bych peníze do podnikání nebo rozšíření kvalifikace. Tím, že Pavel má stabilní zaměstnání a podnikat nebude, do ničeho podobného jsem ho nelámal. Rozhodující je, že má rezervu na spořicím účtu, z níž lze pokrýt neočekávané výdaje.

Peníze na spořicím účtu ale nesou psychologické riziko: většina lidí nemá morálku do nich nesahat.

Penzijní fondy: střadatel na posledním místě

Klasické konzervativní produkty jako stavební a penzijní spoření těžce prohrávají s inflací. Navíc tyto instituce investují do státních dluhopisů. Státní dluhy mi jsou proti srsti. Nejde přece žít na úkor našich dětí.

Investiční strategie penzijních fondů jsou příliš konzervativní. Výsledkem je malé zhodnocení nebo záporné výnosy. A k tomu poplatky – zabiják výnosnosti. V tomto případě vydělává hlavně fond sám pro sebe, nikoliv střadatel.


Kde začít s investováním?

XTB: Tradiční evropský broker se sídlem v Polsku. Mají lokální pobočku v Praze a dohled ČNB. Pro aktivní klienty mají nízké poplatky.

Portu: Považuji za vhodnou pro začínající investory. Lze investovat od malých částek a nastavit investiční strategii. Poplatek 1 % ročně z investované částky.

Degiro: Nizozemská platforma, nemají poplatky pro investory, kteří jsou neaktivní. Široká nabídka světových burz.

Fio e-Broker: Platforma s českým zázemím, ale mají jen málo světových burz.

eToro: Izraelská platforma, lze kopírovat chování úspěšných investorů.

Fondee: Zajímavá česká platforma zaměřená na pasivní investování. Nastaví investiční strategii.


Pokud investujete sto tisíc korun do fondu s dvouprocentním poplatkem za správu a výkonnostní odměnou fondu 20 % ze zisku, tak při průměrné výnosnosti 8 % ročně dosáhnete za 40 let částky 650 tisíc Kč, zatímco fond vydělá 1,3 milionu korun. Přitom aktivně spravované fondy často nedosáhnou ani výkonnosti trhu.

Zlato v portfoliu

Vzhledem k dlouhému investičnímu horizontu jsem Pavlovi doporučil dát sto tisíc korun do akcií a za 45 tisíc koupit zlatou minci. Zlato se většinou chová jinak než akcie, daří se mu v dobách, kdy se akciím nedaří. A hlavně – bude to jednou hezký dárek pro syna, který se může rozhodnout minci prodat nebo ponechat na památku a prodat až v horších časech.

U akcií jsem nevymýšlel nic složitého. Doporučuju investovat do indexu amerických akcií S&P 500. Pokud je akcie skvělá, tak je v indexu, pokud ne, tak vypadne a nahradí ji lepší. Tento index překonává výkony většiny portfolio manažerů a nebude vás stát velké poplatky.

Americké akcie jsou investice v dolarech. Pokud se bude dolaru dařit, investice bude výnosnější. Zde opět pomáhá mít v portfoliu zlato – když dolar skomírá, zlatu se většinou daří.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)