Investor Brůna: Elektrošoky pro domácnosti i firmy. Proč je a bude elektřina hodně drahá
KOMENTÁŘ. Následující tři až čtyři roky budou pro domácnosti a firmy velmi těžké. Ceny energií hned tak klesat nebudou. Kromě vlastního snížení spotřeby se domácnosti proti „elektrickým šokům“ nemají jak bránit. Kromě diskutabilní regulace ze strany státu není možnost extrémní ceny elektřiny snížit. Lze je domácnostem kompenzovat, buď plošně všem nebo adresně.
Cena termínovaného kontraktu na elektřinu na burze v Lipsku poprvé překročila 700 eur (přes 17 200 Kč) za megawatthodinu (MWh). V pondělí 22. srpna 2022 vzrostla o více než 25 procent, teprve před týdnem vystoupila nad 500 eur.
To je téměř trojnásobek oproti polovině června tohoto roku a čtrnáctinásobek oproti běžné ceně minulých let.
Co se to děje?
Jak napsal novinář David Tramba v Ekonomickém deníku, příčinou extrémních cen je omezování ruského vývozu zemního plynu do evropských zemí, výpadek výroby francouzských jaderných elektráren (plánované odstávky, koroze reaktorů a nedostatek vody na chlazení) a vliv počasí na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů (slabý vítr, málo vody).
Nutno dodat, že po dlouhé období byly ceny plynu a elektřiny naopak velmi nízké. Evropská unie je příliš závislá na nestabilních obnovitelných zdrojích a potrubní dodávky z Ruska působily jako jistota. A tak si hlavně Německo, ale i další země prohloubily svou závislost výstavbou plynovodu Nord Stream 2.
Zhruba od září loňského roku začaly ceny skokově růst, hlavně kvůli ruské manipulaci s trhem s cílem donutit Evropu k akceptování dlouhodobých smluv a ke spuštění Nord Streamu 2 ještě před plánovaným útokem na Ukrajinu.
Ceny vyšší než v Lipsku
Pro Českou republiku se cena za elektřinu stanovuje na energetické burze PXE v Praze. Zjednodušeně se odvíjí od ceny v Lipsku, cena na pražské burze dokonce bývá i o něco vyšší.
Cena se stanovuje na burze tak, že v každém okamžiku se porovnává poptávka po elektřině od zákazníků s cenovými nabídkami od jednotlivých elektráren.
Cena elektřiny na trhu je pak ta cena, za kterou elektřinu vyrábí ten poslední (nejdražší) zdroj, který je ještě potřeba k uspokojení poptávky – tuto částku obdrží všechny právě vyrábějící elektrárny, i ty, které nabídly nižší nabídkovou částku.
Platí, že čím je vyšší poptávka po elektřině, tím více se musí zapojovat dražší a dražší zdroje elektřiny, což navyšuje cenu elektřiny pro celý trh.
Ach ty povolenky
Nízká výroba levnějších zdrojů energie (jaderných, vodních či uhelných) vede k nutnosti zapínat drahé elektrárny na zemní plyn, a to zvyšuje výslednou cenu. Výrobcům navíc zvyšují náklady emisní povolenky (netýká se obnovitelných zdrojů).
Pokud zvýšíme množství elektřiny vyrobené z levných zdrojů – ideálně z větru a slunce, nepotřebujeme zdroje dražší (plyn) a cena elektřiny se snižuje. To se však nyní na trhu neděje.
V EU se podle Eurostatu vyrábí elektřina v tomto mixu: 40,2 % obnovitelné zdroje, 24,1 % jádro, 20,8 % plyn, 14,9 % uhlí.
Hlavním zdrojem elektřiny v ČR byly v roce 2021 jaderné elektrárny, které se na výrobě podílely z 36,6 procenta. Na druhém místě byly hnědouhelné elektrárny (35 %).
Nejlevnější elektřinu v současnosti produkují obnovitelné zdroje elektřiny. Tyto zdroje nepotřebují žádné palivo a nevypouštějí oxid uhličitý (tedy neplatí za emisní povolenky)
Zvláštní postavení mají jaderné elektrárny. Regulovat jejich výkon je obtížné. Jejich výkon běží prakticky vždy (kromě plánovaných odstávek). Je však nejdražší je postavit.
Elektrárny na uhlí, zemní plyn či biomasu závisí na cenách paliva a také energetické náročnosti. Čím víc vypustí elektrárna oxidu uhličitého na jednotku vyrobené elektřiny, tím víc musí elektrárna zaplatit na emisních povolenkách.
ČEZ rekordně vydělává
ČEZ vyrábí téměř tři čtvrtiny z celkového objemu výroby elektřiny v Česku. Letos očekává čistý zisk mezi 60 a 65 miliardami korun a vyplatí rekordní dividendu. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 34 až 36 miliard Kč. Já se proti drahé elektřině zajišťuji tím, že pravidelně investuju do akcií ČEZu.
Česko patří mezi tři největší evropské vývozce elektřiny, po Francii a Německu. Loni vzrostl vývoz naší elektřiny trojnásobně na 60,4 miliardy korun, a to při poklesu fyzického objemu exportu o 8,3 procenta.
Dovoz se zvýšil více než dvojnásobně na 24,4 miliardy korun (fyzický objem importu přitom klesl o 19,6 procenta).
Trháme tedy rekordy ve vývozu elektřiny a plýtváme uhlím – vyvážíme svůj čistý vzduch a sami si zvyšujeme ekologickou zátěž a nutnost rekultivovat místa těžby, což přinese v budoucnu vysoké výdaje.
Výsledná cena
Cena silové elektřiny je ale pořád jen část ceny pro spotřebitele (méně než 40 %). Do regulované složky patří platba za distribuci elektřiny, jistič, systémové služby a také za činnost operátora trhu, podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů a daň z elektřiny. Tvoří větší část výsledné ceny. Plus DPH, které na elektřinu činí 21 %.
V ČR je 4,5 milionů domácností, každá v průměru spotřebuje kolem 3 MWh elektřiny ročně. Pokud elektřinu využívá domácnosti pouze pro svícení a napájení běžných spotřebičů spotřeba se bude pohybovat kolem 2 MWh za rok
Největší náklady v domácnostech generuje elektřina používaná k vytápění a ohřevu. Podle statistického úřadu topí elektřinou v Česku šestina všech domácností. Pro tyto domácnosti se vyplatí distribuční sazba s nízkým tarifem – má výhodnější sazby.
Za jednu megawatthodinu (MWh) v nízkém tarifu zaplatí Češi aktuálně kolem 8600 až 8800 korun. Průměrná cena za megawatthodinu se původně pohybovala kolem 2300 korun. Oproti loňské sazbě se tak zvýšily ceny elektřiny skoro čtyřnásobně.
A cena rostla přirozeně i na burze s elektřinou. Cena jedné megawatthodiny s dodávkou v příštím roce se začátkem srpna minulého roku pohybovala kolem 80 eur (1 965 korun) oproti současným rekordním 700 eurům (17 200 korun).
České domácnosti v součtu za elektřinu ročně zaplatí kolem sto miliard korun. To je mimochodem jen o něco více než je zisk ČEZ. Více z nich vymačkat nepůjde, a je proto správné spotřebitelům pomoct.
Z čeho financovat pomoc
DPH na elektřinu je 21 %. Lze snížit. Dividenda z ČEZ bude letos rekordní přes 30 miliard korun – lze ji použít. Stejně tak na stole leží peníze z emisních povolenek. Mimořádná daň, o níž se také diskutuje, je ale nešťastné řešení, protože vnese nejistotu do celého odvětví.
Regulovat ceny je též kontraproduktivní. Pokud investoři budou mít důvěru ve stabilitu odvětví, začnou budovat nové kapacity, a to ceny sníží. Roste potřeba investic do nových technologií – například do akumulací.
V důsledku na tom mnohem hůře budou firmy. Musí zdražovat své produkty, což roztáčí inflaci a mnohé podniky to neustojí. Všichni ale pak nenajdou práci v počítačových centrech sdílených služeb. Ty rohlíky neupečou. Evropa je co se energetických zdrojů slabá, zaskočená, ochromená politikařením vzdálenému selskému rozumu.
V Německu se odstavují se spolehlivé jaderné elektrárny, aniž je k dispozici plnohodnotná náhrada. A jak je možné, že ve Francii dopustili, že jsou reaktory rezavé?
Třeba Švédové měli málo elektřiny už minulou zimu, tedy ještě před válkou; politici pak v televizi apelovali na domácnosti, aby neluxovali. Protože si ekologicky odstavili jadernou elektrárnu.
Úředníci a politici pořád vymýšlejí nějaké koncepce, hesla, ale těmi si jak známo člověk nezatopí a fabriku v chodu neudrží. Závěr je žel jednoznačný: dokud bude Evropa energeticky závislá na okolním světě, elektřina levnější nebude.
Autor je podnikatel a investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Nepotřebujeme platit ekonomy – burziány na energetické burze v Lipsku. Nepotřebujeme, aby ekonomové z NRR radili premiérovi a jeho vládě jak okrást pracující občany o poslední groš! Počínaje V. Klausem v roce 1992, ekonomové převzali vládu v České republice.
Konstatuji: : Makroekonomické důsledky ekonomy naslepo prováděné státní daňové a sociální politiky jsou alarmující. Vláda díky diletantským radám ekonomů zneužije jen v letošním roce proti nám 120 miliard korun z našich daní. Z toho 56 miliard korun vytunelují ekonomové na základě falešného účetnictví ze státního důchodového systému, 24 miliard ze zdravotnictví, nadměrné zdanění mezd pracujících rodičů dělá 40 miliard korun/rok. Díky tomu že první dvě položky působí nepřímo a třetí přímo proti porodnosti, nenarodí se v našich rodinách cca 50 000 dětí do VYROVNANÉ demografické bilance. S nedostatkem dětí v pracující populaci souvisí zvýšení Implicitního dluhu ve státním důchodovém systému o 125 miliard korun.
Sečteno a podtrženo, jen za letošní rok způsobí ekonomové státu škodu ve výši: 56 + 24 + 40 + 125 = 245 miliard korun. Podrobnosti v kapitole nazvané Sociálně ekonomický audit státního rozpočtu 2018 v publikaci Ekonomům to myslí černobíle.
Navíc musím letos připočítat 74 miliard korun z našich daní zneužitých jako zálohy operátorům na Lipské burze za účelem papírového „zhodnocení“ naší elektrické energie. Elektrické energie nakupované z 95 % našimi domácnostmi a průmyslem. Celkový výsledek hospodaření na základě rad ekonomů bude odhadovaná ztráta 319 miliard korun za rok 2022.
Je třeba odstoupit od Green Dealu, což by naše problémy z velké části vyřešilo. Nepůjde-li to jinak, tak odchodem z EU. Stejně její představitelé pracují pro Putina.
Byl to Biden, kdo zakázal Německu spustit Nord Strean 2. Od té doby letí ceny nahoru. Za vším zlem hledej USA. Jo, a Ukrajinci omezili množství plynu přes Slovensko, Rusové plyn neomezují. Bída a chudoba, krach zemí EU, vysoká nezaměstnanost a Fialova drahota. To je výsledek přiklonění se Západu v 89.
Zlatý socialismus, to jsme žili v blahobytu.
Proč tedy na nejlevnější zdroj energie z obnovitelných zdrojů platí všechny domácnosti průmysl i stát příspěvek?
A ještě jedna drobnost o které se nemluví, a to je stabilita sítě, nejsou stabilní zdroje, vodní elektrárna nevyrábí elektřinu, ale jen když dostane příkaz z centrály na vyrovnání sítě, je to za mnohem větší love a to platí zákazník.
Taky to cvičení regulaci generátoru vytlouklo za rok.
Autor se mýlí v tom nepodstatnějším: budeme-li nadále otrocky realizovat ideologii zelené tranzice, pak budeme odkázání na nestabilní, přerušované tzv. obnovitelné zdroje (lépe občasné), u nás dominantně na solárních instalacích. Tohle právě masivně v minulých letech udělalo Německo svou šílenou Energiewende, kdy ročně pálilo jen na výrobu elektřiny jako nutného doplnění nestabilních OZE kolem 40 mld. m3 (celá ČR má roční spotřebu na všechno cca 9 mld. m3). Máme jedinou šanci: postavit do poloviny století 6 nových reaktorů a do té doby nesmíme sáhnout na výrobu z uhlí. Samozřejmě musíme také zřídit státního nákupčího elektřiny levně vyráběné z českých zdrojů, abychom nezničili český průmysl, vysokou zaměstnanost a ekonomiku domácností. Zelená politika ČEZ se zavíráním uhelných zdrojů a stavbou dotovaných FVE zaviní, že již za 2,5 roku budeme muset kromě plynu a ropy začít dovážet i elektřinu. Jak vidíme, bude to pekelně drahé.