Dubaj. Foto: Profimedia

Investor Brůna: Dubaj se chystá, až poteče ropa jen čůrkem. Česko nevidí ani dvacet let dopředu

Napsal/a Vladimír Brůna 9. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Ropa jednou víceméně dojde, to se ví už od 70. let minulého století. V ropném království, Spojených arabských emirátech, se na to už dávno dobře připravili. Mají totiž jasnou strategii s horizontem na dvacet a více let. Je to patrné hlavně v Dubaji. Investují do projektů, které na sebe navazují.

Z ropy mají emiráty už „jen“ třetinu státních příjmů. Už více než deset let Dubaj cílí na turisty. Příjmy z cestovního ruchu tvoří pětinu HDP.

Turista se zde cítí skvěle. Necháte ležet peněženku na sedadle v otevřeném autě. Vůbec nevadí, nikdo si jí nevšimne. Tresty pro zloděje jsou drakonické.

Platí zde podání ruky. Přítelkyně mého společníka si vybrala něco na sebe, ale neměla u sebe kreditku. Říkala, že se pro vybraný kus vrátí večer. Ačkoliv ji prodavač viděl poprvé v životě, zboží zabalil a podal jí ho se slovy, ať to přijde zaplatit později.

Velké příjmy jdou z průmyslu. Do deseti let industriální sféra pokryje třetinu HDP Dubaje. Hodně tu sází na inovace, automatizaci. K roku 2050 hodlají mít půlku energie z obnovitelných zdrojů.

Zákony platné sto let

Ideální prostředí pro podnikání. Sto let se nezměnily zákony. Šejkové se nemění každé čtyři roky. Zde se neválčí a nikdo nezkoumá, kdo z jaké části geopolitické mapy pochází, když kupuje nemovitost.

Na Dubaji se mi líbilo, jak je všude čisto, bezpečno a jak Dubaj krásně voní. Dubajské metro je čistší než pražské letiště. V metru jsou oddělené vagony pro ženy s dětmi, zajímavostí je vagon Gold Class pro cestující, kteří si připlatí za exkluzivitu.


Umělé poloostrovy

– V Dubaji rostou tři umělé ostrovy ve tvaru palem. Přidají 520 kilometrů pláže.

– První dva poloostrovy byly vytvořeny ze 100 milionů kubických metrů skály a písku.

– Třetí poloostrov se bude skládat z přibližně z jedné miliardy kubíků materiálu.

– Každý kámen byl individuálně umístěn jeřábem podle pokynů potápěče, umístění navigovala GPS, písek stříkaly lodě naváděné signálem ze satelitů.

– Dva z umělých polostrovů jsou dokončeny. Jsou zde luxusní obchodní a rezidenční čtvrti, 100 luxusních hotelů, zábavní parky, nákupní centra, sportovní zařízení.


Na Dubaji se mi naopak nelíbila okázalost, snaha být za každou cenu největší a nejlepší. Ješitná Dubaj. Všechno za každou cenu nej. Uprostřed pouště stojí obchodní centrum, které má svoji krytou 400 metrů dlouhou sjezdovku s lanovkou… To je už moc.

Pro místní to vymýšlejí Evropani, Izraelci, Australani a Američani. Postaví to chudí přistěhovalci za nelidských podmínek a směšně nízkou mzdu. Minimální mzda není pro zahraniční zaměstnance stanovena.

Symbolická DPH

V emirátu Dubaj jsou nízké daně. Daň z přidané hodnoty byla zavedena v lednu 2018 ve výši 5 %. Daň z příjmu fyzických osob a spotřební daň nejsou. Daň z příjmu právnických osob bude zavedena letos ve výši 9 %, ale jen pro zisky nad 100 tisíc dolarů.

Zdravotní péče je ale pekelně drahá. Sociální péči mohou čerpat výhradně zdejší občané. Dotace a byrokratický aparát s tím spojený ve Spojených arabských emirátech neznají. Když se málo zdaňuje, není co přerozdělovat.

Nejvyšší dům světa vs. tunel Blanka

Nejvyšší budova světa Burdž Chalífa stála 1,5 miliardy USD. Podobně jako tunel Blanka. Zatímco na Burdž Chalífu navazují další smysluplné stavby a investice do této nejvyšší budovy se do dvou let splatila, na tunel Blanka se ani po čase nenavázalo. U nás bohužel nevznikají další smysluplné stavby, které by rozhýbaly ekonomiku.


Mrakodrap No.1

– Mrakodrap Burdž Chalífa je vysoký 828 metrů. Jedná se o nejvyšší budovou světa.

– Budova je součástí rozsáhlého projektu v hodnotě 20 miliard dolarů. Zahrnuje další mrakodrapy, nákupní středisko a umělé jezero s vodotrysky uprostřed komplexu.

– Na dodávkách výtahů spolupracovala pardubická firma Pega Hoist. 

– Na stavbě pracovalo 10 tisíc lidí.

– Mrakodrap se stavěl od září 2004 do dubna 2008 tempem jedno patro za tři dny.


V Dubaji se téměř všude mluví anglicky, původní obyvatelé studovali na nejlepších univerzitách světa. Vzdělání zde má velkou váhu. Dubaj i bohatší emirát Abú Zabí velmi podporují vědu a výzkum.

Obzvlášť Dubaj se začala profilovat jako finanční centrum, vstupní brána do Asie a Evropy. Ve Spojených arabských emirátech žije přes deset milionů lidí, původních obyvatel je ale jen přes jeden milion. Přistěhovalci jsou z Indie, Pakistánu, okolních arabských zemí a Číny. Roste zde i evropská komunita.

Projekty v souvislosti se světovou výstavou EXPO 2020 byly impulsem pro stavění. Developeři staví megaprojekty s investicemi v řádech vysokých desítek miliard dolarů.

Proberme se

Vše je zde promyšlené. Zato u nás se nikdo nedívá na to, co s naší republikou bude za dvacet let. Přitom máme ideální polohu a šikovné lidi. Mohli bychom se stát novým Lucemburskem.

Měli bychom vsadit více na výzkum a vývoj: čeští vědci jsou nesmírně cenění ve světě, u nás ne. Zato se dotuje kde co bez většího smyslu a kontextu. Cesty odnikud nikam, věže bez návazností.

Jsme z velké míry stále jen montovna, ale už jsme ztratili dvě naše výhody, pro které jsme byli jako montovna oblíbení: levnou pracovní sílu a levnější nemovitosti.

Takže, co dál? Jen lidem zvyšovat daně, to není systematické řešení. Nepomůže, když do děravého hrnce nalijeme více vody. Spíše bychom se měli zamyslet, jak hrnec spravit, aby z něj tolik neteklo.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)