Investor Brůna: Dubaj se chystá, až poteče ropa jen čůrkem. Česko nevidí ani dvacet let dopředu
Ropa jednou víceméně dojde, to se ví už od 70. let minulého století. V ropném království, Spojených arabských emirátech, se na to už dávno dobře připravili. Mají totiž jasnou strategii s horizontem na dvacet a více let. Je to patrné hlavně v Dubaji. Investují do projektů, které na sebe navazují.
Z ropy mají emiráty už „jen“ třetinu státních příjmů. Už více než deset let Dubaj cílí na turisty. Příjmy z cestovního ruchu tvoří pětinu HDP.
Turista se zde cítí skvěle. Necháte ležet peněženku na sedadle v otevřeném autě. Vůbec nevadí, nikdo si jí nevšimne. Tresty pro zloděje jsou drakonické.
Platí zde podání ruky. Přítelkyně mého společníka si vybrala něco na sebe, ale neměla u sebe kreditku. Říkala, že se pro vybraný kus vrátí večer. Ačkoliv ji prodavač viděl poprvé v životě, zboží zabalil a podal jí ho se slovy, ať to přijde zaplatit později.
Velké příjmy jdou z průmyslu. Do deseti let industriální sféra pokryje třetinu HDP Dubaje. Hodně tu sází na inovace, automatizaci. K roku 2050 hodlají mít půlku energie z obnovitelných zdrojů.
Zákony platné sto let
Ideální prostředí pro podnikání. Sto let se nezměnily zákony. Šejkové se nemění každé čtyři roky. Zde se neválčí a nikdo nezkoumá, kdo z jaké části geopolitické mapy pochází, když kupuje nemovitost.
Na Dubaji se mi líbilo, jak je všude čisto, bezpečno a jak Dubaj krásně voní. Dubajské metro je čistší než pražské letiště. V metru jsou oddělené vagony pro ženy s dětmi, zajímavostí je vagon Gold Class pro cestující, kteří si připlatí za exkluzivitu.
Umělé poloostrovy
– V Dubaji rostou tři umělé ostrovy ve tvaru palem. Přidají 520 kilometrů pláže.
– První dva poloostrovy byly vytvořeny ze 100 milionů kubických metrů skály a písku.
– Třetí poloostrov se bude skládat z přibližně z jedné miliardy kubíků materiálu.
– Každý kámen byl individuálně umístěn jeřábem podle pokynů potápěče, umístění navigovala GPS, písek stříkaly lodě naváděné signálem ze satelitů.
– Dva z umělých polostrovů jsou dokončeny. Jsou zde luxusní obchodní a rezidenční čtvrti, 100 luxusních hotelů, zábavní parky, nákupní centra, sportovní zařízení.
Na Dubaji se mi naopak nelíbila okázalost, snaha být za každou cenu největší a nejlepší. Ješitná Dubaj. Všechno za každou cenu nej. Uprostřed pouště stojí obchodní centrum, které má svoji krytou 400 metrů dlouhou sjezdovku s lanovkou… To je už moc.
Pro místní to vymýšlejí Evropani, Izraelci, Australani a Američani. Postaví to chudí přistěhovalci za nelidských podmínek a směšně nízkou mzdu. Minimální mzda není pro zahraniční zaměstnance stanovena.
Symbolická DPH
V emirátu Dubaj jsou nízké daně. Daň z přidané hodnoty byla zavedena v lednu 2018 ve výši 5 %. Daň z příjmu fyzických osob a spotřební daň nejsou. Daň z příjmu právnických osob bude zavedena letos ve výši 9 %, ale jen pro zisky nad 100 tisíc dolarů.
Zdravotní péče je ale pekelně drahá. Sociální péči mohou čerpat výhradně zdejší občané. Dotace a byrokratický aparát s tím spojený ve Spojených arabských emirátech neznají. Když se málo zdaňuje, není co přerozdělovat.
Nejvyšší dům světa vs. tunel Blanka
Nejvyšší budova světa Burdž Chalífa stála 1,5 miliardy USD. Podobně jako tunel Blanka. Zatímco na Burdž Chalífu navazují další smysluplné stavby a investice do této nejvyšší budovy se do dvou let splatila, na tunel Blanka se ani po čase nenavázalo. U nás bohužel nevznikají další smysluplné stavby, které by rozhýbaly ekonomiku.
Mrakodrap No.1
– Mrakodrap Burdž Chalífa je vysoký 828 metrů. Jedná se o nejvyšší budovou světa.
– Budova je součástí rozsáhlého projektu v hodnotě 20 miliard dolarů. Zahrnuje další mrakodrapy, nákupní středisko a umělé jezero s vodotrysky uprostřed komplexu.
– Na dodávkách výtahů spolupracovala pardubická firma Pega Hoist.
– Na stavbě pracovalo 10 tisíc lidí.
– Mrakodrap se stavěl od září 2004 do dubna 2008 tempem jedno patro za tři dny.
V Dubaji se téměř všude mluví anglicky, původní obyvatelé studovali na nejlepších univerzitách světa. Vzdělání zde má velkou váhu. Dubaj i bohatší emirát Abú Zabí velmi podporují vědu a výzkum.
Obzvlášť Dubaj se začala profilovat jako finanční centrum, vstupní brána do Asie a Evropy. Ve Spojených arabských emirátech žije přes deset milionů lidí, původních obyvatel je ale jen přes jeden milion. Přistěhovalci jsou z Indie, Pakistánu, okolních arabských zemí a Číny. Roste zde i evropská komunita.
Projekty v souvislosti se světovou výstavou EXPO 2020 byly impulsem pro stavění. Developeři staví megaprojekty s investicemi v řádech vysokých desítek miliard dolarů.
Proberme se
Vše je zde promyšlené. Zato u nás se nikdo nedívá na to, co s naší republikou bude za dvacet let. Přitom máme ideální polohu a šikovné lidi. Mohli bychom se stát novým Lucemburskem.
Měli bychom vsadit více na výzkum a vývoj: čeští vědci jsou nesmírně cenění ve světě, u nás ne. Zato se dotuje kde co bez většího smyslu a kontextu. Cesty odnikud nikam, věže bez návazností.
Jsme z velké míry stále jen montovna, ale už jsme ztratili dvě naše výhody, pro které jsme byli jako montovna oblíbení: levnou pracovní sílu a levnější nemovitosti.
Takže, co dál? Jen lidem zvyšovat daně, to není systematické řešení. Nepomůže, když do děravého hrnce nalijeme více vody. Spíše bychom se měli zamyslet, jak hrnec spravit, aby z něj tolik neteklo.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Souhlasím – proberme se.
Bylo by ale také dobré, napsat něco o složení a životní úrovni obyvatel.
A také, že měli a mají „základní kapitál“ všude, kde kopli do země.
A někdo to tam drží “ u huby“.
No až nebude ropa, nebudou tam ani turisti. Takže nevidím to tak růžově.
Turisti tam snad jezdí s kanystry pro ropu? Oni se starají, aby byli i bez ropy atraktivní. O to přece jde.
Takovy turista pri turistovani spotrebuje docela hodne ropy…letadlem, pri projizdeni pamatek…ona i mesta potrebuji ropu ke svemu chodu..
svatá pravda
Jaký je rozdíl mezi Japonskem a Českem?
Japonsko je země úsměvů, Česko je země k smíchu.
Tak deluzorní článek jsem dlouho nečetl. Když odhlídneme od bezskrupulózní adorace prohnilého režimu korupcí, brutálním potlačováním lidských práv, který byl v podstatě vybudován na moderní otrocké práci, sám autor si na konci článku posteskne nad bezkoncepčností dnešní ČR, přitom sám žádná nová řešení nenabízí. Pak však náš stát považuje za děravý hrnec, těžko o něčem diskutovat. Efektivita zvýšení/nezvýšení daní je vcelku otázka politická takže k té se vyjadřovat nebudu. Autor má sice pravdu, že se UAE podařilo ekonomiku diversifikovat, nicméně Spojené arabské emiráty jsou stále významnou zemí produkující ropu a jedním z nejvýznamnějších subjektů na tomto trhu. Většina bohatství tak pochází odtud a srovnávání ČR s UAE je nesmyslné.
„Zdravotní péče je ale pekelně drahá. Sociální péči mohou čerpat výhradně zdejší občané. Dotace a byrokratický aparát s tím spojený ve Spojených arabských emirátech neznají. Když se málo zdaňuje, není co přerozdělovat.“
Bohužel sociální ani zdravotní péče není rovněž přístupná pro přistěhovalce, kteří se podíleli na budování UAE tvrdou prací na stavbách, hotelnictví, neboli v sektorech, které právě přispěli k diversifikaci ekonomiky a snížení závislosti na ropě. O tom, že tito přistěhovalci zpravidla nemají šanci na občanství, či oficiální rezidenční víza dosáhnout a jsou občany druhé kategorie, kdy jsou nalákáni z chudých afrických zemí, popř. Asie s příslibem vysokých výdělků do UAE, kde pracují za nelidských podmínek, o tom už bohužel pan Brůna nepíše.
Pan Brůna se mýlí, EU přestane odebírat ropu kolem roku 2050. Spotřeba zbytku světa se nezmění a se současnými zásobami vydrží ropa ještě dalším 200 let. Ten článek je naprosto o ničem.
Pravdu máš, tady se řeší akorát dálnice, které jim stejně moc nejdou.
Nechápu proč stát nemá své firmy, které by přispívají výdělkem do rozpočtu.
K tomu mohu jen napsat – absolutní souhlas!!!!!!!!!!A to platí nejen pro nás ,ale i pro celou Eu!!!!!!!Holt budoucnost civilizace leží v Asii!
Ale většina lidí , kteří vidí budoucnost v Asii, se tam nikdy neodstěhují. Budou sedět v ČR, využívat evropské mentality, kde není oproti Asii tak šílený tlak na výkon. Asii budou adorovat, ale zůstanou v ČR. Třeba proto, že by v asijském tlaku na výkon neobstáli…
Mohli bychom, měli bychom (atd.). Podmínkou je radikální změna EU nebo odchod z ní.
Naprosto souhlas
Ono je to taky proto ze u nas je 100 procentní korupce.. proto vsechny investice jaksi nedavaji smysl. Nikomu o smysl nejde ale jen o všimné..
Tak Dubaj jestli je vzorem tak potěš koště,
– nevím jak se splatila Burdz Khalifa, ale možná by nám mohl pan investor prozradit jak dobře si vede ten umělým souostrovím palma, svět a Jebel Ali – palma tam možná něco stojí, svět je světem hníjící stojící vody, a Jebel Ali se nemůže ani fotit – tak hospodáři progresivní sejkove
– vůbec se nemusíme bavit ze zákoník je neslučitelný s tím co si představujeme v Evropě pod termínem právo a svoboda jedince
– jinak v Dubaji se furt staví aby se stavělo mrakodrapy čtvrti duchu jen aby se to proinvestovalo
– ani nemá cenu mluvit o nehospodarnosti tohoto města kde v poušti ve teplotách k nepřežiti – hodně nad 40 stupňů se plahoci lidé klimatizovanymi komplexy a koridory je spojující
Pan autor asi zažil bajecnou dovolenou budiž mu přáno, ale kázat o Dubaji jako příkladu hodneho následovaní mi přijde trochu mimo
Dubaj je, pochopitelně, totalitní stát, v němž navíc většinu obyvatel tvoří neobčané s velice omezenými právy. Jistě můžeme obdivovat mnohé, co se podařilo vybudovat třeba v nacistickém Německu (např. dálniční síť) nebo rychlou industrializaci Ruska pod vládou komunistů, ale musíme chápat, že tyto státy mohly postupovat způsoby v demokracii nemožnými. Např. prokopání Bělomorkanalu stálo 1 lidský život na 1 m (opravdu jen metr) stavby. Něco takového by v demokracii, mimo nějaké naprosto výjimečné podmínky, nebylo možné.
No a o to jde. Vidět věci v souvislostech. A ty souvislosti akceptovat v zájmu životnosti celku. Nejen akcentovat představy elit. A když to vede do slepé uličky, tak se nad tím telit. A k té pravdě. Pravdu má ten, kdo ji vyslovil jako první. Ti po něm, ji jenom reprodukují. Tam bych spásu nehledal. Být stoupencem pravdy znamená se sní ztotožnit. No, já vím, přináší to problémy. To ovšem znamená, že je čas na novou koncepci. A nová koncepce znamená znásobení zisků? Tak pro takové koncepci bohužel nemám. Jó priority!
Ale, to už tady bylo. Sovětský svaz – náš vzor. Nyní tedy Dubaj – náš vzor?
Zatím to u nás vypadá, že pád Velkého Říma, byl náš vzor. Jedeme s kopce a rychlost se zvyšuje.
V zemi,kde zavládne antikoncepce, je problémem hledat koncepci.
Naši dědové a babičky v potu a krvi a modlitbách nám připravili dnešní pohodu.
A říkali, že bez Božího požehnání, je marné lidské namáhání.
Pokud máte v sobě dost drzosti, tak napište, že to není pravda.