Investor Brůna: Dotace jsou neférový doping s velkými vedlejšími účinky
KOMENTÁŘ. S dotacemi se roztrhl pytel. Sypou se na kde co. Do rozhleden, z nichž se není kam rozhlížet, do cyklostezek vedle rozmlácených silnic. Nyní masově části populace do rodinných domů, aby se šetřily energie. Peníze ale nepadají z nebe. Státy si je půjčují a nesplatitelnými dluhy zadlužují příští generace. Radovat se, že solár je z půlky zadarmo? Bláhové. Všechno zaplatíme my nebo naše děti. I s úroky.
Jsem přesvědčen, že dotace, až na výjimky, jsou doping. A každý doping je neférová hra s vedlejšími účinky.
Příběh ze života: potkal jsem v podnikání moc fajn člověka, který dříve dělal závodně kulturistiku a v mládí kývnul na dopingový program.
Teď je mu přes padesát let a musí chodit třikrát týdně na dialýzu. Ve sportu prostě neexistují zkratky. Talent musí být podpořen dřinou. A stejné je to v podnikání.
Shrábl dotace a pak stejně zavřel
Doping znevýhodňuje ty poctivé. Jenže dnešní Evropa je do značné míry postavena na takovém dopingu.
Obávám se, že dotace nás dovedou do pekla, kdy už nedokážeme oddělit to zdravé a životaschopné od toho, co je jen byrokraticky nalinkované.
Jiný můj známý měl restauraci v Březnici. Platil nájem, půjčil si na vybavení a splácel úvěr. Naproti němu byl konkurent, který vše pořídil z dotací. Tím, že měl dotace a nemusel pro banku vykazovat tak velké zisky, jel částečně mimo systém a obíral stát o DPH a daň z příjmu.
DPH a daň příjmu ukrojí významnou část tržeb. Poctivý tedy nakonec zavřel, protože nemohl konkurovat nadopovanému sousedovi.
A soused? Ten po pár letech také zavřel taky: jenže proto, že byl líný jako veš a skončilo mu období na udržitelnost dotace.
Méně byrokracie, více podnikání
Teď ministerstvo průmyslu slavnostně oznámilo, že v dotačním programu Obchůdek 2021 bylo vyplaceno bezmála šesti stovkám malých obchodů na venkově celkem 48 212 296 korun.
Proč? Je jasné, že ten, kdo si dotaci dokázal vyřídit, je zvýhodněný proti tomu, kdo jede čistě za své.
Na venkově je přitom místy již k vidění typ večerek, které jsou otevřené 24/7 a nemají zaměstnance. Jen se přihlásíte bankovní identitou a při odchodu se vám načte, co odnášíte.
Je to reakce na to, že nejsou lidi a je těžké udržet podnikání. Pokud ale někdo začne rozdávat dotace, zabrzdí podobný přirozený vývoj.
Nově budou dotace, i více než milion korun, na starší rodinné domy. Zvýhodňují jen určitou skupinu lidí. Dotace někdo určuje a také kontroluje, vytváří se prostor pro korupční prostředí. Čím více se přerozděluje, tím více se ztratí.
Lepší zemi neudělají samoúčelné dotace, ale co nejvíce možné snížení byrokracii a zjednodušení podnikání.
Ti s talentem a poctivou dřinou nejen přežijí, ale dají hodně i svému okolí. Dotační turisti mnoho nepřinesou: jen si nastelou pod sebe.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Tedy, jestli bych si dovolil, ono jest to poněkud složitější. Dá se jistě souhlasit s panem investorem Brůnou, že obecně dotace jsou nutné zlo, které křiví trh. Jenomže a současně je to způsob, kterým se snaží vedení státu napravit nedostatky , tedy dokonce i nedostatky onoho trhu, který nepůsobí optimálně. Takže potom zásahy státu vlády, jsou víceméně nutné, včetně těch dotací.
Zrovna ten venkov je jasným příkladem. Tam mají lidé mnohem menší příjmy , mnohem méně příležitosti, ale taky mnohem horší infrastrukturu a základní služby. Nejenom ty obchůdky, které se zavírají (k těm večerkám později), chybí jim tam školy a školky (kde by na ně ty malé obce vzaly), spojení veřejnou dopravou by tam žádný komerční dopravce (jen za tržbu) neudržoval, chybí jim tam lékaři, učitelé, ruší se tam pošty, nemají jen ze svých příjmů ani na opravu místních komunikací a chodníků, tahle by šlo pokračovat… Čili
, právě ty ošklivé dotace jsou jednou ze šancí, jak si alespoň část těch potřebných záležitostí zafinancovat a zařídit. Nedostanou je jistě všechny..ale – ovšem tím „ale“ se dostáváme k oné složitosti popisu současného západního státu se sociální sítí. Za surového kapitalismu 19.století by těm obcím stát nedal navíc vůbec nic – doslova ani kdyby tam umírali hlady. Ale ten současný režim (někteří ho označují jako postkapitalistický, prostě někdy dá dá dá.
* Ještě tedy k těm večerkám , které prý jsou k vidění, že jsou „otevřené 24/7 a nemají zaměstnance. „.
Ale ony je samozřejmě mají, přes denní směnu, ..Už třeba jen proto že spousta místních lidí, tu zmíněnou bankovní identitu ale navíc v nadupaném smartphonu nemá. Tohle „open 24/7 “ se tam zkouší experimentálně, a jak se dalo dočíst před nějakým časem, jest to poměrně technologicky ale tím i finančně náročné. Ona totiž ta prodejná i tak lidský dozor má – přes kamery na vzdáleném dispečinku, a ten vyhodnocuje chování zákazníků při tom nočním nákupu. Ale i za to musí ta prodejna platit – čili i pak si sama časem vyhodnotí, jestli se jí to při místních tržbách vyplatí. Popřípadě, zda by si i na to neměla vzít nějakou tu dotaci :)))))))))))))
Pokud si myslíte, že bez přerozdělování to nepůjde, pak by stačilo zvolit jakýsi rozumný koeficient, který by dorovnával vaše údajné nespravedlnosti potřebným krajům nebo venkovu. Předcházelo by se nekonečným jednáním a žádostem, přestože by šlo o jejich zvýhodnění na úkor jiných.
Tak v tomto s Vámi naprosto souhlasím, takový pevný koeficient by to vyřešil.
Jenomže – není, a doufám že chápete proč není, protože právě pro vládní politiky je výhodné ponechat si ty peníze pod kontrolou a rozdávat je pouze na základě poníženě podaných suplik které zkoumají jim loajální úředlníci. Takže se vyhoví jen hrstce vyvolených. Pro všechny ty potřebné obce by to arciť nestačilo..
Nicméně a snad chápete že argument „..bez přerozdělování to nepůjde“.. a na konci zvýhodnění na úkor jiných“ je groteskní , takhle přece probíhá projednávání státního rozpočtu každý rok. Jsou tu nějaké daně, vybrané na celém území a ty se pak přerozdělují jednotlivým rezortům na jednotlivé účely. Takže potom srovnávat je mezi sebou bych si dovolil označit jak ožehavou záležitost.
A třeba otázka, jestli se má dotovat autobus z/do nějaké vesnice, aby se odtud mohli dostávat lidé do práce, k doktorovi, děti do škol, atd.. a nebo nakoupit nová drahá auta pro ministerstvo chcete řešit jak?
Postmarxistické surfování české Švejk-politiky. „To se nám to hoduje…máme uherák, olejovky, lososa a budeme mít smažená vajíčka“ …a k tomu za cizí peníz i opravený dům.
Flexibilní lidovecký ministr životního prostředí Petr Hladík si zřejmě vykropil květák někde ve sklípku. Nejspíš společně s předsedkyní českých komunistů Kateřinou Konečnou. Potomek jejich jízdy by nemohl dopadnout jinak, než jako „dotace za mrtvé duše“ na domy našich předků. Připraveno je celkem 40 miliard korun, ke kterým státní finance přišly, jako „slepý k houslím“. Čím nás šéf životního prostředí překvapí příště?
Lidovci jsou nejhoršími ministry ve špatné vládě. Ani ho nenapadlo, že hodili vidle do stavebního spoření, aby šetřili rozpočet, ale na opravu zřícených domků po babičkách mají najednou peněz dost???
Naprostý souhlas, ale to se povídá už 20 let a nikoho to netankuje. Člověk zvolí “pravici” a ono to pokračuje. Jaký je tedy recept?
Nemáš-li koho volit, vol sebe.
Dotace jsou zlo.
Asi nikdo to nevystihl lépe než Ronald Reagan:
“ If it moves, tax it. If it keeps moving, regulate it. And if it stops moving, subsidize it.“
Pane Brůna, tenhle článek hovoří přesně jako z mojí duše. Vlastně hned po listopadu 1989 porcovali poslanci „medvěda“ a tak se legálně dopouštěli vládní korupce. Klaus tehdy prohlásil, že všechno vyřeší trh, ale to moc dlouho neplatilo. Myslím si, že nelze vůbec komukoli poskytovat dotace pomocí peněz daňových poplatníků. Rozhodovat má možnost sbírek, členských příspěvků zainteresovaných, případně půjčky. Je nesmysl odpouštět nekalé konkurenci a osvobozovat od daní. Výjimky je nutno rušit.