Investor Brůna: Dluhopisy neznámých firem. Proč se jim vyhýbám
KOMENTÁŘ. Spousta firemních dluhopisů je černá díra. U většiny z nich je nejisté, zda vůbec dokážou vrátit investovanou částku. Není týden, abychom nečetli zprávy ve stylu, že „firma vybrala miliardu na ekologické farmy, a teď nemá ani na výplaty.“ A o mnohých se zatím nepíše.
Osobně vím o realitních firmách, které si půjčily od lidí prostřednictvím svých dluhopisů a teď hledají další refinancování, aby vše udržely těsně nad hladinou.
Problémy se nevyhýbají ani velkým hráčům. Ukázkou je skupina miliardáře Radovana Vítka, která začala pouštět majetek, aby měla na splátky dluhů.
Lidé z mého okolí mi posílají k posouzení investice typu „technologie na čistou pitnou vodu pro Afriku zajištěnou osobní směnkou jednatele“. Ani se k tomu nevyjadřuju, kde nic není, ani smrt nebere. Já věřím hmotným investicím.
Za deset let padlo 125 eminentů
Jen za první čtvrtletí letošního roku byly vydány nové emise korporátních dluhopisů bez ratingu za 18 miliard korun. Těm bych se rozhodně vyhnul obloukem.
„Investiční operace je taková, která po důkladné analýze slibuje bezpečnost jistiny a adekvátní výnos. Operace, které tyto požadavky nesplňují, jsou spekulativní.“
Benjamin Graham, kniha Inteligentní investor
Za posledních deset let skončilo v insolvenci na 125 eminentů, kteří dluží bezmála dvacet miliard korun. Statisticky vzato padl každý třináctý.
Až polovina emitentů zároveň vůbec nepublikovala své finanční výkazy ve sbírce listin za období, které předcházelo datu první emise dluhopisů.
„Letos bude splatných 116 emisí nemovitostních dluhopisů za 18,2 miliardy korun s průměrným úrokem 6,53 %,“ upozornila na sociálních sítích advokátní kancelář Havel & Partners.
Stejně se zase nechají zlákat
Před dvěma lety se mi jeden známý pochlubil, že koupil dluhopis na oční kliniku v Srbsku a neznámý fond na akciové investice. Před časem se ozval a se smutkem mi řekl, že o všechny peníze přišel.
Nebude jediný. Vím o firmách, které vydaly dluhopisy na developerské projekty, které podle mne skončí propadákem. Vytloukat totiž klín klínem nejde do nekonečna.
Jak klesají úrokové sazby, lidé budou hledat vyšší výnos. A zase se někteří nechají nalákat na firemní dluhopisy.
Ty se finančním poradcům dobře prodávají, protože se snadno vysvětlují. Ve skutečnosti jsou ale jako ruleta. Ve skutečnosti u nich není žádné garance, zajištění. Ovšem finanční prodejci z nich mají vysoké provize. Proč by tedy střadatele upozorňovali na rizika…
Autor je podnikatel a investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Tedy, jestli bych si dovolil zopakovat , pan Brůna to jistě ví, ale naše zákony zakazují přeprodávat více riskantní finanční instrumenty nezkušeným klientům.
Píši pře-prodávat, čímž míněni ti finanční poradci na provizi jenomže navíc ani oni neprodávají ty dluhopisy přímo od jejich emitenta, ale ještě dále přes nějakou svou investiční společnost.
A v takovém případě zákon říká, že zákazník musí vyplnit svůj investiční dotazník, který ten finanční poradce musí zanalyzovat, a podle něj určit, jestli mu ty více riskantní finanční instrumenty (kde hrozí vysoká ztráta) vůbec smí prodat – obvykle nikoliv.
Nebo tedy – pokud by chtěl, musel by to v těch papírech pořádně, pořádně právnicky okecat, a „povýšit “ toho klienta na kvalifikovaného investora , což mu tento ale zase musí podepsat..
Proč se o tom zmiňuji, před pár dny jsem četl zase pohled ze strany toho finančního poradce, který takto prodával klientovi podobné dluhopisy (ovšem prověřené to jeho investiční společností) -jenomže když to s ním všechno sepsal a nechat podepsat, tak mu to ta jeho investiční společnost odmítla převzít – že právě z těch formálních důvodů a nutnosti správně poučit klienta je to špatně. Takže – snad se nepletu, všechno to sepisoval tisknul a probíral s klientem a nechal ho do všechno podepisovat asi 5 krát. Teprve pak m to přijali a ten nákp dlhopisů pro klienta mohl proběhnout..
Jestli se ptáte, zda potom ten emitent dlhopis zkrachoval a klient o své peníze přišel, tak odpověd zní, ano.
Takhle to nás prostě chodí, a takové zákony nás platí…