Atrakce Dolní Moravy. Foto: Profimedia

Investor Brůna: Disneyland na hory nepatří. Tím spíš, když je z dotací

Napsal/a Vladimír Brůna 17. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Mám rád přírodu, běžky, chození po horách. Jsem ale rozpačitý ze středisek s přepáleným turismem a atrakcemi. Řada míst na našich horách by si rozhodně zasloužila investice do služeb, ale platí, že čeho je moc, toho je příliš.

Byl jsem se – už mimo sezónu – podívat na Dolní Moravě. Viděl jsem velkolepý resort a další budovy ve výstavbě, mamutí horskou dráhu, stezku v oblacích, dětský park, adrenalinový park a trail park, půjčovnu kol i koloběžek, sedačkovou lanovku a piknikovou stezku.

Nevynechal jsem Stamichmanovu štolu, která sem jako jediná podle mě opravdu pasuje. Vše ostatní jsou prostě jen atrakce v zábavním parku. Jistě, láká to sem lidi a jejich peníze.

I proto tu vznikl nejdelší visutý most pro pěší na světě „Sky Bridge 721“ přetínající celé údolí. Vstoupíte do lanovky, projdete si lávku, svezete se na bobové dráze a jste rázem o tři tisíce korun lehčí. Proč ne, zábava je dneska drahá legrace.

I když, upřímně řečeno, moje děti se pořád více vyřádí s partou u potoka a k hraní jim stačí děravý hrnec a lopata.

Nedovedu si ani představit, jak je „most v oblacích“ narvaný v sezoně. Na most může v jeden okamžik maximálně 500 lidí a stojí se na něj dlouhé fronty.

Hory nejsou obchoďák s eskalátory

Nejdelší visutý most na světě je na Dolní Moravě. Foto: Vladimír Brůna/ HlídacíPes.org

Potkal jsem tu třeba i manželský pár, co měl dvě děti a stěžoval si, že lanovka nejezdí mimo sezonu. Výstup od Hotelu Vista by jim přitom trval jen hodinu pěšky. Nemělo být žádné překvapení, že hory bývají do kopce, ale turismus je dnes zkrátka jiný.

Uznávám, že Sky Bridge 721 je architektonicky fascinující stavba, ale ruku na srdce, vede prostě jen odnikud nikam. K čemu tam je, kromě zábavy? Stejně jako cyklostezky vedoucí odnikud nikam na Svitavsku, nebo silničky s novým povrchem ve Středočeském kraji, jako například u obce Radíč, klikatící se vedle stále děravých hlavních silnic.

Připomíná to maďarské dotační speciality, jako stezku v korunách stromů, které byly ale v okolí vykáceny, nebo rozhlednu vysokou 1,5 metru stojící na rovině, kde nic zajímavého k vidění není.

Odnikud nikam, hlavně že z dotací… To je další věc, které příliš nerozumím. I resort na Dolní Moravě už dostal na dotacích pár stovek milionů. Smysluplnost nevidím ani zde. Je to (místy) hezké, impozantní, ale postavené jen na zábavě ve stylu Disneylandu. Jak to zapadá do české přírody?

Ani peníze v evropských fondech se přitom nerodí nějak samy od sebe. Někdo někde je musí vybrat na daních; i proto bych se více soustředil na to, co trvalého vlastně dotované věci společnosti přinášejí.

Rozvoj ano, ale udržitelně

Udělal jsem si mezi známými na sociální síti LinkedIn malou anketu: 22 % z nich má rádo nezasaženého ducha hor, 27 % atrakce na horách naopak vítá, za přehnané je ale považuje téměř půlka lidí, zbytku je to jedno.

Stavební ruch v kdysi klidné lokalitě. Foto: Vladimír Brůna/ HlídacíPes.org

Mému kamarádovi Markovi to jedno není. Na Dolní Moravě se učil lyžovat a strávil zde několik sezón jako lyžařský instruktor. „Z příjemného střediska se stala továrna na turismus. Rozhodně se modernizaci a rozvoji nebráním, ale v českých podmínkách je pro mne tento projekt příliš megalomanský a Dolní Morava pro mne ztratila své jedinečné kouzlo,“ napsal mi Marek.

Jednou za čas si s přáteli vyšlápne na Sněžnou chatu pod Králickým Sněžníkem, upečou maso v troubě a druhý den vyběhnou k pramenu Moravy. „Sem se totiž naštěstí ještě hory zážitků nerozšířily,“ dodal Marek.

Snažit se hory zbavit zdevastovaných budov, vybudovat lyžařské školy, restaurace, třeba bazén, to ano, ale udržitelně, prosím. Myslím, že platí předpoklad, že to, co pro svůj vznik potřebuje dotace, není v horizontu delším alespoň více než dvacet let příliš životaschopné.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)