Investor Brůna: Disneyland na hory nepatří. Tím spíš, když je z dotací
KOMENTÁŘ. Mám rád přírodu, běžky, chození po horách. Jsem ale rozpačitý ze středisek s přepáleným turismem a atrakcemi. Řada míst na našich horách by si rozhodně zasloužila investice do služeb, ale platí, že čeho je moc, toho je příliš.
Byl jsem se – už mimo sezónu – podívat na Dolní Moravě. Viděl jsem velkolepý resort a další budovy ve výstavbě, mamutí horskou dráhu, stezku v oblacích, dětský park, adrenalinový park a trail park, půjčovnu kol i koloběžek, sedačkovou lanovku a piknikovou stezku.
Nevynechal jsem Stamichmanovu štolu, která sem jako jediná podle mě opravdu pasuje. Vše ostatní jsou prostě jen atrakce v zábavním parku. Jistě, láká to sem lidi a jejich peníze.
I proto tu vznikl nejdelší visutý most pro pěší na světě „Sky Bridge 721“ přetínající celé údolí. Vstoupíte do lanovky, projdete si lávku, svezete se na bobové dráze a jste rázem o tři tisíce korun lehčí. Proč ne, zábava je dneska drahá legrace.
I když, upřímně řečeno, moje děti se pořád více vyřádí s partou u potoka a k hraní jim stačí děravý hrnec a lopata.
Nedovedu si ani představit, jak je „most v oblacích“ narvaný v sezoně. Na most může v jeden okamžik maximálně 500 lidí a stojí se na něj dlouhé fronty.
Hory nejsou obchoďák s eskalátory
Potkal jsem tu třeba i manželský pár, co měl dvě děti a stěžoval si, že lanovka nejezdí mimo sezonu. Výstup od Hotelu Vista by jim přitom trval jen hodinu pěšky. Nemělo být žádné překvapení, že hory bývají do kopce, ale turismus je dnes zkrátka jiný.
Uznávám, že Sky Bridge 721 je architektonicky fascinující stavba, ale ruku na srdce, vede prostě jen odnikud nikam. K čemu tam je, kromě zábavy? Stejně jako cyklostezky vedoucí odnikud nikam na Svitavsku, nebo silničky s novým povrchem ve Středočeském kraji, jako například u obce Radíč, klikatící se vedle stále děravých hlavních silnic.
Připomíná to maďarské dotační speciality, jako stezku v korunách stromů, které byly ale v okolí vykáceny, nebo rozhlednu vysokou 1,5 metru stojící na rovině, kde nic zajímavého k vidění není.
Odnikud nikam, hlavně že z dotací… To je další věc, které příliš nerozumím. I resort na Dolní Moravě už dostal na dotacích pár stovek milionů. Smysluplnost nevidím ani zde. Je to (místy) hezké, impozantní, ale postavené jen na zábavě ve stylu Disneylandu. Jak to zapadá do české přírody?
Ani peníze v evropských fondech se přitom nerodí nějak samy od sebe. Někdo někde je musí vybrat na daních; i proto bych se více soustředil na to, co trvalého vlastně dotované věci společnosti přinášejí.
Rozvoj ano, ale udržitelně
Udělal jsem si mezi známými na sociální síti LinkedIn malou anketu: 22 % z nich má rádo nezasaženého ducha hor, 27 % atrakce na horách naopak vítá, za přehnané je ale považuje téměř půlka lidí, zbytku je to jedno.
Mému kamarádovi Markovi to jedno není. Na Dolní Moravě se učil lyžovat a strávil zde několik sezón jako lyžařský instruktor. „Z příjemného střediska se stala továrna na turismus. Rozhodně se modernizaci a rozvoji nebráním, ale v českých podmínkách je pro mne tento projekt příliš megalomanský a Dolní Morava pro mne ztratila své jedinečné kouzlo,“ napsal mi Marek.
Jednou za čas si s přáteli vyšlápne na Sněžnou chatu pod Králickým Sněžníkem, upečou maso v troubě a druhý den vyběhnou k pramenu Moravy. „Sem se totiž naštěstí ještě hory zážitků nerozšířily,“ dodal Marek.
Snažit se hory zbavit zdevastovaných budov, vybudovat lyžařské školy, restaurace, třeba bazén, to ano, ale udržitelně, prosím. Myslím, že platí předpoklad, že to, co pro svůj vznik potřebuje dotace, není v horizontu delším alespoň více než dvacet let příliš životaschopné.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
22 komentářů
Většina developerů ale nikdy nemá dost. Ať už je to kvůli masáži vlastního ega nebo bankovního konta, „udržitelný“ rozvoj je pro ně jen sprosté slovo od ekologů a jiných potížistů. Na horách nám tak vznikají kromě podobných akrakcí z Disneylandu i různé apartmány budované za účelem uložení úspor dalších zbohatlíků na úkor přírody.
Pro nás, kteří jezdíme na hory za přírodou a sportem, je ubytovacích kapacit i restaurací na našich horách až dost.
Kdysi klidný kraj tento monstrózní resort pomalu devastuje. Ceny jako v Alpách, plno aut a lidí. Přirovnání s Disneylandem plně sedí.
Jsem toho názoru, že zrovna ten visutý most je docela pozitivní jev. Nejde o to, se po něm někam dostat, ale pozorovat ptáky a další živočichy, žijící v korunách stromů (které ze země prostě neuvidíte). Navíc je ta stavba v místě, kam ještě nevstoupila noha ekologova a neudělala z lesa poušť a buřinoviště (jako třeba ze Šumavy, teď je na řadě Kokořínsko).
Nelze jinak než souhlasit. Dolní Morava je absolutni tragédie, hnus a varování.
Nelze než souhlasit. Slyšíme naříkat jak Sněžku zatěžují turisté, jak bude nutné postavit plůtky, aby po ní nešlapali a natažený řetěz nestačí. Nikoho nenapadne vypnkout lanovku, která tam 90 % turistů vozí? Ten byznys je pořád důležitější než příroda. Výhled z vrcholu hory si má člověk zasloužit tím, že je ochoten dát tomu čas na výstup a upřít si nějaké pohodlí. Lanovka je devalvací toho zážitku. Když vše snadno zpřístupníme všem, někdo na tom vydělá, ale zničí to co bylo výjimečné.
S vaším článkem se nedá nesouhlasit. Jen váš údiv nad množstvím dotací do tohoto rezortu se mi zdá až naivní. Jen v pohádce bylo, tady je Krakonošovo, no a tady je Netolického 🙂
Mějte krásný jarní den. L. Myšák
Pan Brůna to napsal přesně jak to je, cirkus na hory nepatří. Tam je příroda především a cokoliv dalšího jí jenom kazí.
Naprostý souhlas 👍
Dostat dnes majetného turistu na české hory, aby tam utratil nějaké peníze, to chce bulvární architektonický výtvor, který člověku, který nikdy na horách nebyl, vyrazí dech. A tak se hromady ocelového šrotu, např. stezka v oblacích, stěhují na vrcholky hor. Každému, kdo má namířeno na Dolní Moravu doporučuji, aby raději jel do Dolomitů. Je to levnější a neskutečně nádherné, a bez šrotu.
Má pravdu, předsedo!!!
Dobrý den, naprosto s Vámi souhlasím. Dříve to byla krásná lokalita a nyní, když chci jít na Králický Sněžník, tak tam radši jdu ze Stříbrnice. Klasický overturismus
Naprostá pravda,bydlíme na Horní Lipce,takže vidím ten vývoj od 90tých let.
a z jakého století jsou Vaše děti?
Nelze než plně souhlasit s autorem. Místo toho aby se dotace používaly jako pomocná ruka a tam kde si to lidé nemohou dovolit. Tak si pár zbohatlíků mastí kapsu a EGO. Proč to nepostaví za své? Nebo za normální úvěr ? To by to už taková hitparáda nebyla. Přitom ty společnosti nevlastní žádní chudáci. Vše co dělalo hory horami ničí. Hlavně když to sype.
Je to hnus, lidi jsou už tak zblbntý, že ani nevidí krásu přírody, zážitek je vystoupat na horu a vidět krásu kolem dokola, zdarma, ale dnešní konzumní blbečci raději zaplatí peníze za něco co akorát natlačí adrenalin do krve, a pak se chlubí na instáči, jak to bylo super, a že to dali… Vypadá to tam jako raketová základna a z dálky to hyzdí krajinu, a kolik lesa se vykácelo jen kvůli parkování a sjezdovkám… A až se to jednou sesype, a nekdo se tam zabije, jé to zas bude bědování a diskuzí kdo za to může…
Dolní Morava je ostudou republiky,kde dotace a mamon jedno jest.Zničená příroda,lesy bez zvěře, ale ať se sypou prachy. Už tam chybí jen přestěhovat Matějskou pouť.
Demokracie není pro příštipkáře. Ale pro náročné. A díky dotacím mohou podnikat i političtí lídři. Nejen talentovaní. Jinak by „do toho“ nešli. Globální ekonomika stojí na slepé víře a loajalitě. A to obojí něco stojí.
Tak já tam lyžoval před 40 lety, když to patřilo policajtům z Komety Brno. Bylo to peklo. Samá protekce, fronty, mizerné vleky, neupravované sjezdovky, žádné restaurace, nic. Dnes je to parádní středisko a funguje to skvěle. Ano není tam levně, ale sjezdovky jsou dobře udržované a byly vysněžené i tuto sezónu za mizerných podmínek. A kdo má rád klid, stačí se vydat kousek dál a není tam nikdo. Ty dotace jsou špatně, to je jasné, je to normální byznys. Ale to platí obecně, třeba i pro zemědělce.
Naprostý souhlas! Velice si v duchu gratuluji (a veřejnosti se tudíž omlouvám za neskromnost), že před lety jsem – jako pracovník státní ochrany přírody – koncipoval a zpracoval rozsah dnešní národní přírodní rezervace Králický Sněžník s ochranným pásmem tak, že přece jen brání technokratům a kšeftařům s turistickým ruchem narušovat nejcennější úseky zdejší přírody.
Podobné jsou cyklostezky vybudované z dotací,ale na opravu dotace nejsou,tak se pomalu rozpadají.
Bohuzel jedine, s cim se neda souhlasit je tvrzeni, ze na vrcholu je jeste vsechno v poradku. Autor zrejme az na vrchol Králickeho Snezniku nedosel, protoze by tam uvidel rozestavenou a vzhledem k aktualnimu vyhledu naprosto zbytecnou rozhlednu.
Souhlasim, ze soucasne stavby na Dolni Morave znicily velkou cast tohoto maleho, ale jedinecneho pohori…a ptat se, co na to ministerstvo zivotniho prostredi, ktere dlouha leta odmitalo pouhe prodlouzeni sjezdovky je asi zbytecne.
Pamatuji Dolní Moravu jako zastrčený konec světa. Králický Sněžník je moje srdeční záležitost. Žil jsem 24 let v Králíkách a hory miluji dodnes. Ale to, co se stalo s Dolní Moravou z důvodu hamyžnosti a vydělávání peněz za jakoukoli cenu mi opravdu vadí. Jsem z toho smutný a naštvaný zároveň. A musím konstatovat, že už mě ro do těchto míst už moc netáhne. Bohu žel, tento trend je typický i pro dalších mnoho míst v našich horách. Zbývá už jen docela málo míst, kde si člověk může hory a přírodu ještě trochu užít. Nevím, co by se muselo stát, aby se tento trend nějak zastavil. Dokud ale budou rozhodovat v našich životech především peníze, nevidám to moc optimisticky. Ale rád bych se mýlil. Zdraví Milan