Investor Brůna: Digitální kočovníci už objevili i Prahu. Oceňují atmosféru města i rychlý internet
Digitální kočovnictví je fenomén. Práce, o jaké se mým rodičům ani nesnilo. Díky technologiím může člověk cestovat, nevázat se na jedno místo, a přitom pracovat. Stačí laptop a stabilní připojení k internetu. V posledních letech se mezi exotické asijské destinace oblíbené mezi digitálními nomády dostala i evropská města, včetně Prahy.
„Můžu pracovat odkudkoli na světě,“ usmívá se Petra Jelínková, která se věnuje e-commerce, studovala a několik let pracovala v Londýně, a v poslední době je často v Krušných horách.
„Jsem minimalista. Člověk z materiálního světa ve skutečnosti moc věcí nepotřebuje. Snažím se sbírat zážitky a prožitky, a ne materiální věci, které dlouhodobě štěstí nepřinesou,“ zdůrazňuje.
Svobodný život nomádů
Vstává kolem páté, snaží se se nepracovat v dlouhých blocích, dává si pauzy, ale občas se, jak přiznává, nevyhne sedmnáctihodinovému pracovnímu maratonu…
„Při cestování ráda splývám s místními, nechci být turistou, který je v neustálém spěchu vše stihnout a vše vidět, ale cestovatelem, který si přirozeně plyne a jde, kam ho nohy a srdce v ten daný okamžik táhnou,“ popisuje Petra.
Někteří digitální nomádi jsou zaměstnáni na klasický pracovní poměr s možností pracovat odkudkoli. Velká část digitálních nomádů pracuje na volné noze a poskytuje svoje služby klientům online: konzultují v dané problematice, koučují, učí cizí jazyky online a podobně. Jiní provozují lokačně nezávislá online podnikání.
Fenomén digitálního nomádství se zrodil převážně v IT, typicky pak s profesí programátorů, dále se trend rozšiřoval na další profese, které je možné vykonávat online, ať už se jedná o grafické práce, online marketing, e-commerce, copywriting, blogování…
Bali, Vietnam nebo české hory
Velmi oblíbenou destinací jsou státy jihovýchodní Asie, především díky své rozmanitosti, nízkým nákladům na živobytí, krásné přírodě, ale i komunitě digitálních nomádů. Jedním z nejoblíbenějších míst se stala Indonésie, hlavně ostrov Bali, který je známý asi největší světovou komunitou digitálních nomádů, dále je hodně populární Vietnam, Thajsko a Filipíny nebo Mexiko.
„Z ciziny pracuji velmi podobným způsobem jako když jsem v Česku. Dokud není hotovo, nevypínám počítač. Už třetí zimu trávíme s mužem v Indonésii. Několikrát týdně se připojím na online porady a vše funguje bezvadně,“ napsala mi Zlata Biedermannová, která se věnuje budování vztahů s veřejností pro významné firmy působící v České republice.
Praha-Lisabon-Barcelona
„Ne každý však vyhledává pláže, teplé počasí a přírodu, jsou i komunity digitálních nomádů žijící ve městech. Praha se díky své bohaté kultuře a historii stala již před několika lety velmi vyhledávanou nomádskou lokalitou. Další vysoce oblíbenou evropskou destinací je například Lisabon a Barcelona,“ dodává Petra Jelínková.
Digitální nomádi na Praze oceňují to, že je zde přes deset coworkingových prostor, oblíbené jsou zejména WeWork a Impact Hub. Dále se digitálním nomádům líbí velké množství skvělých kaváren, hostely se společnými prostory a také skvělá rychlost internetu v Praze. Navíc oceňují krásy města a také jim chutná naše pivo. O víkendech jezdí rádi hlavně do Olomouce, které hodně zahraničních digitálních nomádů považuje za nedoceněné a zatím neobjevené město. Dále milují Český Krumlov a Karlštejn.
Rozvoj digitálního „kočovnictví“ významně ovlivnil covid. Z možnosti práce na dálku se stala norma. Největší benefit digitálních nomádů je to, že můžou brát vyšší zahraniční příjmy a utrácet v zemi, která je levnější a také třeba i zajímavější a s lepšími klimatickými podmínkami.
Někteří digitální nomádi jsou na cestách nepřetržitě, klidně i několik let a postupně mění jednotlivé destinace. Další skupinou jsou digitální nomádi, kteří žijí převážnou část roku na jednom místě a s příchodem zimy vymění chladné počasí za home office někde v teple.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Na tom je zajímavé že pan Brůna popisuje dvě různé oblasti – jednako hory české, kde sice bývá malebná krajina a klid, ovšem současně prachmizerná infrastruktura, a obvykle aj prachmizerné dopravní spojení.
A pak tedy Prahu, matičku stověžatou, kde sice ta potřebná infrastruktura je, doprava přehuštěná, ale zase o malebnosti aj klidu už se mluvit nedá…
Digitální nomád si skutečně musí vybrat..:)))