Investor Brůna: Česko se zmenšuje. Stavební pozemky budou už jen dražší
Češi věří pozemkům coby bezpečné investici. Jen za únor největší realitní server Sreality.cz zaznamenal na 800 tisíc dotazů ve vyhledávání na pozemky. Dostupného místa v naší zemi ubývá. Kupující nové pozemky pořizují obvykle ze svých zdrojů, takže zdražení hypoték se tohoto druhu poptávky nedotklo.
Ne každý pozemek je samozřejmě terno. Podstatná je hlavně lokalitě a to, co se tam dá dělat. Plus jaká je dopravní dostupnost a další infrastruktura, případně, zda jde o místo cenné svou okolní přírodou.
Zatímco byty, hlavně ty starší a panelákové, lze teď v závislosti na lokalitě pořídit ve slevách tři až dvacet procent proti loňsku, stavební pozemky celkově meziročně zdražily v průměru o pětinu.
Prstence kolem měst se zvětšují
„Za celý minulý rok pozemky zaznamenaly nejvyšší nárůst, a to o 22,2 %. Z cenových důvodů roste zájem o lokality hůře dostupné a vzdálenější od velkých měst,“ uvedla v únoru ve své zprávě Hypoteční banka.
Pomyslný prstenec kolem Prahy, kde jsou lidé ochotní pravidelně dojíždět, se postupně rozšiřuje z dvaceti, na padesát a více kilometrů, což je patrné na developerské aktivitě i individuální výstavbě ve Středočeském kraji.
Růst nabídky podle Hypoteční banky ale stále brzdí zastaralé územní plány, nedostatečná infrastruktura a rostoucí náklady na zasíťování.
„Patrný je i zájem o pozemky, které mají určitá omezení pro klasickou stavbu rodinného domu, ale umožňují výstavbu mobilního domu nebo objektu pro přechodné bydlení s číslem evidenčním,“ konstatovala Hypoteční banka.
Jen to podtrhuje, jak se naše země, obrazně řečeno, zmenšuje, k čemuž přispívá pokračující masová výstavba nových skladů a výrobních hal. Loni bylo v Česku už deset milionů metrů čtverečních moderních komerčních ploch, letos tato hranice dosáhne dvanácti milionů.
Koupit teď, postavit později
- STŘADATEL: I když teď rodina nemá dost peněz na výstavbu, a nedosáhne na hypotéku, určitě se vyplatí peněžní úspory vložit do stavebního pozemku, protože ten bude v dlouhodobém horizontu už jen dražší.
- INVESTOR: Z čistě investičního pohledu záleží na tom, čemu investor rozumí. Někdo sází více na spekulace jako jsou kryptoměny, kterým ale osobně nevěřím. Pozemky tvoří 20 % mého portfolia a dalších 20 % držím v nájemních nemovitostech, zejména komerčního charakteru.
Odpracovat si výnos je lepší než čekat
Z analýzy portálu Sreality.cz vyplývá, že jen během ledna se zde objevilo devět tisíc nabídek stavebních pozemků. V první polovině března se zde inzeruje 7600 všech typů pozemků pro bydlení po celé republice, z toho do rozsahu plochy 500-1500 m², která se bere jako ideální pro rodinný dům, spadá 4400 nabídek.
„Nejvíce stavebních pozemků k prodeji je ve Středočeském kraji, Moravskoslezském a Jihomoravském, poté v Jihočeském, Karlovarském a Ústeckém, nejméně pak třeba na Vysočině,“ shrnuje analytička Seznam.cz Šarlota Smutná.
Nejdražší jsou tradičně stavební pozemky v Praze. Jejich průměrná nabídková cena na Sreality.cz se pohybuje kolem 19 000 Kč/m², následují pozemky ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Ty lze pořídit za průměrnou cenu 5 000–6 000 Kč/m². Nejlevněji se pozemky prodávají v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji. Často je lze pořídit za cenu 1 700–2 200 Kč/m². Tolik pro obecnou ilustraci.
Cení se nejen pozemky u velkých měst, ale často i naopak odlehlost a nezkažená krajina. Ukazuje to i nedávný případ z České Kanady. V Blatě u Hůrek, devatenáct kilometrů od Jindřichova Hradce, byl léta nevyužitý zanedbaný pozemek s ruinami statku. Aby se vyřešily složité majetkoprávní vztahy na zbytcích zemědělských budov, musel se přikoupit sousední pozemek, provést demolice a vyčistění. Celkově šlo o 13 459 m².
Kupní cena činila 2,6 milionu Kč, demolice staveb a sanace půdy stála dva miliony korun. Za necelý rok pak byly prodány za bezmála dvanáct milionů korun. Výnos se může vyčekat, ale efektivnější je si ho odpracovat.
Smutná místa v mapě exekucí
Co se pozemků týče, jsou klenotem jižní Čechy, například širší okolí kolem Písku nebo Temelína. Logicky. Potvrzení, že bez jaderné energetiky se neobejdeme, a plány na její rozšíření, jen zvedají potřebu bydlení a dalšího infrastrukturálního rozvoje. Perspektivní lokality jsou rovněž Káraný a Benátky nad Jizerou. Ty teprve čeká velký rozvoj.
Naopak nejsmutnější jsou místa, která vypadají stále jako po válce, rozbité nebo splácené domy, roztřískané silnice, kde nic tu nic, ani příroda, a přitom k pracovním příležitostem, školám, obchodům daleko. Pozemky s rozpadlými areály sice mají potenciál, ale je třeba, aby byly u města, kde to jinak žije.
Kde nejsou pozemky až tak velké eso v rukávu, to srozumitelně napoví například mapa exekucí.
Jednou větou
Ekonomický útlum není tak výrazný, aby vedl k poklesu cen pozemků, ty si tak i letos udrží růstový trend.
Jan Vejmělek, analytik Komerční banky
Penta loni vydělala 11,6 miliardy a rekordně investovala. Kupovala hlavně pozemky…
Hospodářské noviny
Recept milionářů: Zahraniční akcie, stavební pozemky a ruce pryč od krypta.
Wealth Report J&T Banky, CzechRunch
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Přesněji řečeno, ty neustále měněné územní plány. To je samozřejmě pro vedení města maličkost si odhlasovat změnu územního plánu, když chtějí ty pozemky někomu buchnout.
Jen mít ty informace včas…:)))