Investor Brůna: Byty ve velkých městech opět zdraží. Češi chtějí stále bydlet ve vlastním
KOMENTÁŘ. Nedávno jsem se skupinkou novinářů projížděl přes pražskou „Kolbenku“ a jeden z členů televizního štábu vyjádřil výstižně to, co cítili ostatní: „Tady se to teda změnilo, to koukám, takových nových bytů, ale kdo to bude za tyhle peníze kupovat?“
Zničené tovární haly mizí a místo nich vyrůstají nové čtvrti. Pár minut pěšky od metra, hned u cyklostezky. Skvělé. Bytové domy zde budují zkušení a kapitálově silní developeři. Jeden se zdražením hypoték svůj ambiciózní projekt pozastavil, ale jen na chvíli, další pokračují nezměněným tempem.
Podobně na pražském Smíchově, kde finišuje Lihovar a z opačné strany, směrem od Anděla, se přibližují další opravdu výstavní domy. Konečně zmizely ošklivé ohrady a ruiny. Ten samý štáb valil oči i zde.
Do deseti let Nová Praha
„To ještě potrvá hodně let, než se to tady zastaví,“ zamýšlel se zvukař televize. Nepotrvá. Už ne. Do deseti let se obě lokality propojí a završí to úplně nové Smíchovské nádraží. Ale kdo ty byty bude tedy kupovat?
Překvapivě právě koneční zákazníci, kteří chtějí bydlet ve svém i za cenu léta splácené hypotéky. Jsou to Češi, i původem cizinci, kteří se zde usazují. Pak také investiční společnosti a investoři-jednotlivci. Vidí v bytech dobře uložené peníze a v nájmech solidní výnos.
A že těch bytů je postaveno hodně? Na první pohled ano, ale vůči tomu, kolik lidí se stěhuje do měst, nikoliv. Venkov se vysídluje. Tento trend bude pokračovat.
Ceny porostou pozvolněji
Byty opět zdraží. Neočekávám ale, že to bude desetiprocentním tempem ročně, jak tomu bylo v letech 2015–2021.
Dlouhodobě je v Česku nedostatečná výstavba. V roce 2023 meziročně klesl počet vydaných stavebních povolení o více než čtvrtinu, což bude znamenat nedostatek postavených bytů v budoucnu – a opět logický tlak na růst cen bytů.
Touha po vlastním
Touha po vlastním bydlení se spíše zvyšuje, a to u mladých. V roce 2023 vyjádřilo v průzkum Sociologického ústavu Akademie věd tuto preferenci 87 % respondentů.
Poptávka po koupi vlastního bydlení se letos restartuje. Vlastní bydlení je bráno jako základní zajištění a zároveň i způsob spoření na důchod.
Zdroj: Silverline Real Estate
Při sazbě 4,5% hypotéky se zhruba vyrovnává výhodnost bydlení v nájmu nebo bydlení ve vlastním na hypotéku.
Úrokové sazby hypoték jsou nyní kolem 5,5 %. Nemyslím si, že bychom se během tří let dostali pod 4 %. Zvyšují se ale mzdy, alespoň tedy v celkových číslech. Navíc lidé přestali věřit, že by se nemovitosti dále zlevňovaly. Odložená poptávka přetrvává rovněž v krajských městech.
Mnohem lepší než spořicí účty
Poptávku netvoří jen přímí zájemci o vlastní bydlení. Rostoucí nájmy, a stále relativně vysoká inflace, láká střadatele, aby nedrželi hotovost a investovali do nemovitostí.
Výnosnost nájmů se pohybuje v rozsahu 4–5 % ročně, to je pro mnoho investorů zajímavější než držet peníze na spořicím účtu.
Růst cen nemovitostí v ČR se sice loni zastavil, v některých lokalitách byty a domy zlevnily, ale šlo jen o korekci.
„Nelze hovořit o propadu cen nemovitostí. Scénáře, které předpovídaly pokles cen o deset a více procent, se nenaplnily. Nemovitosti si dále drží svou hodnotu bez významných poklesů,“ shrnul ve své analýze ředitel společnosti Silverline Real Estate Dan Vaško.
Trend ve vývoji cen v roce 2023
Celkový vývoj kupních cen v meziročním srovnání s rokem 2022
- POZEMKY: +7,6 %
- BYTY: -6,2 %
- RODINNÉ DOMY: -0,9 %
- OBJEM ÚVĚRŮ: -15 %
Zdroj: ČSOB Hypotéční banka
Opakuje se situace z roku 2009, kdy v době krize lidé splácející hypotéky udělali vše pro udržení svých nemovitostí. Češi mají silnou touhu bydlet ve vlastním.
Nájemní bydlení v Německu a dalších zemích je častější, Češi berou nájem jako přechodné řešení a nepřesvědčí je o opaku ani někteří zapálení sociologové. Pozemků se zlevňování vůbec netýkalo.
Autor je podnikatel a investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Češi chtějí stále bydlet ve vlastním.
Už jen titulek stačí ke komentáři.
Logicky vyplývá že každý chce bydlet ve vlastním. Co je nelogické, je, platit desítky let nájemné dvacet pět tisíc korun českých, bez možností. Hypotéku Vám nikdy nikdo bez ručení, kapitálu nedá, proč? Dva schopní lidé se sejdou, budou platit se vším všudy nájemné a to snad z možností vlastnictví. Když neplatí, nic se nestane, dostanou výpověď. Polovina je zaplacená, jako to nájemné. Nikdo netratí. Další. Proč to nejde. Nevím.
Vzít si hypotéku a pravidelně ji splácet je za mě jedna z nejlepších forem spoření na důchod. V jakékoliv fázi jde byt prodat a hypotéku splatit. V Čechách je narozdíl od Německa mnohem méně obvyklé bydlet v nájmu. V některých zemích (USA, Velká Británie, Německo, Švýcarsko) je nájemní bydlení mnohem běžnější. Lidé v těchto zemích spoří na důchod většinou investicemi do akcií, mnohem v menší míře nakupují nemovitosti.
Tedy, jestli bych si dovolil, ten větší zájem o bydlení v nájmu v jiných státech, je daný hlavně jejich větší pracovní a celkovou sociální mobilitou. Jestli pár let pracuju tady, pak se stěhuju jinam, tak ta volba by skutečně záležela na splnění té popsané podmínky
„:V jakékoliv fázi (a kdykoliv?) )jde byt (výhodně?) prodat a hypotéku (z toho) splatit.“
Docela pochybuju že by i tohle platilo v Globálu
Nájemní byt je novodobé otrokářství. Platíš a platíš a nikdy to nebude tvoje. Jen svými pěnezi živíš majitele nemovitosti. Až zestárněš a nebudeš mít dost peněz na nájem, skončíš na ulici jako bezdomovec.
Mít vlastní hnízdo je všude v přírodě naprostý základ a všichni živí tvorové si své hnízdo budují. Jen jistá skupina obyvatel své hnízdo nebuduje a to, které je jim přiděleno, systematicky ničí. To je ovšem proti přírodě.
Za socialismu stál byt 3+1 roční průměřný plat. Kolik stojí dnes? To je otázka k maturitě.
Prahu (a Brno) je třeba vždy hodnotit odděleně od zbytku republiky, jedná se o zcela odlišné trhy. Ceny porostou, protože musí a to z mnoha příčin.
Vlastnictví je z části logické, z části racionální, z části ale také iracionální a u nás se jedná skoro až o fetiš. Nájemné smysl dává, ale je třeba k tomu mít několik podmínek…pracovní a sociální mobilita, což u nás nehrozí, dále finanční, resp. investiční gramotnost a příležitosti, což je ale běh na dlouhou trať.
Náš investiční mindset je ohraničen cihlovými zdmi nemovitostí, které toto nedostatečně rozvinuté prostřední osobních investic supluje.
Jakmile se sníží sazby, dostane se na trh znovu kromě nových zájemců o bydlení, také kapitál investorů, kteří se mezitím přesunuli do jiných vod. Ceny porostou, to vědí všichni, pozitivní zpětná vazba celého systému a nedostatek bytů (potřebujeme stavět tak 3x rychleji !) tyto ceny ještě dále vyžene.