Investor Brůna: Benzín by mohl být mnohem levnější, kdyby…
Ropa je teď levnější než na začátku války na Ukrajině. Jenže pohonné hmoty jsou pořád drahé. Na situaci totiž královsky hodují rafinérie a velké sítě čerpacích stanic. Drahý benzín a nafta spolu s elektřinou přitom nejvíce roztáčejí inflaci. Promítají se do všeho.
Řeční se o zavedení maximální marže u pohonných hmot. Jenže kdo určí, jaká marže je únosná? To by byl návrat k centrálně řízené ekonomice. Cenu určuje trh a ne úředník.
Snížení spotřební daně stejně nepomůže, protože čerpací stanice si zvýší marži. Navíc čím jsou pohonné hmoty dražší, tím jsou příjmy z DPH vyšší.
Při ceně 48 Kč za litr benzínu tvoří spotřební daň a DPH 41 % ceny. U nafty to je při ceně 50 Kč za litr 34 % ceny.
ONO cenu srazilo. Proč ne „státní“ EuroOil?
Kdyby opravdu vláda chtěla lidem ulevit, tak má jednoduchý nástroj: je vlastníkem společnosti ČEPRO, která vlastní a provozuje velkou českou síť čerpacích stanic pod značkou EuroOil. Disponuje 200 čerpacími stanicemi po celém území ČR, což ji řadí na třetí místo v počtu čerpacích stanic a na čtvrté místo podle objemu prodeje pohonných hmot.
Na svých čerpacích stanicích by tak stát mohl pohonné hmoty zlevnit. Teď je nejlevnější síť ONO a lidi u ní div nestrhají stojany. Logicky jsou ochotní čekat ve frontách. Tak to bylo i dříve, ale teď ONO dokázalo jít pod psychologickou hranici čtyřiceti korun za litr.
Kdyby se přidala další síť čerpacích stanic, EuroOil, trh by přece jen zlevnil.
ČEPRO vzniklo 1. ledna 1994 na základě privatizačního projektu státního podniku Benzina. Do 31. prosince 2005 byl jediným akcionářem Čepra Fond národního majetku ČR. S platností od 7. února 2006 je jediným akcionářem Ministerstvo financí České republiky.
Co určuje cenu benzínu
Ropa, daně, marže – to jsou základní složky celkové ceny pohonných hmot. Přeprava a maloobchod se na ceně benzínu a nafty podílí 7–12 procenty.
V Česku jsou daně dvojí, spotřební a DPH. Zatímco DPH zůstává 21 procent, přičemž ale objem vybrané daně roste kvůli zvyšující se ceně, spotřební daň nyní zákonodárci dočasně na čtyři měsíce snížili o 1,5 koruny na litr. V cenách se to ovšem odrazilo jen nepatrně.
Orlen (Benzina) a MOL: opravdu zde tankovat?
Marže rafinerií a distribuce se dlouhodobě pohybovaly do čtyř korun na litr benzínu. V posledním roce je ale vidět nárůst až na dnešní více než dvojnásobek u ropy Brent. Velmi obdobně se pohybovaly marže i u ropy z dalších zemí, jejichž ceny se odvíjejí právě od ropy Brent a téměř se neliší.
Ruské snížení cen ropy během letošního jara však vedlo k tomu, že se nynější marže rafinerií a distribuce vyšplhaly dokonce až na více než trojnásobky, k nynějším 14 korunám na litr benzínu.
V průběhu konfliktů a kolísání cen ropy se marže rafinerií zvyšují o rizikovou přirážku, a tato marže tak tvoří výrazně větší podíl na ceně. Například v době konfliktu na Ukrajině v roce 2022 vzrostly marže maďarské společnosti MOL až desetkrát.
Ještě více nenasytný je polský PKN Orlen. Protože mu patří síť čerpaček Benzina, je největší provozovatel čerpacích stanic v ČR. „Zatímco loni v květnu si přihazoval rafinační marži 1,3 dolaru za barel, letos v květnu to bylo už 24,3 dolaru na barel,“ všiml si ekonom Lukáš Kovanda na stránkách této firmy. Orlen si tedy navýšil marži 19krát. Jenže ve výsledku možná ještě více.
Orlen totiž zpracovává ruskou ropu, kterou má kvůli sankcím levnější o 30 až 35 dolarů na barel proti ropě Brent. Orlen ruskou ropu mixuje s jinými druhy ropy, tak aby té ruské bylo pod polovinou, takže ji už nemusí vykazovat jako ruskou. Rapidně si ale sníží vstupní náklady.
Český motorista by možná na tyto souvislosti měl vzpomenout, když si jede natankovat. Koho podporuje ze své peněženky a jak moc.
Mnozí jsme ale líní v tom, že včas nemyslíme na to, kolik máme v nádrži ještě paliva a prostě jak je potřeba, zabočíme k nejbližší pumpě. V Česku je nejvíce pump v Evropě na počet kilometrů. V průměru už každých sedm kilometrů. To není nikde jinde v okolních zemích. Řeklo by se, že je u nás hodně konkurence. Jenže hlavní tahy drží právě velké sítě.
Možná v těchto časech opravdu stojí za to vynechat načančané kapučíno s koláčkem na předražené čerpačce, najít si na mapě nejlevnější pumpu a počkat si tam třeba i deset minut ve frontě.
Autor je český investor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
Orlen má ještě tu drzost a v televizní reklamě se holedbá,co všechno pro české motoristy dělá. S Benzinou – Orlenem i MOLem jsem skončil i kdyby měli benzín nejlevnější široko daleko.
Nevím jak u vás ale u nás (UNHOŠŤ) he Benzina na urovni zminěnéhov Tankono 38.90 benzin
Tam kde musí,tak ano. MOL má vedle ONO 39,90 (ONO 37,90) ale u nás, o 15 km dál má 43,90. Za mě mají smolíka. Nafurt!
Jenže tady hraje i velkou roli psychologie…kdy motorista stále nevěří „levnějším“ pumpám, kde se obává, že natankuje nekvalitní palivo. Proto si raději připlatí a věří, že i díky tomu má jistotu kvality, která by měla jít ruku v ruce s tak nesmyslně vysokou cenou. Zvlášť u prémiových palivech, jako je třeba Verva u Benziny.
Je velmi naivní si myslet, že čím vyšší je cena jakéhokoliv produktu, tím lepší je kvalita. To by pak bylo velmi jednoduché uvažování a rozhodování …..
SHELL – aby tvůj motor skvěle šel
SHELL V – POWER. zažijte výkon vašeho motoru.
To jsou bláboly, co?
Bohužel moda je zdražit, jen těm hlupákům nedochází, že každý komu to pálí a chce firmu udržet dlouho, si spočítá , že lepší je momentálně lepší vydělat méně, ale jistota je větší.A odírat zákazníky jako ovce ja to dělají supermarkety, je už nemorální, tak jako velké zisky na pumpách a plynu a elektřiny.V důsledku lidé nebudou mí na nic a ani peníze a co pak kluci nenasytní, nebudou platit, podniky půjdou ke dnu. Copak je to rozumné, není jen jste stejně hloupí jako Putin co vytváří hysterii jen pro své KGB ego.
Když oni si to spočítají jinak a dobře pro sebe. Jíst se musí, a čerpat palivo ˇpokud se musí někam jezdit – třeba do práce), tak taky.
Halt si to lidi budou muset ušetřit někde jinde. Třeba na daních :)))
Praktický příklad toho, že válka může být pro někoho i velmi přínosná…
ono každá situace se dá využít nebo zneužít – vždy záleží jen na úhlu pohledu
Tedy, že bych si dovolil jednu poznámečku,..pan Brůna správně na začátku píše „Drahý benzín a nafta spolu s elektřinou přitom nejvíce roztáčejí inflaci. Promítají se do všeho.“.. Správně .
Pak ale asi nemá smysl kárat „obyčejného občana“, kde on si nakupuje benzín pro svou spotřebu. Protože to se započítává do jeho výdajů, ale nikoliv „do všeho“.. Přesněji řečeno, dá se sice očekávat že i on šetří, ale jeho možnosti měnit čerpací stanice mohou být v jeho lokalitě omezené. (že si nějak vybavuju, v lokalitě kam pan Brůna investuje, v Abertamech, je nejbližší jedna pumpa v Perninku, a pak zase dlouho nic)..
Zatímco, pokud tedy hovoříme o tom „do všeho“, tak by to chtělo možná naznačit, jakou šanci volby ušetřit mají velké logistické a transportní firmy, které zavážejí zboží do obchodů???
velké transportní firmy velká ZD si pořizují vlastní čerpací stojany nebo to není možné ?
Tankuji v Ostrově, což je 18 km od Abertam. V Ostrově je krásné náměstí s vyhlášenou cukrárnou. Mají zde i dobrou kavárnu. Tak se výhoda levnějšího tankování smaže, ale lepší skvělé espresso v místní kavárně než utrápené capuccino na pumpě.
Takže ještě jednou,tentokrát mírněji.
Fialovo Vláďa uvažuje o zrušení státní podpory stavebního spoření a ušetří tím prý 4 miliardy. Při deficitu 330 miliard! Výborný nápad!
Tím se stavební spoření stane naprosto neatraktivním a spořílci si vyberou svých naškrunděných 590 miliard a uloží je výhodněji. Stavební spořitelny zkrachují a zkrachuje i Fond pojištění vkladů. Po tomto otřesu oslabí koruna a nezachrání to ani intervence ČNB. Zvýší se inflace,podporovaná nečinnotí vlády,která nechává kšeftaře dělat si co chtějí. Stavebnictví se propadne ještě víc než teď a stát přijde o DPH ze stavebních hmot ,prací a daní z mezd. Byty se stanou ještě nedostupnější a lidi budou ještě nasra…ehm naštvanější.
Prostě geniální. To už nemůže být náhoda,že Fialovej Vláďa vybírá vždy to nejdražší a nejméně účinné řešení!
No a co s tím uděláte, uděláme?
Každý rozumný stát si právě pro podobné případy drží tak zvaná strategická odvětví ve svých rukou. Jde především o energetiku, železnice, voda a surovinové zdroje. Ten, který toto rozprodá, se nemůže ve válečném konfliktu ani účinně bránit. Bz nafty nepojedou ani tanky, ani auta s vojáky a nepřítel (a ani přítel) Vám naftu neprodá…