Investor Brůna: Akcie a dluhopisy jsou k pláči. Kde uchránit peníze před inflací
Většině investic padá výnos, některé jsou v pořádném mínusu. V dubnu i tento měsíc bylo velice obtížné uchovat hodnotu kapitálu. Doporučuju nepanikařit a držet se dlouhodobé strategie. Dívejme se na své investice optikou nejméně desetiletého období, protože doba je teď složitá.
V dubnu platilo „cash is king“, respektive „dollar is king“. Dolar šel +4,7 %, akcie -8,1 %, dluhopisy -5,5 %. Držet hotovost je také druh investiční strategie. Ale oficiálně vykazovaná inflace se v Česku blíží už k patnácti procentům a roste už i v zemích eurozóny a v USA. Pokud český občan drží hotovost a neinvestuje, tak mu současná inflace za čtyři roky sežere půlku úspor. Aby se inflaci ubránil, musí začít investovat. Ale otázka je kam.
„Tradiční portfolio složené z akcií a dluhopisů obtížně hledá cestu, jak fungovat v současných ekonomických a tržních podmínkách. Zatímco v uplynulých 30 letech nízké inflace a stále klesajících úrokových sazeb takové portfolio přinášelo rok za rokem zajímavé zhodnocení, v situaci vysoké inflace a rostoucích úroků je všechno jinak,“ říká portfolio manažer fondu Bohemian Empire Štěpán Pírko.
Od počátku letošního roku již „vyvážené“ portfolio složené z poloviny z dluhopisů a z poloviny z akcií ztratilo přes 12 procent. Pokud se budou obtížné podmínky i nadále, je potřeba se zamyslet nad rozložením do dalších aktiv a portfolio spravovat aktivně.
Vzdušné zámky
„Kolaps na dluhopisovém trhu se čeká již delší dobu. Uměle nízké úroky pod nulovou úrovní byly neudržitelné a bylo jen otázkou času, kdy bublina praskne. Již před několika lety prohlásil jeden z nejuznávanějších dluhopisových investorů historie, Bill Gross, že deset bilionů dolarů dluhopisů se záporným výnosem je supernova, která jednou exploduje. Ten čas nastal nyní,“ dodal Štěpán Pírko.
Kryptoměny bývají nazývány novodobým zlatem. Jejich vývoj je však odlišný. Cena bitcoinu klesla k 30 tisícům dolarů a je na nejnižší úrovni od loňského července. Od listopadového maxima tak bitcoin odepsal přes polovinu hodnoty.
Podle agentury Reuters za to může především propad akciových trhů, který se negativně projevuje i na kryptoměnách. Ty se totiž obchodují v souladu s rizikovými aktivy, jako jsou například akcie technologických společností.
Nemovitosti: každá je unikátní
Nevěřím dluhopisům. Akciové trhy zažijí horší časy. Měli jsme se příliš dobře. Neříkám, že bude kolaps, ale bude lepší investovat do menších rodinných firem než nefunkčních korporací. To je můj dlouhodobý pohled. V něm věřím i drahým kovům. Základ je ale průběžné investování, a to v jakémkoliv typu investic.
Nejvíce mě baví nemovitosti. Líbí se mi, že každý dům, pozemek, komerční areál, či apartmány na horách jsou unikátní. V nemovitostech jde odpracovat přidanou hodnotu. Zisk začíná už levnou koupí. A nemovitost jde zhodnotit dobrým nápadem a poctivou prací.
V nemovitostech vidím největší potenciál v pozemcích, půdy ubývá. Jistotou jsou také výrobní areály v kvalitních oblastech a sklady. E-commerce poroste i v budoucnu. Skeptický bych byl nadále ke kancelářským prostorám a hotelům.
Hypotéka se zatím vyplatila
Nyní si mnou ruce ti, kteří koupili nemovitost v posledních pěti letech a zvládli refinancovat hypotéku, respektive mají úrokovou sazbu zafixovanou na delší dobu. Nemovitost roste na ceně, úrok na hypotéce je nízký a inflace vysoká. Všeho ale dočasu. Nevyplatí se být nenasytný, ale obezřetný. Nic neroste do nebe, hypotéka je teď velmi dobrý sluha, ale pozor, aby to nebyl zlý pán.
ČNB zvyšuje úrokové sazby, Bankovní rada ČNB zvýšila 5. května 2022 dvoutýdenní repo sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. To bude mít v blízké budoucnosti dopad na sazby hypoték. Osobně očekávám na konci roku hypotéky úročené 8 %. A s tím můžou přijít problémy pro majitele hypoték. Objeví se tak příležitosti pro ty, kteří jsou kapitálově vybaveni a mají zkušenosti s investováním do nemovitostí.
Zlatý přístav
V době, kdy se nedaří akciovým trhům, hledají lidé alternativní investice. Drahé kovy mají pověst bezpečného přístavu.
Cena zlata byla na začátku roku 1805 dolarů za trojskou unci, nyní se obchoduje za podobnou cenu. Cena stříbra činila na začátku roku 23 dolarů, minulý týden se krátce podívala pod 21 dolarů za unci, což je o pět dolarů méně než bylo na začátku konfliktu na Ukrajině. Pro korunového investora je ale důležitá korunová cena. Koruna oslabila od počátku roku z 21,95 koruny za dolar na nynějších 23,825 koruny za dolar.
Jak uchránit peníze
Vysoká inflace a rozkolísaný kurz české koruny ztěžují českým občanům rozhodování, jak zhodnocovat své peníze. Doporučuju nepanikařit a držet se dlouhodobé strategie. Krátkodobě se možná dařit nemusí, ale nepanikařte. Dívejme se však na své investice optikou nejméně desetiletého období, protože doba je teď složitá. Rozkolísané trhy přejí připraveným, krize přináší příležitosti k výhodným nákupům ve všech typech investic.
Brůnovo investiční desatero
– Emoce do investic nepatří
– Investujte jen vlastní peníze, které můžete postrádat. (Například hypotéka by z investičního pohledu měla být jen na část pořizovací ceny například pozemku, komerčního areálu či bytu, a jen pokud je krytá rezervami a stojí méně, než činí inflace.)
– Neinvestujte v tlaku
– Investujte pravidelně, a průměrujte tak cenu
– Dodržujte investiční horizont
– Rozkládejte investice na více hromádek
– Prověřte si svého finančního poradce a výši jeho provize
– Rozumějte tomu, do čeho investujete
– Nemyslete si, že jste chytřejší než trh
– Investování slouží k udržení a rozmnožení majetku, ne k rychlému zbohatnutí.
Autor je český investor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
No, když si je pan investor Brůna tak jistej svýma investicerma do nemovitostí, jak píše, jak si i do budoucna stojí jeho očekávání zisků z nemovitostí na Karlovarsku, o kterém tady před časem psal?
Tady mu ty jeho odhady o budoucí atraktivnosti asi moc nevycházejí. Už to očekávané dokončení dálnice z Prahy slibované za Babiše na rok 2025 se zase za Fialy o dalších několik let odkládá. Letos k to mu přibylo omezení tahu z Plně (potom co se tady v dezolátním stavu musely zbořit a znovu postavit dva mosty., „odchází“ i ta silnice kolem řeky)
Samotné centrum Varů se díky úsilí pánů z radnice a kraje stalo trvale rozkopanou zónou. Ty prospekty na leklém papíře o nové moderní obchodní čtvrti, se nakonec zúžily na pouhou rekonstrukci autobusového nádraží Tržnice (za provozu), leč i to je pro místní managery nesplnitelný úkol, termín ukončení se zase prodlužuje ..
No a co se týče jeho vesniček u hranic, tam je možná situace ještě horší, tam už mají problémy (a nemají z čeho) opravit ani chodník. Takže těch pár apartmánů (pan Brůna neměl ten nápad sám) asi moc atraktivních hostů nepoberou.
Ostatně (a snad to ví), právě Karlovy Vary a okolí se taky stalo oblíbeným cílem pro ukrajinské uprchlíky. To je jistě bohulibá povinnost jim pomáhat, ale atraktivitě pro movité hosty to asi moc nepřidá. A štědré nabídce státu 12 000 Kč/měs za pokoj se 4 Ukrajincema se asi taky těžko konkuruje..
Karlovarském kraji v nemovitostech nadále věřím. Tento region má potenciál. Do dvou let bych chtěl v nové průmyslové zóně v Otovicich vystavět se svým společník novou výrobní halu. Centrum Karlových Varů mi přijde problematické a zatím se mu vyhýbám. A doufám, že se Krušné hory stanou oblíbenou destinací pro lyžařské výcviky, školy v přírodě a rodiny z dětmi, protože Krkonoše a Jizerské hory jsou už cenově pro tyto skupiny lidí nedostupné. Nově otevírám příští týden půjčovnu elektrokol v Perninku. Srdečně Vás tímto zvu 🙂
Investice do nemovitostí je výborná věc,ale musíte mít opravdu,ale opravdu záměr co s nimi. S nemovitostí se nikam neschováte. Stát teď bude řešit,kde vzít peníze a naše neskutečně nízké daně z nemovitostí budou brzy na řadě. Dá se čekat,že se v nejbližších letech zdeseti až zdvacetinásobí. Samozřejmě s výjimkami,aby to ty opravdu velké vlastníky tolik nebolelo. To už si pohlídají. Naopak vlastníci,větší než malí to odskáčou na plné čáře.Ti budou prodávat ještě rádi a pod cenou.Jinak přijde exekutor….Aspoň se nemovitosti zlevní a stanou se dostupnými i pro ty , co by se chtěli stát aspoň malými vlastníky, tedy chtěli bydlet ve vlastním.
S tou daní z nemovitostí to bude ještě zajímavé. Protože – pokud se nepletu, tak je příjmem měst. Čili stát a jeho dluhy to nijak nezachrání.
Ale spíše to vidím tak, že že i současná vláda už se vydává cestou rozhazování peněz – antož na podzim budou volby, do kterých ale partaje pětikolky půjdou samostatně. Takže a proto jejich zástupci ve vládě nějaké větší zvyšování daní nepřipustí. A taky že už vybraným skupinám přidává a tak aby to bylo mediálně co nejvíc slyšet. A to se halt bude muset připsat ke státnímu dluhu . Už teď říká ministr financí, že ten rozpočet, co platí od března, se bude muset v létě přepracovat…“protož Ukrajina, inflace, zlej Babiš a vůbec“.. Takže kdyby ten deficit rozpočtu byl ke konci baťovskejch 499 miliard, asi by to vládě loajální média lidem moc nepřipomínala…
Ano,daně z nemovitostí jsou příjmem obcí i když to se dá změnit. Ale proč by se to měnilo. Stát nebude mít pro obce dost peněz a tak jim dovolí navýšit koeficienty. Navyšování bude věcí obcí a vláda (tedy vládní strany) bude z obliga. Nikdo přece obce nenutil koeficienty navyšovat.
Takže to asi máte dobře spočítaný. Ono je fakt, že ty průmyslový zóny na okrajích KV rostou, což asi pro město co se ještě v prospektech označuje jako lázeňské , není moc optimální, ale budiž třeba z toho bude za pár let druhej Most.. (Čemuž už se teď i to centrum přizpůsobuje..)
No a pokud jde o tu půjčovnu elektrokol, díky, my jsme to vždycky i s koly brali vlakem až do Potůček a pak dolů do Varů, takže leda zamáváme 🙂 Ona tahle oblast skutečně bývala rekreační destinace ale přeci jen pro střední vrstvy za socíku (což mimochodem Kyselka ještě taky). Jestli se na tom dá dneska vydělat aspoň na investice, uvidíte sám…