Dva roky poté: Exportéři chválí intervence ČNB. Bez nich by prý přišli o 400 miliard
Pokud by Česká národní banka nedržela kurz české koruny nad hranicí 27 korun za euro, za rok 2014 a první polovinu roku 2015 by přirozené posilování koruny českému exportu ubralo 400 miliard korun.
Ve své analýze k druhému výročí zahájení intervencí ČNB to vypočítává Asociace exportérů (AE). Bilance českého zahraničního obchodu by si podle exportérů pohoršila o 70 miliard a státní pokladna by v konečném důsledku přišla o sedm miliard korun.
Vlivem kurzového závazku ČNB vzniklo také zhruba 25 tisíc nových pracovních míst, odhaduje Asociace exportérů.
„Slabší koruna podpořila vývoz a následně i investice v průmyslu. To se promítlo do vyšší zaměstnanosti, rychlejšího růstu mezd a spotřeby,“ shrnuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
I přes oslabení kurzu byla inflace v období 2014 – 2015 druhá nejnižší v dějinách ČR. Volatilita (tj. kolísání) kurzu koruny byla vloni nejnižší za posledních dvacet let (2,1 %), letos mírně vzrostla na 5,1 %.
Intervence ČNB vyvolala v roce 2013 značné kontroverze, jež nadále trvají i mezi ekonomy. „Tahle čísla jsou vycucaná z prstu,“ říká například kritik intervencí, ekonom Pavel Kohout.
Podle něj naopak česká ekonomika na intervence doplatila. „Když počítáme rozdíl inflace mezi ČR a SR, vychází, že intervence poškodily českou ekonomiku min. o 21 mld. Kč jen v roce 2014,“ napsal v reakci na odhad Asociace exportérů na svém twitteru Kohout.
Podle exportérů je to ale přesně naopak. „Za období 2013 – 2014 intervence ČNB přinesla exportérům 240 mld. Kč, v bilanci zahraničního obchodu 25 mld. Kč a na daních, odvodech a nižších mandatorních výdajích přinesla do státní pokladny 9 mld. Kč,“ namítá Otto Daněk.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Mimochodem, vzhledem k i zde publikované informaci že zhruba polovina českých podniků patří zahraničním majitelům (dokonce bylo publikováno kolik procent ruským či čínským) by bylo zajímavé dohledat kolik z těch zmíněných 240 miliard „českým exportérům“ připadla vlastně cizimcům. I kdyby si je nevyvezli ven, ale použili pro své další akvizice u nás by to byl slušný dárek od naší „České národní “ banky..
Nás by více zajímalo kolik miliard musel zaplatit český spotřebitel, díky této intervenci, za předražené zboží a potraviny, které se k nám dovážejí. Domnívám se, že vynikající výsledky firem by se určitě rovnali předraženému zboží.
Na to vaše „by se určitě rovnaly“ jednoduše odpoví statistika HDP. Pokud export rostl výrazněji rychleji než spotřeba domácností, tak asi těžko …
To asi nebude tak jednoduché. Ztráty z kurzových manipulací ČNB se sčítají nejen domácnostem, ale i importujícím firmám. 100% českých firem kupuje počítače z dovozu, stroje a suroviny rovněž. Na každý dovezený počítač nebo smartphone atd. atd. jsme museli víc pracovat a vydat víc korun než bychom bývali museli bez ČNB.
Takže exportéři jsou bohatší, celý národ chudší.
Těch 240 mld. těžko mohli nějací zlí cizinci vyvést ven, když jde o tržby. Z toho byly hrazeny náklady – např. zmíněné navýšení odvodů vzhledem k vyšší zaměstnanosti a daním. Kolik z toho tvořil zisk a následně dividendy si netroufám odhadnout, čísla o rentabilitě exportérů nemám.
Obecně je známo, že kurzové manipulace celkově více škodí než prospívají a z toho důvodu je nikdy nedělají úspěšné a bohaté a slušné státy už vůbec ne. S výjimkou těch, které bojují s nějakou hlubokou recesí apod. což ovšem není vůbec náš případ. ČNB s nimi přišla úplně nesmyslně až po recesi.
Anebo to pak dělají státy totalitní jako Čína, krachistány nebo bývalá ČSSR. Pamatujete kolik stála marka na černém trhu? Kurz byl také uměle manipulovaný. Vracíme se prostě do bolševismu, je to velký revival a většina lidí to ani nevidí a ještě ty prasárny obhajují.
Myslíte si, že mezi neslušné, nebo totalitní státy a nebo dokonce chudé státy patří i Švýcarsko, které léta uměle drželo kurz svého franku? Letos, po uvolnění kurzu vyletěla jeho hodnota ze dne na den skoro až na úroven Eura.Jenomže švýcarské zboží,co se týče kvality provedení, je na takové úrovni, že se prodává na export i za vyšší cenu, kterou právě tohle uvolnění kurzu švýcarského franku přineslo.Což nejde sronávat s podmínkami u nás.Takže, intervence ČNB je v pořádku a našemu hospodářství jen prospělo