I veřejnoprávní média nakupují alkohol. Rozhlas chce za poskytnutí podrobného přehledu 390 tisíc
Za peníze z koncesionářských poplatků se v České televizi a Českém rozhlase občas nakupuje i alkohol. Tak jako v jiných velkých firmách se to týká například cateringu na společenských akcích nebo pořizování dárkových předmětů. Ani jedno z médií však nedokáže z množství účetních dokladů jednoduše určit, kolik za alkohol vlastně zaplatilo. Zatímco ČT na dotaz HlídacíPes.org poskytla alespoň dílčí informaci, rozhlas rovnou podmínil vyhledání seznamu plateb za alkohol zaplacením úhrady ve výši 390 tisíc korun.
Když HlídacíPes.org nedávno upozornil na společný večírek části Rady Českého rozhlasu a generálního ředitele ČRo během karlovarského filmového festivalu, mělo celé téma dvě roviny.
Související články
Rozhlasoví radní na večírku s generálním ředitelem. „Copak je v zákoně, že nesmíme?“
Kromě faktu, že ředitel veřejnoprávního média má očividně příliš blízko k radním, kteří ho mají kontrolovat a kromě pravomoci odvolat ředitele mu schvalují také odměny, šlo právě i o konzumovaný alkohol – a o to, kdo ho vlastně platí.
Útratu na večírku si v tomto případě účastníci hradili sami, jak na dotaz redakce potvrdil jeden z přítomných, radní Ondřej Matouš, a následně i Český rozhlas v odpovědi na dotaz podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Jindy však rozhlas alkohol ze svého rozpočtu nakupuje, jak ukázal právě zmíněný karlovarský festival.
Alkohol pro sto lidí za 34 tisíc
Tam kromě zmíněného soukromého večírku s účastí šéfa ČRo i části radních uspořádal rozhlas i oficiální setkání zhruba pro sto hostů v zahradě karlovarské rozhlasové budovy. Na akci, která celkem i s honoráři vystupujících umělců vyšla na téměř 400 tisíc korun bez DPH, fakturovala cateringová firma rozhlasu alkohol zhruba za 34 tisíc Kč. Ukazuje to faktura poskytnutá rozhlasem rovněž na žádost o informace podle zákona 106 (viz screenshot).
Registr smluv nabízí i další příklady, kdy rozhlas objednával alkohol, namátkou letošní smlouvu na občerstvení při akci Muzikál Expres 30 let nebo smlouvu na nákup 120 lahví vína z roku 2019 či podobnou smlouvu z roku 2018. Když se letos v květnu slavnostně otevírala nově opravená budova Českého rozhlasu v Olomouci, bylo součástí rautu zhruba za 130 tisíc bez DPH kromě prosecca také bílé a červené víno.
Samotný nákup alkoholu v rámci cateringu není pro velkou firmu typu rozhlasu nijak neobvyklý. Rozhlas dokonce před třemi lety zvažoval právní kroky proti serveru Parlamentní listy, který se právě i na základě veřejných cateringových smluv v registru a titulky typu „Papáme, bumbáme“ snažil vyvolat dojem, že se v rozhlase nadměrně utrácí.
Související články
Parlamentní listy útočí na rozhlas kvůli utrácení. ČRo kvůli článkům zvažuje právní kroky
Na sérii článků mířících proti ČRo tehdy upozornil HlídacíPes.org, na rozdíl od Parlamentních listů však požádal Český rozhlas o reakci.
„Jde o standardní výdaje na činnost ČRo jako instituce. Parlamentní listy ve svých článcích tyto náklady záměrně staví do negativního kontextu s cílem diskreditovat ČRo jako médium veřejné služby,“ řekl tehdy redakci mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Ten však již od roku 2020 s HlídacíPes.org odmítá komunikovat a zbývá tedy jen možnost pokládat dotazy podle infozákona.
Informace za 390 tisíc korun
Jak se ale ukazuje, získat ucelený přehled o tom, kolik rozhlas vydá za alkohol, nelze jednoduše ani oficiální cestou, tedy na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Nejde totiž jen o smlouvy v registru, které jsou veřejně dostupné, ale i o takzvané výdaje na reprezentaci, kam se nákup alkoholu snadno schová.
S poskytnutím kompletního přehledu všech plateb za alkohol a toho, k jakému účel byl alkohol využit, má ale rozhlas problém. Náklady na vyhledání těchto informací vyčíslil na 389 832 Kč.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
HlídacíPes.org žádal o poskytnutí těchto údajů za posledních šest let, od roku 2016 do současnosti. Český rozhlas odhadl, že by se alkohol teoreticky mohl vyskytovat v 7352 dokladech nebo dokumentech, což jsou podle ČRo „zejména případy vztahující se k objednávkám v rámci propagačních a reprezentačních účelů“. Všechny je prohledat a poskytnout zmíněný seznam plateb by podle ČRo zabralo 1225 hodin.
„Český rozhlas jako povinný subjekt eviduje odděleně výdaje na reprezentaci, tak aby naplnil své daňové povinnosti, ale odděleně neeviduje a dle žádného právního předpisu není povinen odděleně evidovat nákup, objednávky a platby za alkohol či k jakému účelu byl alkohol využit,“ napsal ČRo v odpovědi na dotaz podle infozákona.
ČT: Sekt jako dárek, výjimečně
Redakce zaslala stejný dotaz podle infozákona také druhému veřejnoprávnímu médiu, České televizi. Ta byla v odpovědi výrazně sdílnější než rozhlas, i když připustila, že ani interní účetní systém ČT neumožňuje filtrovat položky tak, aby jednoduše vygeneroval kategorii „nákup alkoholických nápojů“.
„V rámci České televize není dán pokyn, pokud už alkoholické nápoje nakupuje, aby je pořizovala od jednotného dodavatele či prodávajícího. Konkrétní údaje bychom byli schopni dohledat na základě ručního vyhledání, pokud je na faktuře uvedena poznámka, že jde o alkoholický nápoj. I tak by ale údaj nebyl objektivně vypovídající s ohledem na to, že na některých fakturách taková poznámka být nemusí a částka zahrnuje i nealkoholické nápoje,“ upřesňuje ČT.
Alkoholické nápoje mohou ve veřejnoprávní televizi nakupovat pouze ředitelé na prvním stupni řízení, a to zpravidla tichá vína a jen v omezeném rozsahu.
„Výběrové destiláty a vína lze nakupovat jen výjimečně a jen na základě povolení generálního ředitele. Alkoholické nápoje nejsou určeny po běžnou spotřebu, ale jen pro významné obchodní partnery a pro tvůrčí osobnosti u příležitosti jejich významného životního nebo pracovního jubilea,“ uvádí Česká televize v odpovědi na žádost o informace podle zákona.
V loňském roce takto ČT nakoupila 26 lahví značkového sektu, které použila například jako dárek pro významné umělce z řad herců. Loni šlo o jediný takto zakoupený alkohol za necelých 50 tisíc korun (viz screenshot).
Kromě alkoholu pro dárkové účely Česká televize, podobně jako rozhlas i další velké firmy, platí za alkohol i v rámci cateringu například při partnerských kulturních akcích ČT.
„Alkohol na cateringu ČT přímo nekupuje, ale objednává cateringové služby, které mají nápoje v balíčcích s jídlem. Účtuje se potom podle skutečné spotřeby. Vždy jde o pivo a víno. Celkovou útratu za alkohol neumíme vyčíslit, museli bychom do každého vyúčtování cateringu a ani tak by to nebylo zřetelné, protože catering někdy nabízí nápojový balíček, kde je pivo, víno, nealko dohromady za paušál,“ upřesňuje ředitel korporátních vztahů a komunikace České televize Vít Kolář.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Zákoník práce mluví jasně. Požívání alkoholu v pracovní době na pracovišti je hrubé porušení pracovní kázně a poté následuje okamžitá výpověď.
Kupování alkoholu zpeněz daňových poplatníků je běžný jev. Běžte do parlamentu a senátu. Tam se chlastá ve velkém, veřejně a beztrestně. Tam zákoník práce neplatí. Také podle toho vypadá řízení státu. Zlatí komunisti!
Jenže, pro připomínku, právě proto byl onen Zákon o registru smluv uzákoněn , aby si v těch povinně publikovaných smlouvách, jak média, tak i kdokoliv koho to zajímá, ty podrobné (popřípadě podezřelé) informace dohledávala sama.
Takže pak je opravdu překvapení, že se médiím do té náročné práce (co do počtu prověřovaných dokumentů) nechce, ale žádají veřejné instituce, aby jim ještě jednou to podrobně rozpočítala sama?
Naštěstí, je v závěru uvedená poměrně okecávací odpověď, pana „.. ředitele korporátních vztahů a komunikace České televize“. Tak možná že by stačilo, kdyby si jí ostatní dotyčné instituce předaly mezi sebou a posílaly jí médiím rovněž? :))))
Bohužel všichni nepoctivci mlží, dary a alkohol by měl jit pouze z peněz, vydělaných, nikoli získaných z koncesionářský poplatků.Vydělávají přece na reklamách.