I českým městům a regionům hrozí „covidová chudoba“. Evropa počítá miliardové ztráty
Kvůli pandemii covidu chybí za loňský rok v rozpočtech evropských regionů, měst a obcí celkem 180 miliard eur. V Česku lokální rozpočty v průměru ztratily 7,8 procenta. „Portugalské město Torre Vedras nebude nadále schopné financovat jídlo pro studenty, české Kladno možná nebude schopné nadále rozvážet léky a jídlo důchodcům,“ zmínil některé konkrétní dopady předseda Evropského výboru regionů Apostolos Tzitzikostas.
V Evropské unii je 230 regionů, 90 tisíc municipalit a více než milion lokálních politiků. Právě nižší úrovně vládnutí hrály v pandemii klíčovou roli a stále se potýkají s dopady covidové krize.
Samosprávy totiž vynakládaly více prostředků do oblastí, jako jsou sociální ochrana či zdravotnictví, ale současně přišly o příjmy kvůli poklesu ekonomické aktivity.
Evropská komise uvádí, že za rok 2020 zaznamenala unijní ekonomika pokles o šest procent HDP. Letos by ale podle odhadů unijní exekutivy mělo hospodářství EU růst o 4,8 procenta HDP. Zatímco v prvním čtvrtletí letošního roku došlo v EU k poklesu o 0,1 HDP, v tom druhém došlo k mezičtvrtletnímu oživení ve výši 2,1 procenta HDP.
Dopad hlavně na turismus
Oživení však komplikují dopady krize v podobě narušení dodavatelských řetězů. „Pandemie a přijatá opatření měla vliv nejen na jednotlivé státy, ale i globální charakter. To se projevilo narušením či zastavením dodavatelsko-odběratelských řetězců, a tedy následným pokrizovým nedostatkem některých materiálů, výrobků či komponentů, což má citelný dopad na některá odvětví,“ vysvětluje analytik České spořitelny Tomáš Kozelský.
Text Kateřiny Zichové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Ne na všechna odvětví dopadla krize stejnou měrou. Významně zasažen byl především sektor ubytování, pohostinství nebo autoprůmysl. Dařilo se naopak kurýrním službám, e-commerce nebo farmaceutickému průmyslu. Podle Kozelského však není namístě hovořit přímo o vítězích a poražených, nicméně tvrdě zasažená odvětví se s následky vypořádávají dosud.
Rozdílně dopadla krize také na jednotlivé členské státy EU. Oživení tak probíhá v některých zemích pomaleji.
„Zjednodušeně lze říct, že nejvíce ekonomickým poklesem byly postiženy jižní státy, které jsou turisticky velmi oblíbené (Španělsko −10,8 % HDP v roce 2020, Itálie −8,9 % HDP, Řecko −8,2 % HDP), méně naopak severské (které patří k nejkonkurenceschopnějším státům světa) a pobaltské státy s poklesem ekonomiky v roce 2020 kolem 2–3 % HDP,“ doplnil analytik.
Covidová chudoba
Rozdíly jsou vidět i napříč evropskými regiony. Podobně jako u států se dopady pandemie a restriktivních opatření liší zejména podle charakteru regionu. S výraznými dopady se tak musely potýkat regiony těžící z turismu nebo regiony s těžce zasaženými odvětvími průmyslu.
Příkladem může být podle Kozelského Praha, kam se zahraniční turisté vracejí jen pomalu: „Restaurace, hotely a služby s tím spojené jsou hluboko pod tržbami z minulých let,“ dodal.
Pro evropské místní a lokální orgány covidová krize znamenala vyšší výdaje z rozpočtů, ale zároveň pokles příjmů. To podle regionálního barometru v rozpočtech evropských regionů, měst a obcí „rozevřelo nůžky“. Celkem v evropských místních rozpočtech v důsledku pandemie chybí za loňský rok 180 miliard eur. Na regionální a střední úrovni je to 130 miliard eur a na obecní 50 miliard eur.
Například nizozemské municipality tak přišly až o 350 milionů eur na parkovném, kyperské lokální správy přišly o 25 procent příjmů rozpočtu, bulharské o více než 15 procent a italské o téměř 10 procent, uvedl několik příkladů předseda Evropského výboru regionů Apostolos Tzitzikostas.
Kladno jako příklad
České regiony, města a obce jsou na tom o něco lépe, lokální rozpočty v tuzemsku tratily o 7,8 procenta. Ztráta nicméně lehce přesahuje průměr EU, který barometr vyčísluje na 7,3 procenta. V žebříčku evropské sedmadvacítky je Česko mezi poslední desítkou unijních členů.
Předseda Výboru regionů proto varoval před „covidovou chudobou“. Podle Výboru hrozí, že krize povede ke vzniku ztracené generace, přičemž nejvíce ohrožení jsou mladí pracovníci a pracovníci s nízkou kvalifikací.
„Portugalské město Torre Vedras nebude nadále schopné financovat jídlo pro studenty, české Kladno možná nebude schopné nadále rozvážet léky a jídlo důchodcům,“ upozornil.
Peníze na takové a další služby pochází jak z lokálních, tak národních i evropských zdrojů, proto je podle Výboru regionů klíčové, aby spolu všechny tři úrovně spolupracovaly na cíleném a efektivním oživení ekonomik. Zejména pak na využití peněz z evropského pokrizového fondu, tzv. fondu obnovy. Právě tady ale spolupráce zaostává.
Podle barometru analýza prvních osmi národních plánů obnovy odevzdaných Evropské komisi odhalila, že pouze tři země naplnily požadavek na detailní konzultování plánů s lokálními orgány. Jedná se o Německo, Belgii a Polsko. Naopak tomu bylo v případě Rumunska, Španělska, Francie, Chorvatska a Itálie, přičemž Itálie si vedla v porovnání s ostatními nejhůře.
Výbor regionů na to upozorňuje i ve svém stanovisku: „Velmi málo členských států podrobně informuje o zapojení svých místních a regionálních orgánů do konzultačního procesu nebo systematicky popisuje úlohu místních a regionálních orgánů v jednotlivých oblastech politiky.“ Kritika se během příprav plánu objevovala i na adresu České republiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Že bych se tak hloupě zeptal ověřila si redakce HP zda skutečně „..Kladno „..nebude schopné nadále rozvážet léky a jídlo důchodcům“, jak se v článku tvrdí?
Což by jistě byla velice výbušná zpráva. Jenomže pokud je to pravda, tak za to určitě nemůžou ztráty z covidové epidemie, ale to že ty peníze doslova prožere jinde,
Tedy, pokoušel jsem se tu informaci dohledat Googlem, jenomže jediný zdroj, který toto krom HP publikoval, byl tak prolezlý malware, že mne tam můj bezpečnostní SW ani nepustil. :)))
Jenže, pokud je ta informace fake, tak v tom nejsou žádné skryté rejdy, ale spíše omezenost ústředních orgánů z Brusele, které takto řídí, instruují, komandují, a taky pře-rozdělují ohromné prostředky bez toho aby se konkrétně seznámily s pravým stavem věci v konkrétních regionech.
Přece – v první řadě, zálež´í na tom jak jsou v těch kterých státech rozděleny příjmy státních a územních (kraje, města, obce) rozpočtů.
A zrovna tedy v CR, si skoro veškeré daně vybírá soudruh stát a ten pak patřičnou část rozpočtu přerozděluje městům. Takže jejich příjmy (by) zase klesnout neměly.
(Poznámka pod čarou, český stát sice měl a má za koro taky velké ztráty, jenže si taky teď půjčuje kolem 400 miliard ročně. Slovy soudruha Špidly, zdroje jsou. Konec poznámky).
Takže – na ten rozvoz léků a jídla důchodců by určitě zbýt mělo (i kdyby měli městští papaláši jezdit busem),
Ovšem co asi pokoří Čechy mnohem víc, že asi ani „..předseda Evropského výboru regionů Apostolos Tzitzikostas“ neuvědomil že v Kladně sídlí náš největší a taky nejbohatší hokejista Jaromír Jágr, který, kdyby o to šlo, mohl ty rozvozy pro místní ubohé důchodce zaplatit ze svého..
„Chudobu“ nezpůsobila nemoc covid, ale naprosto neodpovídající reakce vlád jednotlivých zemí, devastující ekonomiku. To dokazuje srovnání situace těch několika zemí, které to nepřeháněly, s těmi ostatními. Stav „pandemie“ víceméně stejný, stav ekonomiky žalostně rozdílný.
Daleko větším problémem bude Grýn Dýlová chudoba. Už v podstatě začíná, protože některé její projevy jsou v rozporu s realitou sváděny na covid.
Nesmysl. Je snazší tahat peníze z 10 milionů lidí chudých než z 10 lidí bohatých. To ví i Kalousek