Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Osobní archiv: Kovy,

Top youtuber už nesbírá „klikance“. Se statisíci fanoušků v zádech dělá Kovy mediální osvětu

ROZHOVOR. Mediální výchova je přirozená ve škole, ne u unaveného člověka po osmihodinové směně, říká přední český YouTuber Karel Kovář, kterého jeho 700 tisíc odběratelů zná hlavně pod přezdívkou Kovy. Češi se podle něj musí teprve naučit žít ve světě sociálních sítí. Sám teď představil sérii videí, která mají středoškolákům pomoct vyznat se v médiích a informacích.

Osobní archiv: Kovy

„Ani YouTube občas sám nerozumí svému vlastnímu algoritmu,“ říká Kovy v rozhovoru pro HlídacíPes.org a vysvětluje, proč už díky velké komunitě fanoušků není závislý na prvoplánově atraktivních titulcích svých videí.

Díky tomu se může věnovat i složitým tématům a zpřístupňovat je publiku, které by se k nim jinak dostalo jen těžko. Kromě dezinformací a mediální gramotnosti točil třeba i úspěšná videa o kontroverzní reformě autorského práva v EU.

„Do popisku videa dávám většinou odkazy na weby, ze kterých jsem čerpal, případně přímo, když o něčem mluvím, se tam zobrazují konkrétní články a je vidět, ze kterého zdroje pochází,“ popisuje, jak se snaží dodržovat zdrojování a další novinářské principy i ve volném žánru videa.

Kromě vytváření videí se podílí i na několika charitativních projektech, moderuje pořad na TV Seznam a jezdí po českých školách. Videa o médiích natočil ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Psal o mně i Sputnik

Je vám 22 let, kdy jste si poprvé uvědomil, že mediální gramotnost je klíčové téma?

Už odmalička, když jsem skládal lego, běžela v televizi politika, rodiče a rodina to často řešili, tehdy frčeli politici jako Gross a Paroubek. Jak jsem rostl, sledoval jsem zprávy a když jsem se naučil anglicky, začal jsem sledovat i zahraniční obsah. Přišla vlna infotainmentu, která začala (Jonem) Stewartem a pak se přesunula k Johnu Oliverovi a tomu, co jede dnes. Myslím, že právě John Oliver byl impulsem, proč jsem ten formát zkusil. A co se událostí týče, byla to česká prezidentská volba, kdy jsem si uvědomil, že je potřeba dělat něco přímo s mediální gramotností.

Vaše nová videa pro školy se věnují třeba vlastnictví médií nebo důvěryhodnosti informačních zdrojů. Máte nějaký „oblíbený“ hoax, falešnou zprávu, na které se dá dobře ukázat, jak vlastně fake news fungují?

Vybavuju si hodně hoaxů z prezidentské kampaně, jak na jedné, tak na druhé straně. To byla ta „umělá Zemanova noha“ versus „Drahošovo vítání migrantů“. Tehdy jsem v jednom videu rozebíral, že migranti nebo přijetí eura vůbec nejsou témata, která by se měla řešit, protože je prezident přímo zásadně neovlivní. A přitom se řešila hlavně tahle témata.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Chodíte si pro informace kromě mainstreamu i do alternativních médií?

Vím, že o mě jednou dokonce napsal článek Sputnik, když jsem byl v Rusku. Registruju ho dlouho, taky často Parlamentní listy, hlavně třeba kvůli jejich nadpisům, které jsou dnes pro spoustu lidí tím jediným, co čtou. Takže i když článek sám o sobě může být v pohodě, ten nadpis je…. škoda mluvit. Na druhé straně jsou to pak názorová média, která ne vždycky podle mě ctí novinářské řemeslo.

Třeba?

Třeba Svobodné fórum. Neskrývají nijak, že jsou názorové médium, ale já mám v některých momentech problém s tím, jak jsou ty informace „doručované“. Hrozně se tam mísí komentáře a zprávy a mixují žánry, což v novinářském prostředí nemám rád. Z toho myslím plyne i to rozdělení společnosti, která vnímá zprávy jako komentář.

Jak propíchnout bublinu

Přizpůsobujete nějak vaše videa i podle toho, co vidíte na alternativních médiích? Myslím stylově, aby to nebyla jen „Pražská kavárna“, ale ty informace a jazyk byly řekněme přístupnější třeba i lidem, co nevěří mainstreamovým médiím?

Dělal jsem třeba video o algoritmech, kde jsem popisoval fenomén sociální nebo informační bubliny, kdy nám chodí právě titulky z názorových webů, které souzní s naším názorovým přesvědčením. To video je o tom, jak algoritmy fungují, proč se nám zobrazují taková videa, jaká se zobrazují, řekl bych, že je to asi pro každého. A teprve na konci videa, až když je člověk trochu informovaný, se snažím trochu popsat i to, proč je pro nás takový problém sednout si s někým, kdo má opačný názor, a mluvit s ním o tom.

Dá se z analytiky vašich videí na YouTube vysledovat, jestli si je pouští taky třeba čtenáři Parlamentních listů a podobných médií?

Jen těžko. YouTube je v mnoha datech ne úplně spolehlivý, spousta lidí si tam nepíše odpovídající datum narození a podobně. V tomhle je trochu lepší Facebook….

…a právě přes něj se vaše videa taky šíří, ne?

Občas, ale šíří se to sdílením, a tam už YouTube „nevidí“. Jsou vidět čísla a maximálně to, kolik lidí přišlo z externích zdrojů, ale ne to, jací lidé to jsou. Facebook a YouTube tahle data mezi sebou nesdílí. Dá se ale soudit, že na ta informační videa chodí víc starší diváci, taková ta první vlna diváků YouTube, který u nás pořádně začínal tak před sedmi lety. Ti lidi dneska „zestárli“, je jim třeba třiadvacet. Většina youtuberů přitom recykluje svoji tvorbu pořád dokola pro ty patnáctileté, kteří už ale dnes sledují úplně jiné věci. Ti starší už dnes na českém YouTube vlastně nemají co sledovat, takže vyhledávají ten informační obsah.

Máte zhruba představu, v jakém poměru se vaše videa šíří přes YouTube versus sdílením přes sociální sítě?

Úplně to neřeším. Můžu vidět, kolik lidí jsou odběratelé a neodběratelé, což vychází zhruba 70 ku 30. Ale třeba u videa o článku 13 (kontroverzní reforma autorského práva na úrovni EU, pozn. red.) byla většina neodběratelů. Takže u některých videí je vidět, že se rozšíří mimo tu bublinu, že to trochu propíchnu a dostanu se k lidem, kteří normálně moje videa nesledují, ale zajímá je třeba to téma.

A speciálně před prezidentskou volbou se to šířilo velmi, třeba i do skupin jako „Miloš Zeman je náš hrdina“ a podobné věci. Bylo tam i pár Zemanových voličů, kteří uznali, že jedno z videí před 2. kolem voleb bylo poměrně v pohodě a že ho dokázali dokoukat. To bylo z mého pohledu fajn, že jsem nepřispěl k tomu rozdělení společnosti, nebo jsem v to aspoň doufal.

Ani YouTube nerozumí svému algoritmu

YouTube před časem v rámci boje proti falešným zprávám avizoval, že změní svůj algoritmus svého vyhledávání tak, aby uživatelům nabízel na prvních místech výsledků relevantní zdroje a ne třeba videa extremistů. Typický příklad: když napíšu „Německo“ a „uprchlíci“, aby na prvním místě nevyjely záznamy protestů protiislámského hnutí PEGIDA. Zaznamenal jste, že by se YouTube po těchhle změnách choval jinak?

Vím o tom, že se to mělo změnit, ale pak jsem tohle upřednostňování relevantních zdrojů nijak nezaznamenal. Vyprchalo to a vlastně nevím, jak to dopadlo.

A vy sám vaše videa dopředu vytváříte tak, aby se algoritmu YouTube „líbila“?

Já díkybohu nemusím tolik myslet na clickbait (návnada na čtenáře, typicky křiklavý titulek apod., pozn. red.). Je spousta youtuberů, kteří nemají stabilnější komunitu lidí a u každého videa musí bojovat o to, aby na ně někdo kliknul. Já spoléhám na svoji komunitu, která tam chodí pravidelně a když se jí to líbí, tak to šíří dál mezi ostatní, kteří tou komunitou nejsou. Když má někdo slabší komunitu, musí se snažit o clickbaitové titulky.

Samozřejmě jsou tam nějaká pravidla, jak ten titulek napsat. Za prvé, aby byl aspoň trochu výstižný, za druhé, aby byl zajímavý. Je to velká věda: titulek, miniatura, nějaké použité tagy, kategorizování… Ale nikdo to neví, ani samotný YouTube občas nedokáže vysvětlit, proč se některé věci dějí, jak se dějí. Udělají změnu v algoritmu, něco přestane fungovat, oni řeší proč to nefunguje a tak dále, takže tomu algoritmu často nerozumí ani vývojáři.

Už jste zmiňoval, že jste ve videích uchopil i ne zrovna lehké téma kontroverzní směrnice EU, která mění autorské právo, konkrétně jeden z jejích sporných článků – ten s číslem 13. Reforma vyvolává emoce i v Česku, vyjadřují se k ní novináři, vydavatelé, politici… Dostal jste třeba i vy nabídku nějak se na procesu přijímání nových pravidel podílet?

YouTube sám to řeší poměrně dost a dělá k tomu tématu kampaň. V reakci na video, které jsem o tom udělal, se ozvali europoslanci, začaly chodit maily, takže jsem si s některými z nich o tom psal, s některými jsem se potkal. Volali mi i z YouTube, takže i jim jsem řekl svůj pohled autora. Měl jsem i feedback od některých novinářů, kteří byli pro to, aby směrnice prošla.

Ptal jsem se europoslanců, jestli mají představu, co bude dál, jestli třeba autorskoprávní spory nemůžou zahltit soudy. V podstatě o tom nikdo moc nepřemýšlí. Spousta europoslanců to schválí jen proto, že je to součást velké směrnice, povětšinou skvěle udělané, a obětují to, že článek 13 není dotažený k dokonalosti a celá ta směrnice asi projde, kdybych si měl tipnout.

Klaus mladší? Čirý populismus

Jedna z klíčových věcí, o kterých mluvíte ve videích pro školy o mediální gramotnosti, je rozpoznávání důvěryhodných informačních zdrojů. Jak řešíte obecně zdrojování ve vašich videích, aby to bylo novinářsky v pořádku?

Věnuju hodně času přípravě videa. Do popisku videa dávám většinou odkazy na weby, ze kterých jsem čerpal, případně přímo, když o něčem mluvím, se tam zobrazují konkrétní články a je vidět, ze kterého zdroje pochází. Snažím se informace ověřovat, ale nemám žádný tým editorů a ve videu, které má 18 minut, můžu nějakou chybu udělat. A pokud se to stane, opravuju to většinou v připnutém komentáři, kde je fact-check, který dělají i samotní diváci, takže je to velmi komunitní. Do několika hodin po tom, co video vyjde, je takhle kompletně opravené. Ale samozřejmě ještě před vydáním to dávám číst někomu dalšímu, abych předešel chybám.

Jak se díváte na regulaci názorů – včetně těch extrémních a násilných – na sociálních sítích? Na jedné straně je třeba přístup Německa, které problematický obsah reguluje zákonem, na straně druhé třeba návrh poslance Václava Klause mladšího, aby mazání příspěvků na sociálních sítích bylo až na výjimky naopak trestné. Co je vám bližší?

Obojí je složité definovat a pro obojí platí to samé: Teoreticky ve sluníčkovém, růžovém, nádherném světě, kde by všechno fungovalo, bylo stoprocentně jasné a byla jen černá a bílá, by to bylo úplně jednoduché. Ale ve skutečnosti je ta hranice u některých zpráv, sdělení nebo fotek neuvěřitelně tenká, někde ani prakticky neexistuje a stírá se a internet se špatně reguluje, je to vlastně nemožné. A oba tyhle návrhy, když se špatně uchopí, můžou být použity jako cenzorský nástroj. Ačkoli se třeba návrh Klause mladšího tváří jako anti-cenzorská věc, ve skutečnosti může být silně cenzorská. Je to čirý populismus.

Nevymývat mozky

Pojďme ještě k té rozdělené společnosti. Vy jste z Pardubic, žijete tam ještě?

Vracím se tam, občas.

Dost často na to, abyste ještě věděl, jak to mimo Prahu funguje?

Udržuju si o tom přehled.

Do jaké míry můžou videa o mediální gramotnosti, která jste teď představil v Praze, fungovat na venkově?

To strašně moc záleží na konkrétních učitelích. Já zas nemám rád přístup, že v Praze všechno dokonale funguje, a mimo ni ne. Jezdím hodně, snažím se po vysokých, středních i základních školách, Broumov, Most, Zlín, takže mám nějakou představu, jak to na školách jinde funguje. Vždycky se najde skupina velmi aktivních a činorodých studentů anebo učitelů, kteří se snaží dělat hodně navíc pro svoje žáky. Jde o to, aby jim vedení neházelo klacky pod nohy a aby bylo dost lidí ochotných cestovat po republice a decentralizovat to z Prahy.

U mediálního vzdělávání je vždycky největší problém v tom, aby to nebylo „vymývání mozků“ nebo snaha někoho zmanipulovat. Ale tenhle projekt myslím opravdu stojí na těch základních pravidlech, jak by člověk měl přijímat informace. A použité příklady jsou tam proto, že ta pravidla porušují, ne proto, že bychom cíleně vybírali nějaké weby.

Několikrát se ve videích na poměrně velké ploše opakuje téma vlastnictví českých médií. Jednotlivé vlastníky tam představujete a popisujete aktuální stav, tedy komu co patří, ale vlastně už neříkáte, co tedy znamená, že právě tohle médium vlastní ten a ten člověk, oligarcha, jak se to na těch médiích projevuje.

My jsme právě nechtěli ten projekt koncipovat tak, abychom vyvozovali závěry, názory a tak dál. Protože v tu chvíli se dostáváme do subjektivní roviny, kterou každý chápe trochu jinak. Věřím, že něco z toho je rozvinuté v dalších materiálech pro učitele, které jsou k videím připravené. A samozřejmě je to pak na konkrétních učitelích, jak to odprezentují. Tohle je spíš návod a obecný rámec.

Vaše nová videa míří hlavně na středoškoláky, v mediální gramotnosti ale pokulhávají všechny generace v Česku. Někdo sdílí řetězové maily, někdo nepozná manipulaci v televizních zprávách, někdo nekriticky věří statusům na Facebooku. Vidíte konkrétní věkovou skupinu, kde je potřeba zabrat nejvíc?

Myslím, že jako společnost máme všichni před sebou nějakou práci, naučit se žít ve světě sociálních sítí, který moc neznáme. Mediální gramotnost mi přijde přirozená právě při vzdělávání, chtělo by to zabrat i u jiných věkových kategorií, ale tam nenajdeme čas ani místo, jak tu informaci předat. Teenageři se ještě utvářejí, tráví nějaký čas ve škole a můžou se tam dozvědět i něco o těchhle věcech. Je to spojení příjemného s užitečným. Vzdělávání lidí, kteří jsou v pracovním procesu, po osmihodinové směně přijdou vyčerpaní domů, starají se o děti apod, je mnohem složitější.


Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je ISECO.cz

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. Dušan napsal:

  V současné době se nacházíme ve stavu Uvědomění. Další krok je Náprava. Je skvělé, že mladým to není lhostejné.

  • Frenki Hunter napsal:

   Mladým je spousta věcí lhostejná. Až budou starší, budou se starat o něco jiného. Protože každý stárne a i ti mladí budou jednou ti staří důchodci.
   Ale tato mladá generace zatím neřeší spousty zásadních věcí, které je časem doběhnou. A potom budou stát s otevřenými ústy a nebudou chtít pochopit, že nemají třeba důchod. Každý slyšíme každý den, to, na co si máme dát pozor. Soukupovo „mělo by se“. Důchodová reforma se prý zase chystá. Demografický vývoj bude takový, jaký bude-nedobrý. Na důchody nebude mít kdo „vydělat“. A po letech bude „pozdě bycha honit“. Zpětně se bude vyhodnocovat, kde a v čem nastala chyba. Že to je v takovém zoufalém stavu, v jakém je. Toho mladinkého, nedospělého „jůtubra“ bych se zeptal na milion věcí a věřím, že by čučel a nechápal. Nezmohl by se na odpověď. A tvrdě bych mu podal souvislosti, o kterých zcela zaručeně ani nepřemýšlí, ale které mají pro i jeho generaci jasnou souvislost. Proč nemáme děti, dost dětí, které jednou budou chybět jako pracující a vydělávající na chod státu. V souvislosti, že naši politici toto nechtějí řešit, ač o tom moc dobře vědí. Politika je svinstvo, strašné svinstvo. Na děti, na sociální podmínky pro to, abychom děti měli, nevytváříme odpovídající podmínky. Nedáme peníze na sociální politiku.
   Na bydlení pro mladé, na odpovídající přídavky na děti, a na další s tímto související. Naopak, máme a dáme na úplné nesmysly, jako jsou zbraně, bez mrknutí oka vyplázneme 2% HDP na zbrojení-na to peníze máme a dáme!!!
   Život je otázka priorit. Stát by měl moudře používat získané daně jeho občanů. Nedělá to. Není na to politická vůle, nejsou k tomu politici, ale jen banda neschopných gaunerů.
   Co na to Kovy? Zajímá ho to? Kde to řeší a jak? Nikde a v ničem.

   • PM napsal:

    Kovy na to, prostřednictvím PM.
    Dělám co mohu a není mi lhostejná mediální negramotnost, tak proti ní bojuji touto nenásilnou formou.
    Ostatní vámi zmiňované otázky, jsou úplně mimo téma. Stačí to takhle jednoduše.
    Mlhu nemám rád.
    Proti lhostejnosti mladých lidí právě takto bojuji.
    Věřím že Kovy by vám to vysvětlil mnohem lépe, než jsem se za něj pokusil já.
    Slunce v duši.

 2. Karel Novotný napsal:

  Ten projekt mediální gramotnosti je velmi povedený, videa jsem pustil svým dětem (těm nad 12 roků) a líbí se a rozumí jim. Když jim nějaký spolužák přes WhatsApp nasdílí anonymní facebookový post nebo youtube video pochybného kanálu v přímém rozporu s tím, co píšou klasická internetová média s odvoláním na ČTK, tak se snad zorientují …

  • Frenki Hunter napsal:

   Uvědomělá kázeň nefungovala nikde, ani na vojně. Ačkoliv, v Severní Korei…tomu jejich nastavenému informačnímu proudu, tleskají s permanentním nadšením. Karle Novotný, rozesmál jste mne. Z vás by byl vzorový Severokorejec. Chudáci vaše děti…

   Tihle týpci, jako je i „Kovy“, berou měsíčně s přehledem půl mega. Bodejť by v tomto super výhodnému vydělávání peněz nepokračovali. Pravda, jejich příznivci jim časem dají kopačky, protože „zestárnou“ a pošlou je „zpátky do hrobu“.

   Můj obdiv nemají, ba naopak. Já si o tom všem myslím něco „opravdu nehezkého“. Ale když to tak systém umožňuje…tak aspoň my dospělí bychom mohli být více realističtí. Zejména vůči vlastním potomkům. A ne dávat toto za… vzor. To opravdu ne. Tak hluboce bychom klesnout neměli.

   • PM napsal:

    Ó Frenki Huntře.
    Velký mysliteli.
    Chudák závistivý jste především vy sám.
    Nemáte jiný argument než vyvolat pocit závisti u podobně postižených lidí jako jste vy sám.
    Jediná smysluplná cesta je vzdělávání a posilování kritického myšlení.
    Kovy videa natočil pro mládež a to naprosto skvěle.
    A věřte, že i kdyby měl miliony měsíčně, tak mě to nechává klidným,
    nejspíš ho ale také podpořím. Jen je nutné sdílet a sdílet.
    Proti dezinformátorům se nedá jinak bojovat.

    • Frenki Hunter napsal:

     PM – Viděl jsem nejen videa od „Kovyho“, ale i od podobných věkem jemu podobných týpků, jako např. „Fatty Plilow“, nebo „Agraelus“…kde mi jakýkoliv „výchovný, vzorový projev zejména pro mládež“, absolutně chybí. Ba naopak, jde pouze o komerci, kšeft a mnohdy pytel trapností.
     Všechna videa jsou tendenční , mající za cíl vydělat prachy. Dokud to jde. Mně věřit nemusíte, ale když toto tvrdí sami tito „yutubeři“, tak to asi bude fakt.
     Vy si podporujte koho chcete, mně to je absolutně jedno a nebudu za to z vás dělat pitomce, Ale očekával bych, že se dočkám stejného pochopení. Pokud ne, tak jste lhář a neo bolševik, který si zaslouží jen opovržení, nebo výchovných pár facek při osobním setkání. Uvědomte si už konečně to, co jsem opakoval vícekrát-já nejsem „liberální demokrat- neo bolševik“. Tak hluboko bych nikdy neklesl. Já jsem slušný člověk, ne přežvykující, permanentně bučící dobytek.

   • Admirál napsal:

    To jsme se vždy na vojně nejvíc těšil, až bude PŠM o uvědomělé kázni, toho jsme si vždycinky nejvíc úžíval.

    Nejlepší bylo, když to přednášel nějaký dobře uvědomělý svazák. To byla lábuš.

  • PM napsal:

   Kovyho 5 lekcí. Povinně do škol.
   Jinak se z toho humusu nevyhrabeme nikdy.

   • Frenki Hunter napsal:

    Do škol politika nepatří. Absolutně nepatří.
    „Kovy“ cílí na mládež ve věku 12-16 let. Ve svém věku nemá na to, o politice mluvit, tak nevím, co po něm chcete, PM? Viděl jsem jeho videa z cestování po Íránu, Kazachstánu, Rusko…a nic proti. Ale těžko bude tento mladík chtít ovlivnit věkové skupiny starší, než je on sám. Jistě ví, že by tvrdě narazil. Ono něco jiného je zábava lehký žánr, než vážná společenská témata. Navíc, Kovy je zaslepen jak „báječnou“ EU, tak některými partajemi jako je např. TOP 09 a spešl mladý Dominik Feri.
    Takže pro mne je tento jinak jistě inteligentní mladík schopný dělat jistý duh zábavy pro mládež a tam může být úspěšný. Jenže, my se bavíme k nějakému tématu, zacílené věkové skupině nad 50 let a to je pro Kovyho pole neorané. Tady by se vůbec neměl nijak projevovat.
    Velice rychle by se z něj stal mix Pavla Morozova, Jasánka, a Pavko Korčagina. Konečně , působení Kovyho na Seznamu je jasně ukazující, na jako u pofiderní půdu vstoupil. To si Kovy jistě velmi dobře uvědomuje. Tak to prosím, nechtějte po něm, aby si nabil ústa pro vaše vlhké sny. Takže, za mne, do škol nepatří žádná propaganda, ve školách mají pole působnosti pouze profesionální kantoři.

    • PM napsal:

     Frenki H. viděl jste ta videa? Kde je v nich obsažena nějaká politika?
     Pouze lžete a mlžíte.
     A k vaší invektivě o jakýchsi snech s přívlastkem, pouze tolik, neposuzujte prosím mne podle sebe.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) Ten komentar ke Svobodnemu foru se mi teda moc nelibi. U kazdeho jejich clanku je videt, ze ktere je rubriky a kdo je autor. Takze kdyz je to od nekoho z redakce, je jasne, ze je to komentar a ne zprava, ne? 2) Nikdy by me nenapadlo na YouTube hledat neco uzitecneho. Vzdycky to bude jen zabava, videoklipy, viral a totalni kraviny. Jo – a samozrejme propaganda Tomia Okamury.

  • Lukáš Podaný napsal:

   1) Když je to z redakce nebo jakéhokoliv média, tak by to měla být zpráva, nikoliv komentář.
   2) Ať už se vám to líbí nebo ne, tak YouTube postupně nahrazuje spousty jiných médií. Váš komentář, ze kterého usuzuji, že si myslíte, že na YouTube je jen samý „hoax“ nebo „fake news“, mi přijde, s prominutím, hloupý. Na YouTube je spousta kanálů, kteří se přímo zabývají tím, aby informovali veřejnost. To, že jste vy narazil pouze na kanály, které jsou určeny pro zábavu, viral a nebo vám YouTube algoritmus přehodil jakákoliv videa, neznamená, že na YouTube jde jen o zábavu. Naopak se můžete dozvědět informace, v hodně případech, mnohem spolehlivěji než od dnešních „mainstream“ médií.

 4. nováček napsal:

  „… spousta kanálů, kteří se …“ Jo, jo, ti „spousta kanáli, kteří se …“ ?

 5. Pavel Liska napsal:

  Tak třeba na tom, že témata migrace a přijetí eura nejsou témata prezidentské volby, se s panem Kovářem neshodnu. Prezident ČR jmenováním členů bankovní rady velmi silně zasahuje do tohoto procesu. I když samotné přijetí eura je věcí navýsost politickou, tak si nedovedou představit , že by vláda šla s bankovní radou do otevřeného střetu. Co se týká migrace, tak bez podpisu prezidenta se neobejde ratifikace mezinárodních smluv, které potenciálně mohou být v EU ohledně migrace schváleny. Vzpomeňme na vzdorování Václava Klause ratifikaci Lisabonské smlouvy. Že nakonec podepsal, jej musí budit ze sna ještě dnes. Takže asi takhle…. Myslím, že pan Kovář zase takový odborník na politiku nebude.

 6. OMEGALUL napsal:

  Kdo to je ten Kov

 7. fler napsal:

  Já si myslím, že tento mladík ještě neví, co je život. Jezdit po školách a řešit informace ze svého pohledu – to už tu bylo. Lidstvo se žene pod práskajícím bičem západních „uvědomnělých“ a „vyspělých“ a „demokratických“ společností do sítí orwellovského světa. Stačí, aby se tato kniha stala tak nepopulární „povinnou četbou“ a nebude třeba žádných nových školitelů, hledačů pravd a lidí, kteří si myslí, že mají právo určovat, co je a co není dobré si myslet a říkat a také číst a poslouchat.

  • PM napsal:

   Dobře, budiž, tento mladík neví co je život. Kdo z nás i starších to ale víme že?
   Ovšem jsou mezi námi skuteční myslitelé, kteří aniž by cokoli vyslechli, mají předem jasno.
   Proto to také ve společnosti takhle žalostně vypadá. Pro mnoho lidí je nejvyšší autoritou nemocný stařec podporující média placená oligarchy a Čínou a veřejnoprávní média mírně řečeno zpochybňuje, nebo je v nich vulgární ba přímo sprostý.
   Vy jste ale evidentně neviděl zmiňovaná Kovyho videa a pokud ano, tak bych rád věděl, co je nepochopitelného na sdělení které podává, velmi srozumitelnou formou. V bodech Kdo, Co, Komu, Jak a Proč.
   Přirovnal bych jeho sdělení takto, co je špatného na tom že 1+1=2, nebo co je dobrého na zpochybňování kulatosti země?
   Komentáře zpochybňující vlastní poučení s odvoláním, na mládí autora nebo s otázkou, kdo je to Kovy? Jsou dost ubohé, a svědčí o nepěkném stavu mysli jejich autorů.
   Pro mne je to sympatický a velmi schopný mladík, kterému není jedno, kam směřujeme, na základě dezinformací. Kolik za to má je úplně irelevantní. Já mu nedal ani korunu a to ani z daní.
   Slunce v duši.

   • Frenki Hunter napsal:

    Potom ale Kovy“ rozděluje společnost. Minimálně na tu vaši menšinovou, „mladou,. chytrou , inteligentní a probruselskou, znalou jediných správných názorů a informací“ a na tu naši většinovou, „starou, hloupou, zaostalou, protibruselskou, podléhající dezinformacím „.
    Tento pitomý názor se projevuje i ve volbách, kde je společností nepřijat, což vás musí strašně iritovat. Pochopitelně, lhaní a faleš nemůže věčně vítězit na pravdou. „Lásku“ záměrně vynechávám, protože nejsem ani pitomec, ani srandovní trapný tragéd, abych tuto vlastnost zneužil pro špinavou politiku.

    • PM napsal:

     Frenki Huntře,
     ano máte v tomto bodě naprostou pravdu.
     A děkuji, že jsem ve svých 59. letech považován za mladého to velmi potěší.
     Jen vám trochu nesedí, použití slov (většina / menšina).
     Rozdíl 119 474 voličů ve prospěch pro mne lhářů, populistů a demagogů.
     Není až tak děsivý, aby vás opravňoval k použití slov většina a menšina.
     Trochu jsem pro vás posčítal volební výsledky.
     Komunisty, Ano a SPD zvolilo: 2 431 787 lidí
     Naproti tomu
     ODS, ČSSD, STAN, PIR, TOP, KDU zvolilo 2 312 313 lidí.
     Počet obyvatel ČR ca 10 625 000
     Oprávněných voličů v posledních parlamentních volbách bylo 8 374 501
     Odevzdaných hlasů bylo 5 091 065
     Platných hlasů bylo 5 060 759
     zdroj:
     https://volby.cz/pls/ps2017/ps2?xjazyk=CZ

     Nechci rozdělovat společnost. A jsem si téměř jistý, že ani Kovy tak nečiní.
     Vzdělávání široké veřejnosti ke kritickému myšlení je pro šmejdy opravdu nebezpečné.

 8. Tomáš napsal:

  Svět je udržován v projektované iluzi v rámci politické taktiky a politického marketingu. Ano – Kovy dělá mediální osvětu. Ale řeknu to vtipem: Při přijímacích zkouškách na obor politologie se ptají uchazeče, aby jim řekl něco o Babišovi. Oběť mlčí. Charakterizujte prezidenta Zemana , povídá předseda komise. Neznám, řekne zaražený student. Tak tedy, kdo je to Klaus? A student, že to jméno nikdy neslyšel. Členka zkušební komise se zeptá, odkud uchazeč je. Z Bělé pod Bezdězem. A tu poznamená předseda komise zasněně: „Tam musí bejt krásně…“

Přidávání komentářů není povoleno