Před budovou OSN v New Yorku. Foto: Robert Břešťan - HlídacíPes.org

Hra na oběť v režii agresora: Kreml obviňuje svět z rusofobie a nenávisti

Napsal/a Robert Břešťan 21. března 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ „Nikdo mě nemá rád, nikdo si se mnou nechce hrát,“ plakal nebeský drak v kresleném Večerníčku Jak Rákosníček udělal z nebeského draka kolotoč. Nebylo divu: drakova hra spočívala v tom, že s každým nakonec tvrdě práskl o zem. Rusko uplakaného draka svou rétorikou připomíná. Od chvíle, co zaútočilo na Ukrajinu, si hraje na oběť a na mezinárodním poli si opakovaně stěžuje na rusofobii.

Profesionálem v sebelítosti je ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Naši lidé pracují na Západě v podmínkách, které lze jen stěží nazvat lidskými. Čelí neustálým problémům a hrozbám fyzických útoků. Hlavní je, že tam není práce od té doby, co se Evropa rozhodla uzavřít a zastavit s námi jakoukoli hospodářskou spolupráci,“ politoval třeba ruské diplomaty na setkání s vysokoškolskými absolventy přijatými do ruských diplomatických služeb.

Jindy, po svém odchodu z jednání zemí G20 v Indonésii, prohlásil, že „Západ trpí zuřivou rusofobií“. Tím výčet zdaleka nekončí.

Zvládneme to bez Ruska?

Rusko mimo jiné obvinilo Západ i z překrucování dějin (v čemž je přitom mistrem samo Rusko), heroizace nacismu a šíření neonacismu, rasismu a xenofobie.

Kremelský dezinformační ekosystém pocit Rusů, že je „nikdo nemá rád“, aktivně podporuje. Před časem na sociálních sítích spustil například kampaň #StopHatingRussians, tedy přestaňte nenávidět Rusy.

Argument, že za postoji Západu vůči Rusku stojí právě údajná rusofobie, Kreml používá pravidelně, jak směrem dovnitř, tak směrem ven – například prostřednictvím oficiálních vyjádření a účtů na sociálních sítích ruských ambasád ve světě.

Aktivní v tomto směru bylo například i Ruské středisko vědy a kultury v Praze. To na svém twitterovém i facebookovém účtu vyzývalo krajany žijící v Česku, aby mu hlásili jakékoli projevy rusofobie, se kterými se setkají.

„Drazí přátelé! Na českém území se vyskytly případy útlaku ruských občanů. Pokud čelíte jakýmkoli formám diskriminace na základě národnosti, včetně propouštění, obtěžování ruských studentů a školáků, vyhrožování či jiných útoků, prosím zašlete veškeré dostupné informace o takových případech (fotografie, videa, screenshoty) na email: [email protected],“ stálo ve výzvě.

Zda nějaké podklady místní propagandistická buňka Kremlu od svých spoluobčanů dostala, nevíme. Nelze samozřejmě nevidět, že popularita Ruska a Rusů v Česku (a ve světě) utrpěla – jakkoli upřímně na základě osobní zkušenosti mnohých nebyla po roce 1989 nikdy příliš na výši. Tomu se ale snad nemůže divit ani kremelský mluvka Dmitrij Peskov.

Průzkum STEM o vztahu Čechů k vybraným zemím Evropy a světa ze závěru loňského roku potvrdil, že válka na Ukrajině způsobila významný propad hodnocení Ruska – až na samotné dno, kdy pomyslnou jedničku jako ve škole dala Rusům jen čtyři procenta lidí, naopak pětku 52 %.

Najde se pořád dost místních milovníků a obhájců Ruska, kteří spolu s Kremlem pláčou nad tím, jak svět matičce Rusi nerozumí. Kupříkladu komunistický politolog a někdejší spolupracovník StB Oskar Krejčí sepsal odborně se tvářící text o tom, jak se rusofobie stala nedílnou součástí české polistopadové politické kultury se závěrem, zda vlastně Evropa ve světě blízké budoucnosti dokáže hrát významnou roli bez Ruska. V té době už devátý měsíc padaly ruské bomby na ukrajinské civilisty.

Přiznání k válečným zločinům

Dejme tedy raději prostor jinému muži, politologovi a historikovi s výrazně větší erudicí a reputací. Ruská sebelítost a obviňování všech okolo z rusofobie minulý týden – 14. března – dosáhly vrcholu na půdě Rady bezpečnosti OSN, kde si jednání na toto téma vyžádalo Rusko.

Jedním z přizvaných řečníků byl však Timothy Snyder, profesor Yaelovy univerzity a autor řady knih, mimo jiné Krvavé země, jež mrazivě přesně popisuje prostor mezi dvěma někdejšími říšemi zla, Hitlerovou a Stalinovou, území dnešní Ukrajiny, Běloruska, pobaltských států a částečně Polska, kde v důsledku politiky dvou zmíněných masových vrahů zahynulo za pouhých dvacet let čtrnáct milionů lidí. Putin je jejich zdatným pokračovatelem.

„Jestliže nás znepokojuje poškození Rusů a ruské kultury, pak bychom se měli zajímat o politiku ruského státu. Termín rusofobie, o kterém dnes diskutujeme, byl použit během této války jako forma imperiální propagandy, v níž agresor tvrdí, že je obětí, a posloužilo to jako záminka pro ruské válečné zločiny na Ukrajině,“ řekl Snyder s tím, že jinak sám sdílí obavy o Rusy a ruskou kulturu (překlad celé řeči Tymothyho Snydera je například na webu Voxpot)

A vyjmenoval proč: nejkreativnější a nejproduktivnější Rusové byli donuceni k emigraci, zničena byla nezávislá ruská žurnalistika, panuje naopak cenzura a potlačování svobody slova, přepisují se dějiny a likvidují nevládní organizace zabývající se ruskou historií a probíhá neustálá indoktrinace Rusů v přesvědčení, že genocida je normální…

„Tvrzení, že jste oběť, když jste ve skutečnosti agresor, není obrana. Je to vlastně součást zločinu. Nenávistné projevy namířené proti Ukrajincům nejsou součástí obrany Ruské federace ani jejích občanů. Jde o prvek zločinů spáchaných ruskými občany na ukrajinském území. V tomto smyslu ruský stát svoláním tohoto setkání našel nový způsob, jak se přiznat k válečným zločinům,“ řekl Snyder. Viděno z Kremlu – asi taky rusofob.


Záznam z jednání Rady bezpečnosti OSN o tématu rusofobie

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)