Příliš mnoho hostů z Xaverovy XTV na vlnách rozhlasu. „Je to nešťastné,“ připouští ČRo
To, že se jména odborníků na určitá témata v tuzemských médiích často opakují, není při velikosti země nic neobvyklého. To, jak Český rozhlas v posledních týdnech opakovaně „recykloval“ hosty ze soukromé televize XTV, však přece jen vybočuje. Opakovala se témata, moderátorka, konkrétní dotazy a hosté. Mezi nimi i ti, jejichž organizace či firmy se na vysílání XTV přímo podílejí.
Hlavní tváří XTV je moderátor Lubomír Veselý, který má od loňska svůj pravidelný pořad i v ČRo. V obou médiích působí současně i další moderátorka Štěpánka Duchková.
Pořad K věci Štěpánky Duchkové se vysílá na regionální stanici Českého rozhlasu DAB Praha jednou týdně, stejně jako její pořad (ne)Bezpečně na XTV. Během dubna se hosté obou programů opakovali hned třikrát.
Moderátorka si v březnu v rozmezí jen několika dní pozvala jak na XTV, tak do rozhlasového studia (či na dálku prostřednictvím videohovoru) postupně starostku Prahy 2 Janu Černochovou, vedoucího lékaře z pražské záchranky Ondřeje Felixe a odborníka na počítačovou bezpečnost Tomáše Baiera.
ČRo: Nešťastné, ale podle Kodexu
„Shoda hostů je nešťastná, už jsem na to upozornil dramaturga pořadu. Zároveň se ale přiznám, že opravdu nesleduji, co vysílá XTV. Ze své podstaty toto médium nepovažuji za naši konkurenci, poslouchám zejména vysílání ostatních rozhlasových stanic, ať už privátních nebo příslušných k Českému rozhlasu,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org ředitel Regionálního vysílání ČRo Jan Menger.
Podle něj byly všechny odvysílané rozhovory v souladu s Kodexem Českého rozhlasu.
V obou verzích rozhovorů, tedy jak na XTV, tak na ČRo, padla i řada totožných otázek, lišila se však stopáž, která je v případě pořadu K věci kratší než u (ne)Bezpečně na XTV. To, že mají někteří z hostů pořadu úzké vazby na XTV, se však posluchači nedozvěděli.
Zmíněný host Tomáš Baier, který mluvil například o bezpečnosti počítačových hesel, je manažerem ve společnosti ICZ – hlavním partnerovi pořadu (ne)Bezpečně na XTV.
Webová televize má tuto informaci uvedenou pod každým odvysílaným dílem, na ČRo však nezazněla. Stejně jako informace o propojení dalšího z hostů na XTV a konkrétně i pořad (ne)Bezpečně.
Kupte si knížku
V posledním březnovém vydání pořadu K věci na ČRo byla hostem „specialistka ochrany obyvatelstva“ Soňa Mudrochová z neziskové organizace Centrum pro bezpečný stát. Šéf této neziskovky Zdeněk Rathauský byl dříve obchodním ředitelem XTV a pořad ne(Bezpečně) pomáhal v televizi rozjíždět.
Rathauský na dotaz HlídacíPes.org řekl, že funkci obchodního ředitele už nějaký čas – zhruba několik týdnů – nevykonává, a že se na pořadu (ne)Bezpečně podílel jako poradce. S činností jeho neziskové organizace Centrum pro bezpečný stát to prý nesouviselo.
„Vůbec to nemá nic společného, jsou to dvě oddělené aktivity, ta moje aktivita, která byla v XTV, a to, co dělá Centrum pro bezpečný stát,“ popisuje Rathauský.
Zmíněné Centrum působí jako zapsaná výzkumná organizace a svou činnost popisuje jako „aplikovaný výzkum k získání nových poznatků a dovedností v oblasti ochrany obyvatelstva, krizového řízení a kritické infrastruktury“. Organizace spolupracuje s Ministerstvem vnitra, se kterým loni uzavřela smlouvy za několik milionů korun.
Spolupracovnice této organizace Soňa Mudrochová v pořadu ČRo K věci zmínila, že Centrum pro bezpečný stát publikuje i knihy:
„My vydáváme velice úspěšnou publikaci ‚Co dělat‘. Je to taková kapesní příručka, kterou mnozí posluchači možná i znají, a tam zmiňujeme různé způsoby toho, jak by se obyvatelé mohli chránit. Je to velmi úspěšná publikace, bylo vydáno 200 000 výtisků.“
Štěpánka Duchková pak Mudrochovou vyzvala, aby ještě konkrétněji popsala, co v knize je. Ve vysílání ČRo už ale nezaznělo, že stejnou knihu tatáž moderátorka propaguje coby komerční produkt na konci každého dílu pořadu (ne)Bezpečně na XTV a kniha je k dostání i v e-shopu této televize.
„Zmínku o knize ‚Co dělat v krizových situacích‘ v rámci tohoto vydání pořadu K věci nepovažuji v daný okamžik a v dané situaci (epidemie koronaviru) za nic závadného. Jisté pochybení v účinkování moderátorky v rámci pořadu ovšem spatřuji – na toto a finanční sankci z toho plynoucí byla moderátorka upozorněna,“ připustil ředitel Regionálního vysílání ČRo Jan Menger.
Dodal, že „v pořadu nezazněla ani cena knihy, ani pobídka ke koupi, ani místo, kde bych knihu mohl sehnat“.
Milionový Xaver
Kontroverzní je i působení hlavní tváře XTV, Lubomíra „Xavera“ Veselého v Českém rozhlase. Ten na XTV loni v červnu, už během svého veřejnoprávního angažmá, otevřeně vyjádřil podporu šéfovi hnutí Trikolóra Václavu Klausovi mladšímu a široce se probíralo i jeho loňské interview s premiérem Babišem.
Veselý na veřejnoprávních regionálních stanicích od loňského června moderuje pořad Xaver a Host, letos k němu přibyl i Xaverův veselý kvíz. Neuskutečnil se naopak další projekt, pro nějž rozhlas s moderátorem počítal – Xaver na cestách.
To, že rozhlas do marketingové podpory značky „Xaver“ výrazně investoval, bylo vidět z masivní loňské kampaně s tváří moderátora na lavičkách v řadě měst. HlídacíPes.org požádal ČRo o vyčíslení těchto nákladů.
„Šlo o komplexní reklamní kampaň zaměřenou na značky regionálních stanic. K propagaci značek jednotlivých regionálních stanic byly využity konkrétní produkty/projekty: Xaver a host, Humoriáda, Domácí štěstí a soutěž Natankujte zadarmo,“ odpověděl ČRo na žádost o informace podle informačního zákona.
Celkové finanční náklady kampaně dosáhly podle rozhlasu částky 5 585 544 korun, celkové náklady na barterovou část pak 1 847 146 korun.
Další kampaň na podporu značek regionálních stanic je podle ČRo plánována na druhou polovinu dubna a na květen a zatím není jasné, jak bude rozsáhlá a kolik bude stát.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
1) Co z toho vyplyva? Neni to publicistika, ale propaganda. Je smutne, ze pod lokajem Zavoralem CRo trvale objevuje hlubsi a hlubsi dno. 2) Pokud jsou takove excesy v souladu s libovolnym Kodexem, je nejspis cas ho aktualizovat nebo uplne zrusit. 3) Ma ten Menger neco s hlavou? Kdyz v poradu nezazni vyzva ke koupi nebo neni uvedena cena, neznamena to prece, ze to neni reklama. 4) Pokud se Xaver touto cestou stava „tvari“ CRo, preladim rovnou na komercni radio. Tam aspon nepredstiraji „vyvazenost“.
Nesnesitelné dilema hostů České televize
Lubomír Man
27. 4. 2020
Moderátoři a moderátorky to snad mají od vedoucích zpravodajské redakce ČT přímo nakázáno a možná v tom byli dokonce i odborně proškoleni. A o čem že to vlastně mluvím?
Mluvím o technice kladení tzv. sugestivních otázek. V životě jsem jich od nikoho neslyšel víc, než právě od moderátorů a snad ještě víc od moderátorek zpravodajství ČT, když vedou rozhovory s lidmi, které si do pořadu zvou. Třeba i jen telefonický, kdy se moderátorem pozvaný prezentuje na monitoru jen svou svou fotografií, anebo sedí přímo ve studiu, to je jedno, je to prostě ten host, který nebyl do vysílání zpravodajského pořadu pozván proto, aby zde něco nového či dosud neznámého posluchačům sdělil či dokonce prozradil, ale výhradně a je a jen proto, aby divákům oznámil onu velkou a překvapivou novinu o tom, že má naprosto stejný názor jako ta slečna ať s vlasy nazrzlými, či černými či kudrnatými, která se jej právě teď na cosi ptá? Třeba takto.
„Jak myslíte, že vláda zvládla nápor pandémie? Myslím, když uvážíte ten zmatek, kdy každý člen vlády mluvil jinak, existoval absolutní nedostatek roušek, respirátorů atd.?“
Hostu, který si tuto až nevkusně návodnou otázku právě vyslechl, je v tu chvíli vše jasné. Moderátorka ode mě žádá, abych vládu rozcupoval na tisíc kousků. O tom žádná pochybnost.. A otevřeně ode mě chce nejen, abych to, co její otázka obsahuje potvrdil, ale určitě i to, abych ji navíc i demonstroval třeba nějakými průkaznými příklady. Jistě, jinak by si mě sem nepozvali, proto tady jsem. Herdek, co teď? U televizoru mě vidí rodina, ale nejen ta nejužšíužší doma, ale i ta širší, Keprtovi z Vysočiny. Smrčkovi z jižní Moravy, otcův bratr z matčiny strany z Kouřilova, který vždycky prohlašoval, že já jsem přesně ten typ, co díru do světa neudělá.
Hergot, když se teď téhle mrše přede mnou vzepřu, jsem na Kavčích Horách naposledy ve svém životě!
I stalo se, že se už našli i takové či takoví, kteří se vzepřeli. Vzepřela se slavná zpěvačka Soňa Červená Takáčovi, vzepřela se tisková mluvčí Ikemu Lindě Bartošové. Třebaže obě dobře věděly, že si tím kopou cosi jako svůj televizní hrobeček. Ale nemohly jaksi jinak.
Měly by mít – a právě vedle budovy ČT, kam zavítaly jen jednou – v betonu odlitou svoji stopu.
No, ano, napsal to kdysi pan Gardner v jednom z případů obhájce Masona : „Nikdy nepokládej svědkovi otázku, na kterou už předem neznáš odpověď“..(A to proto, že právě tu konkrétní odpověď – a žádnou jinou potřebuješ pro svou argumentaci v obhajobě klienta)
Což tedy platí i u těch hlasatelů a sugestivních otázek. Oni skutečně chtějí tu jednu odpověď a žádnou jinou. :), jinak by ani nevěděli co s ní, co kdyby pak vyrazili z ČT je…
Xaver býval fajn moderátor, nad věcí, v proudu a pohodě. Loni se s ním něco stalo, na normální otázku z ČT se zachoval uraženě, nezdravě a pak ještě mstivě útočil na Hlídacího psa svou podpásovou reportáží o něčem tak naprosto běžném (v ČR i ve světě ) jako virtuální sídla společností. Zřejmě na jeho jednání měl vliv jeho zájem o „politickou“ funkci.
To bude po tomto článku Xaver opět prskat na Hlídacího psa.. Uvidíme.