Horší než v 60. letech, hodnotí Američané příkop ve společnosti. Reportáž z primárek v USA
Tradičně otevřená atmosféra ve Spojených státech se na první pohled mění. „Je to moje osobní věc. Určitě nebudu říkat, koho budu volit,“ odpovídají jindy velmi komunikativní Američané čekající ve frontě před primárními volbami Demokratické strany v kalifornském Los Angeles. Rozdělení jsou i tamní českoslovenští emigranti.
„Samolepky s Berniem zdarma, pojďte volit, pojďte volit hned teď,“ apeluje do megafonu na spolužáky před známou univerzitou UCLA v Los Angeles student Nikolas. Sám považuje 78letého Bernieho Sanderse za nejlepšího demokratického kandidáta.
„Je to kandidát pracující třídy. Jediný kandidát, který skutečně reprezentuje lidi v téhle zemi, a myslím, že může porazit Donalda Trumpa,“ je přesvědčený Nikolas.
Analytici Demokratické strany mají spíše opačný názor. Podle nich je radikální levicově-liberální program Sanderse pro většinovou Ameriku nepřijatelný, a tudíž by neměl jako případný demokratický kandidát proti Trumpovi šanci, Nikolas ale věří, že by socialista Sanders dokázal Ameriku zrovnoprávnit a má pro to podporu mladých lidí a latinoameričanů, alespoň podle průzkumů.
„Bernieho kampaň má výhodu, že za ním stojí velká lidská síla. Spousta lidí pro něj agituje. Tak jako my tady. Myslím, že by to byl první prezident pracujícího lidu. Dal by nám větší moc uchopit život do vlastních rukou,“ věří Nikolas a volební výsledky ve státě Kalifornie, kde Bernie Sanders zvítězil, mu dávají i za pravdu.
Clintonová? Přinesla by cenzuru
„Tohle je výsledek výchovy mladých lidí zcela levičáckým univerzitním prostředím. Většina profesorů je levicově orientovaná a z přednášek dělá politickou agitku. U mé dcery ve škole dokonce i v hodinách biologie profesor neustále řešil politiku. Když si na to šla stěžovat, zasedl si na ní, nakonec ze školy raději odešla,“ komentuje naladění levicově orientované mládeže Lída Sanderová, emigrantka z někdejšího Československa.
Do Spojených států utekla po sovětské okupaci v roce 1968. V minulých volbách hlasovala pro Donalda Trumpa.
„Budu znovu volit Trumpa. Jsem hrdá republikánka, jako většina Čechů, kteří jsme utekli v roce 68 nebo dřív,“ říká Sanderová a pohotově vysvětluje, čím jí současný americký prezident vyhovuje.
„Ekonomika je za Trumpa úžasná a kdyby mu demokraté nepodráželi pořád nohy, byla by ještě lepší. Trump není politik, je byznysmen, rozumí byznysu a to je důvod, proč Amerika tak prosperuje.“
Lídě Sanderové se líbí také to, že klesla nezaměstnanost. Připisuje to Trumpovým vstřícným opatřením pro americké firmy, které tak neodcházejí do zahraničí.
„Tím, že tu firmy zůstávají, vytvářejí pracovní místa. Méně lidí než za Obamy tak zůstává na podpoře. Jsem také přesvědčená, že kdyby místo Trumpa byla v čele Hillary Clintonová, bude tu cenzura. Vždyť se stačí podívat na CNN, která je zcela tendenční, a já utekla před komunisty, abych měla svobodu slova,“ vysvětluje Sanderová, co se jí nelíbí na vývoji politické atmosféry ve Spojených státech.
Příkopy jako v 60. letech
Svoboda slova a otevřená společnost byly důvody pro útěk z Československa i pro rodiče Jiřího Plavce. Jeho otec Miroslav Plavec, jeden z nejvýznamnějších českých astronomů, odešel s rodinou do Spojených států také v roce 1968. Jirkovi bylo tehdy deset let.
„Já volím demokratického kandidáta,“ říká Jiří Plavec, když zahýbá k volební místnosti v poklidné rezidenční čtvrti Los Angeles. Fronta lidí čekajících, aby mohli odevzdat svůj hlas, se vine až za roh přízemní budovy.
„Je tu hodně lidí. Víc, než je zvykem, to je dobré znamení, že lidé chápou, jak důležité je zvolit Trumpovi dobrého protikandidáta,“ hodnotí volební účast.
Sám má sice pocit, že se demokratům nedaří najít dostatečně charismatického vůdce, přesto neztrácí naději, že se pro Trumpa nakonec najde solidní soupeř.
„Trump nerespektuje ústavu, nerespektuje tradice jako vracení přeplatku z daní, je nečestný, hodně lidem také vadí, že rozděluje společnost, na oponenty se dívá jako na nepřátele. Mluví tak o nich a lidé pak mají pocit, že můžou dělat to samé,“ popisuje Jiří Plavec napjatou atmosféru ve společnosti.
Jeho pocity sdílí i Richard, prošedivělý padesátník, který čeká ve frontě k volbám společně s manželkou.
„Atmosféra v Americe je nejvíce polarizovaná za celý můj život. Možná ještě v šedesátých letech byla takhle vyostřená, ale teď je to skutečně špatné. Nikdo z kandidátů už ani neříká, že by měl být zvolen, aby sjednotil zemi, nevidí to jako reálnou možnost,“ říká Richard.
„Jestli je Trump jen odrazem své doby, nebo jestli sám udává tón tím, jak je hrubý, nedokážu odhadnout. Vím, ale, že před deseti lety jste zcela jistě nebyl označen za nepřítele, když jste řekl něco, s čím druhý nesouhlasil,“ domnívá se Jiří Plavec.
Máte hezké tričko…
Obdobné pocity potvrzuje i Lída Sanderová, jakkoliv z vyostřené situace viní demokraty.
„Zhoršilo se to za Obamy. Když jsem například při minulých volbách dala před dům ceduli, že podporuji Trumpa, do druhého dne ji někdo odstranil. Dala jsem tedy na prázdnou tyč ceduli, že jsem odešla z komunistické země, abych měla svobodu projevu, a ceduli chci vrátit. Místo ní se tam objevil sprostý dopis a pak obraz Trumpa s hlavou Hitlera nebo psí hovínka. Ale já se nebojím, přišla jsem z komunismu a nechci, abych zas žila v komunismu,“ říká Lída Sanderová, která kromě podnikání vede také Československou společnost pro vědu a umění v Los Angeles.
Podle ní navíc ve společnosti, a to i ve velmi liberální Kalifornii, panuje velká míra přetvářky.
„Lidé se bojí otevřeně říct, že se jim na Trumpově politice třeba něco líbí. Nedávno jsem si oblékla tričko s obrázkem Trumpa a lidé za mnou chodili a potichu mi šeptali, jak se jim to tričko líbí,“ poukazuje Sanderová na problém, na který upozorňují i sociologové v souvislosti s předvolebními průzkumy.
V případě, že si demokraté zvolí příliš levicového nebo nevýrazného kandidáta, řada středových či nerozhodnutých voličů se může potají přiklonit na stranu současného prezidenta. Zvlášť choulostivé je v tomto ohledu téma imigrace.
Imigranti proti imigraci
Početná hispánská komunita tradičně hlasuje pro demokratické kandidáty. Řada takzvaných starousedlíků se ale paradoxně staví proti novým imigrantům, kteří se do Ameriky snaží dostat přes hranice s Mexikem.
Lída Sanderová se domnívá, že důvodem můžou být jiné podmínky podpory, kterou současní přistěhovalci dostávají.
„Mně trvalo dva roky, než jsem se do Ameriky dostala. Vše se dělo legálně. Byla jsem pozvaná na pohovor. Když jsem přiznala, že jsem těhotná, musela jsem syna porodit v Německu a pak požádat znovu i s ním. A takhle to může udělat každý. Trvá to, ale jestliže má čistý trestní rejstřík, nakonec se sem dostane. Legálně, ale ne přeběhnout hranice a chtít dostat všechno zadarmo,“ tvrdí.
Změny v přistěhovalecké politice vnímá i Jiří Plavec, jakkoliv nesouhlasí s Trumpovou odmítavou uprchlickou politikou.
„Nejvyšší státní podpora, kterou můžeš získat, je tři sta dolarů. Co tady koupíš za tři sta dolarů? Nejtěžší práce, kde se pracuje nejvyšší počet hodin za málo peněz, dělají ilegální přistěhovalci. A často je navíc zaměstnávají velké podniky, které patří republikánům,“ říká Jiří Plavec s tím, že negativní změny vnímá spíše v začleňování nových imigrantů do společnosti.
„V čem vidím problém, je, že se noví přistěhovalci už necítí být součástí Ameriky. Nemají pocit, že by se museli něco učit, aby byli víc Američany. Já, když jsem se stal občanem, tak jsem musel ukázat na zkoušce, že umím anglicky, že znám americkou historii. Dnes vyplníš pár papírů, najmeš si právníka a je to. To není pro společnost úplně dobrý,“ dodává.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Zátah ve třiceti tureckých provinciích. Zatčeni byli novináři, politici i aktivisté
Konec front u pokladen? Lidl a Kaufland na ně nasadí umělou inteligenci
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Američané zřejmě prožívají s Trumpem to co mi s Babišem. Domácí hus a zmatky v zahraniční politice. Uprchlická, přistěhovatelská politika jde vyřešit jen tvrdým válečným střetem s Tureckem a Ruskem. Než se NATO díky migraci rozpadne a my se staneme součástí Ruska. Za přispění těchto dvou miliardářů- obchodníků.
To s tím Ruskem myslíte vážně? To by mně Vás bylo líto.
Trump není Babiš. To byla Clintonka se svoji mafií, která šéfovala straně a státu v podstatě 16 let ne-li celé období G. Bushe ml., který byl na tu chátru slabý. Takže celých 24 dlouhých let neskutečné korupce a humusu…
To, co popisuje pani Sanderova, je spis extrem, nez typicka situace, nesetkal jsem se s tim, ze by nekdo nicil cedulky politickych oponentu. S jejimi nazory na Trumpa by se dalo s uspechem polemizovat, zejmena o rozdelovani spolecnosti Obamou. Kdyz se clovek podival na jeho politiku nezaujate, nemohl dojit k zaveru, ze to byl pomerne konzervativni centrista, ktery se vzdycky snazil republikany neizolovat, dokonce nekteri slouzili na vysokych postech v jeho adminictrative. Dokazete si predstavit neco takoveho u Trumpa? Myslim, ze si nema moc cenu zastirat fakt, ze pro mnoho Obamovych odpurcu byla hlavnim problemem barva jeho kuze, protoze i proklinana Obamacare byla velmi umirnena reforma zdravotnictvi, co skutecne pomohla s radou problemu, ktere by se tak jak tak musely resit Obama Neobama. Ono to bylo videt na nespocetnem usili republikanskych zakonodarcu, kdy se snazili najit nejakou cast Obamacare, ktera by jim vadila vsem a zrusili ji. Nepodarilo se. Koneckoncu, zakon stale plati…
Nicmene problem s politizaci vysokych skol dozajista existuje, levicovy, az socialisticky hlas je v tomto prostredi prakticky jediny slysitelny, na druhou stranu rada profesoru si to uvedomuje, nadsena z toho neni a studentum se takto lacine nepodbizi. Ikdyz druhy extrem, ze se teprve na VS student dozvi o evoluci, je take pomerne bezny. Z evropskeho pohledu je levicovost VS prostredi mozna prirozenejsi, nez se na prvni pohled zda, ne nadarmo v ruznych variantach v nekolika jazycich existuje uslovi o tom, ze „kdo neni levicak ve dvaciti, nema srdce a kdo neni pravicak ve ctyriciti, nema rozum“.
Spolecnost je skutecne rozdelena, ikdyz ne nijak radikalne, je to podobne, jako u nas. Proto doufam, ze demokratickym kandidatem se stane Biden a nikoliv Sanders, ktery by na kopani prikopu mezi my a oni dal pokracoval. Jeho vize spolecenske tridy pracujicich delniku a vykoristujicich kapitalistu ma oporu v realite 19. stoleti, dnes je situace mnohem slozitejsi a mene prehledna. Problemy, ktere pojmenovava jsou skutecne, ale reseni, co navrhuje, jsou nefunkcni od pohledu. Jednoduse prilis draha a radikalne rychla.
Barry Soetoro aka B. Husejn Obama či jak se ten hochštapler vlastně jmenuje rozdělil společnost jako nikdo před tím. Slyšel jste o Black Lives Matters? To kradení a ničení cedulek je normální a paní je určitě ráda, že ji nerozbili okno a nezdemolovali auto. Když zaparkujete s Trupovou nálepkou na autě v takovém Berkeley, tak vám ho zdemolují na 100%. Copak nevíte o útoku na Senátora Randa Paula když sekal trávu? Amerika je fakt neuvěřitelně rozdělená a takhle brutální to nebylo od Občanské války. Předevčírem šéf „Demokratů“ co mají pramálo společného s demokracií v Senátu Chuck Schumer vyhrožoval soudcům Supreme Courtu násilím a dokonce je jmenoval. Jeho projev si nezadal s projevem Hitlera nebo Gottwalda. Je to dost hrůza…
Rand Paul patří spíše mezi “ izolacionisty“ ( konec konců i jeho otec -také senátor republikán) – tj. postupné opouštění pozic USA ve světě zejména vojenských. To apriori není špatně. Čili ten útočník na něj musel být zřejmě opakem „politiky Randa Paula“-tj.více vojáků po světě .. ( a pořádek po cca 20 leetch je dozajista vidět). A uvádí-li naše ex občanka Sanderová, že učitelé na školách jsou levičáci, tak to si vysvětluji, že je to ta chytřejší sorta občanů USA, kteří vidí světový pořádek -zejména pod vlivem USA – jak dopadá…
Nevim, kde zijete, ale pochybuji, ze v USA. A jestli jo, tak se vsadim, ze mate doma vlajku Konfederace.
Ale klid, podle prvniho Dodatku mate pravo hlasat jakekoliv nesmysly.
Ne, nemám doma vlajku Konfederace a ano, v USA žiji, a to v Kalifornii, kde je již uzákoněna vedoucí úloha jedné strany, tj. „Demokratické“, která má s demokracií pramálo společného.
Dějí se tu věci, že byste žasl a o kterých se vy v Evropě ani nemáte šanci dozvědět. Nedávno v Kalifornii vypracovali zákon, který by právě ten První ústavní dodatek zrušil. Zákon by totiž zakazoval publikovat cokoliv neschváleno Ministerstvem pravdy, neboli v rozporu s oficiálním „fact-checkerem“ jako např. politifact.com
A co se týče uzákonění vedoucí úlohy strany v Kalifornii, to se děje pomocí tzv. „balot harvesting“, kdy státem dotované organizace chodí po důchoďácích, hotelech a rezidencích a sbírají volební lístky. Minulé volby takhle prohrála volby celá řada republikánských kongresmanů, jeden dokonce o téměř 6 tisíc hlasů nasbíraných „aktivisty“.
Strana a vláda si takto v Kalifornii pojistila, že už nikdy neztratí moc, protože kdo schvaluje „aktivistické“ organizace provádějící „balot harvesting“? Ano, uhádl jste, státní orgány kontrolované stranou a vládou.
Ale i přes to všechno, je v Kalifornii pořád pěkné počasí a zatím nám neznárodnili domek, takže zatím dobrý.
Ale už o znárodňování rodinných domků se debatuje a mám pocit, že by to mohlo přijít. Znárodňováním mám na mysli zrušení zákona o postupném 2% ročním zvyšování daní z nemovitosti a napařením všem vlastníkům rodinných domků „pořádnou daň“ a peníze pak přerozdělit houmlesákům.
Napaření „pořádné daně“ by způsobilo, že mnoho místních by si nemohlo dovolit zde bydlet a museli by opustit své domovy, což by rapidně snížilo ceny nemovitostí a následně způsobilo mnoho osobních bankrotů a celkovou mizérii ne nepodobnou té za komunismu v ČSSR.
Takže ono to není pouze o Oranžové nestvůře v Bílém domě, ale vůbec o mizerné náladě ve společnosti, která je rozdělená jako nikdy od roku 1860…
Mozna je vase dorucovaci adresa Kalifornie, ale zijete v bubline.
Děkuji Cambridge analitica a jejím sofistikovaným algoritmům cíleně mířené z nelegálně nakoupených osobních údajů všech uživatelů Facebooku. Nemyslím si, že i naše prezidentské a parlamentní volby se od amerických nějak zásadně liší. Snad Facebook si dá příště pozor, protože obří pokuta 5 miliard USD byla příkladná.
Dále děkuji pseudovoličům, kteří se o politiku vůbec nezajímají a přesto rozhodli volby i referenda.
A chtěl bych taky poděkovat Markovi Prchalovi, za vítězství STBáka a gaunera. Marku děkuji. „Díky tobě je svět hned lepší“. Doufám, že máš z našich peněz radost?
Cambridge Analytica poskytla pouze metadata (data o datech, která neobsahovala jména a adresy) asi 40 milionů uživatelů v USA Trumpově kampani, které nebyly použity. Nemusíte jim tedy vůbec děkovat. Ale můžete děkovat Facebooku, že poskytl VŠECHNA uživatelská data včetně jmen a adres kampani Barry Soetora aka B. Husejnu Obamovi či jak se ten hochštapler vlastně jmenuje v roce 2012. A ještě se tím chlubili jak to bylo geniální a jak trumfli blbce Republikány!
Pane Kulíšku, buď nevědomky, nebo účelově odvádíte pozornost od DNEŠNÍCH zmanipulovaných svobodných politických voleb a referend v mnoha svobodných státech světa, bohužel i u násv ČR. Bylo by dobré, aby jste si dal do jakéhokoliv internetového vyhledávače Cambridge analitica a přečetl si všechno o nich. Skvělé rozhovory z odborníky na to téma, jsou na DVTV. Třeba Christopher Wylie a Jan Řežáb. Budete překvapen.
Byl bych rád, kdyby tohle téma Hlídací pes v budoucnu více rozvedl, aby mnozí voliči prozřeli. Děkuji.
Christopher Wilie byl jeden z lidí, co pomohl hochštaplerovi Barry Soetorovi aka B. Husejnovi Obamovi či jak se vlastně jmenuje vyhrát volby aniž by kdo věděl kdo to je a kde se narodil.
Takže tenhle „odborník“ by měl sedět až by zčernal jelikož s největší pravděpodobností pomohl ukrýt identitu a minulé aktivity neuvěřitelného hochštaplera aby se stal prezidentem nejmocnější země světa.
O Cambridge Analytica vím dost a bylo to přesně tak, jak jsem napsal. Média se snaží udělat zločin z něčeho, co bylo naprosto legální ve snaze očernit Oranžovou obludu v Bílém domě, protože se jedná o hrozbu pro mnoho individuí spojené s minulou administrativou Barry Soetora aka B. Husejna Obamy či jak se ten hochštapler vlastně jmenuje.
A Jan Řežáb mě celkem nezajímá, to je česká záležitost…
…a právě proto, že jste Čech, tak by Vás to mělo o to více zajímat a nejen vás. Cambridge Analitica měla vazby na Ruskou společnost LUKOIL, s kterou úzce spolupracoval poradce Miloše Zemana – Martin Nejedlý. Tak účelově neodvadejte pozornost od dnešních zmanipulovaných voleb do roku 2012 k Baraku Obamovi. Minimální rozdíly jsou zřejmé, jak ve volbách, tak i ve společnosti. Jsem velmi zvědavý, jak to rozuzlení dopadne. Z nelegálními daty se dá dělat cokoliv. Například Babišovo EET. Je zřejmé že velký bratr nespí. BIS o tom nepřímo neustále informuje.
Pane Oskare až na vaše děti budou dopadat bomby mne zase bude líto jich. USA se chlubí nejsilnější armádou na světě ale chybí ji velitel jako je Erdogan. Ten dnešní realitní makléř v USA , s podezřením , že se v mládí zapletl se sovětskou tajnou službou , což dnes svými zmatky v zahraniční politice jen dokazuje / prasárna spáchanou na Kurdech/ a navíc obdivuje severokorejského vůdce lepší svět nezařídí i přes svou nejsilnější armádu. Volby v USA jsou i naše.