Hledá se Antizeman, Kiska z druhé strany řeky Moravy
KOMENTÁŘ Bývá již tradicí, že jedna z prvních cest nově zvolených českých a slovenských prezidentů vede k sousedům za řeku Moravu. Pokud bude hlavám států sloužit zdraví, podobná inaugurační návštěva se hned tak konat nebude. Na Slovensku má Andrej Kiska před sebou ještě celé tři roky, český Miloš Zeman rok a tři čtvrtě. Pro někoho „jen“, pro jiné „ještě“.
Nevím, jak v bratislavských kavárnách (a hospodách), ale v pražských hospodách (a kavárnách) se v debatách dřív nebo později hovor zaručeně stočí na to, kdo by měl být příštím prezidentem. Respektive na to, kdo by dokázal v roce 2018 porazit Miloše Zemana.
Pražská první signální
I když je nápadů spousta a do soutěže o Zemanova hlavního vyzyvatele se již někteří ctihodní mužové dokonce sami hlásí, zatím jde spíše o slepé výstřely.
Populární kněz Tomáš Halík, známý podnikatel a textař Michal Horáček či bývalý diplomat Petr Kolář sice zaujmou onu „pražskou kavárnu“, jak své odpůrce nálepkuje hradní pán, ale ten, kdo chce být příštím českým prezidentem, musí oslovit i tetu z Aše, strýce ze Šluknovského výběžku a chachara z Ostravy.
Ať se nám to líbí nebo ne, nehledá se osobnost na první pražskou signální, ale někdo, kdo musí zvládnout víc než přesvědčit někdejší „schwarzenbergovské“ voliče. Upřímná odpověď na otázku, kdo to tedy je, zní – čert ví.
Ale zkusme to. Co třeba stále ještě známý i populární herec Martin Stropnický, jehož jméno ve slabší chvilce zmínil Andrej Babiš, za jehož stranu teď Stropnický řídí ministerstvo obrany? Se svými filmy a seriálovými rolemi v zádech, zkušenostmi z diplomacie a politiky a s Babišovými penězi by mohl mít slušnou šanci u dostatečně širokého voličského spektra. To by ale musel nejprve skončit babišovsko – zemanovský pakt o neútočení.
Nějaký jiný kandidát? Kdo ví, možná nějaký lékař. Bílé pláště se tak nějak „od přírody“ v české kotlině těší přirozené úctě a popularitě. Co dva roky se to potvrzuje v senátních volbách – kdo nasadí do klání o post senátora lékaře, má takřka jistotu, že vyhraje. Otázkou je, zda by měl někdo ze známých lékařů o prezidentskou diagnózu zájem.
Šlechtici proti Zemanovi
Se Zemanem jako soupeřem to nikdo nebude mít snadné, navzdory oprávněnému očekávání, že další dva roky pravidelné konzumace alkoholu jeho intelektuální schopnosti nezvýší. Miloš Zeman má luxusní přístup do médií, které jeho předem vykalkulované výroky, někdy též označované jako bonmoty, radostně šíří podle hesla „to je blbé, to se bude líbit“.
Pro větší rozhovory si Zeman vybírá ta média, kde ho moderátoři nebo novináři nebudou obtěžovat nepříjemnými otázkami a kde si může říkat to, co chce on sám.
Současný český prezident je zkušený technolog moci a lidé kolem něj mají velkou motivaci jej ve vysoké – a pro ně výhodné a dobře zobchodovatelné – funkci udržet. Zemana proto jeho suita věrných měsíc co měsíc vodí jako medvěda na středověkém tržišti na třídenních spanilých jízdách po českých a moravských krajích. Zeman už jede třetí kolo a pravidelně se mu daří „vyprodávat“ sály a náměstí. Vede tím – zcela vědomě – permanentní volební kampaň za své znovuzvolení.
Na podobné výlety má času dost, protože do zahraničí cestuje jinak jen zcela výjimečně. A pokud ano, pak do zemí jako je Čína, Rusko, Tádžikistán nebo Ázerbájdžán. Sám to prezentuje tak, že jde rád proti proudu. a také, že pro české podnikatele objevuje a otevírá nové trhy.
Skutečnost je taková, že ve směru na Západ o současného českého prezidenta Miloše Zemana a jeho prostořekost i gastronomické zvyklosti nikdo nestojí. Svědčí o tom nejen přehled jeho dosavadních zahraničních cest, ale i nedávný trapas se snahou uspořádat v Praze velkolepé setkání evropských královských a šlechtických rodů při příležitosti 700. výročí narození Karla IV.
Až na dvě výjimky – monackého knížete Alberta II., který účast veřejně slíbil vloni (a slovo šlechtice platí), a lucemburského prince Aloise, který historicky vzato nemohl nepřijet – se všichni do jednoho omluvili.
Bezejmenný český Kiska
Jistou naději v to, že Miloš Zeman nebude na zdech školních tříd viset až do roku 2023, vzbuzuje pohled na Slovensko. Proti Robertu Ficovi, toho času zavedené a populární figuře, muži s pevným zázemím voličů a politickými zkušenostmi, se postavil outsider, kterého znal původně jen málokdo.
Tomu, že by Andrej Kiska mohl uspět, mnoho lidí nevěřilo. I autor tohoto komentáře dostal před slovenskými volbami nabídku s neznámým kandidátem Kiskou udělat rozhovor – a nabubřele usoudil, že dělat do (v té době) českého ekonomického časopisu interview s člověkem, který za chvíli nebude zajímat už vůbec nikoho, by byla ztráta času. Jak vidno, mýlil se.
Opakovaně se ukazuje, že si Slováci mohou ke své volbě gratulovat. Aspoň tak to zpoza řeky Moravy vidí člověk, který má možnost srovnání s rétorickými výkony Miloše Zemana a jeho „rádce Grímy Červivce“, mluvčího Ovčáčka.
Do další volby českého prezidenta zbývají necelé dva roky. Hledání ideálního Antizemana, českého Kisky, stále trvá.
Komentář vyšel ve slovenském deníku SME
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
21 komentářů
Nikomu nevadí východní oligarchové v politice, byznysu a médiích, snad jen ti v Rusku.
Kdo se vymezuje vůči M. Zemanovi, je asi poněkud antivlastenecký. Švejnar podepsal usnesení Bildelbergu, je zřejmě jeho členem,takže by zde prosazoval Nový světový zločinecký řád, orientaci na klekají Spojené státy, přibližování vojsk k RF. Otroctví, rozpad rodiny, snížení počtu obyvatel Země pod 1 miliardu, neexistence peněz, zdravotního pojištění a další zvěrstva. Takže ho bude řada „Čechů“ volit. Zvláště kdyby nosil motýlka.
Hledá někdo jako Kiska? Tak to je pak vše jasnější. I jen nahlédnutí, do Googlu zjistíme, že pan Kiska zase nebyl nějaký „občanský kandidát“, neznámý a bez šance. V jeho životopise se skromně píše “ bývalý filantrop a podnikatel. Podnikatel jakém oboru? Světe div se, v poskytování osobních půjček. Lichváře na Hrad?
I tento pohled na Slovensko ukázal to podstatné, kandidatura na prezidenta je především o penězích, nutných nejen pro oficiální předvolební kampaně, ale hlavně ještě neoficiálně nalitých do médií na zviditelnění kandidáta. Kdo chce do ní jít, musí si je napřed sehnat, a v to v řádu desítek milionů. Bud je má sám, nebo mu je někdo „poskytne“, Zeman měl peníze z Lukoilu, Schwarzenberg od TOP09 a z černých fondů Kalouska. Ostatní kandidáti neměli šanci.
A tak to bude i nyní, proti Zemanovi se postaví leda nějaký podnikatel typu Horáčka,naše politické strany jsou dnes bez peněz.
Onoho ideálního kandidáta mimo politiku a byznys se asi pražská kavárna nedočká, výstrahou mu jest pan Fischer, který pak sám splácel milionové dluhy ze své prezidentské kampaně…
Prosim Vas, Alois je z Lichtensteina, Vevoda Lucembursky zde byl take….Mimochodem odmitl prijet i nejblizsi potomek Karla IV a naslednik trunu Karel IV….
Robert(e), znova si mimo. S Kiskom si neurobil interviu a ejhle Kiska-Die.
Tentokrát si znova mimo: Kisku nenavidí min. 70% Slovákov.Kiska sa stal Diom iba preto, že Fica už bolo dosť. A daj na radu: Kiska o tri roky končí – definitívne! Iba? – ak by ho ani v pekle nechceli.
Spíš si můžeme gratulovat my k Zemanovi. V prezidentských volbách, pokud nebudou zfalšované jako v Rakousku, to má zatím Zeman jisté. Kandidát, který by ho mohl porazit tady zatím není.
no jen doufám, že ne, že už nebude zvolen, už té ostudy bylo dost
Píšete, že hradní pán své odpůrce nálepkuje. Vy ale v článku děláte to samé a děláte tak medvědí službu těm, kteří by opravdu mohli vyhrát. Vaše články mám rád, ale tentokrát se Vám to moc nepovedlo. Zeman musí být nadšený.
Jde zcela o to z jakého úhlu se na problém bude dívat většina veřejnosti a jak velký dopad bude mít váha propagandy. Pokud se já osobně mám dívat na deklarovaný požadavek volby, tak musím konstatovat, že Zeman je tím nejmenším zlem, ač se to příznivcům TOP 09 nelíbí. Nejsem sympatizantem ani jednoho. Bohužel člověka, kterého bych jako jediného v této republice rád viděl na postu Prezidenta republiky asi nikdo volit nebude a zajisté by bylo hodně lidí, kterým by jeho volba byla trnem v oku. Je jím spisovatel Antonín Mareš.
Média si přiznávají božské právo rozhodnout, co veřejnost potřebuje vědět. Média někdo vlastní a má své sobecké zájmy, anebo novináři píšou na něčí objednávku. Sociální sítě i média jsou tak zaplněny mudrováním, kdo že může porazit Zemana v další volbě. Současní prezidentovi odpůrci si nepřipouští jednoduchou skutečnost, že on souzní s většinou obyvatel v názoru i přes obrovskou mediální kampaň. Všichni tito z „Pražské kavárny“ co mají v současnosti volný přístup do médií pohrdají vlastními spoluobčany, o jejichž hlasy se ale současně chtějí ucházet. Občané jsou znechuceni politikou, protože nemohou prosadit svoje zájmy.
Ušlechtilé výzvy jako „Dejme prostor pelotonu vhodných demokratických kandidátů.“ Ale kdo, jak a proč to zaplatí? Za vším hledej nepolitickou politiku oxymóron něco jako humanitární bombardování.
Z mě neznámého důvodu se mi na „seznamovské“ stránce s mými dříve vybranými deníky, jež pravidelně sleduju, objevil i HLÍDACÍ PES…. Již po „objevných“ článcích o PRIMě jsem měl udělat to co udělám nyní. Ukončím komentář a provedu opětovný výběr deníků na SEZNAMU, ale již bez tohoto H.PSA.
Vážení diskutující, zejména vlastenče pane Štumpo, je velmi osvěžující číst spiklenecké blábolivé konstrukce, které mají zamlžit fakta o pokusech p. Zemana o definitivní náš obrat do Asie. Zavést volbu hlavy státu referendem byl populistický omyl, jehož personifikované důsledky teď vidíme a slyšíme. Hlavou státu, která by Čechy všech odrůd spojovala, může být jen nevolená osobnost, s mandátem časově neomezeným – tedy panovník. Ostatně počínaje TGM až dosud stejně máme všichni jakýsi pocit, někteří dokonce i za Gottwalda atd, a dokonce i teď (!)že prezident takovým „nadřízeným“ je. Hledání Zemanova soupeře by odpadlo, zbytečné žvanění na síti také. Pokud můj návrh ihned nezesměšníte, třeba na něm něco pozitivního objevíte, přátelé.
Živý nesouhlas!
1) Nehledá se Antizeman. Není vůbec jisté, že bude Miloš Zeman kandidovat.
2) Tomáš Halík se „nehlásí“.
3) Současný český prezident je sice zkušeným technologem moci, ale zcela hloupě – jen ze msty – pořád útočí na Karla Schwarzenberga. Je pravděpodobné, že ten už kandidovat nebude, takže celá „palebná příprava“ přijde vniveč.
4) Primárně vůbec nejde o vlastnosti „ideálního“ kandidáta (tedy až na slušnost a středovou orientaci), nýbrž o to, aby se všichni, kdo odmítají národovecký populismus dokázali shodnout na jednom jménu.
Pokud mají být voleni do Senátu ti nejmoudřejší
lidé, kteří jsou v Česku k dispozici, pak by logicky měl funkci prezidenta republiky zastávat
předseda Senátu. Samozřejmě by se tomuto modelu
musela přizpůsobit Ústava ČR, ale to by nemuselo
být nemožné, i když by se to patrně nestihlo do
příštích voleb.
Při prototypování volitelných postojů příštího kandidáta je dobré sáhnout po historickém vývoji popularity Zemana a srovnat ho s jeho v té době medializovanými postoji.
Z takového srovnání vypadne, že v příštích volbách by měl proti Zemanovi velkou šanci věrohodný kandidát, jež zastává silně protiputinovské a protiimigrantské postoje. Ale to není to, co si autor asi přeje, spíše by to připomínalo polskou realitu…
Dochází vůbec někomu, že ČR nemá osobnosti? To skutečně chceme do vrcholných funkcí volit nuly?Dneska nikdo pořádně neví, kdo jsou předsedové obou komor parlamentu, o některých ministrech nemluvě. Žabomyší válka pražské kavárny je pouze ztráta 5 let, možná i 10 let. V televizi vystupují zkrachovalci a říkají, jak se to má dělat, jen když jsou proti Zemanovi. V okamžiku, kdy se na hrad dostane nula, končí postavení prezidentů, bude přehlídkou nul. A to bude krásné. A pokud nedáme před nulu jiné číslo, bude nula stále jen nulou.
Mojmír Pazdera
90.léta byla plná překvapivě silných osobností respektovaných a známých ve světě – Havel, Dienstbier, Gruša, Medek, Schwarzenberg, Žantovský, Dobrovský, Šedivý, určitě jsem na mnohé zapomněl, většinou vyšlých z disentu, ale tihle lidé uměli jazyky, měli rozhled a přehled o světovém dění, když jeli ven neudělali ostudu, ale získávali respekt a pozice ve světě pro malé, ale sympatické Česko.
Dokázali jsme se jich už všech zbavit a nyní máme neviditelné, nezapamatovatelné představitele, s nimiž se v té demokratické části světa nikdo moc nebaví, neví o nich a svět nezajímají pokud zrovna nekradou propisky nebo nevrávorají nad korunovačními klenoty, pak se dostanou na Youtube. Neumí ani cizí jazyky kromě Zemanovy strašlivé pusyangličtiny.
Ani šéf české vlády, ani šéf parlamentu, ani šéf horní komory parlamentu se ve světě kromě Slovenska bez tlumočníka nedomluví. Snad s výjimkou školní ruštinou v Rusku. Jejich názory však už ve světě nikoho nezajímají, jsou totiž určovány pouze technologii moci. Nuly. S oblibou navazují družbu s různými středoasijskými autokratickými režimy a tvrdí, že to je známka naší nezávislosti.
Mottu Pravda a láska jsme se vysmáli jako třídnímu nepříteli, volíme klidně bývalé estébáky a skoro všechno z reputace kterou jsme po 1989 ve světě měli jsme už demokraticky prodrbali. Zbývá vystoupit z EU a NATO.
A jak je to možné?
Každý národ má takovou vládu jakou si zaslouží, ale že by to s námi opravdu bylo až tak moc špatné? Příští volba prezidenta to asi už rozhodne definitivně.
Odhoďte zdrženlivost a napište rovnou, svými spoluobčany pohrdám – je mi Vás Petýsku líto!
Pane Dušane, nějak jste zapomněl uvést jediný argument dokazující, že pan Petys nemá pravdu.
Víte potiž je v tom že ty Vaše “ silné osobností respektované a známé“.. svůj vliv naprosto prožvanily a promrhaly. Kdybych se třeba zeptal, jak využily svůj vliv i třeba proti jen rozbití společné republiky? Jak se angažovali v jednoznačném požadavku na potrestání komunistických zločinců? Jak proti rozsáhlému rozkrádání státního majetku v době privatizace. Jak i dejme tomu tehdy napomohly k dohodnutí vyrovnání s církvemi? Jak k našemu smíření se sudetskými Němci (hovořím skutečně o smíření, nikoliv o nadávání svým bližním do xenofobů) Nic, nula, zero.
Každý si jel na své retro vlně obdivovaného disentu a víc jako osobnost neřešil..
Takého prezidenta chcete ???
Andrej Kiska CV : JEHO PRÍBEH na IT
„Ako manažér a podnikateľ som pracoval viac ako 15 rokov. Od nuly, na zelenej lúke som vybudoval firmy vo viacerých štátoch a vytvoril pracovné príležitosti pre tisíce ľudí. Najúspešnejšie zo spoločností, Triangel a Quatro, som založil v roku 1996. Svoje finančné služby poskytli počas svojej histórie viac ako 1 miliónu ľudí a na slovenskom trhu sa stali najúspešnejšími splátkovými spoločnosťami.“
V 1990 emigroval do USA, kde pracoval na stavbách a benzínovej pumpe. Neskôr založil spoločnosti Tatracredit, Triangel a Quatro. V roku 2005 svoje podiely v týchto spoločnostiach odpredal VÚB banke.
Veľmi „povrchne“ preskočil vo svojom CV od r.1990 do 2005. Na stavbách a na pumpe v USA zarobil „NULU“, ktorú použil na založenie TATRAKREDITU, TRIANGLU, QATRA ???
Aké sú argumenty, aby post prezidenta zastával Andrej Kiska? Aké sú jeho politické skúsenosti, kontakty, prehľad? Naozaj meriame veľkosť človeka veľkosťou jeho majetku, nech si ho už zarobil akokoľvek? Naozaj Vám stačí antipatia voči Milošovi Zemanovi a akási ješitná pomsta ublížiť mu v jeho politickej kariére? Naozaj sa necháme vydierať primitívnymi sloganmi, že kto nevolí, volí Zemana?
Reklamné agentúry prostredníctvom manipulácie a agresívneho marketingu skúšajú urobiť prezidenta z neznámeho, nevýrazného podnikateľa z malého mesta. Marketingové praktiky manipuláciou vytvárajú víťaza prezidentských volieb, ktorý by v normálnej (nech už si pod tým slovom predstavujete čokoľvek) spoločnosti nemal žiadnu šancu.
„…verím ľuďom, že vedia veľmi jasne vycítiť, či je kandidát skutočný alebo ide len o pozlátku. Pravdaže, dobrý obal pomáha predať akýkoľvek produkt, ale sami sme sa mohli už v minulosti presvedčiť, že keď sa voličom ponúkal len prázdny marketing bez osobností, buď to nešlo vôbec, alebo len na krátky čas. Úsudok voličov by som preto rozhodne nepodceňoval,“ povedal Procházka v októbri 2013.Snáď mal pravdu.
Kiska :
„Do týchto volieb som vstúpil s tým, že chcem obnoviť dôveru v prezidentský úrad a ak sa podarí, tak aj v štát ako celok. V situácii, keď sa mnohí akoby zmierili, že voľby v našich končinách vyhráva špinavá, podlá a podpásová kampaň.Takéto praktiky môžu zastaviť len ľudia. Tak, že ich vo voľbách odmietnu. Nešiel som do toho, aby sme deň po voľbách opäť sedeli smutní a hovorili, že slušnosť prehrala. Mojim cieľom je poraziť „protikandidáta“ a ukázať, že občanom na krajine záleží. Ukázať, že krajinu môže viesť a reprezentovať človek, ktorý sa neznižuje k urážaniu súperov a strašeniu vykonštruovanými nezmyslami.“
Vážený Pán Kiska:
KECY, KECY, KECY… Jediné pravdivé tvrdenie je: „… poraziť protikandidáta…“. Reálne právomoci prezidentovi „neumožňujú viesť krajinu“ a čo sa týka „reprezentácie krajiny“, tiež nemáte žiadne väčšie prednosti oproti Zemanovi. O „slušnosti kampane“ tu vôbec nejde, veď Vy ju vediete (mimo zákon) už dva roky za peniaze, ktoré Ste „zarobili“ na drobných nemajetných ľuďoch, lebo tí majetní si (pračky, chladničky. šporáky…) nekupovali „na splátky“. Vaša údajná charita je len „zásterkou“ na Váš spôsob „bohatnutia“.
Ak už teda pán Kiska chcete otvárať otázku uznania “nezávislosti” Kosova, mali by Ste to podmieňovať 1. ODSTRÁNENÍM NAJVÄČŠEJ VOJENSKEJ ZÁKLADNE USA A NÁVRATOM VEĽKEJ VÄČŠINY VYHNANÝCH SRBOV A RÓMOV. Pán Kiska by mal uprednostniť ľudské práva pred otázkou statusu! Mal by teda povedať, že o otázke statusu Kosova bude uvažovať až potom, čo sa podarí realizovať právo na bezpečný návrat väčšiny vyhnaných Srbov a Rómov. V opačnom prípade pán Kiska etnickú čistku voči Srbom a Rómom vlastne podporuje! Pán Kiska by si mal tiež uvedomiť, že súčasný postoj vlády SR je určovaný aj postojom parlamentu. Keďže SR je parlamentnou republikou, má názor parlamentu pre vládu zásadný význam. Národná rada SR schválila už 28. marca 2007 Vyhlásenie o budúcom štatúte srbskej provincie Kosovo, ktoré podporili nielen poslanci Smeru-SD, ale aj poslanci opozičných strán:http://www.nrsr.sk/…/NRSR/Doc/v_ku-kosovu309-20070328.rtf . Za vyhlásenie vtedy hlasovala obrovská väčšina parlamentu, 123 poslancov, teda počet, ktorý výrazne prevyšuje kvórum potrebné na zmenu ústavy.
Slovenská Republika neuznáva ani “nezávislé” Kosovo, ani “nezávislé” Južné Osetsko či Abcházsko a ani proruské referendum na Kryme.
Žiaľ, krajiny, ktoré uznali “nezávislosť” Kosova nemajú oprávnenie kritizovať iných za jednostranné separatistické akcie a Rusko im to dalo vedieť aj pri súčasnej diskusii o Kryme. Naopak, Slovensko napriek očividnému nátlaku niektorých veľmocí konalo doteraz čestne a principiálne a to je čosi, čo mi stojí za to, aby som prišiel hlasovať. Je nesmierne cynické, že za protisrbské a protirómske hrôzy z rokov 1999 – 2008 západné mocnosti odmenili Albáncov v Kosove uznaním ich “nezávislosti”, hoci svoje bombardovanie Juhoslávie v roku 1999 odôvodňovali ideou “multietnického Kosova” a snahou o zastavenie etnických čistiek.
Z údajov UNHCR, ako aj viacerých mimovládnych organizácií, vyplýva, že z Kosova pod údermi Albáncov zutekalo okolo štvrť milióna ne – Albáncov, prevažne Srbi, ale aj viac ako 30 000 Rómov.
https://www.youtube.com/watch?v=_RnqfnJ0ams