Hlavním vchodem do Lán. Jak se prezident Zeman opět sbližuje s nejtvrdším jádrem antiislamistů
Schůzka prezidenta Miloše Zemana s poslancem německého Bundestagu Petrem Bystroněm a exporadcem Donalda Trumpa Stephenem Bannonem v Lánech vzbudila zaslouženou pozornost. Méně už se ví, že spolu s nimi se do letního prezidentského sídla dostali i zástupci nejtvrdšího jádra českých odpůrců islámu z okolí Martina Konvičky, od kterých se přitom Hrad před časem distancoval.
Stephen Bannon objíždí evropské populisty s nabídkou spolupráce a Petra Bystroně z antiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) si zřejmě vybral jako českého emisara.
Jejich schůzka se Zemanem neměla žádný oficiální výstup, a média se tak o setkání dozvěděla až zpětně z Twitteru prezidentova mluvčího. Minimálně jedno „médium“ ale na místě bylo.
Jediné veřejně dostupné videozáběry z okamžiků kolem přijetí Bannona a Bystroně zevnitř lánského zámku se objevily na protiislámském webu Nová buržoazie, sestříhané byly do zhruba tříminutové reportáže.
Novou buržoazii vede Tomáš Měšťan, kameraman, který v tomto videu vystupuje i jako reportér. Měšťan dlouhodobě sympatizuje s někdejšími lídry Bloku proti islámu Martinem Konvičkou a Petrem Hamplem, a jak ukazují fotografie na jeho Facebooku, stále pro ně stále natáčí videa či předvolební spoty.
Petr Bystroň mu po lánské schůzce poskytl na letišti v Praze rozhovor. V závěrečném standupu videa pak Měšťan vystupuje s logem „Politically incorrect news“, německé protiislámské webové stránky s několika pobočkami v zahraničí, včetně Česka.
V rozhovoru Bystroň za stěžejní téma setkání Zemana s Bannonem označil boj proti islamizaci Evropy a islámským teroristům.
Antiislamisté do Lán hlavním vchodem?
K Nové buržoazii se podle jejího webu vedle Petra Bystroně hlásí kromě zmiňovaných Martina Konvičky a Petra Hampla také prokremelský aktivista Žarko Jovanovič. Všichni jsou na webu zapsáni jako členové redakce.
Jak vyplývá z Měšťanova facebookového profilu i ze zmiňované reportáže, on sám během Bannonovy návštěvy působil coby jeho mediální doprovod a byl i přímo v Lánech. Ve videu například zmiňuje, že schůzka Bannona se Zemanem trvala zhruba dvě hodiny.
HlídacíPes.org požádal Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka o vysvětlení. Na otázku, jaká média přímo v Lánech akci pokrývala, a to včetně médií mimo hlavní proud či tzv. alternativních, Ovčáček odpověděl, že žádná.
Po konkrétním dotazu na přítomnost reportéra z antiislámského webu mluvčí trval na tom, že žádní reportéři na místě nebyli.
„U setkání pana prezidenta s panem Bannonem – ani na jeho úvod – žádní novináři nebyli. Snímky jsme pořizovali výhradně my – viz Twitter a Facebook. Pan Měšťan byl součástí doprovodu delegace, který nám byl nahlášen,“ řekl Ovčáček.
Měšťan přímo u setkání opravdu nebyl, sám dal na Facebook fotku z předsálí, kterou datoval do doby bezprostředně po skončení schůzky.
Mluvčí Hradu každopádně potvrdil, že antiislámský aktivista se bez problémů může dostat do letního sídla prezidenta České republiky jako součást zahraniční delegace.
Na dotaz, jestli takovou situaci nepovažuje za problém, mluvčí Ovčáček odepsal: „Na kádrování máme Vás a podobné. Je to takové hezky bolševické.“
Prezident se přitom (právě Ovčáčkovými ústy) už předloni od Konvičky distancoval poté, co Konvičkovi lidé předstírali útok teroristické organizace Islámský stát v Praze na Staroměstském náměstí. Ještě o rok dříve ale Zeman s Konvičkou stáli spolu na pódiu na Albertově při připomínce Listopadu 1989.
Bavorský přítel
Kdo Tomáše Měšťana jako člena doprovodu při Bannonově lánské návštěvě nahlásil, mluvčí Ovčáček neřekl. Lze se ale domnívat, že šlo o tým Petra Bystroně, se kterým se Měšťan zná.
Zmiňovaný aktivista Žarko Jovanovič má na svém facebookovém profilu společnou fotografii s Petrem Bystroněm, pořízenou zřejmě na na celostátním sjezdu AfD v Augsburgu letos v červnu. Kromě nich je na fotografii právě i autor reportáže o Bannonovi v Lánech Tomáš Měšťan.
I on sám má na svém profilu fotografie a video s Petrem Bystroněm, pořízené jak dříve v Německu, tak při Bannonově nedávné návštěvě Prahy. Na ruzyňském letišti se Měšťan také vyfotil přímo se Stephenem Bannonem.
„Jediná strana bez nacistů“
Petra Bystroně si Bannon, někdejší poradce amerického prezidenta Trumpa, podle všeho vybral jako otevírače dveří v Česku coby nové perspektivní destinaci pro šíření populistických myšlenek.
I když se v souvislosti s AfD v Česku nejčastěji používá označení „antiimigrační“ či „euroskeptická“ strana, jak HlídacíPes.org popsal, má také prokazatelně blízko ke krajní pravici.
Jen pár dní před návštěvou v prezidentově sídle na zámku v Lánech byl Bystroň v americkém St. Louis, kde dostal cenu od Nadace Phyllis Schlaflyové blízké Donaldu Trumpovi (loni ocenění obdržel právě Stephen Bannon).
Bystroň tam před plným sálem tvrdil, že jeho AfD jako jediná parlamentní strana v Německu nikdy neměla uvnitř svých struktur bývalé členy nacistické strany NSDAP, zatímco ostatní strany ano.
Americkému publiku už ale nevysvětloval, že partaj založená skoro 70 let po válce (v roce 2013) ty skutečně původní nacisty zkrátka mezi členy mít ani nemůže.
Bannon právě teď objíždí Evropu a získává podporu pro své hnutí The Movement, v němž chce sjednotit pravicově populisty a přivést je k úspěchu už ve volbách do Evropského parlamentu příští rok na jaře.
Veřejně už oznámil, že do řad hnutí získal aktuální hvězdu evropského populismu, italského ministra vnitra a vicepremiéra Mattea Salviniho.
Odolá Okamura?
V Česku měl Bannon se svými námluvami zatím jen omezený úspěch. Na jaře se s ním v Budapešti sešel exprezident Václav Klaus, který Bannona podpořil (Klaus také dlouhodobě veřejně podporuje Alternativu pro Německo).
Na zdrženlivou reakci naopak americký emisar trumpismu narazil u zdánlivě logického spojence – Tomia Okamury a jeho hnutí SPD.
Ten se nechal pro Aktuálně.cz slyšet, že nevidí do pozadí Bannonova hnutí a jeho financování, a proto vyčká, až s čím Bannon přijde v rovině politických cílů.
LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT
TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!
Mezitím se ale k Bannonovu hnutí otevřeně přidal zmiňovaný italský lídr populistů Salvini, který je pro Okamuru velkým vzorem. Původní NE z úst šéfa SPD směrem k Bannonovi tak zdaleka nemusí být definitivní. A Bannon se svým emisarem pro Česko to rozhodně nepřestanou zkoušet.
„Určitě Stephen Bannon nebyl naposledy v České republice. Myslím si, že je zde velké pole působnosti i pro politiky, kteří jsou ještě aktivní v politice. Ta nabídka té pomoci a toho vybudování evropského hnutí, to je nabídka pro politiky, kteří jsou momentálně ještě v parlamentu, kteří jsou vůdci těch stran. Nechte se překvapit, s kým se setkáme zase příště,“ řekl Bystroň v rozhovoru pro zmiňovaný antiislámský web Nová buržoazie.
Společní přátelé z Rakouska
Jednotná vůči Bannonovým snahám ostatně není ani Bystroňova AfD. Spolupředseda strany Alexander Gauland v létě možnou spolupráci s Bannonem de facto odmítl s tím, že mají odlišné zájmy. Zástupce bavorské buňky Alternativy pro Německo Petr Bystroň to ale očividně vidí jinak a slouží jako Bannonův emisar pro Česko.
Zeman sice ještě nedávno při návštěvě Německa AfD žádnou otevřenou podporu nevyslovil, byť řekl, že jsou mu sympatické její protiimigrační postoje. Stranu ale kritizoval za postoj k Benešovým dekretům. Emigrant z někdejšího Československa Bystroň se ale Zemanovi očividně jeví jako přijatelný zprostředkovatel.
Jedním z důvodů může být vzájemná blízkost jak Zemana, tak Bystroně k rakouské straně Svobodných. Ta má rovněž blízko ke krajní pravici a od loňska je součástí rakouské vlády.
Bystroň se ještě coby někdejší předseda bavorské větve AfD zasazoval o užší spolupráci mezi AfD a Svobodnými (Rakousko s Bavorskem sousedí) a Zeman zase uprostřed rakouské volební kampaně přijal v září 2016 na Hradě tehdejšího kandidáta na prezidenta za Svobodné Norberta Hofera a veřejně ho podpořil.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Dík za scenzurování mé odpovědi na Nemec napsal. HP je opravdu žurnalistika ve veřejném zájmu a nezávislá? Nebo závislá na mínění cenzora? Prosím o odpověď, abych věděl zda mám články i nadále sledovat a případně komentovat včetně jiných komentářů, či se nemám raději obtěžovat.
Děkuji předem za „případnou“ odpověď, ovšem netrvám na ni, neboť žádná odpověď, také odpověď.
Dobrý den, články samozřejmě komentovat můžete, pokud se v komentáři držíte věci a nejsou to jen invektivy vůči ostatním diskutujícím. Takové příspěvky skutečně administrátor dál nepouští – není to ale „cenzura“, jak píšete, ale snaha udržet diskusi ve věcné rovině.
Dobrý den! Doufám, že nechcete popřít, že ta „cenzura“, kterou někteří adminové provádí ( já vím, uvedli jste v minulosti, že takový admin v HP není), záleží na subjektivním pocitu toho admina, který se té role v tom okamžiku ujal? Máte snad nějaký univerzální filtr slov, vět a pod. pro všechny náhodné administrátory, aby bylo dosaženo objektivity bez (lidské) zaujatosti a bez deformace osobním přesvědčením a viděním světa? Jestli ano, tak by jej chtělo užívat. Objektivita (zřejmá) je předností každého jedince, myslím, že signalizuje úroveň přirozeného intelektu. Doufám, že jsem nikoho neurazil, pokud cítí újmu, tak se omlouvám!
Dobrý den, máte-li výhrady k článku faktografického nebo gramatického charakteru, klidně do diskusí pište. Máte-li nový a věcný pohled na téma, pište. Chcete-li si něco „vyřizovat“ s redakcí, můžete klidně využít i naši emailovou adresu. Ale od jiných serverů se HP liší třeba i v tom, že délka vlákna diskuse nepřesahuje délku článku samotného. Rádi bychom, aby to tak i zůstalo – je to pro vás přijatelné? díky
Být antiislamista je totéž jako být antinacista!!!! Žádný normální, myslící a svobodu a demokracii milující člověk nemůže podporovat islám. Islám je koncentrované zlo a jeho ideologie do sebe vstřebala ty nejodpornější myšlenky, které kdy lidi napadli od mnohoženství, otroctví, podřadné postavení žen, podřadné postavení vyznavačů jiné víry, džihád – tedy šíření víry (ideologie) všemi prostředky, podpora obrovské porodnosti (Země není nafukovací), segregaci mužů a žen, výchova dětí k fanatismu atd… Jsem rád, že alespoň náš prezident chápe, jaká zrůdnost je islám…
Mám na antiislamismus stejný názor. Jediné co Vám lze vytknout, je že jste opomněl v seznamu odporností, které jsou neměně zakotveny v islámu, uvést pedofilii – Prorokova poslední žena, kterou, dle vlastních slov sexuálně využíval, byla stará „celých“ 9 let. Bůh mu to schvaloval a Boží vůli a slovo co Bůh Prorokovi vnukl (Korán) nemůže člověk měnit, byl by to důvod k exemplárnímu potrestání za života a věčnému zavržení po smrti.
A prezidenta Zemana,kterého za mnohé odsuzuji, tentokrát, pro jeho antiislamismus, chválím.