Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: Kees Metselaar, Profimedia.cz
,

Hlavní zpravodajské téma byla příprava dostavby Dukovan. Roste agresivita Číny, píše BIS

Hlavní témata pro tuzemskou zpravodajskou komunitu byly snahy cizích aktérů ovlivnit přípravu výstavby nového reaktoru v  Dukovanech, kybernetické útoky a šíření dezinformací ve snaze „oslabit demokratické základy právního státu“. Ve své čerstvě vydané výroční zprávě za rok 2020 to popisuje Bezpečnostní informační služba.

BIS se věnovala i doplňování informací o útoku na areál muničních skladů ve Vrběticích, za kterým podle šetření bezpečnostních složek stály zpravodajské služby Ruska. Podle BIS šlo jednoznačně o útok cizího státu.

I v covidu si cestu najdeme

I vloni, ještě před výrazným snížením ruského diplomatického zastoupení na ambasádě v Praze – právě v souvislosti s výbuchy ve Vrběticích – BIS sledovala aktivity ruských tajných služeb v Česku. I když anticovidová opatření omezily i možnosti ruské diplomacie a zpravodajských služeb a znemožnily jinak běžné kontakty v politice, akademické sféře a byznysu, našly se podle BIS alternativní možnosti: „O to více se zvyšoval ruský zájem o  kontakty na české proruské a  protisystémové entity a snaha o  maximální využití omezených příležitostí pro budování kontaktů v  regionech v  rámci vojensko-memoračních akcí.“

V  segmentu vlivových operací se pak čínský zájem a  aktivita soustřeďovaly jednak na přenesení viny za pandemii nemoci covid-19 na západní země a také na narušení česko-tchajwanských politických a  ekonomických vztahů.

Nadále platí, že ruská strana se snaží získat přístup k českým státním příslušníkům, ale také užívá ČR jako destinaci, ve které se pokouší budovat kontakty s dalšími cizinci.

„Rusko rovněž pokračovalo v  aktivitách směřujících k  poškozování ČR s  využitím kybernetických nástrojů. V  oblasti ruských vlivových aktivit zůstalo i v loňském roce prioritou prosazování ruských zájmů prezentovaných sice jako zájem český, nicméně skutečné české zájmy poškozujících.“popisuje BIS. „V  globálním kontextu průběžně sílil paradox ruských vlivových operací, kdy narativ směrem k ruskému publiku hlásal, že Rusko je obklopeno nepřáteli, zatímco narativ určený k  českému (resp. globálnímu) publiku zdůrazňoval, že Rusko je naše spása,“ upozorňuje dále.

Pokračovaly rovněž snahy ruských společností obejít mezinárodní embargo a nakupovat zde zejména pro vojenské účely výrobky a zboží podléhající sankcím.

Ve vztahu k Dukovanům BIS konstatuje, že „největší hrozbu pro projekt představovala potenciální účast subjektů, u  kterých existovalo odůvodněné riziko, že budou zneužívat své postavení k  prosazování vlastních zájmů nebo zájmů třetí strany na úkor zájmů českých“.

BIS zaznamenal i pokusy o ovlivňování přípravy projektu a rozhodování o klíčových parametrech tendru: „BIS v  této souvislosti zaznamenala např. snahu získávat interní informace z  prostředí české státní správy a  subjektů zapojených do přípravy projektu. Zároveň pokračovaly aktivity, které měly za cíl ovlivnit mediální prostor a rovněž osoby s  klíčovým vlivem na rozhodování. Nejednalo se o  cestu běžného lobbingu, ale naopak byla evidentní snaha zakrýt původ informací objevujících se v  médiích, k  čemuž byly využívány zdánlivě nezávislé osoby.“

Významným tématem uplynulého roku, ale i současnosti a budoucnosti je podle kontrarozvědky bezpečnost kyberprostoru a „stále asertivnější chování Číny, které se projevuje i na území ČR“.

Vůle a zájem čínských služeb

Čína podle kontrarozvědky představuje rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu. Jak BIS upozorňuje, otázka, kdo je či není čínský zpravodajský důstojník v Česku je podružná. Podle čínského zákona o  národním zpravodajství je totiž každý čínský občan „potenciální vykonavatel vůle a zájmů čínských zpravodajských služeb“. Dle platné čínské legislativy musí každá organizace i občan povinnost Čínu „podporovat, napomáhat a podílet se na národní zpravodajské činnosti“. „Spolupráce s  čínskými silovými složkami je tak pro čínské subjekty i  jednotlivce ze zákona povinná a  odmítnutí součinnosti s sebou nese vážné důsledky,“ upozorňuje BIS.

Čínští špióni v Česku ale nejčastěji působí pod diplomatickým a  novinářským krytím. „Nejintenzivnější byla čínská zpravodajská činnost v  oblastech politické a  vědeckotechnické rozvědky. Z  pohledu možných ekonomických škod a  ztráty know-how jsou nicméně nejrizikovější čínské zpravodajské zájmy a aktivity v rámci českých akademických institucí, vůči kterým čínské zpravodajské služby intenzivně budují nejen informační, ale také vlivové přístupy,“ píše BIS.

V  segmentu vlivových operací se pak čínský zájem a  aktivita soustřeďovaly jednak na přenesení viny za pandemii nemoci covid-19 na západní země a také na narušení česko-tchajwanských politických a  ekonomických vztahů.

„Součástí vlivového působení bylo i  to, že čínští zpravodajci, diplomaté a  členové stranických organizací hledali v ČR způsoby, jak ovlivňovat veřejné mínění, šířit čínskou propagandu a budovat pozitivní obraz Číny prostřednictvím otevřeného i skrytého ovlivňování mediálního obsahu v  ČR,“ konstatuje ve své výroční zprávě za rok 2020 BIS.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

27 komentářů

 1. vastar napsal:

  Hlavně nepropadat panice, že nebude čím svítit a topit……..a když přece dojde na to že nebudeme svítit a topit, tak za to ponese vinu především PUTIN… kdo jiný….protože nám jednak utáhne kohoutek plynovodu…….a pak atomové elektrárny v ČSSR postavili komunisté ze SSSR a ČSSR a dodnes mají v Moskvě u firmy Rosatom kompletní projektovou dokumentaci Dukovan a vědí o každém šroubku v Dukovanech…ale to není bezpečnostní riziko…že….. bezpečnostní riziko by bylo kdyby provedli Rosatom dostavbu Dukovan..že

  • Pepa Novotný napsal:

   Vy tomu určitě rozumíte, že ? Buď jste vystudoval politologii, nebo jste pracovník bezpečnostních služeb a nebo obojí, že ?

   Jelikož patřím do skupiny lidí, kteří zajišťují dodávky technologií prakticky do všech koutů světa, přece jen mám větší přehled, co je bezpečnostní riziko pro naši republiku a co ne. Výstavby JE jsou projekty na zakázku. Nikde neskladují náhradní díly. Při odstávkách JE se nechávají náhradní díly vyrábět u nás nebo ve Světě.
   Pokud se čeká na jakýkoliv díl nebo upgrade, trvalo to z Ruska tak dlouho, že by byly Dukovany několikrát odstaveny. Mimo geopolitického hlediska je problém, že právě Rosatom neumí zajistit servis – zjistěte si např., jaké zpoždění má výstavba JE v Maďarsku. Pomalu vyplývá na povrch, že jim technologicky ujel vlak a nikdo (dokonce ani Čína) nemá zájem z pochopitelných důvodů jim dodat klíčové řídící jednotky pro ovládání JE a ostatní dodávky, které v RF neumí.

   Na mafiánské vydírání, zda někomu dodám plyn nebo ropu je čím dál více států více a více alergické a tak se intenzivně přechází na alternativní zdroje. Velké investice jsou do vývoje malých a i mobilních jaderných reaktorů, které budou odolné i proti balckoutu. HDP Ruska je mimo nerostné bohatství jen 15 %. HDP 85 % je těžba nerostného bohatství, které ovládá pár desítek lidí napojení na vedení státu. Drtivá většina lidí v Rusku mají tak mizernou životní úroveň, že se nám tady v Česku ani o tom nezdá.

   Důkaz je jednoduchý. Naši ruští obchodní partneři odešli do USA, Švýcarska nebo do Holandska. Střední třída ve velkém odlévá kapitál a stěhují rodiny pryč. Nevidím v Evropě, že by zde byly autosalony pro Evropě na ruská auta jako mají např. Jihokorejci, kteří začali v devadesátých letech. Nevidím, že se ve světě chodilo na ruské filmy. Nevidím, že by se někde používal celosvětově software, nevidím, že by létala celosvětové ruská dopravní letadla, nejsou vidět ani žádné digitální a jiné moderní technologie .. a takhle rozvojová země se cítí na to, být světovým leaderem…

   • Radomír napsal:

    Jste ideologický, kádrujete vastara bezmála jako operativec a zkoušíte se vydávat sám za nejlepšího odborníka a přitom popíráte nesporný fakt, že dodávky plynu, ropy, jaderného paliva dostává ČR, přestože vláda a parlament jednají hodně protirusky, velmi spolehlivě. To, že jsme odkázáni na dodávky náhradních dílů ze zahraničí, je také proto, že v uplynulých desetiletích jsme si zničili vlastní jaderné strojírenství atd. Pokud jde o výstavbu nových jaderných bloků, ve své argumentaci zpožděním v Maďarsku jste opomněl, že Westinghouse má problémy řádově větší. O tom, že dostavba jiným dodavatelem než Rosatomem bude možná daleko později a dvakrát až třikrát dráže, nemluvě. Jak by měly souviset automobily a jejich výroba nebo filmová tvorba, která se přednostně dováží jen z některých zemí, s výstavbou jaderných elektráren, jste opomněl také říci.

    • Pavel napsal:

     Nedívej se do zrcadla, když píšeš komentáře kádrující ideologu. Každý pak hned ví co jsi zač. Předřečník uvádí konkrétní fakta, která puťkovým podržtaškám nejdou pod nos, to je celé. Jestli někdo ignoruje nějaký fakt, tak leda ty. ČR se nechová „protirusky“. Naopak, russácko se chová protičesky, protievropsky a protizápadně. ČR a západ pouze reagují. Tvoje vlhké dojmy na o „mnohem větším zpoždění“ jiných dodavatelů než rosatom sis vybájil na základě ČEHO?

     • A. S. Pergill napsal:

      Je mi líto, NATO se chová od přelomu 80. a 90. let proti Rusku agresívně (např. přijímání bývalých satelitů SSSR do NATO a snaha přijímat ještě další, bezprostředně sousedící s Ruskem) a v rozporu se sliby, které obdržel ještě Gorbačov.
      Že Rusko na tyto hrozby reaguje, je vcelku logické. Např. „akce Krym“ byla reakcí na snahu umístit do tamních bývalých sovětských základen vojska NATO, vyzbrojená mj. jadernými zbraněmi.
      Bohužel, na naší straně není nikdo osobnostních kvalit Chruščova, který dokázal něco podobného v opačném gardu (umístění sovětských raket s jadernými hlavicemi na Kubu) elegantně odpískat (byť byl zřejmě právě pro tohle klikou sovětských jestřábů posléze sesazen).

     • Pavel napsal:

      Pergile, pohádky začínají „bylo nebylo“ nebo za „sedmero horami“, nikoli „je mi líto“. Takhle se ti vysmějí i tvoje vnoučata, tedy pokud ses na nějaké zmohl, když ti veškerý čas zabere russovětská propaganda. Pro info, jediný slib, který gorbačov obržel, byl ten, že na území NDR po odsunu sovětských okupantů nebudou umístěny jednotky USA, GB nebo Francie. Což BYLO splněno a stále JE plněno. Nic jiného slíbeno gorbačovi nebylo a ani nemohlo být slíbeno, protože o zahraničně politické orientaci si rozhodují jednotlivě svobodné země a nikoli nějaký zrachovalý russovět. RUsácko na nic nereaguje. Rusácko si hraje na vojáčky, protože je to jediný recept, který zná jak řešit své katastrofické problémy. Že jej po čase bude muset západ zase tahat z bryndy totálního rozkladu je evidentní.

     • josef napsal:

      … ale okupační vojsko USA a kol. stále v Německu zůstává a konalo odsud různé „mírotvorné“ akce např.humanitární bombardování Iráku, Afghanistánu a i Srbska a Černé Hory. Přitom od r.1945 by v Německu mělo plnit zejména obranu demokracie a proto mu Německo za toto „budování“státu platí…

     • A. S. Pergill napsal:

      Pochopitelně toho bylo slíbeno podstatně víc a Gorbačov prostě neletěl. Je otázka, zda by pomohlo, kdyby si to nechal dát písemně, patrně by to soudruzi i tak zapřeli.

      Před pár lety jsem v jednom „alternativním“ magazínu četl článek jakéhosi bývalého sovětského generála, nebo snad maršála, který brečel jak vysloužilá sexuální pracovnice, že je nyní celé území Ruska v dosahu raket středního doletu s jadernými hlavicemi, zatímco za SSSR tomu tak nebylo. Asi chlapci nedocvaklo, že obyvatelé bývalých satelitů, i některých bývalých republik SSSR, z toho budou mít spíš prasečí radost, protože v tom doletu byli po celou dobu existence SSSR.

     • Pavel napsal:

      Tuhle pohádku jsi už jednou vykládal, pergille a i děti se ti vysmály. Realitou je, že jediné „sliby“ se týkaly bývalého ndr, a ty byly do puntíku vyplněny. A co máš proti veskrze humanitárnímu zastaven srbského, talibanského a saddámova vraždění, josef.

 2. Zdenál napsal:

  Každé malé dítě ví, že celý rok 2019 lidé z Česka posílali dopisy a petice na čínské vyslanectví, ať nám to čínské svinstvo sem do Evropy neposílají. Už koncem roku umíraly ve Wu chanu tisíce lidí denně, jak poukazovala čínská opozice. Jenže v komunistické zemi se jen lže. A naši soudruzi jim klidně budou i věřit jejich oficiální statistku úmrtí, 4874 osob. A ještě uspořádejme olympiádu, něco jako povinný závod Míru okolo Černobylu. Hnus.

 3. Ivan napsal:

  Pavel Novotný ze sebe dělá odborníka na vývoz technologií do celého světa. Je to takový odborník „všechno zná, všude byl“ a jeho hlavní odbornost je psát nenávistné příspěvky očerňující Rusko.
  Dukovany je elektrárna provozovaná už několik desetiletí bez vážných problémů. Temelín se musel z politických důvodů stavět jako mix ruské technologie a technologie Westinghouse. Důsledkem bylo zbytečné prodražení a prodloužení výstavby. Westinghouse nedokázalo vyrobit nepraskající palivové články, takže články dodává Rusko a to bez jakýchkoliv zpoždění. Stejně tak dodává všechno co je pro provoz požadováno taky bez zpoždění. Většinu komponent elektrárny bylo dříve možné vyrobit v ČSSR zatím co nyní už většinu věcí vyrobit neumíme. Byla programově zničena celá odvětví průmyslu, takže rozvojovou zemí se stala Česká republika,. Už neumíme stavět rafinerie a porážet v konkursech západní firmy, neumíme udělat reaktorovou nádobu JE, neumíme desítky dalších technologií dříve vyvážených do celého světa.

  V Maďarsku zpožďuje výstavbu cíleně EU, která odmítá vydat povolení a požaduje další a další nesmyslné požadavky. ROSATOM ovšem staví elektráren dost a na zakázce z ČR závislý není, Westinghouse ale stále stojí na pokraji bankrotu.
  A co se týče Číny, tak to je škoda mluvit. Za posledních 30 let udělala Čína neskutečný pokrok. Např. podle Číňanů z Šanghaje je ČR chudičká země s technologickým zpožděním vůči Číně asi 30 let. Angloamerickému pojetí demokracie a vedení společnosti se Číňané smějí, až se za břicho popadají. Jsme pro ně malé hloupé děti které ještě nepochopily nesmyslnost představy, že jsou si lidé rovni.

  Pokud se zajímáte o to, které filmy mají nejvíce diváků, tak i ten nejhorší propadák natočený v indickém „bolywoodu“ má více diváků než největší trhák z Hollywoodu. Na světě není jen EU a USA a všichni diváci se nestojí o potoky krve v amerických krvácích. Takže na jaké filmy se ve světě chodí nemáte ani páru.

  Kde jste, proboha, přišel na to, že 85% ruského HDP je tvořeno vývozem surovin? Asi jste si nevšiml, že už několik let vyváží Rusko např. víc obilí než USA. Zkuste se českých zemědělců zeptat, které kombajny jsou nejlepší. A co teprve zbraně. Taky asi nevíte, že v Moskvě už je víc mrakodrapů než na Manhatanu.

  Holt, protiruská propaganda asi vynáší.

  • Pavel napsal:

   Tvoje fantasmagorie jsou pro smích, nenávistný brouku pytlíku. Řídící systém od Westinghousu žádná zpoždění v Temelíně nezpůsobil. Na turbíny (se kterými například byly problémy) američani ani nesáhli. Jaderné energetice rozumíš jako koza petrželi. Jinak bys alespoň tušil, že problémy s netěsnostmi nebo deformacemi palivových článků je v jaderné energetice běžná záležitost, kterou prožívají akorát rusáčtí hysterici, když k nim dojde u rusácké konkurence. Když začalo docházet k obdobnému problému s palivem v Temelíně tentokrát od rusáckého tvelu, tak místní lidoví rusáci mlčeli jako zařezaní. Pro info, ČEZ přešel na palivo od Tvelu místo od Westinghousu jen kvůli úporné snaze rusáků znovu obsadit ztracené pozice a podbízet se cenou. Takže šlo čistě o kšeft.
   Prozatím se tedy všichni smějí akorát tvé hysterii. „Obilí“ to je tedy opravdu produkt s vysokou přidanou hodnotou, pytlíku.

   • A. S. Pergill napsal:

    Westinghouse má obecně problémy po celém světě. Opakovaně byl v červených číslech. Rozhodně je na jeho práci menší spoleh než na práci Rosatomu.

    A pokud se týká té legislativy (viz kousek níž):
    1. Dukovany a částečně i Temelín nejsou podle EU legislativy a přitom jedou spolehlivě desítky let. Možná právě proto 🙂 Ostatně to samé platí i pro většinu francouzských jaderných elektráren, stavěných za EHS a nikoli EU.
    2. Lze mít za to, že EU legislativa v této oblasti je záměrně nesmyslná, vnitřně rozporná, umožňující vícerý a protichůdný výklad (atd.) jen proto, aby zabránila výstavbě jaderných elektráren. Nikoli aby chránila bezpečnost občanů.

    • Pavel napsal:

     Tvoje fantasmagorie na co je či není spoleh jsou opět pro smích. Westinghouse má jediný problém, a to levný plyn, který v USA vytlačuje jiné zdroje. Pro info, fantasmagorile, ČEZ v současnoti Temelíně používá palivo ve směsi, tedy část od tvelu část od westinghousu. CO je či nebylo před podle EU legislativy před vstupem do EU je irelevantní, stejně tak irelevantní je to, jaká je ta legislativa. (Pro info, finská legislativa je přísnější než to co vyžaduje EU) To co relevantní JE, je to, že nové bloky už podle aktuálně platné ČESKÉ legislativy budou MUSET být, a to rusáci evidentně schopni splnit nejsou, jak vidíme na příkladu Finska a Maďarska.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pokud je mi známo, tak Westinghouse už několik let nedokázal postavit a uvést do provozu jedinou JE. Podrobnosti by se daly najít ve článcích pana Wagnera na Ekolistu, na osel.cz, nebo Neviditelném Psovi. Výroba paliva je v podstatě takové příštipkaření.

      Levný plyn ve skutečnosti tak velký konkurent JE není, protože jeho použití je, vzhledem k velmi rychlému nástupu těchto zdrojů, vykrývání špiček spotřeby energie a nesmyslných výkyvů sítě, zaviněných Občasnými Zdroji Energie. Spíš může naopak s JE velice dobře koexistovat.

     • Pavel napsal:

      Jistě, článků z minulých let s podrobnostmi od Wagnera jak mimo jiné westinghouse v číně staví plnou parou najdeš plno. Další nesmysly na téma jaderné palivo a plyn (který se v USA vzhledem k jeho dostupnosti samozřejmě používá na základní zatížení) přidávej až si přečteš celé vlákno, abys věděl o čem je vlastně řeč, příštipkáři.

  • Pavel napsal:

   Pro info, za rusáckým zpožděním ve Finsku a Maďarsku stojí jen a pouze totální neschopnost rusáků dodržovat finskou a maďarskou legislativu a předložit včas kompletní dokumentaci.

   • Radomír napsal:

    Termín „rusácký“, který používáte, Pavle, zvažte, není od Vás pěkný, nápadně totiž připomíná antisemity používaný termín „židácký“ a někdo by vás mohl považovat za člověka šířícího nacionální nenávist.

    • josef napsal:

     ..tak to je zbytečné. Pan „dopisovatel“ Pavel se s tím už narodil, že vše co z (nyní) Ruska je špatné je už od prehistorie, ale USA jsou morální profil na „A de luxe“… Ten věří, že i ty zbraně HN se v Iráku nalezly, ačkoli celý svět ví, že to tehdy byla kardinální lež ( a možná kvůli té světové „superlži“ zemřel i nedávno i Colin Powell, který to vypustil světa jako první demagog a pak začala válka- pochopitelně obranná…).

     • Pavel napsal:

      Tak, tak, fakta ti nejdou pod čumák, „superlháři“. VIz https://thepoliticalinsider.com/bombshell-new-york-times-reports-wmds-found-iraq/.

     • A. S. Pergill napsal:

      Josefe,
      Saddám prokazatelně tyhle zbraně měl, protože je použil opakovaně ve válce s Íránem a použil je i proti vlastnímu civilnímu obyvatelstvu v Irácké části Kurdistánu. Navíc se nakonec (po jeho smrti) nějaká munice (snad s yperitem) opravdu v jakýchsi pouštních skladech našla (ty záběry tehdy prošly i ČT). Je otázka, zda by po cca dvacetiletém ležení v písku byla použitelná, ale existovala.

      Jeho problém spočíval v tom, že nebyl ochoten hodnověrným způsobem prokázat, že tu munici buď spotřeboval, nebo zlikvidoval. A nebyl ochoten ani pustit inspektory do „presidentských paláců“, což jsou objekty zvící našeho Pražského hradu, případně zámku ve Valticích (oblíbeným výrokem valtického kastelána bylo, že „to, čemu někteří kolegové říkají zámek, se mě vejde na jedno z nádvoří“). Čili objektů, kam by se vešlo dost chemické munice na celosvětovou apokalypsu, a nebyla by tam nijak namačkaná.

      A virus neštovic v množství postačujícím k vyvolání celoevropské epidemie (např. vypuštěním ve všech hlavních městech současně) se dá vyrobit v zařízení o velikosti +- standardního autobusu MHD. A hledej, šmudlo (jak praví klasik).

     • josef napsal:

      pro Pergil 27.11.
      v době kdy uvádíte to použití v Halabže na „Kurdy“, tak byla zároveň primárně válka s Iránem a tam v Iráku za USA působil jako poradce samotného Saddáma nedávno zesnulý Donald Rumsfeld – čili bylo to za „spolupůsobení USA“ tam … A jinak tam tehdy byli mezinárodní inspektoři, které ale pak Bush (a kol.) vyhnal.. A nic podstatného se nenašlo a důvod války byl vylhaný, to přiznal i Blair..

     • A. S. Pergill napsal:

      Josefe,
      Blairovi bych nevěřil, ať říká co chce, je to prostě politik.
      Důležité je, že se tam nakonec jakási munice našla, byť po Saddámově skonu. Kdyby ji byl podhodil inspektorům, zůstal by nejspíš u moci.
      A druhá věc je to, co jsem napsal: V zemi větší než ČR, s naprostou většinou území pustou (takže nehrozí nějací náhodní svědci) se něco, co se vejde +- do zařízení velikosti autobusu MHD (nebo několika pickupů) schová velice snadno a při troše inteligence i před družicemi. A zvlášť když existuje větší počet „nedotknutelných“ objektů, kam se inspekce nepustí.
      My taky nevíme, co všechno sověti dělali v objektech, v nichž byli „dočasně“ umístěni. Rozhodně tam ale dělali věci, které byly v rozporu jak s mezinárodními úmluvami, tak i závazky ČSSR. To už se více-méně ví.

    • Pavel napsal:

     Teď jsi to russákům nanadal radomíre. To si za rámeček, s tou jejich antisemitskou „nacionální nenávistí“ nedají. VIz https://www.armadninoviny.cz/rusky-pravoslavny-extremismus-a-neonacismus.html

  • Pepa Novotný napsal:

   Pane Ivane. Jmenuji se Josef čili Pepa Novotný a na rozdíl do Vás se připojím do diskuze pod celým svým jménem. Přijde mi to z Vaší strany celkem nefér. Bohužel jste se prozradil, že nemáte prakticky vůbec žádný přehled. Také by mě zajímalo, jak jste přišel k názoru, že protiruská propaganda vynáší. Pokud to bylo cílené na můj příspěvek, musím Vás zklamat. Nepotřebuji, aby mě někdo platil za nějakou propagandu a nikomu bych ani já sám absolutně za prosazování nějakých názorů neplatil. Jde jen o to vyjádřit slušně nějaký názor a ten není upřen ani Vám.

   Velmi mě ale pobavil názor o nejlepších ruských kombajnech. Buď si ještě pamatujete školení za komunistů VUML, anebo jste malý člověk, který je naprosto mimo mísu. Dovede si vůbec představit jaký je rozdíl právě v této technice ? Jaké západní autonomní systémy jsou dnes používány v zemědělství a jak ve skutečnosti vypadá zemědělství v Rusku ? Mám nafoceno centrum Moskvy a i jsem navštívil venkov. Mám srovnání fotek farmy z Rakouska a farmy nedaleko Jaroslavli. Na první pohled to vypadá na rozdíl 50ti let. A srovnání, kdo má více mrakodrapů – jestli na Manhattanu nebo v Moskvě, kde jich je několik nedostavěných a opuštěných, mi přijde celkem dost naivní.

   Já vycházím ze svých osobních zkušeností, jelikož právě v Moskvě jsem několik let žil. Dokonce i s rodinou, abych nemusel často lítat sem a tam. Mám z té doby i několik pevných přátelství, jelikož pokud potkáte v této zemi přátele, je to na celý život. Já jsem kritizoval jejich zřízení, které jde bohužel do pekel a dříve nebo později v této zemi dojde ke katarzi. Jen mám obavu, aby se z toho nestal širší konflikt, který např. eskalují nyní s Ukrajinou.

   Přiznám se, že nemám přehled, jaké filmy točí v Indii. V mém příspěvku jsem uvedl, že se ve světě nechodí na ruské filmy a na tom trvám. V Moskvě chodí občané většinou na americké firmy, kde jsem si s rodinou párkrát vystál frontu a dost mě několikrát pobavilo, když v multiplexu měly obrovskou reklamu na nějaký ruskokazašský film a na ten nešel vůbec nikdo. A to se stalo vícekrát. Jsem přesvědčen o tom, že pokud byste v Rusku nebo v  Číně nějakou dobu žil, naši zemi by jste měl neskutečně rád. Přinejmenším tak, jako já … 🙂

   • A. S. Pergill napsal:

    S těmi filmy je to tak, že buďto jsou to prvoplánové shity, na které se dá jít tak maximálně jednou, nebo jsou to vysoce umělecké filmy, kterým naprostá většina diváků neporozumí.

 4. Pepa Novotný napsal:

  Přiznám se, že nemám moc čas číst články na netu a už ne moc reagovat na názory v diskuzi. Zaujalo mě však slovní spojení Čína a Dukovany. Od nějakého diskutéra jsem byl označen za kádrováka či ideologa. Nevím co to je, ale neuráží mě to… Spíš mě fascinuje, jak nějací čeští občané se zastávají Činy či Ruska a kdo je jen trochu znalý a byl např. pracovně ve světě, hned lze poznat, že v těchto zemích nikdy takový diskutér nebyl ani jako turista. A ani jako turista nelze poznat, jak se v těchto zemích skutečně žije většině lidem. Jak několik miliard asijských lidí má prachmizernou existenci.

  V polovině devadesátek jsme založili firmu s úvěrem a zárukou na dům po rodičích. Dnes vyvážíme technologie (i strojírenské) a spec. měřící přístroje do celého světa. Díky internetu nás léta kontaktují firmy se žádostí o nabídku a vždy se jím snažíme vyhovět. Vzpomínám si, když jsme začali obchodovat a spolupracovat na vývoji s Německem, Francií či Velkou Británií. Až na nějaké drobné neshody v reklamacích nebyl nikdy žádný problém. Vše bylo vždy řádně zaplaceno a vše běží do současnosti bez jakýchkoliv excesů. Zadání výrobní dokumentace, nabídka, objednávka, logistika. Návštěva v ČR nebo u nich. Posledních 20 let dodáváme bez problémů do severní i jižní Ameriky, do Kanady, Austrálie, Afriky či Saudům.

  V roce 2001 jsme reagovali na poptávku z RF. Po roce pak odběratelé přestali platit. Zajímavé je, že všichni najednou. Později jsme se dozvěděli, že to bylo na něčí příkaz. Ani se s tím netajili. Pokud chcete spolupracovat s Ruskem, připravte se na toto: kamkoliv vlezete na úřad, platíte výpalné. Zastaví vás policie, platíte výpalné. Když s námi byl Rus, platil méně. Když ukážete pas, platíte jednou tolik. Naprosto na drzo a otevřeně se legalizují ukradené dražší vozy z Evropy. V Rusku neexistují jakékoliv kontrolní orgány. Stát kontroluje sám sebe. Při jakékoliv nespravedlnosti (policie, soudy, jakékoliv úřady) vyhraje ten, kdo zaplatí víc. Zaplatíte i za to, aby jste se dozvěděli, kdo zaplatil víc. Místo, aby se korupce nějakým způsobem eliminovala, naopak se utahují šrouby a celý jejich systém se zhroutí dříve či později do sebe. Proto taková hysterie s covidem, Ukrajinou či Běloruskem.

  Pokud chcete dodávat do Číny, a to byl zájem z jejich strany, musíte mít čínského zástupce. Dva roky nás zástupce přemlouval, abychom naši výrobu převezli do Číny. Na to jsme nikdy nepřistoupili a tak z rozhodnutí čínského politbyra nám přidělili jiného. Uvědomělého soudruha, kterému jsme platili pak o to větší „výpalné“. Původní „společník“ je do této doby nezvěstný. Nevíme, co s ním je a asi se to nikdy nedozvíme. Když jsme se rozhodli, že veškerou činnost v Číně ukončíme a objednali jsme kontejner pro odvoz vzorkovny a vybavení, přijela policie a z vymyšleného důvodu nás zatkla. Poprvé jsem se skutečně bál o život. O veškeré vybavení jsme přišli a byli jsme rádi, že jsme se nakonec také nadobro neztratili. V Čechách jsme museli změnit weby a systémy, jelikož nás pak dva roky „hekovali“ jen jak jim to šlo.

  Proto prosím, všechny rozumné lidi, vezměte rozum do hrsti. Protože jestli tohle přijde k nám, tak potěš koště ….

Přidávání komentářů není povoleno