Hlásí se kandidáti na prezidenta. No a co?
Miloš Zeman odlétá do Číny, nicméně asi nelze počítat s tím, že by si jej tam čínští přátelé nechali. Po návratu by měl mít Zeman před sebou ještě 2 roky a 182 dní (měřeno k 6. září, kdy z Číny přilétá). Přesto se pořád veřejný prostor zapleveluje debatou o tom, kdo po něm.
Zeman má před sebou nejen dva půl roku, ale dost možná ještě druhé funkční období. Se stylem, jakým hraje na nízké pudy, ovládá umění populismu, s ruským kapitálem v zádech a luxusním přístupem do médií, by to neměl být problém. Pokud zdraví dovolí.
Ať tam visí Rychetský
Sám Zeman se podle svých slov na druhé funkční období zatím „cítí fit“. Při návštěvě ZŠ Curieových v Praze 1 přesto žákům sdělil, že když ne on, měl by nad katedrou v budoucnu „viset“ nynější ústavní soudce Pavel Rychetský.
Média to bez odstupu papouškují, nechybí ani anketa „přáli byste si za prezidenta XY…?“. Podobně lákavé jsou vlastně všechny titulky, kde se kdekdo hlásí k tomu, že „prezidenta by asi bral“, či kde někdo o někom řekne, že by to „mohl být prezident“.
Namátkou Zdeněk Škromach, Jaroslav Kubera, Martin Stropnický, Petr Kolář, Šimon Pánek, Tomáš Halík…
Z čeho pramení Zemanův povzdech, že je škoda, že se „zatím žádný zájemce nepřihlásil“, je tedy poněkud záhada.
Sám Zeman mimochodem úmysl kandidovat v přímé volbě na prezidenta ohlásil až necelý rok před volbou.
Dva půl roku před tím ještě řada lidí věřila v to, že dožije životem spokojeného důchodce z Vysočiny.
První jako poslední
Jako první svou kandidaturu na prezidenta ohlásil už v září 2011 Přemysl Sobotka – a nakonec jako kandidát ODS dostal v prvním kole 2,46 % hlasů…
O tom, jak se nevyplácí přepálit začátek (a znát své limity), by mohl napsat novou vzpomínkovou knihu druhdy horký favorit Jan Fischer.
Je zkrátka úplně jedno, kdo se dnes o kandidaturu hlásí a kdo o kom jako o možném prezidentovi mluví. Důležité budou činy.
Správná odpověď na otázku, kdo bude příštím prezidentem, je dnes a po následující minimálně rok (pokud nenastane mimořádná událost) „…ále, třeba Bahňák.“ Nebo Tonda Blaník.
Follow @brestan
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Rusové drží Arménii v šachu. Země ale stojí za návštěvu
Petr Pithart: Ze slov může téct i krev. Raději spolu zkusme mluvit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Myslím, Roberte, že ten hlad po jménech příštích kandidátech je dán tím, že když budeme mít naději, že tam bude někdo „normální“, bude to rychleji utíkat. Pamatuješ si, jak pomalu utíkal druhý Klausův mandát? 🙁
To možná ano, ale jak je vidět právě na Zemanovi, věštit dva a půl roku předem je zbytečné a u některých jmen bych řekl i kontraproduktivní.
Souhlasím – MZ nevyhrál ani tak díky své kampani, ale kvůli chybám ostatních. Zatím se zdá, že jsou bývalí i potenciální kandidáti připraveni ty chyby opakovat – 🙁
Vzpomínám, Zeman v diskuzi LHAL, bohužel tím i bodoval. Neseděl mi z posledních kandidátů ani jeden, voleb se nezúčastnil. Zeman si za lhaním stojí!!
I lháře je možné porazit. Ale nesměly by se přitom dělat chyby, které jsem popsal níže.
Těžko srovnávat s tou první přímou volbou prezidenta ty případné další. Ono totiž nejen že vůbec nebylo jasné sotva pár měsíců předtím jestli ta přímá volba bude (ten zákon je až z července 2012), ale dokonce sotva pár dní před volbou hrozilo nebezpečí že celé volby Ustavní soud zruší. /každý si asi pamatuje na podivné počty na MV).
Tudíž, skutečně u předčasně ohlášených kandidátů hrozilo nejen přepálení, ale naopak i to že ty vydané prostředky výjdou nazmar když se volby zruší či posunou.
Čili k tomu snad (doufejme) nedojde a každý kandidát si bude moct předem načasovat svou kampan podle svých potřeb.
MZ nevyhrál volby něčí chybou ale lží. To za prvé. Žádní potencionální kandidáti ještě neexistují, proto nemohou opakovat nějaké chyby. Ale existuje jistota, že každý nový prezident bude lepší, protože ho budou volit zase mladší ročníky.
Zemana bylo možné porazit, ale…
– Fischer, Fischerová a Franz do toho vůbec neměli chodit.
– Dienstbier měl zamířit k liberálnímu a zelenému levému středu, a nikoli se snažit natlačit vlevo od Zemana. Měl se vymezovat proti Klausovi (což Zeman nemohl), a nikoli primárně proti vládě.
– Schwarzenberg si neměl nechat vnutit téma přes šedesát let starých událostí a měl prosadit diskusi o oposmlouvě a o Klausově prezidenství.
Potenciálními kandidáty jsou ti, o kterých píše pan Břešťan. Mladší ročníky nepomůžou, je třeba, aby se slušní lidé (tj. ti, co nejsou komplici Klause) dohodli na jednom, pokud možno středovém kandidátovi.
A to bude, obávám se, velký problém. Ego je ego. Stačí se podívat na některé pražské senátní obvody a složení kandidátů…
Mimochodem Schwarzenberg se nenechal porazit skrze téma o šedesát let starých událostech. Ona to totiž nebyla žádná novinka, většina voličů věděla už dávno že podobné názory má.
Ale co ho porazilo, to byla jeho zcela pasivní účast v Nečasově katastrofické vládě. Po těch skoro třech letech už většina voličů pochopila (a dobře že tak) že místo distinguovaného šlechtice evropského formátu (jak se ještě před prezidentskou volbou pokoušeli jeho opinionmakeři tvrdit)jde jen o neustále dřímající Kalouskovu loutku
Bylo to jedno s druhým. Ve vládě se občas dokázal – hlavně v evropských otázkách – jasně vymezit vůči Klausovi a ODS. Kdyby nebyl v kampani pasivní, ale naopak v tom razantně pokračoval, měl by šanci.
Za sebe bych slova „dobře že tak“ nepoužil, protože mi Klausův komplic vadí víc než Kalouskova loutka.
Především si musíme přiznat, že Zeman vyhrál zaslouženě. Řečník je vynikající, pohotový, navíc jeho protikandidáti ani nepočítali s bezohledností a cynismem s jakou on a jeho tým jsou schopni vést kampaň plnou lží a dezinformací. A to je zásadní chyba, to měli vědět, to bylo o Zemanovi dostatečně známo. Zeman měl profesionální tým, bohužel Schwarzenberg asi ne, neupozornili ho ani na to, čeho je Zeman schopen. V pravý čas dokonale využít a zneužít proti Schwarzenbergovi téma Sudety byl pak mistrovský tah, ačkoli se slušným lidem z něj dělá špatně, zvláště těm, kteří době vědí, že Schwarzebergův otec byl jeden z nejstatečnějších odpůrců nacistů. Zeman to sám ví, ale české prostředí je dodnes pod silným vlivem v podstatě neustále válečné propagandy o celém tématu Sudety a Němcích v českých zemích vůbec a navíc, lži svých politiků Češi tolerují, pokud jsou to „jejich“ politici. Tak si asi nic lepšího než Zemana nezasloužíme.
Zatím to vypadá, s ohledem na naprostou bezzubost a neviditelnost pravicové opozice, Fiala zmizíkuje ODS, tak pokud se Zeman neodrovná a neznemožní sám, na čemž usilovně pracuje, nebo pokud české prostředí nezačne klást na své politiky nároky běžné v Západní Evropě, například aby se neožírali a nelhali jak se jim to zrovna hodí, obávám se vyhraje Zeman asi znovu. A budeme napůl Rusko už definitivně.
Domnívala jsem se, že si pan Schwarzenberg prohrál volbu sám větou: „Margueritto, buďte trpělivá…“ atd., kterou nikde nedementoval. Samozřejmě, že k tomuto ještě vydatně přispěla ona neslavná televizní debata, v níž reagoval na Benešovy dekrety, jak reagoval.