Hitler na hrnku, Stalin na tričku. Suvenýry s masovými vrahy ve světě končí, Česko je toleruje
Když plzeňský hejtman Josef Bernard minulý týden na Václavském náměstí rozbíjel hrnky s podobiznami nacistických vůdců, nebyl to za poslední roky zdaleka první protest proti kontroverzní produkci nakladatelství Naše vojsko. Na rozdíl od podobných případů v zahraničí ale zatím všechny podobné snahy vyzněly v Česku naprázdno.
Proti suvenýrům s kontroverzním potiskem už podalo trestní oznámení několik občanských aktivistů. Policie ale kauzu uzavřela s tím, že výroba ani prodej předmětů s podobiznou Adolfa Hitlera nebo Stalina nejsou v Česku protiprávní, protože jejich jediným cílem je ekonomický zisk. Policejní mluvčí Jan Daněk vloni v prohlášení do médií napsal:
„V českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů, či osob.“
Prodej suvenýrů s Adolfem Hitlerem, Reinhardem Heydrichem, Adolfem Eichmannem či J.V. Stalinem tak vydavateli Emerichu Drtinovi dál nese zisk. Z nálepky morálně diskutabilního chování či případné pošramocené pověsti si zjevně nic moc nedělá.
#StopAdidas
V zahraničí podobné kauzy rezonovaly ve společnosti mnohem silněji, jak ukazuje například přešlap společnosti Adidas.
Facebookovou stránku firmy v minulosti zaplavilo přes šest tisíc komentářů, které měly společné heslo: #StopAdidas. Tisíce lidí firmu ostře kritizovaly za prodej triček a sportovního vybavení s potiskem státních symbolů bývalého Sovětského svazu.
Jako první na novou řadu Adidasu reagovalo v roce 2018 Strategické komunikační centrum litevské armády, které na svůj Twitter umístilo komentář: „Je nám zle z této imperiální nostalgie, kterou stále někdo vytahuje. U firmy slavné jako Adidas je to překvapující.“
Kampaň #StopAdidas
Litevský poslanec Evropského parlamentu Artis Pabriks pak reagoval prohlášením: „Adidas se připravuje na fotbal v Rusku tak, že vyrobí řadu se sovětskými symboly. Udělali by to samé se symboly nacismu?“
Občanští aktivisté v Litvě a na Ukrajině následně vytvořili několik koláží, kde srovnávali nacistický a sovětský režim, včetně počtu obětí.
„Na Ukrajině si Sověty vyvolaný hladomor vyžádal čtyři milióny životů během dvou let. 600 tisíc lidí Sovětský svaz deportoval z pobaltských států na Sibiř. To je vzhledem k malému počtu místních obyvatel stejné, jako by například z Velké Británie muselo najednou odejít pět miliónů lidí. Celosvětově se počet obětí komunismu odhaduje na 100 miliónů. Takže firmy, které propagují komunistické symboly, jako by tancovaly na jejich hrobech,” popsal pro HlídacíPes.org jeden z organizátorů kampaně #StopAdidas Giedrius Sakalauskas.
Společenský tlak nakonec firmu Adidas přesvědčil, aby sportovní řadu se sovětskými symboly po dvou měsících stáhla z prodeje. O pár týdnů později nicméně s podobnou řadou výrobků přišel také americký řetězec Walmart.
#PročNeSvastika?
Trika s nápisem SSSR a obrázkem překříženého srpu a kladiva nabízel Walmart v kategorii „hustý trika“ za necelých 13 dolarů.
Tlak na firmu, aby trika vyřadila z prodeje, přišel opět z Pobaltí. Kampaň #PročNeSvastika? rozjeli podobně jako v případě Adidasu místní „elfové“. Občanští aktivisté, kteří bojují proti tzv. trollům na sociálních sítích a současně se zabývají ověřováním dezinformačních kampaní a lživých zpráv především ze strany Ruska.
Ačkoliv Walmart nakonec prodej triček se sovětskými symboly stáhl ze svých online nabídek, výrobky se nadále daly sehnat přes prodejní portál Amazon.
Lithuania’s Ambassador’s in the US @RolandasKr open letter to @Walmart: Horrific crimes were committed under the Soviet symbols of a sickle-and-hammer. We trust on Walmart to withdraw the T-shirts and other products with USSR symbols. pic.twitter.com/6cQeUHKE1f
— LT MFA StratCom | #StandWithUkraine (@LT_MFA_Stratcom) September 6, 2018
Ten navzdory výtkám s prodejem nepřestal, protože podle něj nijak neporušuje vnitřní pravidla firmy. V listopadu 2018 sepsalo 27 poslanců Evropského parlamentu výzvu majiteli firmy Amazon Jeffu Bezosovi, aby prodej oblečení se symboly sovětské éry zastavil.
Uváděli v ní, že sovětský režim si v samotném SSSR vyžádal přes 60 miliónů životů a dalších 10 miliónů lidí trpělo v pracovních táborech. „Krvavé skutky nelidského režimu se dotkly téměř každé rodiny v Sovětském svazu i jím okupovaných území. Tragické následky těchto činů jsou cítit dodnes,“ apelovali europoslanci na šéfa Amazonu. Zatím bez úspěchu. Oblečení se sovětskými symboly je nadále k dostání, jak na Amazonu, tak na portálu eBay.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
10 komentářů
S ohledem na každoroční litevský vzpomínkový pochod Waffen SS bych si z jejich kritiky moc nedělal – vadí jim tříska v oku druhého a vlastní trám přehlíží.
Pokud jde o „suvenýry“ s motivy např. nejslavnějšího rakouského malíře (pokojů) nebo nedostudovaného gruzínského popa, tak ty není problém zakoupit např. v Itálii – na zapalovačích, peněženkách, hrncích nebo zobrazené na vinětě nějakého místního patoku.
Tak v Litvě (příp. Lotyšsku a Estonsku) je přinejmenším zčásti trend, vzhledem k vývoji od roku 1940, nahlížet na tenhle úsek minulosti trochu jinak než třeba u nás. Ale zase kdyby se řeklo, že je v roce 1941 Němci (dočasně) osvobodili, tak by se proti tomu, zase vzhledem k okolnostem, ozvali Židé – víme, jak jsou ti na tuto otázku hákliví…
Jinak, nevím, jak to u toho Hitlera myslíte s tím „malířem (pokojů)“… Aspoň tedy vzhledem k tomu, že Hitler ještě před první světovou válkou maloval i obrazy. A pokud se nemýlím, ta jeho díla, třeba na dražbách, dosahují i vysokých cen. Ona jim tedy není přikládána vysoká umělecká hodnota, ale stačí právě už to, kdo je jejich autorem.
Zakázané ovoce půjde dobře na odbyt. Je to kontraproduktivní . O těch blbech co si to koupí si alespoň můžeme udělat úsudek. Stejně jako o těch ultralevičácích s Che Guevarou na triku .
Stejně tak i o jistém řečníkovi při odhalování sochy jistého gurua všech těchto pomatenců, nějakého Karla Marxe.
Je to pravda, v Itálii patří Musolini za Boha, v každém marketu nebo lahůdkách je veřejně vystaveno i za výlohou nespočet lahví vína Cianti s etiketou všech těchto světových hráčů na politickém poli, včetně těch „dobrých“ jako Churchil nebo Trumann a pod. Zcela veřejně a bez problémů, nikdo si nestěžuje, nikdo nepropadá šílenství, nikdo nepodává oznámení a nikdo nepráská. A Itálie je pokud si matně vzpomínám v EU? Nebo snad ne? Tak kde je problém? V blbých lidech! Jak Hitler, Stalin, Mussolini a spol., nezávisle na jejich činech byli historicky osobnostmi jako třeba Napoleon nebo nějaký Římský císař který se proslavil svoji krutostí, třeba Caligula. Prostě je ta šílenost výsledkem degenerace určitých skupin které kritizují plně všechno co kde vidí.
DIVÍM SE, ŽE SE NÁROD PODIVUJE nad hrníčky s portréty Hitlera a Stalina – NEJVĚTŠÍCH MASOVÝCH VRAHŮ 20 století.
Pokud nám v dnešní době skrytě vládnou Komunisti a SPD. Premiér Babiš starý STBák. Prezident Zeman bývalý Komunista, který veřejně lže, sprostě mluví, štve lidí proti sobě a veřejně obhajuje Komunistický režim Číny. Vrah Jiří Kajínek, který jezdí za pomoci určitých médií po zemi vyprávět o životě apod. O čem to svědčí?
Snad je to tím, že Národ je dnes materiálně utěšen a morální hodnoty, mírné většině unikájí.
Až na Ty občany, kterým to není jedno! Josef Bernard má můj obdiv, že se snaží svým demonstrativním projevem čelit úpadku společenské MORÁLKY. Mohl by to být začátek konce dnešní letargie?
Doporučení panu Emerichu Drtinovi vydavateli Naše vojsko. Né dovnitř, ale ven. Změňte symboliku z hrníčku na nočník a toaletní papír. Potom by to byl, správný důvod vaší obhajoby k čistému ekonomickému výdělku.
„Občanští aktivisté v Litvě a na Ukrajině následně vytvořili několik koláží, kde srovnávali nacistický a sovětský režim, včetně počtu obětí“. Jsou to ti potomci těchto : „Začátkem července 1941 byla už válka na Východě v plném proudu. Za postupujícími německými kolonami vyrazily zvláštní jednotky se zdánlivě prozaickým názvem Einsatzgruppen – operační oddíly. Byly zřízeny a řízeny Heinrichem Himmlerem a Reinhardem Heydrichem s jednoznačným úkolem – fyzická likvidace židovského obyvatelstva a dalších „nepohodlných živlů“ na okupovaném sovětském území. Oddíly složené z Němců se daly do své katanské práce, ale zanedlouho jejich velitelé zjistili, že pro likvidaci statisíců mužů, žen a dětí nemají dost sil. Proto začaly Einsatzgruppen verbovat i muže z řad místního obyvatelstva, kteří byli zařazováni do tzv. Schutzmannschaften. Početností vynikali Ukrajinci a Litevci. Motivy pro – bez nadsázky ďábelské řádění – měli různé – antisemitismus, frustrace sovětským režimem, snaha žít ve špatné době dobře, peníze, sadismus… Bok po boku svých „německých kamarádů“ z řad SS se tak neslavně zapsali do historie holokaustu ve východní Evropě“.
„Celosvětově se počet obětí komunismu odhaduje na 100 miliónů“. Co je všechno do tohoto odhadu zahrnuto a kdo ten odhad provedl?
Ptám se, přestože vím, že na odpověď budu čekat marně.
Jen k tomu poslednímu odstavci, že jsem nad tím už přemýšlel i níže, tak Vám odpověď nedám, ale je fakt, že především otázka, „co je všechno do tohoto odhadu zahrnuto“, je naprosto správná… Tady se háže s všelijakými čísly, ale to se netýká ani zdaleka jen komunismu, ale jakékoliv historické události… Třeba teď se připomínalo v Německu výročí bombardování Drážďan v únoru 1945 a všude se objevovalo číslo 25 tisíc obětí, ale taky se dříve uvádělo, že těch obětí bylo přes 100 tisíc…
Možná, že tohle může mj. souviset i s tím, že je tady taková háklivost proti zpochybňování holocaustu jako skutečné události… Že si Židé dávají záležet na důkazu toho, že se to skutečně stalo, v synagogách se čtou dlouhé seznamy zjištěných jmen konkrétních lidí, kteří se obětí toho holocaustu opravdu stali, apod.
SSSR mělo ve 30. letech asi 160 milionů lidí , když odečteme staré lidi , děti, mládež zbývá asi 110 milionů lidí , když odečteme ženy zbývá asi 50 miionů mužů v produktivním věku schopných vojenské služby , když od toho odečteme 60 milionů údajných obětí Stalina , kdo vlastně bojoval v Rudé armádě a porazil Hitlera ?
Zkuste do svých výpočtů zahrnout i fakt, že Stalinova krutovláda trvala třicet let…
No, přidal bych se k předřečníkovi, že to číslo se zdá opravdu poněkud fantastické… Resp. je třeba přemýšlet, kdo všechno se do toho počítá (určitě ne třeba lidé, kteří zemřeli v SSSR za Stalina úplně přirozenou smrtí, oběti nějakých nehod či neštěstí, které neměly s politickou realitou nic společného atd.). Jistě by to bylo na dlouhou analýzu, ale myslím si, že 60 milionů obětí, tak i kdybychom do toho započítali veškeré oběti ruské občanské války (padlé v bojích, oběti teroru, ale i třeba hladu nebo nemocí, které s tím byly spojené), a možná dokonce i veškeré sovětské oběti druhé a tzv. velké vlastenecké války, tak je to dost…
Ale to platí úplně obecně… Při jakémkoliv házení s podobnými čísly, myslím, že je třeba zachovávat určitý kritický odstup, nebo se pokusit o určitou analýzu, na základě dostupných údajů.
Např. soudě podle již zesnulého britského historika Alana Bullocka, resp. jednoho z dodatků jeho knihy „Hitler a Stalin. Paralelní životopisy“ (u nás vyšlo v roce 1995, s. 957-958), tak souhrnný počet obětí hladomorů v sovětském Rusku už od roku 1921, nucené kolektivizace, popravených během čistek nebo zemřelých v táborech Gulagu, by se dal odhadnout na cca 15-16 milionů…