Historik Šitler: Proč se nelze tolik divit dnešnímu stavu „bojovníků za svobodu“
POLEMIKA. „Lví podíl na myšlenkovém (ne)vývoji Českého svazu bojovníků za svobodu, má do značné míry hluboký nezájem tehdejší české společnosti o názory a potřeby obětí nacismu,“ píše historik a diplomat Jiří Šitler ve své reakci na text publicisty Adama Drdy: Uprchlíci, minulost, předseda Vodička a ruská cesta českého svazu bojovníků.
Adam Drda ve svém článku podle mého názoru opominul v historii Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) 90. léta, tj. éru předsedy Jakuba Čermína, který strávil v komunistických věznicích delší dobu než v koncentračním táboře.
Lidí s podobným osudem bylo tehdy ve svazu tehdy mnohem více, podle samotného Čermína až třetina členstva. V 90. letech také ČSBS přijal solidní stanovy, které vylučovaly členství příslušníků nebo vědomých spolupracovníků Státní bezpečnosti a dalších represivních orgánů v letech 1948 – 1989, ale i členů organizací, které vláda či parlament ČR prohlásily za extremistické.
Návaznost na komunistický Svaz protifašistických bojovníků není tedy tak přímočará, jak by se mohlo zdát.
Spolupracovník Reinharda Heydricha
Také Drdou zmiňovaný konflikt Oldřicha Stránského s vedením svazu má mnohem komplikovanější historii, začal již v době Čermínově a šlo spíše o kompetenční než ideový spor.
Pokud se vztahu k Německu týče, Stránský zastával zpočátku dokonce radikálnější postoje než vedení ČSBS; ty ovšem zmírnil poté, co se podařilo (i jeho zásluhou) prosadit tzv. sociální projekt pro oběti nacismu z Česko-německého fondu budoucnosti a odškodnění z německé nadace Připomínka, odpovědnost, budoucnost, a kdy se i mezi sudetoněmeckými organizacemi začal prosazovat smířlivější kurs.
ČSBS již tehdy chtěl kromě humanitních tradic a zásad Charty lidských práv posilovat „národní hrdost“ a „neměnnost poválečných opatření“.
Řekl bych ale, že tento požadavek nebyl právě od svazu sdružujícího oběti nacismu ničím, co by vybočovalo z demokratické diskuse, zvláště za situace, kdy např. v Sudetoněmecké radě zasedal Siegfried Zoglmann, přímý spolupracovník Reinharda Heydricha, ke kterému se hrdě a otevřeně hlásil, a který měl až do r. 1998 přístup do vysokých pater německé politiky.
Teprve po vstupu České republiky do EU r. 2004 nastolilo Sudetoněmecké krajanské sdružení smířlivý kurs, který již dříve ukázaly sudetoněmecké organizace Ackermann-Gemeinde a Seliger-Gemeinde.
Po roce 2001 jsem vývoj v ČSBS přestal zblízka sledovat, ale zdá se, že ve svém vnímání česko – německých vztahů vedení ustrnulo v období před Česko-německou deklarací, částečným odškodněním, proměnami uvnitř sudetoněmeckých organizací a vstupem České republiky do EU.
Lví podíl na myšlenkovém (ne)vývoji svazu má ale do značné míry hluboký nezájem tehdejší české společnosti o názory a potřeby obětí nacismu – ty byly pouhým objektem diskuse.
Co říká předseda
Zájem o jejich autentický hlas začal až po roce 2000, mimo jiné založením o. p. s. Post Bellum roku 2001 a záslužnými projekty typu Paměť národa.
V tu dobu se ale o ně ale přestala zajímat česká politická elita a vedení svazu se postupně začalo přimykat k těm, kteří o něj projevovali alespoň nějaký (byť účelový) zájem.
Ale i dnes se bohužel ČSBS musí (většinou za své, jen výjimečně ze státních dotací) starat o věci, které bychom měli pro oběti nacismu dělat my všichni a ne je přenechávat nevládní organizaci – jde např. o dobrovolníky, kteří přeživším poskytují poradenství, a v případě potřeby je odvážejí a doprovázejí k lékaři a do nemocnic.
Částečně přeživším pomáhají i jiné organizace (Živá paměť), ale stále žije kolem 1 500 židovských i nežidovských obětí nacistické perzekuce, nepočítaje v to jejich traumatizované potomky a až 15 – 20 000 někdejších nuceně nasazených.
Jiné instituce tedy nestačí všechny potřeby pokrýt, nebo se zaměřují (pochopitelně) například jen na oběti holocaustu (Federace židovských obcí) nebo jinou přesně definovanou skupinu obětí.
To řadu přeživších přirozeně ve svazu drží – pro devadesátiletého člověka je totiž takováto konkrétní pomoc často důležitější, než kde a co říká jejich předseda.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Myslím že „historik“ pan Šitler, je poplatný dnešnímu Havlovskému „cítění“ a nikoli skutečnostem vzniku 2.svět války a zrady Československa od tzv. západních demokracií. Pane „historiku“, děláte vše proto, abyste změnil historii krůček po krůčku a tomu se neříká historie ale propaganda. Gerontusinza
Pokud můj komentář čeká na schválení administrátorem, jak mě sdělujete, pak nejste hlídací psy ale slouhové, a zde nemám co dělat. Gerontusinza
Pokud máte problém s tím, že se zde všechny komentáře ručně schvalují, budete asi muset skutečně chodit diskutovat jinam.
Buďte ujištěn pane Břešťane,
Buďte ujištěn pane Břešťane, že propagandisté mě byli vždy zvláště z duše odporní. Víte proč, vy hlídací pejsku? Protože lžou, zamlčují nebo(i) fabulují. Proč ten Zeman má i měl vždy pravdu o stavu novinářů v Čechách? Vstupní údaje mizivé, ale schopnost tu nulu rozvíjet do nekonečna. Takže sbohem. Gerontusinza.
Sbohem.
Fuj. Omlouvám se za psi (psy),ale …….
zda se, ze take ingove musi napsat svuj rudopravni nazor 🙂 verim, ze ani nechape jestli to jsou psi nebo psy, spis by se mel zamyslet, kdyz s necim nesouhlasi jak to podat, aby mu bylo mene rozumeno. Opravdu skoda, ze si lide v Cechach mysli, ze titul pred jmenem (dukaz, ze jsem dele chodil do skoly) neco znamena. Staci si precist, co takovy mudrlant je schopen vyprodukovat hned napoprve…rad si vas ctu Roberte, doufam, ze se vam podari pokracovat.
pouze bych se chtel optat ve stejnem proudu informaci o bojovnicich ČSBS, jestli take existuji dnes v Cechach bojovnici proti KSC pripadne KSCM coz je v podstate to same, jestli je to uznavana spolecnost a jestli maji take financni podporu od ČR – statu?