Guvernér Singer: Koruna není podhodnocená, po exitu z intervencí může i oslabit

Napsal/a Robert Břešťan 21. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Čím více lidí uvěří, že koruna po exitu z intervencí posílí, tím spíše může oslabit, upozorňuje guvernér ČNB Miroslav Singer.

Analytici i zástupci firem ve své většině odhadují, že kurz koruny poté, co skončí kurzový závazek ČNB držet kurz nad hranicí 27 korun za euro, česká měna posílí. Podle guvernéra ČNB je ale může vývoj na trhu překvapit.

Eura třeba nebudou…

„Pokud všichni uvěří, že koruna posílí a začnou nakupovat koruny ve velkém, tak po exitu budou chtít realizovat zisk. Jenže na trhu proti tomu nebudou eura. Takže paradoxně čím víc lidí uvěří, že koruna po exitu musí posílit, tím pravděpodobnější je, že po exitu může oslabit,“ řekl Miroslav Singer v rozhovoru pro server HlídacíPes.org a pořad Řečí peněz Českého rozhlasu Plus.

Platí to i naopak. „Čím méně lidí tomu uvěří, tím logičtější je, že pak dojde k nějakému pomalému posilování. Na trhu zkrátka v tom okamžitém vyjádření rozhoduje nabídka a poptávka,“ doplňuje Singer.

Současný kurz koruny podle jeho slov není podhodnocený: „Jediné skutečně propracované odhady kurzu má Mezinárodní měnový fond a ten nás nezařazuje mezi podhodnocené měny.“

Euro za 25 – 26 korun?

Například Helena Horská, hlavní analytička Raiffeisenbank, ale odhaduje, že nebýt intervencí a kurzového závazku ČNB, koruna by přirozeně posilovala.

„Díky tomu, že čeká ekonomika roste výrazně rychleji než eurozóna, česká měna by byla určitě v blízkosti 26 korun, při krátkodobém posílení by se podívala někam mezi 25 – 26 korun,“ říká Helena Horská.

Takové odhady ale Singer odmítá. „Kdyby nebylo intervence, tak by bylo docela dobře možné, že by se česká ekonomika řítila tím relativně volným pádem dolů ještě rok dva. Země by byla v hluboké a silné deflaci spojené s poklesem investic a hospodářského výstupu. To není stav, kdy by měla měna posilovat,“ upozorňuje Singer.

V rozhovoru potvrdil platnost kurzového závazku ČNB do konce roku 2016. režim intervencí by mohl trvat i v roce 2017 pouze za předpokladu, že by se „v ekonomice eurozóny dělo něco dramaticky negativního“.

„Což by třeba vedlo k tomu, že by měnová politika ECB byla ještě uvolněnější. Ale myslím, že vývoj zatím zhruba odpovídá našim očekáváním,“ podotýká Singer, který v době exitu z intervencí již guvernérem ČNB nebude. Druhé funkční období mu končí v červnu 2016.


  • Co bude Miroslav Singer dělat po skončení mandátu?
  • Láká ho politika?
  • Může bankovní dohled pomoct v boji proti mezinárodnímu terorismu?
  • Při jakém kurzu zahajuje ČNB své intervence proti koruně?

Celý rozhovor s Miroslavem Singerem pro HlídacíPes.org pořad „Řečí peněz“ Českého rozhlasu Plus přineseme na těchto stránkách v neděli. Rozhlasový pořad s kratší verzí rozhovoru vysílá ČRo Plus v sobotu 21.11. 2015 ve 14:10.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)