Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Daniel Černovský / CNC / Profimedia,

Graficky: Čtvrt roku s koronavirem, rouškami a karanténou. Kdo je Prymula a kde je Zeman

Je to čtvrt roku od chvíle, kdy svět zaznamenal, že se „cosi děje“ v Číně, že se ve městě Wu-Chan začíná mezi lidmi šířit nový typ viru. Podle oficiálních údajů první pacient zemřel v Číně dne 9. ledna 2020. Dne 30. ledna 2020 pak Světová zdravotnická organizace vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Jak ukazují grafy níže, pozornost českých médií k tématu narůstala pozvolna.

Zlomem se z hlediska tuzemských médií ukazuje být polovina února, kdy se první ohnisko nákazy objevilo v italské Lombardii, v oblasti, kde byla i řada českých turistů.

Zatímco ještě do poloviny ledna pro česká média nebyl koronavirus zásadnějším tématem (archiv společnosti Newton Media zaznamenal k 13. lednu jen 76 zpráv), o měsíc později začal zájem o téma strmě růst.

Podobný trend kopírují i další klíčová slova. Ta, na nichž vývoj v čase ilustrujeme, jsme zvolili čtyři: respirátor, roušky, karanténa, koronavirus.

Jako bonus pak to, jak se v tuzemských médiích za poslední tři měsíce proměnil výskyt jmen (Roman) Prymula – coby zástupce „rostoucího segmentu“ v zájmu médií a Miloš (Zeman) – který z mediálního hledáčku v poslední době kvůli své dobrovolné izolaci ustoupil.

Důležitá poznámka: propad grafu ke dni 30. března je jen zdánlivý. Respektive – je způsoben pouze termínem zpracování grafu: vyjadřuje počet článků na počátku nového týdne, nikoli za celé období sedmi dnů.

Zdroj dat: Newton Media

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Petr Kaminsky napsal:

    To ukazuje novinare v neprilis priznivem svetle – zvysit ctenost/sledovanost publikovanim sokujicich informaci. Zajimalo by me, jaka by byla nalada ve spolecnosti, kdyby TV v podstate v primem prenosu 14 dni v kuse neukazovala vysledky zasedani vlady a chaotickeho Babise.

Přidávání komentářů není povoleno