Foto: Profimedia

Gentlemanská cenzura: pohodlná a nebezpečná. Lesk a bída národní bezpečnosti na internetu

Napsal/a Miroslav Crha 21. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Když Vojenské zpravodajství na jaře 2022 žádalo o vypnutí dezinformačních webů, mluvilo se o mimořádném opatření v mimořádné situaci. Stejně tak šlo o mimořádnou situaci, když ministerstvo vnitra během nouzového stavu v březnu 2020 žádalo o smazání pořadu Jaroslava Duška „Malá vizita“. Kdo ale dnes pamatuje, kdy stav nebyl mimořádný?

Podobné situace se zřejmě budou opakovat. Tak se na to připravme. Vypínat, nevypínat, nebo předstírat, že nevypínáme? Státní správa má v zásadě tři možnosti.

Nejjednodušší varianta je, že si prostě stát nechá zajít jakékoliv ‚cenzorské choutky‘ a přistoupí na to, že mimo stávajících nástrojů například trestního práva nebo ochrany dobré pověstí je proti online obsahu bezzubý. To je zcela legitimní politické rozhodnutí. Vypínání webů svět nespasí, v boji proti dezinformacím lze využít řady systémovějších opatření.

Na žádost tajných služeb

Druhá možnost je přijmout zákon, který jasně vymezí, jaký obsah je natolik nebezpečný, že přehlušuje zájem na zachování svobody projevu jako základního práva. Napsat takový zákon není vůbec lehké! Pokud na něm má být široká společenská shoda, bude nutné, aby cílil jen na úzce a precizně vymezený okruh obsahů a obsahoval dostatečné pojistky proti zneužití.

Bude to trochu nemotorný nástroj, který bude pro úřady pracné používat, protože každé blokování bude muset obstát nejen v očích veřejnosti, ale dost možná i soudu. Ve výsledku to nebude nástroj podobný svévolnému a nepřezkoumatelnému mazání příspěvků na Facebooku, ale spíše podobný zrušení Dělnické strany.

Nelze očekávat zázraky, ale v případech ohrožení národní bezpečnosti – jako třeba v USA při útoku na Kapitol v lednu 2021 – se to může hodit. A opět; jde o legitimní politické rozhodnutí. Je na zákonodárcích, aby posoudili, zda považují hrozby v informačním prostoru za natolik závažné, aby dávalo smysl investovat politický kapitál  – pravděpodobně pár nocí ve sněmovně ve spacáku – do přijímání tohoto zákona.

A pak je tady třetí možnost: potichu a potají, ať už žádostí či šikanou, postrkovat soukromé subjekty k mazání toho, co si úřady přejí. Rozeslat pár oficiálně vypadajících dopisů, které na první pohled vypadají jako úřední pokyn. Operátoři, správce domény a další poskytovatelé služeb se pravděpodobně leknou a prostě udělají to, co se po nich chce. Kdo by nevyhověl žádosti tajných služeb…

Dle vyjádření zástupců vládnoucí koalice mi přijde nejpravděpodobnější, že touto cestou se úřady do budoucna vydají. A před tím je na místě varovat.

Parodie na právní stát

Pro politiky i úředníky je jistě poslední popsaná možnost nejkomfortnější. Dosáhnou svých cílů, nemusí se otravovat se složitými kritérii a oficiálním procesem – a když se to náhodou provalí, mají na koho svalit vinu: „Vždyť to smazalo (například Ulož.to), ne ministerstvo.“ Zároveň je ale tento přístup parodií na demokratický právní stát.

Možná jsme trochu zpohodlnělí, co se týká demokratických principů. Vždyť máme vládu, která se hlásí ke slušnosti na prvním místě. Měřme ale všem stejnou měrou – dovedete si představit, jakou škodu na svobodě projevu a pluralitě médií by zmíněným přístupem k cenzuře mohl napáchat populistický nebo extremistický ministr?

Pokud bude zákon přijat, nejspíš vstoupí v účinnost nedlouho před sněmovními volbami. Kdo ví, jak bude vypadat vláda po nich? Vyhnout se zkostnatělým procesům, správnímu řízení i soudům může na první pohled vypadat atraktivně, ale staneme se státem, který místo záruk v podobě zákonů nabízí jen ujištění a ‚dobré slovo‘. A v takovém státě se spravedlnosti proti chybě ani zlovůli nedovoláme. Proti ‚neformální žádosti úřadu‘, která je (mrk, mrk) nezávazná, žádná žaloba neochrání.

A pak je tady ovšem otázka dezinformací. Záměrně jsem se zde tomuto pojmu dosud vyhýbal, protože je tak polarizující, že jakmile se o něm začne mluvit, každý slyší jen to, co chce.

Snaha o nuancovaný pohled si typicky jen vyslouží nálepky ze všech stran. Jsem přesvědčený, že pojem dezinformace do diskuze o „zákoně na vypínání webů“ nepatří. Je to komplikovaný, pro právo těžko uchopitelný pojem, který je navíc dramaticky širší, než dává u vypínání webů smysl.

Asi nikdo nechce zakládat úřad pro mazání retušovaných fotek na sociálních sítích – byť jde o lživý a záměrně manipulativní obsah, tedy obecně řečeno dezinformaci. Naopak diskuze o zákoně na vypínání webů nám umožňuje otevřít důležité téma toho, co je závažná hrozba, proti které musí zasahovat stát a co jsou prostě jenom bláboly, jaké tady byly vždycky a s nimiž se společnost musí naučit žít.

Hrozby pro národní bezpečnost

Návrh zákona na blokování webů ušel od své první verze dlouhou cestu. Původní znění z podzimu 2022 jsem kritizoval, protože domoci se spravedlnosti proti chybnému vypnutí webu by trvalo pravděpodobně okolo dvou let. V novém návrhu na to má soud týden.

Nezměnily se však jen procesní pojistky, ale celá identita návrhu. Nejde o nástroj proti neurčitým antisystémovým živlům, ale proti konkrétním, závažným a bezprostředním hrozbám pro národní bezpečnost (tj. například ohrožení svrchovanosti, nebo značnou měrou vnitřního pořádku). Jde o dramatický úkrok směrem ke kompromisnější variantě.

Pokud se principiálně neshodneme na tomto znění, tak asi na žádném. Ideální by samozřejmě bylo, aby takový zákon nebylo potřeba nikdy použít. Ale sázet si na to je loterie. Proto je otázka, kterou bychom si měli položit, jednoduchá: je stát ochotný vzdát se všech ambicí blokovat online hrozby? Jestli ne, ať přijme zákon.


Autor je právník a analytik Rekonstrukce státu

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)