Finanční analytický úřad vydal nový pokyn, jak na „Pepíky“. Jedním z nich je Andrej Babiš
ANALÝZA. Hned dvě zajímavé zprávy týkající se dvojjediné role premiéra a majitele Agrofertu Andreje Babiše se sešly v minulém týdnu. První říká, že si Babiš meziročně ve svém majetku – podle odhadů časopisu Forbes – polepšil o čtyři miliardy Kč a druhá to, že Senát schválil usnesení, že Babiš svůj problém se střetem zájmů stále nevyřešil. Zprávou, na niž se stále čeká, je to, jak státní zástupce rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Vše spolu souvisí.
Senátoři zopakovali to, co sice Babiš a Agrofert popírá, ze stavu věcí je to ale stále patrné: že předseda vlády je i „nadále ovládající osobou a beneficientem holdingu Agrofert a dalších obchodních korporací, které vložil v roce 2017 do svěřenských fondů“. Jde o závěry dočasné komise Senátu, která posuzovala audity EU týkající se právě Babiše a dotací pro holding Agrofert.
Horní komora parlamentu vyzvala Babiše a vládu, aby střet zájmů vyřešili. Nedělejme si iluze, že se to do konce tohoto volebního období stane. Na druhé straně, to, co se kolem Babiše a Agrofertu děje, bedlivě sledují i banky – a právě to je pro premiéra i holding mnohem zásadnější než názor převážně opozičních senátorů.
Banky ve střehu
Andrej Babiš je z podstaty věci takzvaný PEP, politicky exponovaná osoba, v bankovním slangu „Pepík“. Počátkem října vydal Finanční analytický úřad novou podobu opatření ve vztahu k politicky exponovaným lidem, respektive nový metodický pokyn určený bankám a dalším „povinným osobám“. Okruh „Pepíků“ v něm konkrétně vyjmenovává.
Patří sem například prezident a jeho kancléř, premiér, ministři, ale i velvyslanci, či členové bankovní rady ČNB a řada dalších. Detaily a celý metodický pokyn ZDE.
Definice pojmu PEP – politicky exponované osoby:
Fyzická osoba, která je nebo v minulosti byla ve významné veřejné funkci s celostátním nebo regionálním významem (tzv. vnitrostátní PEP), anebo fyzická osoba, která obdobnou funkci vykonává nebo vykonávala v jiném státě, v orgánu Evropské unie anebo v mezinárodní organizaci (tzv. zahraniční PEP).
Dále fyzické osoby na výše uvedenou fyzickou osobu napojené (tzv. odvozené PEP).
Těmi jsou: 1. osoba blízká, 2. společník nebo skutečný majitel stejné právnické osoby, popřípadě svěřenského fondu nebo jiného právního uspořádání bez právní osobnosti, osoba, která je s touto osobou v jiném blízkém podnikatelském vztahu, nebo 3. skutečný majitel právnické osoby, popřípadě svěřenského fondu nebo jiného právního uspořádání bez právní osobnosti vytvořené ve prospěch takové osoby.
Hlavním smyslem důslednější kontroly politicky exponovaných osob je prevence legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Pepíky ale banky důkladněji prověřují a hlídají i s ohledem na poskytnuté úvěry.
Pro Agrofert a pro Babiše je kupříkladu zcela kruciální, jak dopadne trestní stíhání ve věci zneužití dotací na farmě Čapí hnízdo.
Nový verdikt státního zástupce Jaroslava Šarocha v této věci se opakovaně odsouvá. Šaroch sice původně trestní stíhání Babiše zastavil, vloni v prosinci mu ale nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kauzu vrátil s pokyny k doplnění důkazů.
V úvodu zmínění český Senát minulý týden podpořil i červnový postoj Evropského parlamentu, který v rezoluci přivítal obnovu trestního stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo. Připomeňme, že česká vláda (v čele s Babišem) se vůči usnesení ohradila. Europoslanci se podle ní rezolucí vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce navíc podle kabinetu narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení.
Komu dluží Agrofert
Na výsledky auditních řízení EU i rozhodnutí státního zástupce Šarocha (a následně případně i soudů) jsou zvědaví i v risk managementu bank. Kdyby byl Andrej Babiš nakonec odsouzen v kauze Čapí hnízdo, podle insiderů z bank by to mělo být spouštěčem tvrdého postupu vůči Agrofertu – bez ohledu na to, zda by tou dobou byl ještě (či znovu) Babiš českým premiérem, nebo ne. Banky by mohly (či dokonce měly) žádat o zesplatnění svých pohledávek.
České i zahraniční (evropské) úvěrující banky mají pevně daná kritéria posuzující míru rizika klientů a míra libovůle je u nich omezená unijní regulací. I to může být důvod, proč Agrofert alespoň částečně diverzifikoval riziko a v portfoliu úvěrujících bank v posledních letech najdeme například čínské banky, ale i jednu tchajwanskou.
Krátkodobé bankovní úvěry Agrofertu činily vloni 26,58 miliardy Kč, dlouhodobé 13,14 miliardy.
„Společnosti koncernu Agrofert udržují dlouhodobé dobré vztahy a otevřenou komunikaci s bankovními domy, což jim umožňuje využít odborné know-how i aktuální analýzy bank při řízení úvěrového rizika a optimalizaci struktury financování skupiny,“ píše se ve výroční zprávě Agrofertu za rok 2019.
Pro banky je také podstatné sledovat finanční zdraví klienta a jeho očekávané příjmy. V ohrožení jsou v případě Agrofertu – kvůli prověřování střetu zájmů Andreje Babiše v rámci evropského auditu – příjmy z evropských dotací. Ty tvoří důležitou položku hospodaření Agrofertu. Vloni holding vykázal 1,97 miliardy Kč na dotacích, z toho 1,62 miliardy činily ty provozní, zbytek investiční (o rok dříve to bylo 1,52 miliardy Kč provozních a 277 milionů Kč investičních dotací).
U politicky exponovaných osob musejí banky postupovat ještě důsledněji než u běžných klientů. Kontrola zahrnuje mimo jiné „získání informací o účelu a zamýšlené povaze obchodu nebo obchodního vztahu, zjišťování vlastnické a řídící struktury klienta a jeho skutečného majitele, přijetí opatření ke zjištění a ověření totožnosti skutečného majitele“.
Banka také „nemůže uskutečnit obchod s PEP, pokud jí není znám původ jejího majetku“. Podobné vnitřní předpisy má každá z bank. To také vysvětluje existenci dokumentů z britské banky HSBC, které získala policie v rámci vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. HSBC už mimochodem mezi úvěrujícími bankami Agrofertu není.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
….a teď navíc každý rok Babiš přijde o jednu a půl miliardy na dotacích pro Agrofert!!
Finanční analytický úřad vydal nový pokyn, jak na „Pepíky“. Jedním z nich je Andrej Babiš
…..toto tvrzení je urážkou všech český a pražských Pepíků
slovák babiš nemůže být NIKDY žádným pepíkem….ale jen JURO JÁNOŠÍKEM
K tomu se snad nedá nic, ale vůbec nic dodat… 🙁
Po přečtení onoho pokynu mám takové neblahé podezření. Ono totiž jde o to, že Finanční analytický úřad je složkou MF ČR, a nedává příliš smysl aby Schillerová nechávala tak okatě bonzovat svého šéfa a chlebodárce
Tak jestli snad nejde o něco jiného. V samotném tom pokynu to přímo uvedeno není ale v tom původním zákonu na který se odkazuje „. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti atd“.. je to napsáno natvrdo „..
„..§ 18 Zjistí-li povinná osoba v souvislosti se svou činností podezřelý obchod, oznámí to Finančnímu analytickému úřadu
a ještě veselejší je par. 20 § Odklad splnění příkazu klienta
Tak mi tak napadlo jestli ono to není obráceně a je to Babiš, který touto cestou získává přes Finanční analytický úřad a banky informace a kontrolu nad svými konkurenty :)))))))
Bureš nepřijde vůbec o nic, prostě si ukradne z dotací EU rovnou 2miliardy a má to doma i s bonusem! A koblihy budou jásat jak nám to nandal!
1) Uplne vidim ten pokyn FAU. Rozsahly dokument o 30 stranach. Na posledni strance je jedina veta: zadne z uvedenych ustanoveni nelze aplikovat na Andreje Babise. Skoro jako ve filmu Robocop. 2) Banky se nikdy neodhodlaji zesplatnit uvery AgroFert-u. Jednak u tak obrovskeho zakaznika vzdy dochazi k „primhurovani oci“. Zadruhe – vse stoji a pada s „pokud bude odsouzen“. Jenze on se k soudu nikdy nedostane. Proto ovladnul stat. Vsude rozestrkal svoje lidi, kteri se tvari vyhruzne, a vsichni ostatni se proto boji. Babis = gangster. 3) Dokud tady bude vladnout ta AgroFert-i mafie, nezmeni se nic. Babisovy kauzy budou zametany pod koberec, urady mu budou (v rozporu se zakonem) vyplacet dotace. Prestali jsme byt pravni stat. 4) Navic s covid-em Babisovi do ruky spadla neomezena moc. Nouzovy stav muze z ruznych duvodu prodluzovat az do parlamentnich voleb v roce 2021. A kdo pak asi vyhraje? Babis je porad v TV, tvari se neznicitelne. Prestoze tenhle stat privedl na buben, odhaduju vysledek (spolecna kandidatka ANO + CSSD) na 40 %. Diky prepoctu hlasu bude mit ve snemovne pohodlnou vetsinu. Doufam, ze se demo-opozice vzpamatuje a pujde do voleb s jedinou kandidatkou – AntiBabis.