Prozatímním ředitelem rozhlasu je Zýka, favoritem na řádného šéfa ČRo zůstává René Zavoral
Den po spuštění rozšířeného vysílání stanice ČRo Plus končí ve své funkci skončil generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. Hned poté Rada Českého rozhlasu na druhý pokus zvolila prozatímního ředitele.
Podmínkami, jež Rada Českého rozhlasu pro konkurs na ředitele ČRo vypsala, radní z boje rovnou vyřadili jednoho z vážných adeptů. Náměstek generálního ředitele pro regionální vysílání Jan Menger totiž nemá ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu.
Nemá tak – dle Radou vypsaných podmínek – šanci ucházet se o post řádného ředitele.
Půda pro Reného Zavorala?
Prozatímním ředitelem být ale mohl. Na dočasnou funkci byl nominován právě Jan Menger, dále náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral a ředitel odboru techniky Českého rozhlasu Karel Zýka.
Dle kuloárních informací se sice radní při nové volbě prozatímního ředitele ČRo chystali zvolit Jana Menger, novým prozatímním ředitelem Českého rozhlasu se ale nakonec stal překvapivě Karel Zýka. I to ale Renému Zavoralovi nadále usnadňuje cestu k postu řádně zvoleného generálního ředitele ČRo.
Radní se totiž nechali slyšet, že po kandidátech na post prozatímního ředitele ČRo budou požadovat slib, že se nebudou ucházet o mandát řádně zvoleného ředitele. Zároveň lze dle předsedy Rady ČRo Michala Stehlíka práci Mengera a Zavorala označit „za výtečnou“.
Na druhé straně radní chtěli odvolat z postu generálního ředitele ČRo Petera Duhana kvůli nejrůznějším porušením zákona a na místě je nutně otázka, zda členové nejužšího vedení ČRo Menger a Zavoral o pochybeních nevěděli.
Minimálně v případě bývalého předsedy Rady ČRo Tomáše Ratiborského šlo o flagrantní porušení zákona. Jak uvedl server ihned.cz, mandát člena Rady ČRo Ratiborskému vypršel 19. března 2014, vedení ČRo s ním smlouvu o poskytování poradenských služeb uzavřelo od 1. dubna 2014. Jenže členům Rady ČRo a jejich blízkým je zapovězeno ještě dva roky po skončení mandátu pobírat prostředky od instituce, kterou měli kontrolovat.
Miliony radní rozdávají o své vůli
Bude zajímavé sledovat i to, zda s volbou prozatímního (a posléze i řádného) generálního ředitele, členové Rady ČRo změní zavedenou, z legislativy však nijak vyplývající praxi, kdy generálnímu řediteli veřejnoprávního rozhlasu kromě standardního měsíčního platu ze své vlastní vůle přiznávají navíc i pravidelné odměny a k tomu ještě konkurenční doložku.
Zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, institut odměn schvalovaných generálnímu řediteli Radou ČRo nezná, jde tedy čistě o rozhodnutí radních.
Zákon ve svém § 8 stanoví, že do působnosti Rady ČRo náleží určovat mzdu generálního ředitele. O odměnách není v zákoně jediné slovo. Rozhlas tak v uplynulých letech vyplatil svým ředitelům miliony korun na základě toho, že tak členové Rady ČRo rozhodli.
Kromě volby prozatímního ředitele ČRo čeká členy Rady ČRo také rozhodování o tom, jakou odměnu končící ředitel ČRo Peter Duhan získá za druhou polovinu roku 2015.
I díky konkurenční doložce, která by Duhanovi mohla přinést až 2,72 mil. korun, už předseda Rady ČRo Michal Stehlík konstatoval, že tentokrát by mohla být pravidelná pololetní odměna generálnímu řediteli (až 480 tisíc korun) výrazně nižší než v minulosti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)