Evropa shání kritické suroviny. Má strach z Číny a zájem o mořské dno i vesmír
Část agendy, kterou by měl mít v Evropské komisi na starosti český eurokomisař Jozef Síkela, se týká ekonomické bezpečnosti Evropy a toho, aby EU měla dostatek kritických nerostných surovin důležitých pro vývoj a výrobu moderních technologií a digitalizaci. Vznikl kvůli tomu akt o kritických surovinách, který je v EU účinný už od letošního května. Cílem je i to, aby Evropa nebyla závislá na jejich nákupu od režimů a zemí jako je Rusko a Čína.
Podívejme se nejprve na ideu, která za Critical Raw Materials Act – aktem o kritických surovinách – stojí. Kdy a proč vlastně Evropě došlo, že jsme až nebezpečně závislí na dodávkách důležitých surovin, nerostů jako je grafit, kobalt, lithium, mangan a další, právě ze zemí, jako je hlavně Čína, ale i Rusko?
Jak se říká, všechno souvisí se vším, a i když akt o kritických surovinách není součástí Green Dealu jako takového, je v něm schovaná spousta věcí, které se týkají tématu dodavatelského řetězce, což je pro firmy klíčové téma ekonomicky, informačně i právně. Souvisí to i s kritickou infrastrukturou, protože tyto suroviny jsou extrémně důležité a využívané například u výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, z fotovoltaiky, větrných elektráren a týká seto třeba i bateriových úložišť.
Pokud jde o to, kdy to Evropě došlo, řekl bych, že úředníci, management, státní aparát a firmy to, že ten problém existuje, ví už dlouho. Ten problém ovšem narůstá a eskaluje mimo jiné právě s tím přechodem na obnovitelné zdroje energie. Kritické suroviny jsou však potřeba i pro spoustu kritických i méně kritických oblastí: od výroby mobilních telefonů, ledniček, akumulátorů, až po ty větrné elektrárny.
Rozhovor je textovou verzí podcastu Bruselská setba, který upozorňuje na nové nařízení a zákony s původem v Bruselu a na jejich dopady na Česko. Připravuje jej šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan a Kamil Blažek, advokát a partner právní kanceláře Kinstellar.
Jinými slovy se to téma týká i běžného spotřebitele, protože bez těch kritických surovin a kovů by nemohl pořádně vzniknout ani mobilní telefon…
A nejen to, protože na seznam kritických surovin byl dopsán dokonce i hliník, u nějž máme pocit, že to je úplně běžný kov.
Plán je takový, že země EU mají do roku 2030 nejméně 10 % roční spotřeby pokrýt těžbou v zemích EU, nejméně 40 % roční spotřeby pokrýt zpracovatelskými závody v zemích EU, nejméně 15 % roční spotřeby EU pokrýt díky recyklaci kovů a maximálně 65 % spotřeby každé strategické suroviny v EU dovážet z jedné dodavatelské země… Příroda se ale neptá na geopolitiku, ty suroviny prostě někde jsou a někde nejsou. Jak se tedy dají ty dodávky diverzifikovat?
Spotřeba některých těch strategických a kritických surovin je v řadě oblastí exponenciální i směrem do budoucna. Jsou to s ohledem na rozvoj nových technologií stovky procent nárůstu poptávky během příštích třeba pěti, deseti, dvaceti let. I proto ta snaha EU míří více na státy a státní organizace, i když je tam i část povinností, které se budou týkat firem, především těch velkých. Jde o to, aby státy podnikaly řadu opatření ve své vnitrostátní legislativě, ať už v oblasti dotací, povolovacích procesů či v oblasti upřednostňování určitých typů konání v oblasti recyklačních systémů. Bez toho to nemůže začít pořádně fungovat.
V globálním pohledu je Čína naprosto dominantní, u některých kovů má šedesát sedmdesát procent světové produkce, třeba u galia je to dokonce 94 procent.
Co tedy státy, i Česká republika, mají udělat a připravit?
Jedna věc je podpora projektů, které se týkají těžby a vyhledávání těch surovin jak na území Evropské unie, tak mimo území EU, což je i téma pro Jozefa Síkelu – ta strategická partnerství s třetími zeměmi. Když se ale objeví potenciální naleziště konkrétního prvku na území EU, bude možné žádat o přihlášení na seznam strategických projektů Evropské unie, čímž se otevírá možnost finanční podpory, dotací a investic ze strany veřejného sektoru a obecně lepšího přístupu k financování realizace toho projektu. Samostatným tématem je i povolování nových těžařských projektů. U nás i v Evropě je hodně silný ten přístup NIMBY (Not In My Backyard – ne na mém dvorku): všichni sice chtějí jezdit autem, ale nikdo nechce mít dálnici za barákem. A co teprve, když by tam měl být důl nebo zpracovatelský závod. Ovšem všichni chtějí používat mobilní telefony a nové technologie… Takže klíčovým cílem je i ulehčení povolovacích procesů.
Což v praxi může dopadnout různě, při vědomí toho, jaké jsou v Česku lhůty, jaké jsou možnosti odvolání, jak probíhá v Česku stavební řízení… Představa EU přitom je, že třeba závody na zpracování a recyklaci kovů by měly být schváleny do 15 měsíců.
Situace v Česku sice může být nyní jiná, ale na druhou stranu to dává možnost využít příležitosti a prosadit pro účely těchto projektů takové změny v českých zákonech, které ty lhůty splní či je alespoň přiblíží tomu, co ta legislativa ukládá národním státům. Typově je třeba identifikovat plochy pro těžbu, usnadnit v té oblasti územní plánování a rozhodování, podobně umožnit zpracování těch vzácných kovů třeba na území brownfieldů, míst, které byly dříve průmyslově využívány, ale současně bez vyloučení jakýchkoliv jiných ploch.
Ono si to lze ukázat i na konkrétním českém příkladu. Je tu třeba podnik Mangan Chvaletice, který chce získávat mangan z vytěžené hlušiny u elektrárny Chvaletice. Pokud vím, již má schválenou EIA – studii dopadu na životní prostředí a už tam funguje přípravný závod, kde už se mangan v malém množství produkuje.
Nepochybně se to úzce týká i Česka. A obecně je potřeba systematicky se věnovat vyhledávání zdrojů těch klíčových prvků, což se v rámci EU donedávna dost zanedbávalo. Můžeme se podívat na některé globální statistiky, které ukazují, jak velký podíl těžby, produkce a zpracování připadá na Čínu. V tom globálním koláči je Čína naprosto dominantní, u některých kovů je to šedesát sedmdesát procent světové produkce, třeba u galia je to ale 94 procent. Čína má místy monopol a umí toho využívat. Dobře to ilustruje spor s Japonskem z počátku druhé dekády, kdy šlo o nějaká rybářské území, kdy Japonsko zadrželo čínské rybáře a Peking reagoval tím, že zarazil dodávky všech vzácných kovů do Japonska. I když ty dodávky v celkovém objemu byly asi za 150 milionů dolarů, druhotný efekt a škody na japonském hospodářství by byly stonásobné. Takže Japonsko po nějaké době ustoupilo.
To ilustruje ten vydírací potenciál a tu geopolitickou důležitost diverzifikace zdrojů.
Přesně tak. A není to jenom Čína. Třeba v případě niobu má 92 procent světové produkce Brazílie. Vysoké podíly konkrétních prvků má i Chile, Kanada, Austrálie, Jižní Afrika nebo Kongo. V případě Konga je to konkrétně kobalt, který je zásadní pro výrobu baterií. Ten se tam sice z 63 procent světové produkce těží, ale drtivá většina jde v nezpracované podobě do Číny a až tam vzniká konečný materiál. Přesně to pak vede k tomu, že dnes má Čína skoro monopol – jde zhruba o 90 procent výroby – na dodávky solárních panelů do Evropy. Evropa si je sama schopna vyrobit jen těch deset procent a víc nemůže, i kdyby chtěla, protože prostě nemá ty suroviny.
Jde o získávání nových kovů těžbou v Evropě, mimo Evropu, ve spřátelených zemích, o podporu recyklace, snižování spotřeby i vyhledávání nových možností včetně vesmíru, třeba potenciálně na Měsíci.
Je tedy součástí toho nařízení i podpora nacházení nových nalezišť, získávání materiálu z důslednější recyklace, ale i navazování nových partnerství právě třeba v Africe?
Rozhodně je to úkol i pro evropskou diplomacii i diplomacii národních států. Ten akt konkrétně zakládá Evropskou radu pro kritické suroviny, které předsedá zástupce komise a členy jsou všechny státy EU. Jeden z úkolů je vedle reportingu a strategických témat i to, aby doporučovali Evropské unii, jak přistupovat ke strategickým partnerstvím. Těch má EU opravdu hodně, a myslím si, že tohle i významně zvýší viditelnost portfolia Jozefa Síkely. Doposud se v této oblasti financovaly projekty v Karibiku, ve střední Africe, bývalé portugalské Africe, ale i ve střední Asii a v zemích v Indickém oceánu, bývalých francouzských koloniích. Nově by se mělo vyhodnocovat, zda se ty peníze z pohledu kritických surovin utrácejí v těch partnerstvích dobře a jestli míří tím správným směrem. Tedy tak, aby to posilovalo roli Evropy, její ekonomickou sílu a aby ta partnerství přinášela evropským státům benefit.
Akt o kritických surovinách je už platný, konkrétně od 23. května 2024. Ovšem jsou tam dva články, které mají být použitelné až později. O co v nich jde?
V zásadě posouvají účinnost opatření, která se týkají recyklace permanentních magnetů; povinnost jejich recyklace se posouvá o dva roky. Permanentní magnety jsou natolik používanou složkou spousty výrobků, že zajistit jejich recyklaci a splnit všechny ty povinnost vyžaduje čas. Navíc to není ani technicky jednoduché, proto ten odklad. Je dobré zdůraznit, že téma kritických surovin je na dekády. Řeší se, jaká bude jejich potřeba v Evropě za dvacet, třicet, padesát let… Je to skutečně běh na dlouhou trať. Jde o získávání nových kovů těžbou v Evropě, mimo Evropu, ve spřátelených zemích, o podporu recyklace, snižování spotřeby i vyhledávání nových možností včetně těch ve vesmíru, třeba potenciálně na Měsíci, kde mohou být suroviny, které třeba ještě neznáme. Ve hře je i těžba z hlubokého mořského dna, to znamená třeba pět šest kilometrů hloubky, což je samozřejmě extrémně obtížné a drahé. Japonsko již dělalo v Tichém oceánu průzkumy a zjistilo tam stopy některých kritických surovin.
Rozhovor začal vaší poznámkou, že všechno souvisí se vším. Tím to můžeme i uzavřít, protože investice do průmyslu, do nových technologií, vědy a výzkumu budou evidentně hrát významnou roli i v dobývání kritických surovin. Protože třeba představa, že se jednou možná bude těžit na Měsíci, je fascinující.
To určitě ano. A pozitivně vnímám, že tento akt o kritických surovinách je důkazem, že si začínáme mnohem víc uvědomovat rizika, jimž jsme vystaveni a hledáme aktivně cesty, jak jim čelit. Je to pro mě jistým prvkem optimismu to, že se začínáme starat o svoji vlastní budoucnost a – lidově řečeno – svůj vlastní zadek.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Buďme na politiky nároční. Tak jako kdysi v Listopadu
Jan Urban: Donald Trump jako prorok změny. K horšímu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Evropa se potápí jako Titanic. Všichni pos.anci v Bruselu tančí i bohatnou, těmto .. je to jedno. Ti budou s rodinami za vodou a to doslovně. Někde v Karibiku si užívat zlodušské eura .. morální hnus této doby se projeví až u vnoučat.
EU je divadlo politicko-úřednických klaunů.
USA inovují v Číně se to vyrábí a EU schvaluje směrnice…👎
Z toho se žít nedá.
Středozemní moře,nebo průliv La Manche překonávají migranti na různých bárkách .Dostat se z ekonomické závislosti na vzácných kovech a surovinách bez kterých nelze realizovat uhlikovou neutralitu je přeplutí Atlantiku na neckách,nebo přejítí Sibiře v zimě bez zimního vybavení.Viděl jsem premiéra Orbána v Bruselu, kdy jej nějaká komisařka s vzezřením odporu z jeho přítomnosti vedla k řečnickému pultu v PEU.Premiér Maďarska přednesl svůj projev a začala vřava.EU je na křižovatce, jsou jen dvě cesty dobrá a špatná ,současná trajektorie je scestná,je to hledání bájného Eldoráda. Bez politických změn kursu to nepůjde ,ani náhodou.Bývalé kolonie mají své politiky ,kteří nemohou věřit bývalým kolonialistům,to jim jejich obyvatelé nedovolí. Afrika je v jiných velmocenských sférách,nejsou to bývalé metropole kolonialismu .USA a Čína jsou v klinči a USA jsou škrceni. To je tvrdá realita současnosti.Rusko má problém s Ukrajinou,zatím uniká z klinče Západu .Na Sibiři jsou obrovské zdroje všech surovin,pokud tuto možnost Evropa
propásne ,záměrně nepoužívám EU,bude to historický debakl, horší jak pád Cařihradu či dříve rozpad Říma. Čína jde tvrdě za vítězstvím, USA upadnou do osidel izolacionalizmu a jen úplný blbec rozhodne špatně co je dobré pro Evropu.Ztráty budou, ale nesmí být zásadní.První krok je příměří na Ukrajině a zamezení rozhoření požáru na Středním Východě. Bez satelitů okolo EU ,kdy musí nastat stop stav to nepůjde. Nastávají velmi turbulentní období pro EU,kterým musí proplout.Takové může být XXI. století po první čtvrtině.
ja nevidim az takovej problem byt zavislej na FV panelech a baterkach z komunisticke ciny, kdyz nam nedela problem byt zavislej na rope od teroristickych a diktatorskych rezimu, pritom rozdil v dopadech v pripade vypadku dodavek je zasadni.
.
kdyz z nejakyho duvodu dojde k dlouhodobymu preruseni dodavek ropy, tak hned pristi tyden nenatankuju. sice mame strategicke rezervy na 3 mesice, ale kdyz dodavky ropy budou ve hvezdach, tak vlada bude zasoby setrit na kriticky chod statu – tedy armada, policie, hasici, zdravotnici, hromadna doprava, a auto na benzin muzu hodit ze skaly.
.
kdyz se komunisti z chiny rozhodnou, ze nam uz nedodaj ani monoclanek a ani jeden FV panel, tak ty stavajici budou dal fungovat XX roku a XX roku budeme mit cas na reseni. takze svym elektromobilem dal jezdit budu a stavajicimi FV panely budu dal nabijet baterku svyho elektroauta.
a cim vic tech FV panelu a baterek treba z ty komunisticky chiny budeme mit, tim nezavislejsi budeme a navic jednou budeme mit cennej recyklovatelnej odpad
Martine, v těch baterkách je elektronika, i ve fotovoltaice, takže nelze vyloučit možnost, že je Čína v případě potřeby prostě vypne. A může vypnout i routery a další IT prvky, které máme zabudované do internetu, a celý ho shodit.
Ano, v důsledku Green Dealu nebudeme schopni vyrobit ani ten hliník, naprosto běžný kov, přítomný v prakticky všech horninách na našem území (a ostatních států EU taky).
Pochopitelně, v důsledku Green Dealu nebudeme mít, i kdybychom zdroje někde po světě našli, mít na to, abychom si příslušné suroviny nebo polotovary koupili.
A na mobily budeme moci zapomenout. Za mých mladých let jsme „telefonovali“ kelímky od jogurtů, jejichž dna jsme propojili nití a kelímek mohl sloužit jako mikrofon i reproduktor, pokud nit mezi ním a jeho protějškem byla napnutá. Nicméně ani to nebudeme mít, v důsledku boje EU proti plastům. V rámci Green Dealu.
Namibium není chemický prvek periodické tabulky. Měl by to být niob. Opravte to prosím.
Opraveno. Děkujeme za upozornění.