Foto: Profimedia

Evropa se chystá na příliv uprchlíků z Ukrajiny. Česko „podrobuje plány revizi“

Napsal/a Robert Břešťan 16. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Zejména polské a slovenské úřady se aktivně připravují na možnost, že se kvůli vojenskému vpádu Ruska vydá z Ukrajiny směrem na západ velká uprchlická vlna. V některých zemích Evropské unie se tak připravují stávající uprchlické tábory a vybírají i místa, kde by mohly vzniknout nové. Ve svých plánech s novou uprchlickou krizí počítá i Česko.

Dotazy HlídacíPes.org, zda a jak přesně se na variantu, že z Ukrajiny do Česka dorazí velké množství lidí prchajících před válkou, česká Správa uprchlických zařízení delegovala na nadřízené ministerstvo vnitra. To se omezilo jen na obecnější konstatování: „Jsme připravení na různé scénáře, už od roku 2014 existují plány, které momentálně podrobujeme revizi,“ říká mluvčí ministerstva Hana Malá.

„V případě vyhrocení situace je pro nás klíčová humanitární pomoc na místě. Pokud se situace vyhrotí, a Slovensko o to požádá, jsme připraveni vyslat na slovensko-ukrajinskou hranici kontingent českých policistů, aby pomáhali podobně jako v Makedonii nebo Maďarsku,“ dodalo ministerstvo vnitra.

Do detailu příprav nenechal příliš nahlédnout ani premiér Petr Fiala. „My jsme připraveni na nejrůznější počty migrantů, kteří by mohli případně přijít z Ukrajiny,“ řekl bez dalších detailů po pondělním zasedání Bezpečnostní rady státu, které se zabývalo právě děním na Ukrajině.

Spočítejte volné domy

Země, které s Ukrajinou přímo sousedí, zejména Polsko a Slovensko, jsou v této věci otevřenější. V Polsku mají například města připravit seznamy budov, z nichž by se mohly stát dočasné uprchlické tábory. „Prioritou je označit místa, která by mohla být připravena přijmout uprchlíky za méně než 48 hodin,“ citoval server Euractiv Konstantyna Radziwiłła, představitele Mazovského vojvodství, a jeho dopis adresovaný starostům a zástupcům polských obcí.

A ty se již hlásí. Například Elbínek (Elblag) na severu země nabídl 420 míst, středopolská Toruň 96 či Čenstochová (Czestochowa) na jihu Polska 1 100 míst.

Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě by i menší konflikt na Ukrajině mohl vést k příchodu přinejmenším desítek tisíc uprchlíků na slovenské území. Podle dostupných informací o slovenském migračním plánu by všichni příchozí Ukrajinci měli získat status uprchlíka.

Uprchlíka definuje Úmluva OSN o právním postavení uprchlíků z roku 1951 jako „člověka, který má opodstatněný strach z pronásledování z důvodu rasy, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité sociální skupině nebo kvůli politickému přesvědčení“.

O azyl může požádat každý, kdo o sobě tvrdí, že je uprchlík a žádá mezinárodní ochranu. Ne každý žadatel o azyl je ale uznán uprchlíkem – na takový status neexistuje právní nárok a rozhodnutí je vždy na úřadech daného státu. Vedle azylu může cizinec v Česku získat ještě status osoby s doplňkovou ochranou, která mu zajišťuje obdobná práva, na rozdíl od azylu však jen na dobu určitou.

Rumunsko, které má s Ukrajinou společných 531 kilometrů hranic, aktuálně také řeší své možnosti a to, kolik uprchlických táborů je schopné narychlo, v řádu 12 – 24 hodin, na svém území zřídit.

Maďarsko má s Ukrajinou „jen“ stokilometrovou hranici, na ukrajinském území však žije 150 tisíc etnických Maďarů, s nimiž Orbánova vláda v rámci příprav na možnou krizi musí počítat.

S uprchlíky z Ukrajiny kalkulují i vzdálenější země. Například Izrael má podle tamního deníku Jerusalem Post v případě ruské invaze na Ukrajinu v plánu nabídnout záchranu ukrajinským Židům a jejich příbuzným – jak přesun osob do Izraele, tak jejich dočasné ubytování. V Izraeli platí zákon o návratu, podle nějž se každý, kdo má židovské kořeny (a jeho členové rodiny), může trvale usídlit v Izraeli a získat zde občanství.

Vzpomínka na Jugoslávii

Odhady počtu uprchlíků se liší, například bývalý ukrajinský ministr zahraničí a dnes velvyslanec v Británii Pavel Klimkin má za to, že by úprk z válčící zóny mohl být v podobném měřítku jako u vlny syrských uprchlíků v roce 2015.

Bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, nyní působící v Centru pro evropskou politickou analýzu, nabídl historickou paralelu. Během druhé světové války uprchlo na Západ před Rudou armádou sedm procent obyvatelstva tehdejší Ukrajiny. Dnes by to odpovídalo třem až čtyřem milionům lidí.

Česká republika by pravděpodobně byla schopna nabídnout azyl či jinou formu dočasné pomoci a ochrany řádově tisícům Ukrajinců. I proto, že ke konci roku 2021 úřady evidovaly na území Česka bezmála 200 tisíc občanů Ukrajiny, dalších 53 tisíc lidí se zde hlásí k ukrajinské národnosti. V součtu tvoří Ukrajinci největší národnostní skupinu na území České republiky.

„Je tady velká ukrajinská komunita, což je výhoda, protože to vytváří absorpční schopnost, místní rodiny by uprchlíkům pomohli a nebylo by to závislé jen na nás. My bychom poskytovali tu institucionální pomoc – jak legalizovat jejich pobyt tady,“ říká náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák.

Dlouhodobá je zejména pracovní migrace z Ukrajiny. V posledních dvou letech ji výrazně zkomplikoval covid, české firmy ale o zaměstnance z Ukrajiny mají dlouhodobě zájem.

V Česku je i řada firem v rukou Ukrajinců. Podle aktuálních dat společnosti Dun & Bradstreet mezi lety 2018 – 2021 právě ukrajinští občané nejčastěji nakupují tuzemské firmy. Jen vloni takto získali 618 firem.

Přestože postoj české společnosti k uprchlíkům je zejména vlivem poslední velké uprchlické vlny značně kritický a ostražitý – podle průzkumů strach z uprchlíků přiznávají dvě třetiny Čechů, v minulosti bylo Česko schopné i ochotné pomoct velkému množství lidí prchajících před občanskou válkou v bývalé Jugoslávii.

Mezi lidmi se pořádaly sbírky potravin, ošacení i peněz, Česko organizovalo a financovalo humanitární pomoc přímo na místě, nabídlo a poskytlo azyl dětským uprchlíkům i dospělým. V průběhu 90. let poskytlo Česko útočiště asi šesti tisícům občanů bývalé Jugoslávie.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)