Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Evropa se chystá na příliv uprchlíků z Ukrajiny. Česko „podrobuje plány revizi“

Zejména polské a slovenské úřady se aktivně připravují na možnost, že se kvůli vojenskému vpádu Ruska vydá z Ukrajiny směrem na západ velká uprchlická vlna. V některých zemích Evropské unie se tak připravují stávající uprchlické tábory a vybírají i místa, kde by mohly vzniknout nové. Ve svých plánech s novou uprchlickou krizí počítá i Česko.

Dotazy HlídacíPes.org, zda a jak přesně se na variantu, že z Ukrajiny do Česka dorazí velké množství lidí prchajících před válkou, česká Správa uprchlických zařízení delegovala na nadřízené ministerstvo vnitra. To se omezilo jen na obecnější konstatování: „Jsme připravení na různé scénáře, už od roku 2014 existují plány, které momentálně podrobujeme revizi,“ říká mluvčí ministerstva Hana Malá.

„V případě vyhrocení situace je pro nás klíčová humanitární pomoc na místě. Pokud se situace vyhrotí, a Slovensko o to požádá, jsme připraveni vyslat na slovensko-ukrajinskou hranici kontingent českých policistů, aby pomáhali podobně jako v Makedonii nebo Maďarsku,“ dodalo ministerstvo vnitra.

Do detailu příprav nenechal příliš nahlédnout ani premiér Petr Fiala. „My jsme připraveni na nejrůznější počty migrantů, kteří by mohli případně přijít z Ukrajiny,“ řekl bez dalších detailů po pondělním zasedání Bezpečnostní rady státu, které se zabývalo právě děním na Ukrajině.

Spočítejte volné domy

Země, které s Ukrajinou přímo sousedí, zejména Polsko a Slovensko, jsou v této věci otevřenější. V Polsku mají například města připravit seznamy budov, z nichž by se mohly stát dočasné uprchlické tábory. „Prioritou je označit místa, která by mohla být připravena přijmout uprchlíky za méně než 48 hodin,“ citoval server Euractiv Konstantyna Radziwiłła, představitele Mazovského vojvodství, a jeho dopis adresovaný starostům a zástupcům polských obcí.

A ty se již hlásí. Například Elbínek (Elblag) na severu země nabídl 420 míst, středopolská Toruň 96 či Čenstochová (Czestochowa) na jihu Polska 1 100 míst.

Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě by i menší konflikt na Ukrajině mohl vést k příchodu přinejmenším desítek tisíc uprchlíků na slovenské území. Podle dostupných informací o slovenském migračním plánu by všichni příchozí Ukrajinci měli získat status uprchlíka.

Uprchlíka definuje Úmluva OSN o právním postavení uprchlíků z roku 1951 jako „člověka, který má opodstatněný strach z pronásledování z důvodu rasy, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité sociální skupině nebo kvůli politickému přesvědčení“.

O azyl může požádat každý, kdo o sobě tvrdí, že je uprchlík a žádá mezinárodní ochranu. Ne každý žadatel o azyl je ale uznán uprchlíkem – na takový status neexistuje právní nárok a rozhodnutí je vždy na úřadech daného státu. Vedle azylu může cizinec v Česku získat ještě status osoby s doplňkovou ochranou, která mu zajišťuje obdobná práva, na rozdíl od azylu však jen na dobu určitou.

Rumunsko, které má s Ukrajinou společných 531 kilometrů hranic, aktuálně také řeší své možnosti a to, kolik uprchlických táborů je schopné narychlo, v řádu 12 – 24 hodin, na svém území zřídit.

Maďarsko má s Ukrajinou „jen“ stokilometrovou hranici, na ukrajinském území však žije 150 tisíc etnických Maďarů, s nimiž Orbánova vláda v rámci příprav na možnou krizi musí počítat.

S uprchlíky z Ukrajiny kalkulují i vzdálenější země. Například Izrael má podle tamního deníku Jerusalem Post v případě ruské invaze na Ukrajinu v plánu nabídnout záchranu ukrajinským Židům a jejich příbuzným – jak přesun osob do Izraele, tak jejich dočasné ubytování. V Izraeli platí zákon o návratu, podle nějž se každý, kdo má židovské kořeny (a jeho členové rodiny), může trvale usídlit v Izraeli a získat zde občanství.

Vzpomínka na Jugoslávii

Odhady počtu uprchlíků se liší, například bývalý ukrajinský ministr zahraničí a dnes velvyslanec v Británii Pavel Klimkin má za to, že by úprk z válčící zóny mohl být v podobném měřítku jako u vlny syrských uprchlíků v roce 2015.

Bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, nyní působící v Centru pro evropskou politickou analýzu, nabídl historickou paralelu. Během druhé světové války uprchlo na Západ před Rudou armádou sedm procent obyvatelstva tehdejší Ukrajiny. Dnes by to odpovídalo třem až čtyřem milionům lidí.

Česká republika by pravděpodobně byla schopna nabídnout azyl či jinou formu dočasné pomoci a ochrany řádově tisícům Ukrajinců. I proto, že ke konci roku 2021 úřady evidovaly na území Česka bezmála 200 tisíc občanů Ukrajiny, dalších 53 tisíc lidí se zde hlásí k ukrajinské národnosti. V součtu tvoří Ukrajinci největší národnostní skupinu na území České republiky.

„Je tady velká ukrajinská komunita, což je výhoda, protože to vytváří absorpční schopnost, místní rodiny by uprchlíkům pomohli a nebylo by to závislé jen na nás. My bychom poskytovali tu institucionální pomoc – jak legalizovat jejich pobyt tady,“ říká náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák.

Dlouhodobá je zejména pracovní migrace z Ukrajiny. V posledních dvou letech ji výrazně zkomplikoval covid, české firmy ale o zaměstnance z Ukrajiny mají dlouhodobě zájem.

V Česku je i řada firem v rukou Ukrajinců. Podle aktuálních dat společnosti Dun & Bradstreet mezi lety 2018 – 2021 právě ukrajinští občané nejčastěji nakupují tuzemské firmy. Jen vloni takto získali 618 firem.

Přestože postoj české společnosti k uprchlíkům je zejména vlivem poslední velké uprchlické vlny značně kritický a ostražitý – podle průzkumů strach z uprchlíků přiznávají dvě třetiny Čechů, v minulosti bylo Česko schopné i ochotné pomoct velkému množství lidí prchajících před občanskou válkou v bývalé Jugoslávii.

Mezi lidmi se pořádaly sbírky potravin, ošacení i peněz, Česko organizovalo a financovalo humanitární pomoc přímo na místě, nabídlo a poskytlo azyl dětským uprchlíkům i dospělým. V průběhu 90. let poskytlo Česko útočiště asi šesti tisícům občanů bývalé Jugoslávie.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

39 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Nebude to tak hrozné! Rusáci obsadí Ukrajinu bleskurychle, mají v tom zkušenosti od nás a zavřou hranice!
  A ukrajinci se budou bránit, ne zdrhat!

  • petrph napsal:

   Jak rychle? Pokud aspoň ta hraniční území tak rychle jako Krym, tak to už je ostuda ukrajinské armády, že je nebránila (stejně jako ten Krym).

   A pokud tak rychle, jako nás v té srpnové noci 1968, tak to jsou na tom na Ukrajině ještě mnohem hůř. Při blahé paměti, naši vojáci tenkrát ani nevylezli z kasáren, neb jím to politruci zakázali..:)))

 2. martin napsal:

  rusaci v kremlu se ted popadaji za bricha, jak vyprankovali Ukrajinu a Zapad.
  Ukrajina a Zapad si znovu potvrdili, ze kdyz se rusakoj neustoupi, tak stahne ocas.
  pouceni pro Ukrajinu, Zapad a celej svet je takovy, ze rusak porusi jakoukoliv dohodu, kdyz mu to bude vyhovovat.
  a dusledek tohodle nepovedenyho pranku pro rusaka je ten, ze demokratickej svet se bude co nejvic snazit fungovat tak, jako kdyby zadnej rusak neexistoval. a rusakoj zbydou jen diktatori v belorusku a kazachstanu, rozvracena syrie a venezuela a na sibir zuby si brousici china, pro kterou je rusak ekonomickej trpaslik a ktera ho nakonec schlamstne

  • petrph napsal:

   Ze bych k tomu doplnil ono uz TV zabery na zahranicni diplomaty kteri z Kyjeva utikali jeste rychleji nez z Afghanistanu (a to Rusove stoji jeste za vychodni hranici) musel cely svet presvedcit ze na podporu Zapadu se skutecne spolehat nemohou. Tedy, bohuzel.Soucasny Zapad muze svou bezpectnostni silu demonstrovat leda tak na demonstrantech proti covidu

   • martin napsal:

    to jen Zapad zacal pouzivat proti rusku stejne zbrane jako uz peknou radku let pouziva putin proti Zapadu – hybridni valku a dezinformace.
    a putin jenom kope nozickama vic a vic, ale to je asi tak vsechno.
    vi, ze jestli nechce znicit celej svet, tak si proti Zapadu ani neskrtne, protoze ekonomika ruska je na urovni upadajici italie, a to skoro polovinu HDP ruska dela to, co vydlabe z diry v Zemi. tedy prinos rusaku pro civilizaci nula nula nic

    • A. S. Pergill napsal:

     Rusko má ruku na kohoutku s ropou a plynem. Má i suroviny pro země EU klíčové. Staví plynovod do Číny, po jehož dohotovení nás klidně může nechat chcípnout hladem a zimou. My potřebujeme, a je to důsledek politiky zelených a německých politiků v čele s Merkelovou, Rusko podstatně víc než my je.
     Jedinou alternativou porážky Ruska, na kterou nemáme (celá EU či celé NATO), je porážka Německa ostatními státy EU a uspořádání procesu se Zelenými a dalšími německými politiky na způsob toho Norimberského.

    • petrph napsal:

     Za prvé, o tom že i Západ používá „.. stejné zbraně hybridni valku a dezinformace, jsem přesvědčen. Nejen proti Rusku, ale i státy mezi sebou a s občany. Bohužel i to je reálnou součástí demokracie.

     Ovšem za druhé, velice jsem se zasmál tvrzení že Rusko si proti Západu ani neškrtne. Přitom stačí aby Putin zavřel kohoutek s plynem a spousta států EU bude namydlená. A jak se dalo dohledat, Rusko ten plyn teď může dodávat do Číny..
     https://www.denik.cz/komentare/za-ceny-plynu-muze-rusko-vyvezlo-ho-do-ciny-20220103.html

     Ono tedy ostatně, i kdyby se Rusko dostalo do krize, tak o osud tohoto národa strach nemám, ti dokázali přežívat i za daleko tvrdších podmínek.

     • martin napsal:

      ale houby
      rusak je v soucasny dobe schopnej do chiny dodat maximalne ctvrtinu toho co dodava do EU. jestli bude stavet novej plynovod sila sibire II, tak nejdriv za 10 let polovinu toho co do EU.
      rusak si nemuze dovolit prijit o prijem penez z EU, protoze by musel zacit zrat travu.
      na druhou stranu, plynu je ve svete dost a je problem ho ve velkem mnozstvi dostat do EU v kapalne forme, ale kapacity se rychle rozsiruji, protoze kazdej chce prodavat, dokud je zajem. je mozny, ze za 20 roku uz zajem nebude.
      rusak rozhodne neni v pozici, v ktere si muze v dlouhodobem horizontu diktovat.

     • Pavel napsal:

      Než začneš trolit, měl by sis s trolím kolegou lžirgilem domluvit noty. Ten tvrdí, že s nárůstem ceny plynu nemá puťka nic společného, že za všechno může cituji: „grýn dýl“ ďábelského bruselu. Mimochodem když se budeš ohánět úvahou na dva odstavce jako důkazem toho jak puťka zatočí s Evropu, když zavře kouhoutky a on sám bude při tom v klidu, tak budeš pro zasmání leda ty. Puťka plyn pro Evropu, který se těží na poloostrově Jamal do číny opravdu ale opravdu nevyveze. Jediné co může vyvážet do číny je plyn, který se těží na východní sibiři. Mezi Jamalem a čínskými hranicemi žádné trubky opravdu ale opravdu nevedou. Export východosibiřského plynu do číny sice může částečně nahradit finanční ztrátu z omezeného exportu do Evropy, ale to je tak všechno, plyn z Jamalu přijde vniveč a prašule uz něj nebudou. Naopak Evropa může nahradit chybějící plyn dovozem LNG, případně může uzavřít plynové elektrárny a znovu rozjet uhelné, které momentálně stojí, atd. atp. To je realita.

     • A. S. Pergill napsal:

      to martin
      1. Na náhradu zemního plynu z Ruska není přepravní kapacita. Navíc Biden hodlá postupně skončit těžbu, která byla zahájena za Trumpa a udělala USA z dovozce planu a ropy jejich vývozcem.
      2. Tohle ekology nepálí, ale je to pravda: Při těžbě plynu klasickými postupy v Rusku uteče do atmosféry asi 6 % metanu. Při těžbě břidličného plynu v USA jich uteče 8. Přitom aby se srovnal skleníkový efekt zemního plynu s uhlím stačí, když při těžbě zemního plynu utečou ta procenta tři. Zbytek je primitivní trojčlenka, kterou ovšem členům EK i německým vládním politikům (o zelených ani nemluvě) vysvětlíte s asi stejnou úspěšností, jako kdybyste teleti vysvětloval teorii relativity.
      3. Putin může klidně přesunout své těžaře na východ a poloostrov Jamal nechat zakonzervovaný. Nárůst světových cen zemního plynu mu pokles těžby vykompenzuje. A ten plyn se tam dole nezkazí.

     • A. S. Pergill napsal:

      to Pavel
      Nedostatek zemního plynu, který žene jeho ceny nahoru, je jednoznačně na bázi vlivu grýn dýlu a negativních očekávání s ním spojených. V důsledku toho spotřebovala většina států EU víc plynu na vyrovnávání Občasných Zdrojů Energie a nedoplnila je kvůli negativním očekáváním (možný zákaz plynu jako součást grýn dýlu). Proto také nebyly (s výjimkou Maďarska) uzavřeny s Ruskem dlouhodobé kontrakty, které jsou spojeny s výrazně nižší cenou plynu (viz to Maďarsko v porovnání s ostatními státy EU).
      Dovoz LNG je výrazně dražší, na přepravu tolika plynu, co potřebuje tč. EU, nejsou na světě přepravní kapacity. Nikdo nebude investovat do megafloty lodí na stlačený nebo kapalný zemní plyn, protože je značné riziko, že zelení magoři v EU plyn zakáží dříve, než se ta investice vrátí. Navíc zelení obšancovali řadu bank a úvěr na „neekologické“ investice z nich nedostanete.

      K té obnově těžby našeho uhlí:
      V některých lokalitách jsou uhelné šachty natolik zaplavené vodou a poničené (co se přestaly po ukončení těžby udržovat), že v nich těžbu obnovíte jen za cenu naprosto enormních nákladů. Bezproblémové by bylo obnovení povrchové těžby v Podkrušnohoří, vytěžit uhlí, které od pásma polského dolu Turów zasahuje na naše území (alespoň by tamní obyvatelé přestali nadávat na Poláky), případně obnovit povrchovou těžbu lignitu na sever od Jeseníků. Dala by se otevřít i kamenouhelná pánev pod Beskydy, možná by to přišlo levněji než obnova těžby v Ostravsko Karvínské pánvi.
      Mohli bychom začít těžit břidličný plyn, který na našem území také máme.
      Vše by to ovšem znamenalo státní mocí zlomit odpor německých a ruských agentů, především zelených.

     • Pavel napsal:

      Znova opakuji lžirgile, noty kdo za co může jestli puťka nebo ten tvůj a burešův „grýndýl“ si musíš dohodnout se svým trolím kolegou „petrph“. Ten tvrdí, že za to může puťka, tedy se svými nekonzistentními bláboly reaguj na něj.
      Jak už jsme si mnohokrát vyjasnili, lžirgile,cena je dána poptávkou. Jeli kvůli rusáckým spekulacím cena plynu vysoko, dovoz LNG se rázem bohatě vyplatí. (Ostatně proč by jinak rusáci sami stavěli terminály, a že je staví). Rovněž jsme si vyjasnili, že přepravní kapacity jsou dostatečné (snad si nechceš zopakovat ten svůj trapas s tím jak ses oháněl nesmyslně malými tankery). Mimochodem, tvoje bláboly o „zaplavených
      šachtách“ znamenají, že nic neviš o české energetice, která je závislá především na povrchově těženém hnědém uhlí. V ČR existují snad pouze dvě nebo tři elektrárny na černé uhlí. Rovněž ti dělá zásadní problém čtení. Řeč byla o „evropě“ a o otevírání uzavřených uhelných elektráren a nikoli o ČR. A kdo je největším spotřebitelem plynu v Evropě, žáku pergile? No německo… německo, která má desítky uhelných bloků které stojí, do kterých donedávna německo dováželo uhlí z USA a jižní Ameriky a které byly nahrazeny plynovými bloky. To jsou fakta, které ti tvůj řídící důstojník zatajil takže ti nedocházejí. Jsou to fakta, která jasně říkají, že dovoz plynu z nespolehlivého rusácka lze výrazně omezit z týdne na týden, aniž by to nějak zásadně poškodilo evropskou ekonomiku.

   • Pavel napsal:

    A proč jsi to neudělal prchající petříku? Možná bys pak zjistil, že odjíždějící rodina není totožná s utíkajícím diplomatem.

 3. petrph napsal:

  Tedy a že to musím opakovat, západní státy, včetně nás, mají vlivem politického korektivismu ohromný problém s definováním pojmů.

  Ono je totiž naprostý rozdíl mezi uprchlíkem a osobou, které je přiznán azyl – a která má tedy podobná práva a nároky jako místní občané.
  Tady je to vidět markantně – na straně jedné uprchlíci, kterým ano můžeme i masově vystavět někde u hranic rozlehlé uprchlické tábory, kde budou pobývat dlouhodobě, asi jako v Řecku.
  A je rozdíl, jestli, jak zde n HP popsáno v článku o přijatých azylantech z Afgnasitánu, kterým by měly být zajištovány „nájemní byty na standardním trhu s nemovitostmi, při dnešních cenách a pochopitelně na účet státu.
  To by, při těch očekávaných masových počtech migrantů byla neúnosná zátěž, jak pro nás, tak třeba i pro Německo, které si takovu vstřícnou migrační politiku jako v tom roce 2015 taky už taky asi nedovolit,

 4. Dr. B napsal:

  No snad se Rusáci nakonec stáhnou (podle mě je to stále nejpravděpodobnější varianta – snad se nemýlím) a nebude zapotřebí řešit nějakou uprchlickou „krizi.“ Ne snad proto, že bychom nedokázali přijmout desetitisíce, nebo třeba i statisíce ukrajinských uprchlíků, ale hlavně proto, že nikomu nepřeji zažít situaci, kdy ho někdo (nebo něco) vyžene z vlastního domova.
  Doufejme tedy, že si znovu všichni zúčastnění papaláši ukážou pindíky a i přes to, že se nedohodnou, kdo ho má delšího, zase je schovají do kalhot a obyčejným lidem dají pokoj.

  • josef napsal:

   … no tak je jistě chvalitebné, že se my (tj. ten „demokratický západ“) nyní „straráme“ o možné uprchlíky z Ukrajiny, kteří „určitě budou“ až to Rusko konečně napadne Ukrajinu… Další termín – kdy se tak stane, vyhlásí opět Biden a kol… Včera v Lidových novinách byl zveřejněn článek, který uvádí, že Jake Sullivan konstatuje , že tady USA chtějí válce zabránit… Dodal k tomu, že v Iráku tomu bylo obráceně, protože tam USA rozpoutaly obranně útočnou válku kvůli zbraním HN, které se ale nakonec vůbec nenašly… Tam si ale USA nedělaly žádné starosti s uprchlíky z Iráku, kteří pochopitelně museli emigrovat do Iránu, Jordánska a Sýrie a kdo těmto zemím na tyto válečné uprchlíky přispěl ? Z USA to asi nebylo… Podobné to bylo i u Afghanistánu, kde také došlo po říjnu 2001 k emigracím do okolí… A tady tzv.svět také nebyl… U zatím žádných uprchlíků z Ukrajiny si už děláme starosti, ale u USAválek z r.2001 a 2003 nám je to dodnes jedno…

   • Dr. B napsal:

    No mě to jedno rozhodně není. Rusák, Amík, Číňan atd. jsou všichni v podstatě stejní šupáci. Tím samozřejmě nemyslím obyčejné lidi, ale establishment, který z pozice moci a síly prosazuje své zájmy na úkor obyčejných lidí. Se světovými mocnostmi je to vlastně stejné jako v byznysu, jakmile nějaká společnost dosáhne určité velikosti, získá i pocit nedotknutelnosti a začne se chovat jako dobytek. Tedy čest výjimkám, ale asi jich příliš není.
    Nepřestává mě udivovat to donekonečna se opakující černobílé vidění světa. Pokud kritizuji, Rusko, jsem hned příznivec Ameriky, když se opřu do Babiše, jsem hned závistivý levičák atd., atd. To jsou lidé vážně tak hloupí, že potřebují celý svět zjednodušit na ty dobré a zlé, na ty, co jdou s námi a nebo proti nám?
    Připadá mi, že se stále chováme a přemýšlíme jako malí haranti, kteří se porvou na sídlišti kvůli sebemenší prkotině. Prostě jenom proto, že ta druhá parta je z jiného baráku. To opravdu ještě lidstvo „nedospělo?“

    • josef napsal:

     … to není o černobílém vidění světa… Obecně se stávalo, stává a určitě do budoucna i bude stávat, že sousední země mohou mít mezi sebou spory a je určitě správné se vypořádat s těmi obyvateli, kterých se to (tj. válka) bezprostředně dotýká a mají pouze tu smůlu, že v čase tam žijí. To srovnání s tím Irákem a Afghanistánem je pouze takové, že tady se nejednalo o spor sousedních zemí, ale válku „hegemona“ z druhé polokoule, kterému ještě „na pomoc“ přišlo až 60 států (včetně nás), ale mnohé domácí obyvatelstvo muselo také utéct do sousedních států a těmto státům nikdo k tomuto zvládnutí nepomohl… A tady článek melduje o uprchlících – ale až o možných budoucích, přestože to ještě nenastalo, ale důsledky válek minulých, které ale mnohdy ještě ani neskončily a trvají třeba jako zhroucené státy, nikdo nevidí…

    • josef napsal:

     … k těm ZHN v Iráku : jak to uvedl ten Jake Sullivan (to je jinak bezpečnostní poradce u Bidena – čili žádné ucho jako třeba Pavel), že „USA do Iráku vpadly zejména kvůli zbraním ZHN ale žádné se nenašly -čili to byla válka útočná, tady na Ukrajině chceme válce zabránit…“

     • Pavel napsal:

      K těm ZHN v Iráku: fantasmagorie důchodců o tom co co kdo uvedl (přičemž to není sto ani doložit) typu josef, nic nemění na tom, že ZHN BYLY v Iráku nalezeny.
      https://thepoliticalinsider.com/bombshell-new-york-times-reports-wmds-found-iraq/

     • josef napsal:

      pro Pavel : tak, že ZHN nebyly nalezeny je psáno v Lidových novinách 15.2. (ale i mnohokrát i jinde) a je k tomu to sdělení od Jakeho Sullivana… Je zajímavé, že ti co uvádí, že „něco se v Iráku našlo“, tak to nijak nevzešlo v obecné povědomí.. Je tedy třeba, aby tito „zastánci správné války v Iráku“ docílili toho, že to bude zveřejněno na prvních stránkách světových medií (a ko-médií), že to byly ZHN, kterými Saddám Husajn mohl „disponovat“ ráno, v poledne a večer a tím tak ohrozit USA na druhé polokouli… Jinak to bude stále mlácení prázdné slámy, že se něco našlo v době kdy ten Saddám už dávno nebyl… To, že Irák je ale od té doby zhroucený stát, tak to žádní příznivci USA a jejich „demoválek“ neřeší a je jim to šumafuk…

     • A. S. Pergill napsal:

      Josefe, skutečně se našly zásoby chemických granátů do děl z doby války Iráku s Íránem, kdy byly tyto zbraně opravdu použity. Prošlo to dokonce i skrze ČT.
      Kdyby nebyl Saddám rapl a tu munici předvedl, mohl vraždit islámské extrémisty k naší v podstatě spokojenosti dál.
      Faktem je, že se zatím nenašla produkce biologických zbraní, ale ta se dá najít leda šťastnou náhodou.

     • josef napsal:

      pro Pergill :
      ano, při válce Irák – Irán měl „Saddám Husajn“ tyto zbraně – to ale tehdy mu z USA poslaly „poradce“ Donalda Rumsfelda, který mu měl pomáhat proti Iránu…. Možná, že měly ty „ZHN“ značku Made in USA… Ale prapůvodně ty zbraně hledali mezinárodní inspektoři, které pak G.W.Bush – kvůli blížícímu se horku, odvolal, aby se dalo válčit v „příznivějším klimatu“… Kvůli těmto zbraním HN z války Irák-Irán ale Bush a kol. nevyvolali válku, oni si mysleli, že má „nové“ – a ty se nenašly… V tom mezidobí mezi válkami 1991 a 2003 byla v Iráku 3 pásma, které ohraničovaly „bezpečí“ na jihu pro šíity a na severu pro Kurdy – pouze uprostřed to bylo „bezpečné“ pro Saddáma Husajna… A ty nalezené staré ZHN byly v tom severním pásmu – tehdy tam už Saddám neměl žádný přístup…

     • Pavel napsal:

      A proč sis svoje fantasmagorie, kde co nebylo nalezeno opomněl doložit nějakým odkazem, když už se oháníš konkrétním datem, josef. Nebo, že by to nebylo v lidovkách 15.2. ale vlevo dole? Samozřejmě, že to světovými médii proběhlo. To, že ty o tom nic nevíš, je samozřejmě způsobeno něčím jintým. Říká ti něco zkrtka NYT. Asi ne. Ostatně přesvědčit se můžeš sám. https://thepoliticalinsider.com/bombshell-new-york-times-reports-wmds-found-iraq/
      Mimochodem jak o tvých fantasmagoriích na téma co kdo poslal saddámovi svědčí ty tisíce russovětských a těžkoslovenských tanků poslaných saddámovi, za které ostatně saddám nikdy nezaplatil. Nebo ti vrcholní komunističtí papaláši promenující se se saddámem během války s Iránem nebo naopak ti iráčtí papaláši promenující se po tuzexových obchodech komunistické prahy.

     • josef napsal:

      pro Pavel :
      ale tady se šermuje nějakými články z USA víc jak deset let po zahájení války (a vlastně i po ukončení, které bylo učiněno padákovým seskokem G.W.Bushe ze 3 metrů na palubu letadlové lodi v květnu 2003 – „game is over“- to prohlásil samotný G.W.B.), ale to tady žádný hodnověrný zdroj nepublikoval, resp. když tedy ten „nějaký Armybomb…“ , tak se to neujalo… Asi proč tedy ? No protože když to mělo proniknout nějak do domácího světa, tak by tady tomu nikdo nevěřil, resp. tomu tady věří takoví ti různí petropavlové, ale je to takový křik do větru… A že Saddám neplatil za „naše“ zbraně – tak takových odběratelů, kteří neplatí, je víc.. To i USA teď „zabavily“ přece peníze Afghanistánu – a mlčíme k tomu…

 5. Horymír napsal:

  Ukrajina nemůže válčit s Ruskem,neboť kdyby Ukrajinci obdrželi mobilizační rozkaz,v EU by se zastavily stavební práce a lidé by hynuli v hromadách odpadků.

  • petrph napsal:

   K čemu tolik pesimismu? Ti Ukrajinci v EU by se ani nevraceli a rovnou požádali o azyl. A hned k tomu přidali žádost o tom, aby k nim, podle práva na slučování rodin, zajistila EU leteckou dopravu celého jejich početného příbuzenstva :)))

 6. Admirál napsal:

  Já nevím, ale co je na situaci nové?

  Z Ukrajiny proudí uprchlíci už dlouhá léta, proud uprchlíků po roce 2014 výrazně zesílil je otázka, kolik Ukrajinců na Ukrajině zůstalo. Rus proto, aby uprchlíci proudili, nemusel hnout ani malíčkem.
  A uprchlíci budou proudit ať bude válka nebo nebude. Ekonomická situace Ukrajiny a jejích obyvatel má stálou neměnnou trajektorii.

  • Pavel napsal:

   Kolik znáš azylantů z Ukrajiny, plavčíku?. To, že ti ukrajinec vymaluje, protože to nezvládneš sám a ukrajinská sestra ti ve starobinci přinese oběd, neznamená, že to jsou uprchlíci. Jestli odněkud teď proudí uprchlíci tak leda z rusácka a bělorusácka.

   • josef napsal:

    … no ale BIS u nás eviduje více jak 165 tis. Ukrajinců – a to je zdaleka, když to vyřkl Koudelka (aby se to rýmovalo), zdaleka nejvíc cizinců… Rusů tady je něco přes 40 tisíc a Bělorusů ještě méně.. A mj. ti Ukrajinci jsou už tady jako převážně na velmi pomocné práce už od raných let po vzniku samostatné Ukrajiny po. 1991- někdy v roce 1998 mi řekl bývalý ředitel jejich školského úřadu, který tady dělal na stavbách pomocného dělníka, že u nich „krachl stát..“ – tedy ani ne po necelých sedmi letech…

    • Pavel napsal:

     To máš o číně, pěkné mínění, josef. Doteď jsem tě považoval za čínomila ale to, že považuješ ty miliony číňanů makajících v v EU, v Americe, Africe a dokonce i v rusácku za urpchlíky (a mimo jiné tak roznášejících čínský virus) mi otevřelo oči. Kritika čínské krvavého totalitarismu ti NENÍ cizí, když jsi odhalil, že zahraniční dělníci jsou vlastně uprchlíci. Sice je to nesmysl ale ve tvém případě je to významný comingout. Ovšem počítej s tím, že za to tě soudruh si prostřednictvím tvého řídícího žlutého důstojníka nepochválí.
     Mimochodem, to že u nás „BIS něco eviduje“ jsi vzal odkud, josef. Když pominu to, že BIS má na starosti jiné věci (například sledovat nepřátelské agenty typu hradní čučkař a jeho podržtašky), tak cizince „eviduje“ jen a pouze cizinecká policie.

     • josef napsal:

      … no nevím, že bych psal o Číně… Já jsem psal o Ukrajincích, o jejich smutné době i u nás, že nám zachraňují skoro cokoliv (což nám tedy vyhovuje)… Ale také, že ta Ukrajina je zhroucená už možná 30 let … A ta naše slavná BIS, tak když dokáže sledovat výuku dějepisu – a k tomu mít zásadní připomínky, tak musí tedy vědět všechno…

     • Pavel napsal:

      Ty toho nevíš víc, josef. Například nevíš to, že zahraniční dělníky označuješ za „uprchlíky“. Takže mimo jiné miliony čínských dělníků jsou podle tebe uprchlíci. Zřejmě před totalitním čínským a „zhrouceným“ komunistickým režimem. Máš můj obdiv, ale musíš počítat s tím, že tak nevybíravou kritiku ti soudruh si nedaruje. Copak nevíš, že soudruh si během olympiády vytřel podlahu i s puťkou. Ty to budeš mít mnohem horší.

     • josef napsal:

      … no tak znovu – a to tedy pro ty „chytré“, já jsem nepsal ani slovo o číně… Je mně ale meldováno stále o nich… Já jsem psal o občanech Ukrajiny a BIS…

   • A. S. Pergill napsal:

    Pokud by došlo k válce, tak by jistě mezi uprchlíky převažovali Ukrajinci. Nicméně, na rozdíl od „uprchlíků“ z islámského světa, jsou to lidé s námi kulturně kompatibilní a pracovití, jejichž ideálem není modlení se k Ďáblovi a braní sociální podpory.

    • Pavel napsal:

     Řeč je o tom co je teď a o tom, že plavčík neví. co je to „uprchlík“, nikoli o tvých „kdyby“. A je evidentní, že mezi skutečnými uprchlíky v ČR najdeš rusy a bělorusy ale žádné ukrajince.

 7. Toky napsal:

  Obsadí prd a vořech. Zlomí jim to krk a Moldávie i Gruzie je dokopou. Nejspíš se duté hlavy ani nepokusí.

 8. A. S. Pergill napsal:

  MMCH, Ukrajina okupuje původní polská, československá (dokonce i kousek Slovenska), maďarská a rumunská území. Nebylo by spíš k věci se domluvit s Putinem a ta území si vzít zpět?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost