Europoslanci chtějí odstřihnout Orbána od fondů, tažení proti „malým Putinům“ se ale protahuje
Evropská unie zatím váhá s využitím finančního nástroje, který by měl pomoci prosadit vládu práva v některých unijních zemích. Státy, které mají chronické problémy se střetem zájmů, korupcí nebo nezávislostí soudnictví, by mohly přijít o dotace z unijního rozpočtu. Nejčastěji se mluví o Polsku a o Maďarsku. Použití nového nástroje posvětil Soudní dvůr EU už v půlce února, jeho nasazení ale oddaluje válka na Ukrajině i nedělní maďarské volby.
V hledáčku Bruselu se kvůli narušování principů vlády práva dlouhodobě nachází Polsko a Maďarsko, se kterými Evropská komise v této věci řešila či řeší několik sporů. Proto byly tyto dva státy diskutovány od počátku jako první potenciální „kandidáti“, proti kterým by mohla Komise nový nástroj uplatnit.
Komise i přes vlnu kritiky a žalobu Evropského parlamentu odkládala spuštění nástroje až na dobu po očekávaném rozsudku Soudního dvora. Na něj se se stížnostmi na nový nástroj – konkrétně se žalobami na jeho neplatnost – obrátily právě Polsko a Maďarsko.
Komise mezitím poslala Polsku a Maďarsku neformální dopisy týkající se tamního stavu právního státu, proceduru podle nového nástroje tím ale nezahájila.
A pak přišla válka
Evropská komise po rozsudku soudního dvora upozorňovala, že jí bude trvat několik týdnů, než jej zapracuje do připravovaných pokynů, jak nástroj přesně používat.
Vznik pokynů byl stejně jako vyčkání na rozsudek Soudního dvora součástí politické dohody s členskými státy, díky které nakonec nový nástroj dostal v prosinci 2020 na summitu Evropské rady od všech lídrů zelenou.
Text Kateřiny Zichové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
„Nechceme slyšet, že předsedkyně Ursula von der Leyenová potřebuje navrhnout další pokyny, nebo poslat další neformální dopisy (…) Komise nesmí promrhat ani minutu navíc a hned aplikovat mechanismus na ochranu rozpočtu,“ uvedla v únoru na plénu maďarská europoslankyně za stranu Momentum Katalin Cseh (Renew).
I zmíněné pokyny už Komise dokončila, zveřejnila je 2. března. Pozornost však byla a je pochopitelně upřena na válku na Ukrajině, kam Rusko vtrhlo ve čtvrtek 24. února. A protože od publikace pokynů zatím Komise nepřistoupila k dalším krokům, europoslanci varují před tím, aby ve stínu války řešení narušování principů právního státu v Evropské unii odkládala.
„Už žádné peníze pro zloděje“
Podle europoslanců je navíc nařízení pro ochranu právního státu dostatečně jasné a žádné pokyny nejsou třeba. Uvedli to v březnové rezoluci, pro kterou zvedlo ruku 478 členů parlamentu (155 hlasovalo proti a 29 se zdrželo).
„Nemůžete bránit Evropu pokud ji ničíte zevnitř nebo jako von der Leyenová dovolíte, že nebudete aplikovat unijní právo. Musíme zastavit malé evropské Putiny dokud můžeme: Žádné další peníze pro zloděje a autoritáře!“ napsal na Twitter belgický liberální europoslanec Guy Verhofstadt.
„Pokud tomu správně rozumím, musíme ustoupit ‚malým Putinům‘, než se vypořádáme s Putinem… Tento přístup Komise ovšem není překvapením, vezmeme-li v úvahu historii Komise Ursuly von der Leyenové, která dělá pro ochranu právního státu v EU co nejméně a co nejpozději,“ reagoval kriticky na zdrženlivost Komise profesor evropského práva Laurent Pech.
„Není překvapením, že Komise se rozhodla vyhnout se konfrontaci s národními vládami ve chvíli, kdy EU potřebuje maximální jednotu, aby se postavila Putinovi a podpořila Ukrajinu,“ komentoval to profesor politologie a práva Daniel Kelemen.
Země EU se kvůli válce na Ukrajině nebývale a rychle sjednotily a Polsko, které je kvůli problémům právního státu často terčem kritiky, jde v současné krizi příkladem v pomoci Ukrajině a voláním po zpřísňování sankcí proti Rusku.
Čekání na Orbánův výsledek
Už před ruskou invazí se nicméně spekulovalo o tom, že Komise přistoupí k zahájení řízení proti Maďarsku až po tamních parlamentních volbách naplánovaných na 3. dubna.
Europoslanci pak v březnové rezoluci Komisi vyzvali, aby nástroj aplikovala okamžitě, a to „bez ohledu na rozvrh voleb v členských zemích“.
I podle informací serveru Politico se Komise chystá zahájit řízení, jehož prvním krokem je zaslání oficiálního dopisu dané zemi, až po maďarských volbách. „Poslat to před volbami by hrálo ve prospěch (maďarského premiéra) Orbána,“ sdělil serveru zdroj z unijních struktur.
Redakce Euractiv.cz se u Evropské komise snažila informaci potvrdit. Tiskové oddělení však na tuto konkrétní otázku nereagovalo.
Podle europoslance Daniela Freunda (Zelení/ESA) by ale Komise na maďarské volby čekat neměla. „Posílání miliard do Maďarska na financování volební kampaně je to, co Orbánovi pomáhá,“ reagoval.
Sám Freund nicméně upozornil, že i kdyby Komise zahájila řízení podle nového nástroje hned v únoru po vydání rozsudků Soudního dvora, trvalo by několik měsíců, než by došlo na případné odebrání financí plynoucích z evropské kasy.
Podle maďarské europoslankyně Anny Júlie Donáth (Momentum, Renew) je naopak nespuštění nového nástroje před volbami správným rozhodnutím.
„Počkejme na výsledky voleb, protože pokud dojde ke změně vlády, je šance, že budou přijata protikorupční opatření, která Komise žádá,“ řekla europoslankyně pro Euractiv.com.
Podle mluvčího Evropské komise unijní exekutiva v současné době situaci ohledně vlády práva v zemích analyzuje. „Nyní vyhodnocujeme odpovědi Maďarska a Polska na zaslané žádosti o informace (na neformální dopisy zaslané Komisí v roce 2021 – pozn. red.),“ dodal pro Euractiv.cz mluvčí.
S blížícím se termínem voleb se tak zdá velmi pravděpodobné, že se řízení proti Maďarsku rozběhne až po nich.
Polsko: Tlak na vládu funguje?
V Polsku nejsou problémy s právním státem tak jednoznačně propojeny s finanční stránkou věci, jako je tomu v Maďarsku. Týkají se především nezávislosti justice.
Navíc se zdá, že spor mezi Varšavou a Bruselem by se mohl začít alespoň v některých bodech urovnávat. Stejně jako Maďarsko ani Polsko nedostalo peníze z unijního fondu obnovy. Obě země přitom v současné době Brusel žádají o uvolnění zdrojů kvůli výdajům spojeným s uprchlickou krizí. Jejich získání je podmíněno právě tím, aby země změnily přístup v některých otázkách principů právního státu.
V případě Polska se jedná zejména o podmínku ukončení fungování disciplinární komory pro soudce. Ta podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové tlačí na soudce, jejichž rozhodnutí se nelíbí vládě. Podle rozsudku Soudního dvora z roku 2021 disciplinární komora „neposkytuje veškeré záruky nestrannosti a nezávislosti a zejména není chráněna před přímým či nepřímým vlivem polské zákonodárné a výkonné moci“.
Pokud v zemi komora skončí a Polsko bude respektovat rozsudky unijního soudu, Komise bude ochotná peníze z fondu pro Polsko uvolnit. Deníku The Guardian to potvrdily dva zdroje. Podle nich by to měla být otázka „několika týdnů“.
Podle analytika organizace Democracy Reporting International Jakuba Jaraczewského tlak na Polsko skrze peníze funguje. Komise by tak podle něj neměla peníze z fondu obnovy Polsku zatím uvolnit.
„Zdá se, že ten tlak do určité míry funguje, vzhledem k tomu, že v Sejmu (dolní komora polského parlamentu – pozn. red.) je nyní několik legislativních návrhů k disciplinární komoře,“ popsal na Twitteru Jaraczewski.
„Aby se vlk nažral…“
Právě o nové polské legislativě se hovoří jako o možném klíči k uvolnění peněz z fondu obnovy. Jak pro Euractiv.cz přiblížila Jana Plaňavová-Latanowicz z Varšavské univerzity, kolem reformy disciplinární komory v polském parlamentu momentálně probíhá dramatická diskuse.
„Je celkem pět návrhů, jak změnit současnou formu disciplinární odpovědnosti soudců. Největší šance na realizaci má buď návrh prezidenta Andrzeje Dudy nebo návrh vládního Práva a spravedlnosti. Myslím, že ve výsledku to bude takový mix složený hlavně z těchto dvou návrhů,“ popsala.
Mezi právními experty se tak objevily obavy, aby Komise na základě legislativních návrhů k disciplinární komoře Polsku peníze z fondu obnovy neuvolnila. Podle nich totiž návrhy neodpovídají požadavkům Komise.
„To, co požaduje Evropská komise od polské vlády, je zajištění nezávislosti soudců. Ve vztahu k disciplinární komoře to znamená, aby vláda prosadila takový legislativní rámec disciplinární odpovědnosti soudců, který neumožňuje ovlivňování soudního rozhodování politiky,“ uvedla Plaňavová-Latanowicz.
Podle Jaraczewského nicméně Dudovo řešení adresuje problémy s disciplinární komisí pouze omezeně a vůbec neřeší další sporné body justiční reformy, jako je například fungování národní justiční rady, která schvaluje soudce a kterou Jourová označila vedle disciplinární komory za hlavní problém ve sporu o nezávislost polské justice. Podobně právní expert vnímá i návrh z dílny Práva a spravedlnosti, které spolu s Dudovým návrhem označil za snahu o to, aby se „vlk nažral a koza zůstala celá“.
Podle Laurenta Pecha je Dudův návrh snahou, jak získat peníze z EU, i když rozsudek unijního soudu nenaplňuje. Návrh sice počítá s rozpuštěním disciplinární komory, počítá ale zároveň se vznikem jiného disciplinárního režimu, a jde tak podle Pecha o pouhé „přejmenování“.
Jak ale upozornila Plaňavová-Latanowicz, polská vládní koalice, kterou tvoří Právo a spravedlnost spolu se dvěma menšími stranami Solidárním Polskem a Dohodou, je ohledně ústupků Unii ve sporu o nezávislost justice rozdělená. Podle ní se politici z okruhu ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra, který stojí v čele Solidárního Polska, proti návrhům z dílny prezidenta Dudy i Práva a spravedlnosti ostře vymezují.
„Proto podle mého názoru momentálním cílem diskusí probíhajících v polském parlamentu je vytvořit takový systém disciplinární odpovědnosti soudců, aby nové předpisy byly akceptovatelné pro Evropskou komisi a vládní koalice zůstala zachovaná,“ dodala.
Podle ní existuje riziko, že Ziobrova strana kvůli sporu vládní koalici opustí, což by pak mohlo vést k předčasným volbám.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Kyberútoky na vzestupu. Firmy dostanou povinnost se bránit a hlásit incidenty
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
32 komentářů
Hluboko do koryta budou mít maďaři s orbánem i s dotacemi. Viz např. evidentně korupční a vyhozené miliardy na PAKS II, kde měl rusácký státní podnik rosatom už 4 roky plnou parou stavět a prozatím byl schopen tak akorát srovnat plac buldozerem. Teď z toho maďarům zbyde akorát ten plac. Prostě platí, že podobně jako ten orbánův je každý režim vlády jedné strany korupční a zlodějský a poddaní takového režimu půjdou dřív či později po žebrotě.
Kdyby nebylo Maďarsko v EU, tak by ta elektrárna už stála.
Kdyby nebylo maďarsko v EU, tak by orbán neměl z čeho uplácet voliče a ani z čeho financovat předražený rusácký úvěr. Takže ne, elektrárna by nestála, lžirgile.
Maďarsko je na tom podobně jako my, tj. víc peněz se dá do bruselského centra, případně se prošustruje na bruselem nařízené nesmysly, než kolik se z Bruselu dostane.
A tu elektrárnu by postavili podle norem MAAE nikoli podle bruselských pseudonorem, vymyšlených tak, aby se podle nich nic postavit nedalo.
Ano, lžirgile, tos trefil. Orbán eurounijní dotace prošustruje na úplatky voličům a svým zkorumpovaným soudruhům. Jinak jsi samozřejmě vedle. V Maďarsku musel rosatom dodržovat jediné předpisy … ty maďarské. A podle těchto předpisů nebyl sto zahájit stavbu ani 4 roky proti plánu. Tedy rusáci by nepostavili nic.
Pavle, v Maďarsku musel dodržovat předpisy EU a ty jsou něco příšerného. Včetně řady naprosto pýthických formulací, které v různých jazycích mají různý význam. Podle toho se stavět prostě nedá.
Kolegové se přihlásili na grant od EU. Ta „papírová vojna“ kolem toho byla tak příšerná, že posléze zaskřehotali s Krkavcem E. A. Poe „Never more“.
Zase se nám vrátilo recyklované „Kdo nejde s námi, jde proti nám“.
To maďarská opozice pociťuje dnes a denně.
Ať žije Brusel . S Bruselem na věčné časy a nikdy jinak . Unii si rozvracet nedáme . Názor Bruselu je jediný správný – kdo nejde s námi = jde proti nám. Kupředu , zpátky ni krok . Bohužel i dnes si – podobně, jako tomu bylo za minulých režimů – musíte dávat obzvlášť velký pozor na jazyk a na to, co komu říkáte. Obyčejným pracujícím lidem je asi úplně jedno , jaký režim vládne , pokud se mají v životě dobře a není draho . Rostoucí ceny energií jsou chtěným cílem Green Dealu.
Už seš tady třetí, kdo upozorňuje na to, že orbána podle hesla „kdo nejde s námi jde proti nám terorizuje opozici a novináře“. Bravo jen houšť.
Nejsem si jist, zda chtěným. Řada propagátorů a podporovatelů GD je totiž natolik hloupá a nevzdělaná, že jim tyto důsledky nedocházejí. Jinak jistěže za „zelenými“ stojí bystré mozky, které chtějí v EU zavést režim podobný Pol – Potovské Kambodži, s totálním ožebračením obyvatelstva, se stovkami milionů mrtvých a s násilným umístěním těch zbývajících živých do „samozásobitelských komun“. V časopise „Poslední generace“ byly tyto záměry zelených organizací vcelku upřímně presentovány, alespoň v raných devadesátkách (než jim došlo, že normální lidé tento jejich sen nebudou přijímat s nadšením). Asi to bude po knihovnách; sám nevím, jestli některá z těch čísel po dvojím stěhování pracovny (vždy do menších prostor) ještě mám.
Simon. Také pamatuji že se hlásalo na věčné časy se SSSR dnes Rusko. Konečně někdo napsal inteligentní a pravdivý názor.
… no já si za ten „EU – Brusel“dosazuji eufemisticky RVHP… A zpětně posuzuji jak ta RVHP „nám“ také zakazovala-určovala-kontrolovala-sankcionovala- atd.atd, běžně stanovovala „blahobyt“ přes burzu někde ve Vilniusu…. No a kdo tak nebude postupovat tak zaplatí pokutu v „převoditelných rublech“… A jak je i zde patrno tak mnoho zdejších dopisovatelů to vnímá obdobně… Jak nám např. „určovala“, že mezi výrobcem el.energie a konečným spotřebitelem (tedy občanem, resp. domácností) musí být minimálně alespoň devět mezistupňů, ale v tom našem EU máme jen čtyři… Čili tady ta EU je daleko více proobčanská, protože je tady ta „konkurence“…
Josefe, jenže když RVHP udělala viditelný kopanec, tak jsme velice často byli svědky jeho nápravy (byť třeba až v příští nebo přespříští pětiletce). Něčeho takového jsme u EU svědky nebyli, byť těch kopanců dělá, obávám se, srovnatelně nebo i víc.
… no pak bych ale předpokládal, že za těch více jak 30 let ty „lapsy“ (býv.) RVHP někdo bude „dostávat“ do paměti občanů jako „hrůzostrašnost…“. To ale dosud žádní investigativci nezveřejnili…
Pochopitelně se o těch věcech psalo v roce 1989.
Mě jako fotoamatéra zajímalo, že RVHP direktivně převedla výrobu zvětšováků z Československa do Polska, a že když Poláci nedokázali vyrobit za celou pětiletku ani jeden kus, tak to bylo vráceno zpět a Meopta Přerov začala velice rychle chrlit Opemusy.
…ale ano, takové některé věci se staly. Já si pamatuji na šicí stroje Lada, které byly „administrativně převedeny“ asi do SSSR, určitě toho bylo i víc, ale neznamenalo to zánik podniků… Dnes to za nás „dělá trh“… Je to sice odosobněné, ale vše je převedeno na (obrazně) zboží a na efektivitu, kterou (prý) musíme pochopit…
Pokud je mi známo, tak naprostá většina zániků podniků měla netržní charakter. Vzpomeňte, jak jsme museli na příkaz EU zrušit většinu cukrovarů, např.
Maďaři dopadnou stejně jako rusové. Budou světu pro smích. Sice s ruským plynem za ruble ale bez světové pomoci.
Zdenál. Gramatika je slabá. Vaše inteligence vystihuje situaci v Evropě. Na věčné časy s EU v Bruselu. Ještě nedávno vyřvávali soudruzi z ODS na věčné časy se SSSR dnes Rusko. To ale Vy inteligent těžko pochopí.
Je mi líto, EU jim zastaví dotace, a oni z ní odejdou a přestanou do ní cpát peníze na slabomyslné a korupční aktivity. JE si postaví podle norem MAAE, nikoli podle EUronorem záměrně dělaných tak, aby se po nich nic postavit nedalo. Atd.
bude stejný scénař jak na rusko a Orbána,,kdo nejde s nama jde proti nám
Jako, že orbán sadne na tank a pojde oslobodzovať horné Uhry, stejně jako covidový strašpytel puťka jel osvobodit Kyjev? Obávám se, že orbán je ještě větší strašpytel. Ten je schopen, tak akorát terorizovat opozici a novináře … ano přesně podle toho hesla kdo nejde s námi jde proti nám.
V totalitních praktikách EU Rusko asi brzy dohoní.
Orbán s přehledem vyhraje volby a EU s tím nic nenadělá. Maďaři jsou chytří, proto mají nejlevnější plyn v EU. Fiala je pitomec, dal se na stranu jestřábů a máme nejdražší plyn v EU. Celá loutková fialova vláda vede zemi ke špatným koncům, ty šibenice byl dost výmluvné. Pokud máme ve vládě pitomce a v parlamentu hlupaňu Pekarovou, nic dobrého ČR nečeká. Rusové mají Putina a bude jim dobře. My máme vola a podle toho to tak vypadá.
Maďaři jsou tak mazaní, až je z toho na zvracení. Levný plyn nemají díky chytrosti, ale proto, že Orbán má páteř ohebnější, než hadice, když se napouští.
Levný plyn mají kvůli dlouhodobým smlouvám, které jsou v rozporu s EK prosazovaným grýn dýlem. Vykašlali se na GD a mají levnou ropu a plyn. Nic jiného za tím není.
Autor,který se nějak pozapoměl podepsat pod svůj výtvor,si plete pojmy s dojmy.Tím dodržováním práva zřejmě myslí bezpodmínečné dodržování rozkazů z Brusele.Jen si nechtěl uvědomit,že ne každý je zbabělý Čecháček,který dovede jen poslouchat a své potřeby upozadí proti zahraničním rozkazům.Máme svých problémů dost a dost,tak bychom měli přestat s kritikou jiných.Čeští „politici“ nikdy nebudou hájit zájmy národa a pouze svoje.
Pro EU je prašivé proruské Maďarsko jen černá díra na dotace. Doufám, že tok peněz z EU bude Maďarsku zastaven. Ať se s žádostí o případnou ekonomickou pomoc obrátí na své ruské přátele.
Co se Putina týče, tak k němu má Europarlament mnohem blíže než Orbán.
Lidé nechtějí místo dvou pohlaví 666 „genderů“. Nechtějí být masírováni lživou progresivistickou propagandou. A nechtějí spoustu dalších nesmyslů, které EU prosazuje, protože na tom někdo s vazbami na její politiky zásadním způsobem vydělává.
A pokud mají tu možnost, volí „orbány“ a ne „tusky“. Proto se ostatně pracuje na korespondenčních „volbách“, umožňujících dodat do výsledného sčítání prakticky libovolný počet zfalšovaných hlasů.
MMCH, jak dlouho si myslíte, že by proruští aktivisté z Fridays for Future blokovali okruh v centru Budapešti? Ve státě, který je plně funkční, a kde policie proti gaunerům opravdu koná, a tvrdě.