Estébáci zatkli mámu a dvouleté dítě nechali samotné doma. Maminku mučili, dostala šestnáct let
Neuvěřitelný příběh plný bezohlednosti se odehrál roku 1949. Estébáci zatkli maminku a její dvouletou holčičku Dášu nechali samotnou. Objevili ji až po dvou dnech. Dagmar pak vyrůstala u prarodičů a k rodičům se už nevrátila.
Na začátku léta 1949 vtrhla skupina estébáků do myslivny v Novém Hrozenkově. Přišla si pro polesného Jaroslava Ježe a jeho manželku Miladu. Hajný, kterého přátelé varovali, se proto už domů nevrátil, a dva roky se skrýval v lesních úkrytech a po známých. Manželku Miladu Ježovou vyvedli ven 14. června 1949 v poutech.
Ve vedlejší místnosti nechali bez dozoru dvouletou holčičku Dagmar:
„Babička mi vyprávěla, že jsem tam zůstala sama pár dní… dva nebo tři dny… Náhodou do hájovny přijeli přátelé z Prostějova, kteří tam jezdili na letní byt, a ti mě našli. Dozvěděli se, co se stalo, vzali si mě a asi čtyři měsíce pátrali po mých příbuzných. Našli v Ostravě babičku a dědečka a ti si pro mě přijeli,“ popisuje svoji záchranu Dagmar Stachová.
StB: Dítě v hájovně už nebylo…
Existují ale ještě dvě verze příběhu, který se tehdy odehrál. V pozdějších vyšetřovacích spisech stojí, že „se Ježová rozhodla, že před svým možným zatčením také uprchne. V důsledku toho odvezla svou dceru Dagmar ke své matce do Ostravy. Po svém návratu z Ostravy byla pak zatčena.“
Třetí verze příběhu zazněla v televizním dokumentu „Dáša se vrací“ z cyklu Děti 50. let. Dagmar Stachová v televizním pořadu objevila tehdy devatenáctiletou služku svých rodičů paní Mirku Šulákovou, tenkrát Piškovou: „Já jsem vás tam vyzvedla a odvezla do Ostravy za vaší babičkou,“ tvrdí v dokumentu paní Šuláková.
Událost už nelze s jistotou rekonstruovat, její aktéři, kteří by si ji pamatovali, již nežijí. Dagmar Stachová se přiklání k té verzi, kterou jí vyprávěla babička.
Do vězení šli za ošetření muže
Proč ale policie pozatýkala rodinu Ježových z hájovny v Novém Hrozenkově? Protože hajný Jaroslav Jež a jeho pohledná manželka Milada, v odboji přezdívaní krycím jménem Pichlaví, zachránili život postřelenému protikomunistickému odbojáři Jaromíru Vrbovi.
Třicetiletý Jaromír Vrba pocházel ze Zlína, tehdy tedy Gottwaldova. Podsaditého Vrbu, legendárního odbojáře, estébáci ve spisech označují jako velitele tzv. gottwaldovské podskupiny odbojové skupiny Světlana. Společně s ním bylo obžalováno dalších třicet osob včetně manželů Ježových.
Připravovali se na světovou válku
Vyšetřovací spisy odbojové sítě Světlana působící na Moravě čítají desetitisíce stran. Soudy vynesly nad jejími členy devět trestů smrti, rozhodli o osmnácti doživotních trestech a nejméně čtyři sta lidí bylo v souvislosti se Světlanou zatčeno. Někdejší partyzáni – odbojáři se připravovali na třetí světovou válku – shromažďovali zbraně, šířili letáky, organizovali síť pomocníků.
StB například u jednoho z členů skupiny Josefa Matůše objevila tři tisíce letáků určených k prvnímu výročí února 1948 nazvaných „Občané Valaši!“ a „Národe český a slovenský“, vyzývaly k boji za svobodu. Kromě toho měl doma schované tři samopaly, dvě pušky a několik pistolí. I Jaromír Vrba, vyučený zahradník, za války partyzán na Vsetínsku, u sebe vždy nosil pistoli a neváhal ji použít.
Zatkli ho na nádraží
Začátkem února 1949 spolupracovnice Vrbu varovala, že je sledován StB. Od té chvíle se schovával po různých úkrytech, v lesích nebo u přátel. Připravoval útěk za hranice. Kdosi ho udal a 20. dubna 1949 ho zatkl strážmistr Bohumil Hýl přímo na nádraží ve Vsetíně. Odtud vedl Vrbu na úřadovnu StB.
Cestou městským sadem se Vrba vrhnul na překvapeného strážmistra Hýla, který nezkontroloval, jestli je Vrba ozbrojen. Vrba policistu prudce odstrčil, vytáhl pistoli a z bezprostřední vzdálenosti na Hýla pětkrát vystřelil. Hýl stačil vytáhnout svou zbraň a vystřelil třikrát, pak se skácel k zemi a zemřel na místě. Vrba zraněný na pravé ruce vystřelil ještě několikrát na dalšího muže, který se ho pokoušel zadržet.
Vlekl se pak dvacet kilometrů až do Nového Hrozenkova, kde vyhledal přátele. Ti ho dovedli na hájovnu k dalším spolupracovníkům skupiny, k manželům Ježovým. Milada podle policejních záznamů přivedla k Vrbovi lékaře. Vrba spěchal a pokračoval k dalším spolupracovníkům, porůznu se skrýval. Nakonec byl dopaden na začátku června 1949. Udala ho konfidentka StB v řadách Světlany Aloisie Doležalová.
Vrbu pravděpodobně nepředstavitelně mučili, udal totiž řadu svých spolupracovníků a potvrdil, že pomoc našel i u Ježů v Novém Hrozenkově. Jaromír Vrba dostal trest smrti, oběsili ho 19. prosince 1950 v Brně. Milada Ježová byla převezena do ženské věznice v Pardubicích, dostala šestnáct let. Po dvou letech ukrývání dopadli i jejího manžela Jaroslava Ježe a od soudu ho odeslali do pracovních lágrů, dostal také šestnáct let vězení.
Babička v roli maminky
Z dětství si Dagmar pamatuje cesty z Ostravy do věznice za maminkou, od které občas dostala dopis. Do vězení za tatínkem Dagmar nikdy nejela:
„Babička mu vyčítala, že v tom svoji ženu nechal. Kdyby se přihlásil, možná by nedostala tak vysoký trest.“
Tak Dagmar Stachová vysvětluje, proč prarodiče zadržovali a ničili dopisy od zavřeného tatínka pro ni. Prarodiče vnučku vychovávali v láskyplném prostředí, Dagmar říká, že je milovala jako své rodiče.
Když maminku po osmi letech v roce 1957 propustili, odmítla s ní žít, už ji neznala: „Nedokázaly jsme už navázat vztah dcery a matky. Léta, která prožila ve vězení, nám chyběla. Nemohla za to. Naši rodinu rozvrátili komunisté,“ vysvětluje Dagmar Stachová. Maminka prý nebyla schopna vyprávět o tom, co se stalo, co prožila ve vězení. Traumata z vyšetřovny a vězení chtěla zcela vytěsnit: „Byla jako zavřená kniha…“ vzpomíná paní Stachová.
Nemáš tu co dělat!
V roce 1964 se ve dveřích objevil právě propuštěný tatínek. Zeptal se jí: „Ty jsi Dášenka?“ A ona v něm poznala tatínka Jaroslava. Babička se k němu ale chovala odtažitě. Sdělila mu mezi dveřmi, že u nich nemá co dělat. Jeho žena Milada se s ním rozvedla krátce po svém propuštění. V sedmatřiceti se totiž rozhodla začít nový život, našla si nového partnera – úředníka ekonoma, sama pracovala jako uklízečka. Dožila se sametové revoluce a zemřela v polovině devadesátých let.
Jaroslav Jež toužil vrátit se do hájovny a stát se opět polesným. StB ho po jeho propuštění sledovala a vedla jako tzv. nepřátelskou osobu. Komunisté ho donutili nastoupit na místo dělníka v chemické továrně. Zemřel ve dvaasedmdesáti letech po operaci tlustého střeva v roce 1984. Před smrtí ho pravidelně navštěvovala a starala se o něj jeho dcera Dagmar Stachová.
Autoři textu Mikuláš Kroupa a Scarlett Wilková Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.
ůsobí v projektuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Partneři v apokalypse. Jak satelity pomohly Stalinovi připravit třetí světovou válku
Petr Pithart: Jak a proč jsem slyšel v lednu 1990 trávu růst
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Lidé si málo uvědomují a bohužel už ani neznají, jakou hrůzu tady nastolila proruská komunistická mašinerie. Nesmíme zapomínat.
Zástupce proruské komunistické mašinérie máte na Hradě a to za souhlasu vládnoucí pravice i některých disidentů ! Doba padesátek byla tvrdá, krvavá, byla střetem dvou světů . Nejenom v ČSR . Ano, vítěz se mnohdy choval zločinně ! Měl k tomu Stranu, bezpečnostní aparát, justici . Uvedené je platné pro každou dobu!
Měli jsme, dalšího jsme mít mohli.
Díky Bohu komoušský smrad Babiš nevyhrál, k obrovské žalosti všech dezolátů, nacibolševiků a samozřejmě Rusácka.
Více zde: http://babylonrevue.cz/general-a-antikomuniste/
Nezatýkali anonymní estébáci, ale konkrétní známí lidé. A jak dlouho se jich ještě budeme bát a nebudeme je jmenovat jejich skutečnými jmény ?
Není žádný problém konfrontovat výpovědi účastníků příběhu s obsahem svazků v archivech, se soudními spisy a pod. Tam jsou jména uvedena . Estébáků, prokurátorů, soudců ! Já ve svém příběhu uvádím taky konkrétní jména. Bohužel, nejsou publikována a naopak, někteří autoři článků hrubě překrucují to jsem v dobré víře vyprávěl. Zda se tak děje z tuposti nebo vědomě , nevím. Ale dnes je mi to v podstatě jedno ! Nic to nezmění. Když vidím kdo je v čele státu, do se na klíčových postech, musím jen skřípat zuby nad odkazem Veliké listopadové revoluce. A Hlídací pse, malá douška. Proč nezveřejníš moje příspěvky? Stojím si za každým slovem.
Ano, jistě! Podle vás Jaroslave Lamre tím správným odkazem Velké listopadové revoluce by byli Andrej Babiš a Tomio Okamura! Jistě si stojíte i v tomto za každým slovem.
Titulek a návěští příběhu jsou zavádějící, dvě věrohodnější verze, kdo se bezprostředně postaral o děvčátko, jsou až v textu. Honba za senzacemi výrobou zavádějících titulků by, myslím, v tak citlivých tragických případech měla jít stranou. Co se týče Vrby, který vraždou policisty Bohumila Hýla vyvolal ohromné policejní pátrání a poté i extrémní tresty pro ty, kdo mu pomáhali: Jaromír Vrba byl 18. září 1950 Státním soudem oddělení Brno uznán vinným ze zločinu velezrady podle § 1 odst. 1 písm. c) a odst. 2 zák. č. 231/48 Sb., zločinu vyzvědačství podle § 5 odst. 1 zák. č. 231/48 Sb., zločinu vraždy podle § 134 a § 135 tr. z. a zločinu nedokonané vraždy prosté podle § 6, 134 a 135 tr. z. A podle § 1, ods. 3 z. č. 231/48 Sb. s přihlédnutím k § 134 tr. z. byl odsouzen k trestu smrti. Zdroj: skvělá diplomová práce Michaela Lišková: Rezistenční činnost Jaromíra Vrby v letech 1948 – 1950, MU Brno 2014.
Odbojář Jaromír Vrba komoušského pohůnka Hýla samozřejmě nezavraždil, nýbrž zlikvidoval v sebeobraně.
Ano Radomíre, vždyť podle vaší logiky i Kubiš s Gabčíkem byli zrádci a vrahy.
Věrohodné je svědectví přímé příbuzné, soudruhu. Tedy komunistické bestie nechali dvouleté dítě v lese bez dozoru a bylo jim jedno, že může zemřít. O zatýkání na základě z prstu vycucaných důvodů a mučení žen nemluvě.
Omluva : Omlouvám se za nařčení z nezveřejnění mých příspěvků. Děkuji. J . Lamr.
Tak jak to vlastně bylo???? Nechali tam tu holčičku samotnou, nebo nenechali?? Vyjádřete se jasně, a pokud možno už v titulku.
Tímhle zavádějícím článkem jste Post Bellum dost zdiskreditovali, to by se Vám nemělo odpustit!!!!!!!!!!!
Je potřeba číst celý text !!
Cituji
!Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.“