Estébáci s čistým lustračním osvědčením. Prošly jich stovky, připomeňme si proč

Napsal/a Robert Břešťan 17. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Tvrdit, že je česká státní správa více než třicet let po sametové revoluci plná estébáků, by bylo asi troufalé. Většina z těch kdysi aktivních je už dávno v důchodu, přičemž si ve srovnání s někdejšími disidenty užívají výrazně fešáčtější penzi. I tak ale na úřednických postech bývalé členy StB pořád najdeme, jen se to o nich nemá říkat – protože mají čisté lustrační osvědčení.

Obávaná, nenáviděná i mocná Státní bezpečnost byla oficiálně zrušena k 15. únoru 1990. Lidé, kteří v ní pracovali, ale pochopitelně nezmizeli. Část z nich začala podnikat, zakládali si třeba bezpečnostní agentury, někteří odešli do advokacie a celkově tam, kde po nich nikdo nepožadoval čisté lustrační osvědčení.

Byli a jsou však i prokazatelní někdejší aktivní členové StB, na něž lustrační zákon nedosáhl. Konkrétně šlo (a stále jde) o bývalé zaměstnance III. správy SNB, vojenské kontrarozvědky. Čím to?

Trik je jinde…

Nedávno se jeden ze čtenářů HlídacíPes.org obrátil na redakci s tím, že na právním odboru Ministerstva průmyslu a obchodu působí jistý S.M., který byl podle osobní evidenční karty Ministerstva vnitra (volně přístupné na webu) zjevně starším referentem III. správy SNB, tedy příslušníkem Státní bezpečnosti zařazeným ve Vojenské kontrarozvědce.

Jak čtenář upozornil, nadále platí, že „podle zákona o státní službě na služební místa představených státních zaměstnanců musí žadatelé narození přede dnem 1. prosince 1971 dokládat, že nebyli mimo jiné příslušníky Státní bezpečnosti“.

„Domnívám se, že pokud se stanovený postup nějak neosvědčil u S.M., může být takových představených státních zaměstnanců více, což je samozřejmě zcela nezákonné,“ psal čtenář.

Celým jménem dotyčného ministerského úředníka neuvádíme proto, že v tomto textu nejde o konkrétního člověka, ale spíše o připomínku pozoruhodného porevolučního rozhodnutí, na něž se s přibývajícími léty zapomíná či už zapomnělo.

Prvním rozhodnutím, jak už dříve popsal historik Radek Schovánek na stránkách Minulost.cz, bylo, že už na začátku ledna 1990 byla III. správa SNB vyčleněna rozhodnutím vlády z federálního ministerstva vnitra do ministerstva obrany. Tím se na rozdíl od ostatních složek StB vyhnula zrušení.

Oficiálním důvodem bylo uchování funkčnosti Zpravodajské správy Generálního štábu (jako jediná tajná služba nebyla součástí StB), jejíž příslušníci s Vojenskou kontrarozvědkou spolupracovali, či v ní přímo pracovali.

© Archiv bezpečnostních složek

To ale nebyla jediná „výhoda“ pro ty, kdo sloužili před rokem 1989 ve vojenské kontrarozvědce. Druhé zásadní rozhodnutí přišlo o rok později.

Malá náhoda velkého zákona

Když byl v roce 1991 byl přijat takzvaný velký lustrační zákon, byla v něm formulace, že osvědčuje, „zda lustrovaná osoba byla či nebyla v období od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989″:

  • příslušníkem Sboru národní bezpečnosti zařazeným ve složce Státní bezpečnosti
  • evidována v materiálech StB jako spolupracovník ve smyslu ustanovení § 2 odst. 1 písm. b) zákona
  • a zákon myslel i na další jako byli funkcionáři KSČ, bývalí milicionáře či členové normalizačních prověrek…

Jenže příslušníci vojenské kontrarozvědky nebyli před rokem 1989 příslušníky Sboru národní bezpečnosti, nýbrž příslušníky vojsk ministerstva vnitra (ačkoli šlo o složku Státní bezpečnosti). Je to paradoxní, ale je to tak: příslušníci předlistopadové vojenské rozvědky díky tomu z moci lustračního zákona vypadli.

„Tento malý, „formální“ rozdíl umožnil stovkám bývalých příslušníků komunistické vojenské kontrarozvědky, která byla součástí StB, získat negativní lustrační osvědčení. Je na místě předpokládat, že tato malá „chyba“ byla do velkého lustračního zákona vložena úmyslně,“ napsal historik a badatel Radek Schovánek.

Až v roce 2001 vypukla aféra, kdy tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross přišel s tím, že v letech 1991 a 1992 bylo neoprávněně vydáno na 150 tisíc negativních lustračních osvědčení. Prověřování pak nakonec našlo jen 117 případů – vesměs šlo právě o bývalé příslušníky vojenské kontrarozvědky. Ti do té doby mohli pracovat ve významných funkcích státní správy. Politici se tehdy, ale i později, dohadovali, kde se stala chyba, k změně zákona to ale nevedlo. A jak se ukazuje, někteří bývalí „kontrarozvědčíci“ ve vysokých úřednických funkcích jsou ještě teď.

Třicet let práce pro demokratický režim a slušného života možná dokáže odčinit i roky ve službách StB. Mnohem víc pro klid na duši jejích bývalých příslušníků však možná přináší vědomí, že komunistická a estébácká minulost je dnes už řadě lidí v Česku úplně lhostejná. O co víc se mává rukou nad děním před rokem 1989 (případně se na něj laskavě vzpomíná), o to raději se připomínají „hrůzy raného kapitalismu“ 90. let.

Definitivní tečkou za smyslem lustrací pak udělal rok 2014 a snaha sestavit po volbách vládu s Andrejem Babišem. Tehdy vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL prosadila spolu se služebním zákonem i změnu lustračního zákona. Vztahuje se nyní už jen na místa představených (tedy vedoucích úředníků), nikoli už na členy vlády.

Jak známo, Babiš by coby spolupracovník StB lustrací jinak neprošel. Tak si aspoň připomeňme lejstro, které tehdy Babiš ve vinárně U obuvníka podepsal. Zrovna před pár dny mělo své 38. výročí:

Shrnuto: tak často vzývaná tlustá čára za minulostí je už roky nakreslená. Jmenuje se Babiš, kvůli němuž se změnil lustrační zákon. Je tedy logické, že ministerské úředníky už nikdo „lovit“ nebude, koneckonců mají v souladu se zákonem negativní lustrační osvědčení. Nicméně to znamená, že přinejmenším lidi z někdejší III. správy SNB ve státním aparátu pořád ještě nacházíme.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)