Emigrovat, když vyhraje Babiš? Slyším to opakovaně, říká Češka ze Švýcarska
V zahraničí v posledních parlamentních volbách odevzdalo svůj hlas přes deset tisíc Čechů. Mezi nimi také Iva Kabosch, která po Británii, Lucembursku a Kuvajtu zakotvila v roce 2011 ve Švýcarsku. Tam také začala natáčet s expaty z celého světa svůj podcast Exlander právě o tom, jak se cizincům v zahraničí žije.
Češi žijící v zahraničí by ve své většině uvítali možnost hlasovat ve volbách korespondenčně, to však stále není možné. „Je to ukázka toho, že zatímco tady ve Švýcarsku vám stát a priori důvěřuje, Česko je nastavené na to, aby to nikdo nemohl lidově řečeno očůrat,“ říká Iva Kabosch, která pracuje na částečný úvazek na Univerzitě v Curychu, soukromě také vyučuje angličtinu a němčinu. O životě cizinců v zahraničí ví mnohé nejen díky vlastní zkušenosti, ale i díky rozhovorům, které s nimi pravidelně natáčí ve svém podcastu Exlander.
Hodně lidí – zatím více či méně s nadsázkou – říká, že „když zase vyhraje Babiš“, tak radši emigruje… Setkáváte se s takovými výroky vy sama?
S tím se setkávám často. Je to často navázané na to, že když jste jako Čech někde na Západě, třeba jako já ve Švýcarsku, lidé rychle nabudou dojmu, že to se tam přece máme skvěle, nic neřešíme, jsme za vodou. Lidé si často představují, že jinde je tráva zelenější. Ale ne všude na vás čekají, a docela snadno se bez nás obejdou. Střetávají se myslím dva pohledy: že všechno je hrozné a nejraději bychom zmizeli někam pryč a taková ta česká malost ve stylu – všechno znám, všude jsem byl a všechno vím nejlíp.
Dá se ale podle vás dneska vůbec mluvit o emigraci? Není to prostě přestěhování, aspoň v rámci EU, kde je to zatím velmi snadné?
Souhlasím, že slovo emigrace mám mnohem spíše spojené s lidmi, kteří třeba sem do Švýcarska přišli po roce 1968. Dnes jsou to dědečci, jsou nostalgičtí, jsou to velcí vlastenci. Často proti nim bylo vedeno trestní stíhání, svoji emigraci dodnes vnímají hodně emotivně. Dnes Češi mohou vycestovat svobodně v podstatě kamkoli, takže bych to jako emigraci určitě nenazývala. Je to přestěhování, i když i na to musíte mít odvahu. Babiš, jakkoli bych ho nikdy nevolila, není diktátor, který za politické názory zavírá lidi do vězení. Koneckonců trestní řízení je vedeno naopak proti němu.
Když se podíváme na to, jak jsou jednotlivé národy připraveny svou zemi skutečně opustit a jít třeba za prací do ciziny, tak ve srovnání s Poláky jsme my Češi ti, co rodnou hroudu opouštějí dost neradi.
To je pravda. Hodně lidí z Polska nebo z Balkánu se zvedne a zkusí jít za lepším, Češi tolik ne, i když samozřejmě jsou třeba přeshraniční pendleři. Myslím, že to ukazuje na to, že se máme v Česku vlastně dobře. Samozřejmě jsou lidé, kteří žijí – jak se říká – z ruky do huby, ale viděno z výšky má i člověk ze sociálně slabší vrstvy získat vzdělání, podporu od státu, má zdravotní péči… Mám v tom srovnání třeba z Británie nebo Blízkého východu. Plus se ve svém podcastu bavím třeba s lidmi z původem ze Srbska či Chorvatska – kde si lidi díky dovoleným myslí, jak se tam žije krásně – odkud, podobně jako z pobaltských států, odcházejí vzdělaní lidé skutečně raději na Západ, protože pro sebe doma nemůžou najít uplatnění. A v Česku je trh práce atraktivní už i pro cizince z některých západních zemí.
Váš podcast je o zkušenostech expatů z různých zemí se životem v cizině, o tom, na co narážejí, s čím se potýkají. Nacházíte v jejich vyprávěních a postřezích nějaké spojující body, i když jde často o různé národnosti i země, kde žijí?
Je to určitě to, že na vás nikdo nečeká a vy musíte začínat znovu. Často se sice bavím spíše s lidmi, kteří jsou v akademických pozicích, v diplomacii nebo v byznysu, co obvykle odcházejí za zajímavou kariérou, ale i tihle vám řeknou, že jejich život v zahraničí začínal od znova. Musíte si budovat novou sociální bublinu, získáváte nové přátele, rodina je daleko… Člověk si musí znovu stanovit priority, v mnohém ustoupit, ale stejně se často cítíte izolovaný. To je ten spojující prvek.
Často se život v cizině a stesk po domově zužuje na banality typu – chybí mi český chleba… Jaká je vaše zkušenost?
To jsou normální věci, s nimiž se člověk musí smířit. Jsou na to i různé studie, na to, že máte nejprve takzvaný expat šok, potom kulturní šok a nakonec obrácený kulturní šok u lidí, kteří se vrací domů třeba po pěti letech a připadají si doma po návratu trochu jako cizinec. To jsou psychologické jevy, které se zkoumají, a projevuje se to právě i těmi banalitami, že vám chybí vaše oblíbené jídlo, věci, na které jste zvyklí ze své země. Ale u Čechů v zahraničí si všímám jiného zajímavého pojícího prvku – chybí jim český humor, jistý nadhled, udělat si legraci ze sebe, takový Hrabal nebo Cimrman… V západní Evropě se lidé berou hrozně vážně. Jiné národy, typicky Poláci, často vytvářejí svoje větší komunity, svoje obchody, a tak si tu identitu udržují, i když nevím, jestli je to dobře.
Vždycky je užitečné podívat se na svou zem z nadhledu, pohledem ze zahraničí, třeba i na politickou situaci. Jak Česko vidíte z ciziny vy?
Sleduji to, co se u nás děje, není mi to jedno, pořád je to moje vlast, mám tam rodinu, ale musím říct, že poprvé v životě nevím, koho teď v říjnu volit. Ze zahraničí všechny ty nuance domácí politiky nepochytíte, vnímáte, že situace je to zvláštní, na druhé straně to ještě není Balkán. Tím, že v Česku nežiju, nemluvím s lidmi, mám to vše zprostředkované z médií, tak to na mne působí poněkud zmatečně. Až si říkám, že když nepůjdu volit, tak se nic nestane, což bych si nikdy dříve neřekla.
Což může být zejména pro liberální, demokratické strany škoda, protože dlouhodobě platí, že Češi v zahraničí volí spíše pravicové strany, které nezpochybňují členství Česka v NATO nebo v Evropské unii…
Tak to je. Asi to souvisí s tím, jaký typ lidí má to odhodlání a odvahu se zvednout a jít do ciziny, kde se musejí umět starat sami o sebe. V tom mám jasno i sama u sebe. Ale působí na mne matoucím dojmem to spojení do koalic, kde mi přijde, že jde o docela nesourodé strany a člověk už to nestíhá sledovat.
Uvítali byste – vy expati – korespondenční volbu?
Jednoznačně ano, o to se snaží spousta lidí v zahraničí, tady ve Švýcarsku, pokud vím tak i v USA. My jsme na korespondenční volbu zvyklí i tady ve švýcarských volbách. Je to ukázka toho, že zatímco tady vám stát a priori důvěřuje, Česko je nastavené na to, aby to nikdo nemohl lidově řečeno očůrat. Rozumím tomu, že zvednout se a jít k volbám je akt občanské aktivity, ale když žijete někde v odlehlejších místech, tak by korespondenční hlasování, ideálně pak digitalizované, rozhodně pomohlo. Digitalizace státní správy v Česku je obecně dost hrozná. Když jsem nedávno vyřizovala své dceři český pas, musela jsem osobně čtyřikrát na ambasádu a je tam strašně moc byrokracie. Jen to martyrium, když jsme chtěli, aby měla dcera v pase příjmení bez -ová. Ne proto, že bych jela na nějaké módní vlně, ale ryze prakticky, protože i já jsem Kabosch a dcera má švýcarský pas také bez -ová. Neflexibilita a nezájem ze strany českých úřadů jsou velké a lidem rozhodně život nezjednodušují.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Takhle to dál nejde. Německý starosta kritizuje nečinnost Berlína v migrační politice
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
47 komentářů
Ať zvítězí kdokoliv, situace se nezmění, protože se jedná o systémový problém. Žádný ekonom neumí řídit stát! Řídit stát jako firmu (výrok AB) nelze, protože stát není firma. Řízení státu ekonomy, počínaje VK od začátku let 90. až po AB v současnosti, nás přivedlo na pouhý krok od ekonomického i demografického bankrotu. Důkazy? Tady jsou: 1) Růst státního dluhu z 0,- Kč na 2,2 biliony korun. 2/ Pokles porodnosti, jehož příčinou bylo převzetí daňových a sociálních zákonů z hromadně vymírajících zemí EU znamenal nenarození každého třetího dítěte do VYROVNANÉ POPULAČNÍ BILANCE v posledních 25 letech. Chybí nám jeden a čtvrt milionu dětí! 3) Chybějící děti jsou budoucí chybějící plátci mimo jiné na důchody. Díky demografickému propadu narostl Implicitní (skrytý), dluh ve státním důchodovém systému z 0,- Kč na 3,8 bilionu korun. 4) V tuto chvíli mnohým již dochází, že pohledávky občanů jsou také součástí státního dluhu. Proto skutečné zadlužení státu není 37 % (2,2 bilionu korun), ale 100 % (2,2 +3,8 = 6 bilionů korun). Nabízí se otázka: Existuje ještě cesta ven z tohoto marasmu (sociální výdaje 2 miliardy korun denně a současně nenarození 120 dětí denně do VYROVNANÉ populační bilance)? Ano, existuje a nazývá se sociální ekonomie. Sociální ekonomie umí provést transparentní zdanění mezd a také důchodovou reformu bez požadavků na státní pokladnu a přitom sociálně citlivě. Více v nové knize Ekonomům to myslí černobíle.
Skoro se chce říct, kdo neumí hospodařit, jde dělat ekonoma.
Ale, stát jako firmu řídit lze. Tyhle blbosti co vymysleliODS, Lidovci a TO 09 už nejde číst.
Stát lze řídit různými způsoby, problém je že agent bureš nezná žádný ekonomicky dlouhodobě udržitelný způsob, blbosti co vymylesly burešovy podržtašky.
Nezvítězí kdokoliv, ale Babiš! Bohužel!
Těm ,co si koupí zámek na Francouzké riviéře je to jedno. Jinak naprostá pravda.
Ono je asi úplně jedno jaký režim vládne , pokud se mají lidi dobře a není draho .Orbán zajistil pro své občany levný plyn a elektriku . Je lepší stát půl hod. frontu na banány , než stát 30 roků fromtu na byt – né ?
A jak na tom jsou v Maďarsku s frontou na byt? Pokud vím, tak v Maďarsku jsou nižší mzdy i životní úroveň než v Česku, takže když u nás 30 roků, pak v Maďarsku 50 roků ve frontě na byt.
Pokud tam nevyrábějí umělý nedostatek bytů jako v Německu, tak to zdaleka nemusí být ani 10 let. Když jsou nízké mzdy, promítne se to (mj.) i do ceny stavebních prací.
Bohužel spousta lidí zapomněla, že za socialismu měla oboje. Hodinové fronty na banány i třicetileté pořadníky na byty.
TOM má pravdu. Ty banány případně nemusím mít vůbec, ale pod mostem s rodinou bydlet nechci. A po zbytek života myslet na splácení dluhu tké nechci.
Je jedno, jaké je státní zřízení, všecko je V LIDECH. I ve „zlé totalitě“ byli komunisté (a lidi) dobří a horší i nejhorší. Jenomže těch nejhorších zdaleka ebylo tolik, co v té dnešní „demokracii“. A bude hůř.
Doufam ze se komedianti take pridaji a potahnou spolu.
Neměli bejt všichni pryč,když vyhrál prezidenta Zeman?:-))
… myslíš hradního čučkaře. Asi si řekli, že vlasti stačily roky 48 a 68, kdy inteligence taky houfně opouštěla zemi, což skončilo krachem státu.
Můj dlouhodobý názor je, že nikdo z bývalých Čechů, kteří dnes žijí v zahraničí a emigrovali, pohrdli svoji vlastí a dnes žijí 20,30, 50 let jinde nemají právo rozhodovat o tom jak my tady budeme žít.! Zbavili se vědomě své otciny, dnes jsou občany Svicarska, Německa, Kanady, Ameriky……….. tak ať si ovlivňují způsob života tam kde jsou. Proč by měli ovlivňovat život ve vlasti, kterou pohrdli a opustili? Za mě říkám velké NE! Možná je to špatný názor a najdou se tací, kterým se můj názor nebude líbit, ale! Nikomu to nevnucuji.
Ano, dávám vám plně za pravdu. Volí si tam, kde žijí, tak proč by měli strkat šňupák do situace v bývalé vlasti. Ta paní to řekla správně, nemají přehled o situaci v České republice a volí podle toho, co jim někdo „poradí“ .
Souhlas i s Jardou. Kdo si myslí, že šel do zahraničí za lepším, ať si to tam užívá a neplete se nám do naší politiky v Česku. Kdo zradil svoji vlast, nemá právo mít v ní vliv vůbec nanic. Odstěhovat se do ciziny, a chtít nám tu do něčeho ještě kecat, se mi zdá velmi silně nefér, a ti, co jim toto umožňují, jsou ste jní jako oni. Kdo má zájem, aby u nás bylo líp, měl tu zůstat a tady, doma, ve svojí domovině se o zlepšení starat.
Máte správný názor. Volit do českého parlamentu, senátu i prezidenta by měl mít možnost jen člověk, který v ČR má trvalé bydliště.
Přesně, to si myslím také. Zmanipulovaní pitomci, kteří tady byli naposledy před lety na dvoutýdenní dovče, a vůbec nic o zdejší realitě neví. A i z pocitů ublíženosti a nedoceněnosti, potom volí co nejvíce progresivně a liberálně. Už to jak paní zdůrazňuje, že by nevolila pana Babiše, o nich říká hodně. Před časem parta těhle emigrantských frustrátů překazila Babišovu přednášku na nějaké vysoké škole, myslím ve Švýcarsku. Ať se emigranti starají o sebe, a nepletou se nám do života.
Přesně tak. Ono – koho volit, aby se nedostaly k moci profláklé strany – ODS, Top 09, lidovci? Těch jsme si „užili“ až až. S Piráty a Starosty by to bylo ještě horší než s těmito. Kdo nám jiný zbývá, než Babiš? Když dám hlas slabším stranám, př.KSČM, Šlachta…stejně jim nepomůžu, ale oslabím Babiše, čímž nahraju Pirátům a Starostům. Letos je volba těžká, navíc předvolební zuřivý boj je veden odporně – naprosto nečestně, jde JASNĚ o moc, vyřizování si účtů, osobní ambice. O nás, o lidi, o naši zemi těm nejzuřivějším nejde vůbec! A jsou těmi bitkami tak zaslepení, že nejsou schopni se ani přetvařovat jako jindy. Dřív sám úsměv na bilbordech, v rozpravách, dnes? Ani k tomu falešnému úsměvu nejsou schopni se přinutit, tak urputně myslí na svoje koryta a moc. Přitom farizejského Babiše volit je mi proti srsti, ale asi to budu muset udělat – volit SNAD menší zlo.
Vy babišovoliči máte divný pohled na dění v Česku! Kdybyste měli normální, tak byste nemohli Babiše zvolit ničím!
A jestli Babišovi zatrhli blábolit ve Švýcarsku, tak věděli proč! Vy to nevíte doposud!
Milý Tondachu:
Nadcházející volby jsou o tom, jestli půjdeme s pětikoalicí (formálně rozdělené na PirSTAN a SPOLU) se zelenou častuškou na rtech do totální … Grýn Dýlu, nebo zda se budeme s Babišem alespoň trochu cukat, sabotovat a zdržovat (s nadějí na to, že po pár krizích ta idiotština Němce přejde; případně, že je někdo zase porazí jako ve druhé a páté dekádě minulého století).
Do „grýn dýlu“ půjdeš s burešem, který ho v bruselu bez odoporu odkýval. A ještě si k tomu zapěješ milostnou ódu na burešovo téma.
Souhlas
Souhlas.
Šel bych ještě dál a omezil bych i volební právo těch, co mají paralelně ještě jiné občanství, i když žijí zde. Protože ti mohou v případě jakéhokoli průšvihu vytáhnout ze šuplete druhý pas a odjet. A nevyžerou do dna to, co svou volbou nadrobili.
Klidně, a´t emogrují, každý má právo voliti a i emogrovat, dnes vlastně odstěhovat, k nám se zase stěhují ze západu důchodci a mladí, kteří vědí, že se nedáme okrádat rádoby demokraty …..
Milá paní! Když mají důchodci v Německu důchod tisíc Euro, tak jsou to nuzní chudáci! U nás za to dostanou dvacet pět tisíc a jsou mezi námi důchodci úplně vysmátí! Nedávno jsem dělal kontrolu zásypu kanalizace a vodovodu u čerstvě postaveného rodinného domku, který si tu s manželkou Češkou postavil německý důchodce! Má důchod 4 125 Euro, to je 103 tisíc korun! Vy byste se nepřestěhovala?
To nemá s blábolem „že se nedáme okrádat rádoby demokraty“ vůbec nic společného!
Když ono, jak se říká nelze sedět na dvou židlích. Na jedné straně tedy nadávat na Babiše a jím ovlivňovanou státní správu. A je nutné počítat s tím, že u nás další politici i z řady jiných stran se budou pokoušet o to samé. (I to už se v minulosti dělo).
Ovšem tedy na straně druhé právě od takové nedůvěryhodné vlády a státní správy požadovat takové služby, jako je korespondenční či internetové hlasování u voleb. Kde je ta možnost zásahu takové stání správy, jak pro zjištění, jak kdo hlasoval, tak případným úpravám a podvodům nebezpečně zvýšená.
Tedy možná že se to bude zdát někomu paranoidní, ale i když budu předpokládat, že u těch okrskových volebních komisí budou sedět sami čestní a poctiví lidé, tak a pošta, kterou by se ty vyplněné volební lístky distribuovaly je kupodivu státní a její management si určuje soudruh stát sám. Takže nějaký interní pokyn, právě tyhle (snadno identifikované) obálky s volebními lístky se budou distribuovat přes to a to depo (kde si je určení soudruzi potají zkontrolují), nelze vyloučit.
Prokázat jistě ne – jenže pak zase na druhou stranu, když se o to soudruzi nepokusí, tak na tom ten režim , ani s Babišem není ještě tak špatně..
Takové podvody a prasárny jako dělá Babiš nikdo dělat nemůže! Nemá každý 400 milionů na podvodnou koupi šestnácti nemovitostí ve Francii a ani korunové dluhopisy vlastní firmy nemůže skoupit za peníze které nemá!
A jinak jste přesně popsal jak kontrolovali dopisy STB! Jenže to se ty dopisy musely dávat do tresoru a na druhé straně si je ve zcela zvláštní místnosti z toho tresoru vyndali…a takové možnosti na dnešních „DEPECH“ už dávno nejsou …. ale hlavně, těch obálek nebude tolik, aby ovlivnily nějal zásadně volby! To byste musel zfalšovat několik set tisíc zásilek a tolik jich ani z té ciziny nebude!
Tondachu,
jenže všechny tyto nákupy byly přesně v souladu s tehdy platnými zákony. A když jsme u toho, V. Havel si taky koupil vilu u moře, tuším, že v Portugalsku, ale mohu se mýlit.
To, že nějací blekotalové dnes blekotají, že to není podle toho, jak právo svévolně vykládají oni, má nulovou relevanci. Zákony má právo vysvětlovat jen soud, a to na základě řádného soudního řízení.
Myslím že v tomto případě jde spíše o to že k tomu použil neprůhlednou strukturu zahraničních firem na oko založených aby ušetřil na dani. Neřkuli nadával na offshory a říkal „já žádné nevlastním“ v době kdy je vlastnil ….tak kdo to je aby nám tu lhal do obličeje a ještě chtěl být zvolen premiérem, polovina Burešových akcí by i u nás v ČR skončila odchodem minimálně z politiky ne-li do tepláků….
Víte, já se pokouším rozlišovat, co dělá (krade a podvádí) Babiš jako soukromník pro sebe, a co by mohl ovlivňovat v celostátním politickém měřítku – tedy třeba ty volby. A tady se obávám, že by to sám nezvládl, ale potřeboval by daleko širš´í politickou pdporu ve vládní koalici (třeba ve spojení s ČSSD – v čele potřebných resortů.
No a k tomu druhému, to je asi omyl se domnívat že by se korespondenční volby týkaly pouze těch co co jsou dlouhodobě v zahraničí (to by se snad muselo nějako dokládat, nebo co?)
– dá se očekávat že ta možnost bude dána všem, i těch, co jsou v republice, a pak to tedy ty podvody už můžou stát za to. I třeba, jen si vytipovat lidi co k volbám permamentně nechodí a pak ty hlasy buď korespondenčně poslat za ně, nebo někde v těch depech rovnou dosypat mezi ty došlé?
No už aby to bylo! O emigraci totiž žvaní pouze nezisková netáhla a jejich poskoci z kulturní fronty. A pokud tito politiologičtí parazité odtáhnou. Naší zemi se jen uleví!!
no sory pani Kabosch, ale jestli si ani nejste schopna zjistit, v jakem politickem marasmu se pod Zemanem a Buresem nachazime, coz je nezpochybnitelny fakt, a stale jeste nevime, kde lezi to pomyslne dno, tak opravdu radsi nevolte. protoze to by mel mirne nadprumerne inteligentni clovek, notabene kdyz zije v zahranici, coz neni zadna omluva, informace se dnes zjistit v klidu daji, tak to by mel naprosto s prehledem zvladnout, Bures je zlo a je treba ho poslat pred radny soud, skoda, mohla jste tomu pomoct, ale evidentne na to nemate to pochopit, co se tady deje a ze oligarcha a mafian si ukradnul cast statu pro sebe, ktery nepokryte slouzi jeho soukromym zajmum zakon, nezakon – ano, tak hrozne to je!!
Víte co je na tom nejhorší? Že Zeman i Babiš vyšli z voleb! Za to paní nemůže, to je naše debilita ….a těch pár desítek tisíc hlasů z ciziny nic nezmůže, vždyť Zemana zvolilo téměř tři milionu hlupáků a Babiše jeden a půl milionu….. pro ty Čechy v cizině je to z české strany jen pofoukání na jejch stýskání po domově, že můžou volit! Vůbec nic neovlivní!
Volili je proto, že všechny ostatní možnosti byly prostě horší.
Jinak já už dávno navrhuji volby zrušit a poslance vylosovat z občanů. Asi by vznikl parlament daleko více odpovídající rozložení politických sil ve společnosti než z voleb (při těch dvou stovkách už zákon velkých čísel běhá dost spolehlivě). Myslím si ovšem, že takový parlament by se vám líbil ještě míň 🙂
Máš tam chybu, ulitovaný pergile. Čučkař a bureš jsou mnohonásobně horší varianta než cokoli myslitelného, snad krom ksčssd a okamůry. I stádo opic by vládní angažmá zvládlo lépe.
Jen tolik >> buh pozehnej CR, ktera zatim jede z kopce. At je to ve volbach jake chce opet to nebudou volby ve prospech CR ale politickych uskupeni v CR. Quo vadis CR a proc tak kulhas >> protoze nemam na vyber.
On ale společenský systém v ČR je postaven na svobodné soutěži politických stran, víte? Jinak to postě NEJDE! A vždycky je na výběr! Bohužel národ je už úplně zblblej!
Pochopitelně, že jde.
Další vlhká fantasmagorie.
Proč by nemohli volit? Paní ví prd jak to v byvalim Československu bylo za zrádce a zaprodance byv. Sov. Svazu G.Husaka a vůbec komousu a za Bureše to pomalu začíná být znovu je to lump a lhář
K tématu i z jiného pohledu. Žil jsem 20 let ve Švýcarsku – https://www.sinagl.cz/postrehy-a-komentare/11642-85-vyroci-narozeni-vaclava-havla-pouhou-pravdou-a-laskou-se-zlo-ze-spolecnosti-neodstrani-jen-posili.html
Jaká emigrace -stačí se odstěhovat.
Nikdy, ani za komunistů jsem neměl tak silný pocit, že bych měl emigrovat jako dnes !
Ale kam, kurva kam ? V takzvaném západním světě už všichni naprosto zešíleli, tak kam ? Mám bohužel neodvratný pocit, že se dá zdrhnout jedině na východ. Rusko je snad jedinou zemí v Evropě, kde si zachovali zdravý selský rozum. Smutné !
Bohužel.
Tady někdo nepochopil, že rusácká cenzura médií nemá se „selským rozumem“ lautr nic společného.