Egypťanky. Foto: Profimedia

Egypt vytáhl do boje proti influencerům. Za mříže poslal už několik TikTokových hvězd

Napsal/a Tereza Engelová 6. října 2022
FacebookXPocketE-mail

„Propagují nemorální obsah a porušují hodnoty egyptské společnosti,“ obviňují egyptské bezpečnostní složky influencery, které v posledních měsících posílají za mříže. V dubnu dostaly tříleté tresty vězení dvě populární TikTokerky Haneen Hossamová a Mawada Adhamová. Jejich zatčení bylo vnímáno částí egyptské veřejnosti jako součást snah vlády o potlačování ženských práv a svobod. Koncem září ale policie zatkla také TikTokera Ibrahima Malika. Toho viní z urážení egyptských zemědělců a žen.

Příběhy zatčených TikTokerů se liší. Zatímco dívky zveřejňovaly především své fotografie a videa, kde třeba tančí nebo pózují v různých modelech, Ibrahim Malik se proslavil videi, kde jako svobodný čtyřicátník sháněl manželku.

Dívky, které se mu přihlásily do „konkurzu“, musely zodpovídat různé dotazy formou jakési soutěže. Ve videích, která sledovalo přes 280 tisíc lidí, nechyběly sexuální narážky či komentáře ponižující především venkovské ženy. Malika zatkla policie koncem září a teď čeká ve vazbě na soud.

@ghdhdhdgdg43

#بث #بث_مباشر #تيك_توك #fyp #ibrahimmalk #explore

♬ الصوت الأصلي – Shahauagaga

Několikáté zatčení hvězdy sociálních sítí během posledního roku otevřelo v Egyptě veřejnou diskusi o tom, co je či není přípustné na podobných platformách zveřejňovat a kde začíná a končí svoboda slova. Ashraf Farhat, právník a zakladatel kampaně za „Čistší společnost“, který podal na Malika stížnost k soudu, k jeho případu řekl:

„Malik sdílel několik videí, která obsahují neslušná slova, stejně jako nerespektování žen a urážení farmářů v Egyptě. Některé své kritiky označil za psy,“ popsal pro server Al Monitor důvody stížnosti s tím, že obsah Malikových populárních videí je v rozporu se zákonem proti kybernetickým a informačním zločinům.

Ten v roce 2018 ratifikoval prezident Abdal Fattáh Sísí. Podle zákona může být odnětím svobody a pokutou potrestán každý, kdo zveřejňuje obsah, který porušuje rodinné zásady a hodnoty prosazované egyptskou společností. Podle obhájců lidských práv je ale zákon v Egyptě zneužíván k perzekuci především žen.

S TikTokem za mříže

Na základě zákona byly za své aktivity souzeny také influencerky Haneen Hossamová a Mawada Adhamová. Ty nejdříve poslal soud na dva roky do vězení za porušování rodinných hodnot, aby je pak během odvolání osvobodil. Žalobci ale přišli s novým obviněním.

Za příspěvky, ve kterých Adhamová, lákala ženy, aby si tvorbou videí pro platformu Likee vydělaly až tři tisíce dolarů, byla obviněna z „obchodování s lidmi“. Podobnou obžalobu si vyslechla také Hossamová, která na TikToku podporovala sledující, aby s ní spolupracovali na výrobě obsahu pro sociální sítě.

Obě dívky, které sotva překročily věk dvaceti let, byly nakonec odsouzeny k deseti a šesti letům za mřížemi a pokutě 300 tisíc egyptských liber, tedy přes 380 tisíc korun. Délku trestu jim po dalším odvolání nakonec soudce snížil na tři roky vězení.

Mezi organizacemi, které rozsudek kritizovaly, byly například Amnesty International nebo Egyptská komise pro práva a svobody. Podle nich případ vykazuje jasné známky genderové diskriminace:

Ženy se můžou na sociálních sítích vyjadřovat pouze podle diktátu státu,“ řekl například výkonný ředitel komise Muhammed Lotfy s tím, že „dívky byly obviněny z porušení egyptských rodinných hodnot, ale nikdo tyto hodnoty nikdy nedefinoval“.

Podobně vnímá vyostřenou debatu ohledně mladých influencerek také výzkumník Amnesty International Hussein Baoum: Ženy jsou trestány za to, jak se oblékají, vystupují, ovlivňují veřejnost přes sociální sítě a vydělávají peníze online,“ řekl Baoumi pro televizi Al Džazíra. „Je to součást pokusů egyptských úřadů, jak ovládnout kyberprostor tím, že budou hlídat těla a chování žen.“

Příliš mnoho sledujících? Problém

Právě Amnesty International vydala před dvěma týdny zprávu, kde se věnuje omezování svobody slova a lidských práv v egyptské společnosti obšírněji. Egyptská vláda prosadila zákony, které jí umožňují přísnou kontrolu internetu. Úřady můžou sledovat osobní účty uživatelů sociálních sítí, kteří mají více než pět tisíc sledujících, můžou také blokovat webové stránky, které vyhodnotí jako ohrožení národní bezpečnosti.

Podle průzkumu Amnesty International egyptské úřady od roku 2013 také zcenzurovaly stovky webových stránek, uzavřely řadu nezávislých médií a zadržely desítky novinářů za to, že vyjadřovali kritické názory nebo prostě dělali svou práci. Podobně organizace kritizuje stav lidských práv v Egyptě, včetně systematického potírání opozice:

„V posledních měsících bylo pozitivním, ale velmi omezeným krokem propuštění desítek vězňů svědomí a dalších osob zadržovaných z politických důvodů. Úřady však nadále svévolně zatýkají další kritiky a odpůrce režimu. Mnohým z propuštěných je také zakázáno cestovat,“ uvádí zpráva Amnesty International.

Podle ní za poslední dva roky zemřely v egyptských věznicích desítky politických vězňů, poté, co jim byla úmyslně odepřena zdravotní péče nebo trpěli v krutých a nelidských podmínkách. To vše navzdory prohlášením vlády a prezidenta Sísího o tom, že Egypt nijak nenarušuje práva svých občanů a vytyčil si i Národní strategii pro lidská práva. Amnesty International tvrdí, že tato strategie je pouhým propagandistickým nástrojem, jak zakrýt pravý stav věcí.

Egypt je v popravách třetí na světě

„Egyptská Národní strategie pro lidská práva sice chválí ústavní a právní rámec, ale ignoruje zavedení a aplikaci řady represivních zákonů, jejichž prostřednictvím úřady účinně kriminalizují nebo vážně omezují například svobodu projevu a pokojného shromažďování. Tyto zákony dále narušují záruky spravedlivého procesu a zakotvily také beztrestnost pro příslušníky bezpečnostních a vojenských sil,“ uvádí Amnesty International.

Skutečná snaha o zlepšení stavu lidských práv v Egyptě by se podle mezinárodní organizace projevila jedině uzavřením všech politicky motivovaných trestních stíhání obránců lidských práv a opozice. Zrušením zákazů vycestování a zmrazení jejich majetku a v neposlední řadě zahájením vyšetřování a potrestáním příslušníků bezpečnostních složek, kteří se podíleli na nezákonném zabíjení stovek demonstrantů, mimosoudních popravách, mučení a násilných zmizeních egyptských občanů.

Podle organizace Human Rights Watch je Egypt třetí zemí světa s nejvyšším počtem popravených po Číně a Íránu. Jen za loňský rok bylo k trestu smrti odsouzeno 356 lidí, přičemž řadu z nich odsoudily takzvané soudy pro terorismus. Ty mají podle lidskoprávních organizací jasné politické zadání systematicky potírat opozici a upevnit v zemi pozici armády a bezpečnostních sil.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)