Druhá vlna v nemocnicích. Výjimky pro návštěvy umírajících pacientů a povolení otcům u porodu
České nemocnice postupně kvůli zhoršené epidemiologické situaci opět zavádějí regulace návštěv. Přístup jednotlivých nemocnic se ale liší – zatímco některé vyhlásily plošný zákaz návštěv, jinde smějí návštěvníci pouze na konkrétní oddělení, případně pouze v určitých návštěvních hodinách. Oproti letošnímu jaru naopak nemocnice nezakazují přítomnost otců u porodu.
V březnu, kdy byla epidemie koronaviru v České republice teprve na počátku, vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví plošný zákaz návštěv ve všech nemocničních zařízeních v zemi. V té době byl nárůst nově nakažených na úrovni necelých 400 lidí za den.
Nyní je to kolem dvou tisíc i více denně, ale plošný, vládou nařízený zákaz návštěv v nemocnicích se zatím nekoná. Nemocnice k regulacím přistupují samy, případně na základě rozhodnutí hygieniků nebo vedení kraje.
Výjimka u umírajících pacientů
Zákaz návštěv například platí od minulého pátku ve všech pražských nemocnicích. Hygienická stanice hlavního města k plošnému opatření přistoupila z důvodu ochrany rizikových pacientů. O podobném kroku rozhodla i Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje. Ta zakázala návštěvy v nemocnicích zřizovaných krajem a doporučila i ostatním zdravotnickým zařízením v regionu řídit se tímto nařízením.
Týká se to také všech nemocnic společnosti Krajská zdravotní v Ústeckém kraji, kde platí až do odvolání zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Stejně jako ve většině dalších krajů se však ani na Ústecku omezení netýká návštěv u umírajících pacientů.
Některé nemocnice regulovaly návštěvy už během letních prázdnin. To se týká například těch v Moravskoslezském kraji, který byl v té době významným ohniskem nákazy. „My jsme měli plošný zákaz po celou dobu“ říká tisková mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová. A dodává, že zákaz neplatí pro doprovod u porodu, návštěv dětí a pacientů v terminálním stádiu.
Příkladem nemocnice, která návštěvy hospitalizovaných pacientů zcela nezakázala, je Fakultní nemocnice Hradec Králové. Ta upravila návštěvní hodiny na dvě hodiny denně s tím, že ke každému pacientovi může přijít pouze jeden člověk. „Oddělení, kde jsou hospitalizováni Covid-19 pozitivní pacienti a kde jsou vyhlášena karanténní opatření, jsou pro návštěvy uzavřena,“ píše nemocnice na svém webu.
Plošný zákaz nemá ani Fakultní nemocnice Olomouc, tam o tom rozhodují jednotlivé kliniky. „Naše nemocnice plošné zákazy v podstatě nevyhlašuje, ale většina oddělení ten zákaz návštěv má,“ říká tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Nevylučuje ale, že by se situace mohla změnit. Záleží podle něj na vývoji epidemiologické situace, případně na tom, jestli se ministerstvo zdravotnictví nerozhodne pro obdobný krok jako v březnu. „Ministerstvo je naší nadřízenou složkou a to musíme samozřejmě dodržet,“ říká Fritscher.
Otcové mohou k porodům
Výrazný posun od „první vlny“ nákazy je vidět především v povoleném doprovodu k porodům. Jeho kontroverzní omezení na jaře vyvolalo kritiku jednotlivců i organizací. Liga lidských práv dokonce rozhodnutí napadla u soudu s požadavkem na zrušení zákazu, což ale Městský soud v Praze odmítl.
Ministerstvo zdravotnictví tehdy krok zdůvodňovalo rizikem zavlečení nákazy do porodnic, na což si podle resortu údajně stěžovali lékaři. Liga zase argumentovala lepším průběhem porodu za přítomnosti otce dítěte a tím, že partneři spolu většinou žijí a jejich rozdělení u porodu je tak i z hlediska infekce nesmyslné. Po měsíci ministerstvo zákaz zrušilo s odůvodněním, že „v určité době zákaz měl své opodstatnění, nyní, jak se zdá, to již tak nutné není“.
Teď se k podobnému zákazu zatím nemocnice neuchylují. Přesto většinou doprovod u porodu podmiňují splněním některých podmínek: doprovod nemá teplotu a nejeví známky nemoci, je poučen o dodržování hygieny rukou, používá v porodním sále ochranné pomůcky a vyplní čestné prohlášení. Takto k otcům u porodů přistupují například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.
Otcové momentálně smějí k porodům i ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Tamní tiskový mluvčí však připouští, že se to „s vývojem situace může samozřejmě změnit“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)